Udostępnij teraz w social media:

Taki stary Ośmiobitowy komputer Atari (jak seria Atari 800, XL lub XE), które posiadasz, jest przydatna nie tylko w grach retro. Jeśli sparujesz go z nowym FujiNet adapter sieciowy i program pogodowy, możesz uzyskać na nim informacje o lokalnej pogodzie na żywo. Oto jak to działa!

Tchnij nowe życie w stare komputery Atari

Dla hobbystów Atari ośmiobitowa platforma komputerowa firmy jest daleka od śmierci. Po raz pierwszy wprowadzony w 1979 roku, komputer domowy Atari Seria konkurowała kiedyś z Apple II i Commodore 64. Jego elastyczność techniczna zainspirował także zagorzałych fanów, którzy trwają do dziś.

System komputerowy Atari 800, wydany po raz pierwszy w 1979 roku.

Hobbyści regularnie wypuszczają nowe oprogramowanie dla tej starej platformy, jednak rzadko zdarza się znaleźć aplikację inną niż do gier, która jest faktycznie użyteczna. Być może dlatego ten nowy internetowy program pogodowy na Atari wywarł tak wielkie wrażenie, kiedy opublikowałem jego zdjęcia w akcji na Twitterze.

Dzięki adapterowi FujiNet moje Atari 800XL może teraz wyświetlać aktualną pogodę i 7-dniową prognozę pobraną z Internetu pic.twitter.com/lFTiMB2aVy

– Benj Edwards (@benjedwards) 22 października 2020 r

Każdy chce czuć się przydatny, a ludzie uwielbiają wykorzystywać również starą technologię. W tym przypadku jest to możliwe dzięki klientowi Atari OpenWeather (lub „Weather.xex” w odniesieniu do pliku binarnego Atari).

Program jest pomysłem polskiego programisty Wojciecha Bociańskiego (znanego również jako „bocianu”). Używa komputerów Atari od 1985 roku i często programuje własne gry dla nich w wolnym czasie.

Sprawdź -   Jak wyłączyć śledzenie e-maili w Gmailu

Bociański powiedział, że pierwotnie stworzył program do testowania możliwości sieciowych Atari. Ponieważ stał się (nieoczekiwanie) popularny, planuje kontynuować aktualizację go o nowe funkcje dla fanów Atari.

Prognoza pogody na monitorze komputera Atari 800XL. Komputer Atari 800XL z aplikacją pogodową przez FujiNet.

Program Bociańskiego pobiera aktualne dane pogodowe o Twojej lokalizacji z OpenWeather, usługa udostępniająca dane za pośrednictwem interfejsu API. Sama ta odrobina magii wymaga wielu zakulisowych translacji danych sieciowych, co jest wystarczająco imponujące.

Jednak najbardziej uderzającą cechą Weather.xex jest jej piękny wyświetlacz. Jest wystarczająco przystojny, aby zostawić bieganie przez cały dzień na starym monitorze lub telewizorze, aby poczuć klimat retro-stacji pogodowej.

Magia FujiNet

Weather.xex nie wykonuje swojej pracy samodzielnie. Jak wspomniano powyżej, wymaga również karty sieciowej o nazwie FujiNet. W 2019 roku weterani Atari homebrew, Joe Honold (aka „mozzwald”) i Thomas Cherryhomes, zaczął szukać kompaktowego sposobu na symulację modemu dial-up na komputerze Atari do zadań takich jak dzwonienie do BBS.

Postanowili stworzyć własne urządzenie z zasilaniem Wi-Fi. Na pokładzie pojawili się inni współpracownicy, a załoga dodała emulację dysku, funkcje drukowania i możliwość symulacji innych urządzeń peryferyjnych Atari.

Tak narodził się FujiNet!

Adapter FujiNet podłączony do Atari 800XL.Adapter FujiNet w obudowie wydrukowanej w 3D podłączany do komputera Atari 800XL.

Ta karta sieciowa łączy się z portem szeregowych urządzeń peryferyjnych (SIO) w ośmiobitowym komputerze Atari i szybko staje się szwajcarskim scyzorykiem tej platformy. FujiNet współpracuje z każdym modelem ośmiobitowej serii Atari, który ma co najmniej 18K pamięci RAM, w tym 800, 1200XL, 800XL, XE Game System, 65XE i 130XE. Modele 400 i 600XL nie będą działać bez aktualizacji pamięci RAM.

