Whitepaper — co, cel, rodzaje i jak to pisać

Jeśli prowadzisz firmę, która w dużym stopniu opiera się na marketingu treści, możesz rozważyć opracowanie białych ksiąg.

Biała księga jest ważnym czynnikiem wpływającym na poprawę profilu Twojej firmy jako lidera myśli, wyróżnianie Twojej marki na tle konkurencji i generowanie nowych potencjalnych klientów.

Ten artykuł uzbroi Cię w wiedzę, której potrzebujesz, aby zmaksymalizować korzyści płynące z białej księgi. Omówimy, czym one są, dlaczego ich potrzebujesz i jak napisać skuteczną białą księgę.

Co to jest biała księga?

Biała księga to autorytatywny, wyczerpujący i przekonujący raport mający na celu rozwiązanie konkretnego problemu i zaproponowanie rozwiązania.

Firmy wykorzystują białe księgi, aby budować zaufanie przypadkowych czytelników, przedstawiając ich wiedzę fachową dowodami i faktami. Wiele marek lub marketerów wymaga adresu e-mail lub innej formy danych kontaktowych do pobrania w celu pozyskania potencjalnych klientów.

W przeciwieństwie do innych metod marketingowych, biała księga nie została zaprojektowana jako prezentacja produktu. Jest to dokument informacyjny stworzony na podstawie dogłębnych badań i faktów, aby pomóc czytelnikom rozwiązać ich problemy.

Dlaczego powinieneś pisać białą księgę

Tworzenie wartościowych treści w postaci faktów i danych może pomóc czytelnikom rozwiązać ich problemy. Oto główne powody, dla których powinieneś zdecydowanie rozważyć napisanie białej księgi:

 • Whitepapers to lead generators: rozwiązywanie problemów w całej branży i uwzględnianie ukierunkowanych słów kluczowych może pomóc Ci podnieść się w rankingach wyszukiwania i generować leady.
 • Oficjalne dokumenty pomogą Ci zostać liderem myśli: Zaawansowane techniczne treści, które oferują skuteczne rozwiązanie, pomagają stać się ekspertem w swojej branży i brzmią jak ekspert. Możesz zwiększyć liczbę zapisów do newslettera, pisząc oficjalne dokumenty, ponieważ coraz więcej osób chce śledzić liderów branży, aby uczyć się od nich.
 • Oficjalne dokumenty zapewniają Twojej firmie przewagę konkurencyjną: jeśli jesteś jedyną osobą, która publikuje wysokiej jakości dokumenty w swojej kategorii biznesowej, automatycznie zdobędziesz uznanie; dlatego coraz więcej klientów chciałoby kupować od Ciebie.

Przyjrzyjmy się teraz niektórym rodzajom dokumentów, które możesz opublikować, aby zaangażować odbiorców.

Różne rodzaje białej księgi

#1. Lista numerowana

Konsumenci uwielbiają czytać listy numerowane, ponieważ są one łatwo przyswajalne i pozwalają szybko zrozumieć potrzebne im informacje.

Te oficjalne księgi wykorzystują ponumerowane punkty, aby przekazać swoje przesłanie i zazwyczaj są skierowane do bardziej przypadkowych odbiorców.

Oto kilka przykładowych przypadków użycia oficjalnych dokumentów z listami numerowanymi:

 • Wyjaśnienie zalet produktu: 10 powodów, dla których warto zlecić rezerwację na zewnątrz
 • Praktyczne wskazówki: 11 sposobów na odzyskanie klientów
 • Odpowiadanie na często zadawane pytania: 8 błędów popełnianych podczas uruchamiania reklam na Facebooku

Kiedy używać: Biorąc pod uwagę prosty format, biała księga z numerowaną listą jest idealna dla potencjalnych klientów na samym początku ścieżki, aby pomóc w budowaniu świadomości marki i budowaniu zaufania wśród odbiorców.

#2. Rozwiązanie problemu

Oficjalny dokument dotyczący rozwiązywania problemów pomaga przekonać czytelników, że potrzebują tego, co próbujesz sprzedać. Ta forma białej księgi pozycjonuje problem w sposób, który podkreśla, że ​​Twój produkt jest idealnym rozwiązaniem.

