Wąskie gardła CPU i GPU: wszystko, co powinieneś wiedzieć

Ilekroć dyskutujesz o wydajności komputera, a zwłaszcza o wydajności gier komputerowych, możesz usłyszeć o czymś, co nazywa się wąskim gardłem GPU. Wąskie gardła GPU i procesora są określane jako plaga dla szybkości klatek w grze, ale co to wszystko właściwie oznacza?

Co ważniejsze… jak możesz to naprawić?

Co to jest wąskie gardło?

W kontekście sprzętu wąskie gardło odnosi się do komponentu w systemie, który wstrzymuje działanie innego (lub każdego innego) komponentu w systemie. Na przykład dysk twardy o prędkości 5400 obr./min wbity w najpotężniejszy komputer do gier na świecie byłby znaczącym wąskim gardłem, ponieważ skutkowałby żałośnie wolnym czasem ładowania w grze i spadkiem wydajności w grze z powodu późnego ładowania zasobów.

Jeśli chcesz zapewnić stałą wydajność w grze, konieczne jest usunięcie wąskich gardeł z systemu.

Co to jest wąskie gardło GPU i jak to naprawić?

Kiedy większość ludzi mówi o wąskich gardłach, zwykle ma to na myśli – wąskie gardła GPU.

Niestety, istnieją tylko dwa sposoby na naprawienie wąskiego gardła GPU:

Obniż ustawienia w grze, aby osiągnąć żądaną liczbę klatek na sekundę (jeśli jesteś w takiej sytuacji, zalecamy najpierw wyłączenie AA i przetwarzania końcowego, a także zmianę ustawień „Ultra” na „High”)
Wymień swój obecny procesor graficzny na nowy

Wąskie gardła GPU są ściśle powiązane z wiernością grafiki i ustawieniami w grze. Jednak wielu graczy woli skupić się na surowej grywalności i płynności zamiast na ładnej grafice. Dla tych graczy warto sprawić, by gra wyglądała tak, jakby mogła działać na Nintendo 64, o ile osiągają super wysoką liczbę klatek na sekundę (120+), która daje im przewagę nad konkurencją.

Niestety, nawet ci gracze nie mogą wiele zrobić z tym, co będzie dalej…

Co to jest wąskie gardło procesora i jak to naprawić?

Ogólnie rzecz biorąc, wąskie gardło procesora jest znacznie gorsze niż wąskie gardło GPU. Powód jest prosty: poza faktyczną wymianą procesora prawie nic nie można zrobić z wąskim gardłem procesora.

Zdecydowana większość ustawień graficznych w grze nie ma nic wspólnego z procesorem, a te, które tak jak View Distance w Fortnite, mają wpływ na rozgrywkę. Odrzucenie ustawienia, takiego jak odległość widoku w konkurencyjnej grze wieloosobowej, może spowodować bardzo realną wadę w stosunku do innych graczy.

Dlaczego więc wąskie gardła procesora są tak ważne?

Dlaczego wąskie gardła procesora są bardziej skomplikowane i prawdopodobnie ważniejsze

Mówiąc najprościej: Twój procesor jest prawdziwym wąskim gardłem w każdym scenariuszu. To, co robi twoja karta graficzna, tworzy ładną grafikę na ekranie. To, co robi twój procesor, to cała rzeczywista praca, taka jak śledzenie pozycji graczy i obiektów w dowolnym momencie oraz wszystkie inne miliony obliczeń wymaganych do rozgrywki w czasie rzeczywistym. Cała rzeczywista logika gry dzieje się na twoim procesorze, a nie na GPU.

Podsumowując to, co mówimy, zapamiętaj to:

Podczas gdy twój GPU określa maksymalną możliwą wierność grafiki, twój procesor określa maksymalną możliwą liczbę klatek na sekundę.

Według wiele strony trzeciej studia, wyższa liczba klatek na sekundę zapewnia zarówno lepszą postrzeganą płynność (pod warunkiem, że częstotliwość odświeżania monitora może nadążyć), jak i wydajność odtwarzacza w grze. Jeśli chcesz dokładniej przyjrzeć się, jak wysoka częstotliwość odświeżania i liczba klatek na sekundę wpływają na wydajność odtwarzacza, zalecamy obejrzenie poniższego wideo:

[Note: While the study is sponsored by Nvidia, any competitive FPS player will tell you the same thing regarding higher refresh rates improving performance. High refresh monitors are standard in eSports for this reason!]

Inne wąskie gardła do przemyślenia

Jeśli chodzi o wąskie gardła, procesor i karta graficzna to nie wszystko, o czym musisz myśleć. Musisz także wziąć pod uwagę…

Wąskie gardła pamięci

Pamięć, czyli wąskie gardła pamięci RAM! Technicznie rzecz biorąc, ten rodzaj działa również jako wąskie gardło procesora.