Sprawdź -   Dlaczego ludzie nadal kupują telefony z internetem w 2020 roku

Magia FujiNet tkwi w wewnętrznym mikrokontrolerze ESP32, który jest potężnym wbudowanym modułem komputerowym z wbudowanymi funkcjami Wi-Fi i Bluetooth.

Dzięki FujiNet możesz pobierać gry bezpośrednio z serwerów w Internecie i uruchamiać je na swoim Atari. Możesz także ładować obrazy dysków z karty microSD, symulować drukarkę lub napęd kasetowy i wiele więcej.

Programiści wciąż odkrywają zaskakujące nowe aplikacje dla technologii, a wersje sprzętu prawdopodobnie pojawią się w przyszłości.

Jak skonfigurować terminal pogodowy Atari

Aby skonfigurować terminal pogodowy Atari z obsługą FujiNet, potrzebujesz oczywiście ośmiobitowego komputera Atari. Weather.xex będzie działać na każdym modelu z 48 K RAM i większą (co nie obejmuje Atari 400 i 600XL, chyba że zostały zaktualizowane).

Jeśli zaczynasz od zera, plik Atari 800XL to dobry model do zdobycia. Jest niezawodny, ma 64 KB pamięci RAM i jest stosunkowo łatwy w obsłudze znajdź w serwisie eBay. Inną dobrą opcją jest Atari 130XE, który obejmuje 128 KB pamięci RAM i może obsługiwać bardziej wyrafinowane oprogramowanie homebrew.

Adapter FujiNet zainstalowany na Atari 800XL.Komputer Atari 800XL z zainstalowaną kartą FujiNet.

Następnie będziesz potrzebować adaptera FujiNet. Jego otwarte źródło sprzęt, więc możesz sam go zbudować. Jeśli wolisz, możesz kupić jednego od kilku dostawców, w tym Akademia Piwowarstwa, Vintage Computer Centerlub Sprzedaj mój Retro.

Gdy masz już adapter FujiNet, podłącz go do portu SIO Atari, a następnie włącz Atari.

Po automatycznym załadowaniu głównego programu FujiNet zostaniesz poproszony o podanie informacji o sieci Wi-Fi. Po podłączeniu FujiNet do twojej sieci, u góry zobaczysz listę serwerów Tiny Network File System (TNFS); wybierz „fujinet.pl”.

Sprawdź -   Jak sformatować kartę MicroSD w systemie Windows 10

Wybierz

Po połączeniu się z fujinet.pl przejdź do katalogu „Networking” i wybierz „weather.xex”. Przypisz go do gniazda Drive 1 w Twojej FujiNet jako tylko do odczytu, naciśnij Option, aby ponownie uruchomić Atari, a następnie załaduje weather.xex.

Alternatywnie możesz pobierz plik binarny weather.xex. Skopiuj go na kartę microSD, włóż do adaptera FujiNet, a następnie załaduj stamtąd.

Korzystanie z programu pogodowego Atari

Po załadowaniu Weather.xex program spróbuje automatycznie określić Twoją lokalizację na podstawie Twojego adresu IP. Możesz to zmienić ręcznie podczas uruchamiania, naciskając Wybierz i wpisując swoją lokalizację.

Następnie zobaczysz przegląd aktualnej pogody lokalnej. Aktualizuje się co godzinę i o północy, aby pobrać nowy czas i datę. Według Bociańskiego w przyszłych wersjach programu będzie można dostosować częstotliwość aktualizacji. Jednak teraz zbytnio obciążyłoby to wolny klucz danych API, z którego korzysta program.

Ekran statusu Weather.xex na Atari 800XL.

Za pomocą klawiatury można również wykonać następujące czynności:

Naciśnij R: aby ponownie załadować dane pogodowe.
Naciśnij U: aby zmienić system standardowy na metryczny.
Naciśnij F: ładuje ośmiodniową prognozę podzielonego ekranu.
Czterodniowa prognoza pogody na Atari 800.

Ogólnie rzecz biorąc, Weather.xex to niesamowity program. Jednak tylko zarysowuje powierzchnię tego, co jest możliwe dzięki FujiNet. Według Cherryholmes istnieją plany wprowadzenia koncepcji FujiNet na inne komputery retro, takie jak Apple II i Commodore 64.

Biorąc pod uwagę wystarczającą ilość czasu i wysiłku, prawdopodobnie hobbystowie komputerowi vintage będą nadal odkrywać nowe i niesamowite sposoby wykorzystania starych maszyn.