Kiedy używać: Ten typ jest zwykle używany do przyciągania i edukowania potencjalnych klientów na wczesnym i środkowym etapie podróży klienta. Czytelnicy są już świadomi swoich problemów i szukają sposobów na ich rozwiązanie.

Biała księga rozwiązywania problemów jest skuteczna w generowaniu nowych potencjalnych klientów. To dlatego, że kiedy ludzie napotykają problemy, zazwyczaj zwracają się do Google. Kiedy dobrze zoptymalizowany raport dotyczący rozwiązania produktu może sprawić, że Twoja witryna znajdzie się na szczycie wyników wyszukiwania, możesz przyciągnąć więcej gałek ocznych do swojej witryny.

#3. Twórca tła

Oficjalny dokument wyjaśniający działanie produktu i jego kontekst. Podczas prezentowania nowych trendów, funkcji lub innych informacji w Twojej branży oficjalny dokument pomaga czytelnikom zrozumieć Twój produkt.

Zwykle mają następujące cechy:

 • Wyjaśnienie, jak działa konkretny produkt lub usługa
 • Dane i badania naukowe opisujące skuteczność Twojego produktu
 • Poparte twierdzeniami, które dowodzą, że Twoja firma jest liderem w branży

Kiedy go używać: Najlepiej używać go na ostatnim etapie podróży klienta. Gdy potencjalni nabywcy porównują krótką listę rozwiązań, będą potrzebować konkretnych informacji o Twoim produkcie lub usłudze.

Jeśli ktoś znajduje się na samym dole lejka sprzedaży, biała księga dotycząca tła może go zapewnić, że Twoja oferta produktowa jest tym, czego szuka.

Jak napisać białą księgę we właściwy sposób

Teraz możesz przystąpić do opracowywania białej księgi. Pamiętaj, że whitepapers są znacznie bardziej intensywne niż standardowy post na blogu.

Krok 1: Wybierz temat i styl

Wybór odpowiedniego tematu do białej księgi znacząco wpłynie na wynik. Będziesz generować więcej potencjalnych klientów, spostrzeżeń i udostępnień, wybierając temat, który jest bardzo interesujący dla Twojej grupy docelowej.

Opracuj profil klienta, który pomoże Ci zidentyfikować wyzwania, cele i potrzeby odbiorców.

Możesz zadać sobie pytanie:

 • Czy muszę wyjaśnić, w jaki sposób mój produkt rozwiązuje problem dla określonej grupy odbiorców, aby generować nowych potencjalnych klientów?
 • Czy muszę tworzyć dobrze zbadany raport, aby pomóc w pielęgnowaniu potencjalnych klientów w ścieżce sprzedaży?
 • Czy istnieje złożona funkcja lub nowy trend, który potencjalni klienci muszą zrozumieć przed zakupem?

Te pytania pomogą Ci określić, jaki rodzaj białej księgi i jaki temat napisać.

Krok 2: Przeprowadź badania

Białe księgi są wysoce techniczne i edukacyjne, dlatego warto przeprowadzić obszerne badania na ten temat.

Możesz to zrobić poprzez:

 • Szczegółowy opis unikalnego procesu
 • Agregowanie unikalnych studiów przypadku
 • Prowadzenie oryginalnego badania
 • Szukaj wiarygodnych danych, ankiet i badań naukowych
 • Przeczytaj inne artykuły na ten temat

Wskazówka dla profesjonalistów: Zawsze przeprowadzaj dokładne badania przed rozpoczęciem pisania. Badania powinny pochodzić z wiarygodnych źródeł branżowych, aby wesprzeć twoją argumentację i udowodnić twoje założenie.

Krok 3: Utwórz zarys

Rozwlekły artykuł naukowy bez odpowiedniego zarysu może dezorientować czytelników. Nakreśl swój temat w jasnym i zwięzłym formacie.

Zalecamy posiadanie spisu treści z klikalnymi linkami, takimi jak Whitepaper firmy Google.

Krok 4: Napisz swoją białą księgę

Opracuj swój zarys i zacznij pisać treść swojego raportu. Będziesz chciał skompilować swoje badania i dostarczyć czytelnikom cenne informacje na wynos i wnikliwe spostrzeżenia.

