01/18/2022

Wartości ekspozycji pozwalają lepiej zrozumieć działanie aparatu

Udostępnij teraz w social media:

W fotografii dużo mówimy o „przystankach”: jest to standardowa miara ekspozycji, w której zwiększenie o jeden oznacza podwojenie ilości światła padającego na matrycę lub film. Wielu fotografów nie zdaje sobie sprawy z tego, że ekspozycja ma w rzeczywistości skalę absolutną. Pozwól mi wyjaśnić.

Wartości ekspozycji i zatrzymania

Kiedy nauczysz się podstaw trójkąta ekspozycji – czasu otwarcia migawki, przysłony i czułości ISO – ważne jest, aby wiedzieć, że istnieje wiele kombinacji wartości przysłony i czasu otwarcia migawki, które dają tę samą ekspozycję, nawet jeśli zdjęcie może wyglądać inaczej ze względu na wybraną przysłonę lub czas otwarcia migawki. Na przykład, jeśli fotografowałeś portret w plenerze i chciałbyś uzyskać płytką głębię ostrości, możesz wybrać f / 2.0 przez 1/2000 sekundy; kilka chwil później, jeśli zamiast tego zdecydujesz się sfotografować krajobraz, możesz użyć f / 16 przez 1/30 sekundy. W obu przypadkach dokładnie taka sama ilość światła trafia do czujnika, więc jasność i ekspozycja wszystkiego będą identyczne, ale zdjęcia będą wyglądać zupełnie inaczej ze względu na inną przysłonę i czas otwarcia migawki.

Sprawdź -   Jak utworzyć formularz kontaktowy witryny za pomocą Formularzy Google

Ale skąd wiesz, jakich kombinacji użyć? Jasne, możesz iść metodą prób i błędów, ale w rzeczywistości rzadko się uczy się ostatecznej skali. Zarówno f ​​/ 2.0 dla 1/2000 sekundy, jak i f / 16 dla 1/30 sekundy mają wartość ekspozycji przy ISO 100 (EV100) równą 13. Jest wiele innych kombinacji, które mają również wartość EV100 równą 13, np. F / 8 dla 1/125 sekundy lub f / 4 dla 1/500 sekundy.

I tutaj jest jeszcze lepiej: EV100 13 faktycznie odpowiada niektórym rzeczywistym warunkom oświetleniowym. Pochmurny dzień lub niebo tuż przed wschodem słońca ma zwykle wartość EV100 wynoszącą 13, więc dowolna kombinacja przysłony i czasu otwarcia migawki, która również ma wartość EV100 wynoszącą 13, będzie działać idealnie.

Sprawdź -   Jak powstrzymać Chrome przed dodawaniem niestandardowych wyszukiwarek

Dlaczego warto zrozumieć wartość ekspozycji

Zanim przejdę dalej, chciałbym się cofnąć i wyjaśnić, dlaczego warto zrozumieć EV; jest mało prawdopodobne, że będziesz kiedykolwiek musiał rozbijać tabele EV, aby obliczyć, jakiego czasu otwarcia migawki użyć podczas sesji.

Zamiast tego zrozumienie EV daje głębsze zrozumienie tego, co robi twój aparat i dlaczego. Wierzę, że każdy fotograf może skorzystać na wiedzy o tym, co dzieje się z jego aparatem po naciśnięciu spustu migawki. To taka wiedza, która pozwala wybrać odpowiedni tryb światłomierza lub ustawienia autofokusa bez zwykłego zgadywania.

Dla mnie poznanie bezwzględnej wartości ekspozycji spowodowało również kliknięcie. Cała ta abstrakcyjna rozmowa o przystankach nagle nabrała realnego, konkretnego znaczenia. Mogłem zrozumieć, dlaczego pewne kombinacje są równoważne. Więc nie czuj potrzeby zapamiętywania wszystkich wartości z tego artykułu; zamiast tego po prostu spróbuj je zrozumieć.

Skala EV100

Wartość EV100 równa 0 to kombinacja przysłony f / 1,0 i czasu otwarcia migawki 1 sekundy. Wszystko inne jest na tym oparte. Oznacza to, że twój aparat i obiektyw mogą, bez użycia dodatkowego zestawu, używać EV100 od -1 do +21. Jest to jeden z powodów, dla których potrzebujesz specjalnego sprzętu do robienia dobrych zdjęć nocnego nieba, które ma EV100 od -3 do -11, w zależności od tego, na jakim znajduje się księżyc, gwiazdy i zorza polarna.

Sprawdź -   Jak wyłączyć skaner kodów QR w aplikacji aparatu w systemie iOS 11

Oto pełna tabela wartości EV100 z Wikipedii. Bardzo dobrze pokazuje, które kombinacje przysłony i czasu otwarcia migawki pasują do poszczególnych pojazdów elektrycznych.

Myślę, że bardziej interesujące niż zobaczenie, jak pasują do siebie czasy otwarcia migawki i przysłona, jest sprawdzenie, jakie poziomy światła odpowiadają jakim pojazdom elektrycznym. Podczas gdy twój aparat może podnieść do +21, prawdopodobnie nie zobaczysz pojazdów elektrycznych znacznie wyższych niż 16 w prawdziwym świecie.

EV100
Stan oświetlenia

x