VMware vSphere 7: Typy magazynów danych pamięci masowej

W tym artykule opiszemy typy magazynów danych używane w VMware vSphere 7.0.

System plików maszyny wirtualnej (VMFS)

System plików maszyny wirtualnej (VMFS) to typ magazynu danych, który jest wdrażany na blokowych urządzeniach pamięci masowej i jest to specjalny format systemu plików o wysokiej wydajności, zoptymalizowany pod kątem przechowywania maszyn wirtualnych.

Możesz tworzyć magazyny danych VMFS na Fibre Channel, iSCSI, FCoE i lokalnych urządzeniach pamięci masowej. ESXi 7.0 obsługuje VMFS w wersji 5 i 6 do odczytu i zapisu. ESXi 7.0 nie obsługuje VMFS w wersji 3.

Podczas pracy z magazynami danych VMFS w vSphere 7.0 należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

Rozmiar bloku: Rozmiar bloku w magazynie danych VMFS określa maksymalny rozmiar pliku i ilość miejsca zajmowanego przez plik. Magazyny danych VMFS w wersji 5 i 6 obsługują rozmiar bloku 1 MB.

Storage vMotion: Storage vMotion obsługuje migrację między magazynami danych VMFS, vSAN i vVols. vCenter Server przeprowadza testy kompatybilności w celu sprawdzenia poprawności Storage vMotion w różnych typach magazynów danych.

Storage DRS: VMFS wersja 5 i wersja 6 mogą współistnieć w tym samym klastrze magazynu danych. Jednak wszystkie magazyny danych w klastrze muszą używać jednorodnych urządzeń pamięci masowej. Nie mieszaj urządzeń o różnych formatach w tym samym klastrze magazynu danych.

Formaty partycji urządzenia: każdy nowy magazyn danych VMFS w wersji 5 lub 6 używa tabeli partycji GUID (GPT) do formatowania urządzenia pamięci masowej, co oznacza, że ​​można tworzyć magazyny danych większe niż 2 TB. Jeśli Twój magazyn danych VMFS w wersji 5 został wcześniej zaktualizowany z VMFS w wersji 3, nadal używa formatu partycji Master Boot Record (MBR), który jest charakterystyczny dla VMFS w wersji 3. Konwersja do GPT następuje dopiero po powiększeniu magazynu danych do rozmiaru większy niż 2 TB.

Sieciowy system plików (NFS)

Klient NFS wbudowany w ESXi używa protokołu Network File System (NFS) przez TCP/IP w celu uzyskania dostępu do wolumenu NFS znajdującego się na serwerze NAS.

Host ESXi może zamontować wolumin i używać go jako magazynu danych NFS. Magazyny danych NFS można tworzyć na urządzeniach NAS. ESXi 7.0 obsługuje NFS w wersji 3 i 4.1. Aby obsługiwać obie wersje, ESXi 7.0 używa dwóch różnych klientów NFS.

vSAN

VMware vSAN to rozproszona warstwa oprogramowania, która działa natywnie jako część hiperwizora. vSAN agreguje lokalne lub podłączone bezpośrednio urządzenia pojemności klastra hostów ESXi i tworzy pojedynczą pulę pamięci współdzieloną przez wszystkie hosty w klastrze vSAN.

Magazyn danych vSAN można utworzyć w klastrze vSAN. vSAN to hiperkonwergentne rozwiązanie pamięci masowej, które łączy pamięć masową, moc obliczeniową i wirtualizację w jeden fizyczny serwer lub klaster. W poniższej sekcji opisano koncepcje, korzyści i terminologię związaną z vSAN.

Woluminy wirtualne VMware vSphere (vVols)

Funkcjonalność VMware vSphere Virtual Volumes (vVols) zmienia paradygmat zarządzania pamięcią masową z zarządzania przestrzenią wewnątrz magazynów danych na zarządzanie abstrakcyjnymi obiektami pamięci masowej obsługiwanymi przez macierze pamięci masowej. Dzięki vVols pojedyncza maszyna wirtualna, a nie magazyn danych, staje się jednostką zarządzania pamięcią masową. A sprzęt pamięci masowej zyskuje pełną kontrolę nad zawartością, układem i zarządzaniem dyskami wirtualnymi.

Magazyn danych vVols można utworzyć w środowisku ze zgodnym systemem pamięci masowej. Wirtualny wolumen, utworzony i zarządzany poza pasmem przez dostawcę vSphere API for Storage Awareness (VASA), reprezentuje kontener pamięci masowej w vSphere. Dostawca VASA odwzorowuje obiekty dysków wirtualnych i ich pochodne, takie jak klony, migawki i repliki, bezpośrednio na woluminy wirtualne w systemie pamięci masowej. Hosty ESXi uzyskują dostęp do woluminów wirtualnych przez punkt pośredni w ścieżce danych zwany punktem końcowym protokołu. Punkty końcowe protokołów służą jako bramy dla operacji we/wy między hostami ESXi a systemem pamięci masowej przy użyciu technologii Fibre Channel, FCoE, iSCSI lub NFS.

Wniosek

Magazyny danych to najważniejsze komponenty VMware vSphere 7 używane do przechowywania maszyn wirtualnych, obrazów ISO i innych ważnych informacji. VMFS i NFS to tradycyjne modele wirtualizacji pamięci masowej, które odnoszą się do logicznej abstrakcji fizycznych zasobów i pojemności pamięci masowej z maszyn wirtualnych i ich aplikacji.

VMware vSAN i VMware vSphere Virtual Volumes (vVols) to modele pamięci masowej definiowane programowo, które streszczają możliwości pamięci masowej. W modelu pamięci masowej definiowanym programowo maszyna wirtualna staje się jednostką udostępniania pamięci masowej i można nią zarządzać za pomocą elastycznego mechanizmu opartego na zasadach.

Podobał Ci się artykuł? A co powiesz na dzielenie się ze światem?