Szybkość pamięci RAM jest związana z wydajnością procesora, zwłaszcza jeśli używasz procesora AMD Ryzen. Jednak największym sposobem, w jaki prędkość pamięci RAM negatywnie wpływa na wydajność, nie jest to, że użytkownicy nie kupują najwyższej jakości pamięci RAM do gier ani niczego takiego.

Problem polega na tym, że wielu użytkowników korzysta z konfiguracji jednokanałowej zamiast dwukanałowej lub czterokanałowej pamięci RAM.

„Jednokanałowa” pamięć RAM odnosi się do pamięci RAM działającej na jednym dysku, co ogranicza jej działanie do połowy prędkości znamionowej.

„Dwukanałowa” pamięć RAM odnosi się do pracy z dwoma pendrive’ami RAM, co pozwala na osiągnięcie prędkości znamionowych.

„Czterokanałowa” pamięć RAM odnosi się do uruchomionych… czterech pendrive’ów RAM, chociaż nie podwaja to prędkości znamionowej. Nadal jednak zapewnia poprawę w stosunku do dwukanałowego i może być idealny do wszelkich uruchomionych zadań zależnych od prędkości pamięci RAM.

Jeśli chodzi o gry, tak naprawdę nie ma znaczenia, czy pracujesz w trybie dwukanałowym, czy czterokanałowym. Jednak ważne jest, aby nie pracować w trybie jednokanałowym, ponieważ znacznie obniży to efektywną prędkość procesora (szczególnie w przypadku Ryzen!) I spowoduje, że nie uzyskasz całej wydajności, za którą zapłaciłeś.

Jeśli zależy Ci na unikaniu wąskich gardeł procesora i uzyskaniu najlepszej wydajności, zawsze uruchamiaj pamięć RAM w trybie dwukanałowym!

Wąskie gardła w pamięci masowej

Wąskie gardła pamięci masowej zwykle nie są problemem, ale mogą stać się problemem w przypadku szczególnie powolnych lub starzejących się dysków twardych.

Nowoczesny standardowy dysk twardy 7200 obr./min, który posiadałeś przez rok lub dwa, powinien być pod tym względem w porządku. Nie będzie tak szybki jak dysk SSD pod względem czasu ładowania, ale dopóki nie będzie się blokować podczas ładowania zasobów lub czegokolwiek, prawdopodobnie wszystko w porządku.

Problem dotyczy przestarzałych lub wolnych (5400 obr./min) dysków twardych. Gdy zaczną się pogarszać, możesz zauważyć, że Twoje gry mają problemy z ładowaniem wszystkich tekstur i zasobów. W trudnych przypadkach (jak w przypadku Overwatch) prędkość jazdy może być tak niska, że ​​nie możesz załadować mapy na czas, aby dołączyć do gry.

Aby uzyskać najlepsze wrażenia, zalecamy zakup dysku SSD do gier.

Jak uniknąć wąskich gardeł procesora w następnej kompilacji komputera

Więc… teraz, kiedy już wszystko przeszliśmy, jak uniknąć problemu z wąskim gardłem procesora w przyszłości?

Sprowadzimy to do kilku bardzo prostych rad konstruktorów komputerów PC. Postępuj zgodnie z tymi punktami, a wszystko będzie dobrze:

Nie oszczędzaj na procesorze! – Chociaż możesz ulec pokusie, aby wydać znacznie więcej na procesor graficzny niż procesor, nie rób tego. Twój procesor graficzny jest znacznie łatwiejszy do wymiany w przyszłości niż procesor, a stosunek ceny do wydajności z czasem poprawia się znacznie bardziej w przypadku procesorów graficznych niż procesorów. Zdobądź dzisiaj świetny procesor, a jutro świetny procesor graficzny.
Zdobądź procesor o wysokiej wydajności jednordzeniowej – dowolny nowoczesny AMD Ryzen 5 lub Intel Core i5 procesor powinien załatwić sprawę. Trzymaj się najnowszej architektury, aby uzyskać najlepszą wydajność jednordzeniową od obu producentów. W chwili pisania tego tekstu Intel ma tutaj niewielką przewagę, więc rozważ je, jeśli masz dodatkowe pieniądze lub zamierzasz przesuwać super-wysokie klatki (150+) w najnowocześniejszych grach.
Zdobądź zestaw dwukanałowej pamięci RAM – Aby upewnić się, że twój procesor nie zostanie zablokowany przez pamięć RAM, zdobądź dwukanałową pamięć RAM, szczególnie jeśli używasz Ryzena.
(opcjonalnie) Kup dysk SSD – Chociaż nie jest to wąskie gardło dla procesora lub karty graficznej, uzyskanie dysku SSD znacznie poprawi czas ładowania i zapewni lepszą teksturę w grze i ładowanie zasobów.

,,,i to wszystko!

Jeśli masz jakieś pytania, zostaw komentarz poniżej i daj nam znać. Mamy nadzieję, że ci to pomogło!

x