Upewnij się, że piszesz w tonie opartym na faktach, aby Twoje treści nie były promocyjne. Dodaj podtytuły, aby podzielić większe sekcje dla czytelników, którzy wolą przeglądać. Po drodze cytuj swoje źródła.

Krok 5: Edytuj i udoskonal

Niech twój projekt posiedzi przez jeden dzień, a następnie wróć, aby przejrzeć dokument ze świeżej perspektywy. Spróbuj przeczytać go na głos i upewnij się, że ma prawidłowy przepływ i nie zawiera błędów gramatycznych. W razie potrzeby poproś zaufanych współpracowników, redaktorów i innych kluczowych liderów w Twojej organizacji, aby przyjrzeli się temu.

Krok 6: Dodaj grafikę i projekt

Dodaj atrakcyjne wizualnie projekty, aby wzmocnić zawartość. Powinieneś współpracować z projektantem, aby dodać wykresy, wykresy, tabele i ilustracje, aby pomóc odbiorcom zobaczyć swoje punkty. Istnieją szablony i oprogramowanie, które znacznie ułatwiają tworzenie tych wizualizacji.

Krok 7: Rozważ zatrudnienie pomocy od Fiverr

Jeśli potrzebujesz pomocy w pisaniu białej księgi, możesz zatrudnić freelancera z Fiverr. Jest wielu utalentowanych pisarzy, którzy potrafią jasno przekazać Twoje przesłanie.

Po prostu przejdź do Fiverr i załóż konto.

Następnie możesz wyszukać Whitepapers w kategorii Pisanie i tłumaczenie lub po prostu wpisać go w pasku wyszukiwania.

Możesz przeglądać pisarzy na podstawie ich poziomu doświadczenia, budżetu, czasu dostawy i innych opcji usług.

Możesz dodać do wyszukiwania słowa kluczowe według branży, takie jak „dokumentacja dotycząca kryptowalut” lub „dokumentacja dotycząca marketingu cyfrowego”. Pozwala to znaleźć autorów oficjalnych dokumentów z odpowiednim doświadczeniem.

Po znalezieniu wykwalifikowanego pisarza możesz zarezerwować koncert na podstawie ich oferty usług.

Jak sformatować białą księgę?

Biała księga powinna być starannie ułożona, aby przyciągnąć uwagę czytelnika i sprawić, by jego doświadczenie było przyjemniejsze.

Oto format, którego możesz użyć, aby uporządkować treść i ułatwić zrozumienie artykułu:

 • Tytuł: Artykuł potrzebuje wciągającego tytułu, aby wzbudzić ciekawość czytelników; w przeciwnym razie nie klikną w nią w pierwszej kolejności
 • Streszczenie: Krótki przegląd tego, czego mogą oczekiwać czytelnicy, jest zwykle zawarty we wstępie
 • Stwierdzenie problemu: wyraźnie określa podstawę, dlaczego artykuł istnieje
 • Kontekst: Dochodzenie, dlaczego problem istnieje, jakie są jego szkodliwe skutki i jego znaczenie w branży
 • Rozwiązanie: Powinno być jasno przekazane i rozwiązać przedstawione problemy
 • Wniosek: omówienie głównych ustaleń i zaleceń dotyczących funkcji dla czytelnika
 • Referencje: Dołącz źródła wszelkich oświadczeń, aby czytelnicy mogli je sprawdzić, jeśli chcą

Najlepsze przykłady białej księgi

Białe księgi są podstawą marketingu, a jeśli są wykonane prawidłowo, zwiększą Twój autorytet. Oto kilka doskonałych przykładów oficjalnych dokumentów, na których możesz się wzorować, aby dać Ci największe szanse na sukces.

#1. Ramy wdrażania AI w Google Cloud

Google stworzyło białą księgę, aby pomóc czytelnikom zrozumieć, jak zastosować sztuczną inteligencję w swojej firmie.

Ten artykuł zawiera szczegółowe informacje techniczne na temat sztucznej inteligencji, które pomagają zaprezentować się jako autorytet. Spójnie organizują również białą księgę, przedstawiając tło i problem przed zaoferowaniem rozwiązania.

#2. Test doświadczenia klienta Zendesk

Biała księga Zendesk przedstawia wzorce i spostrzeżenia z ich dokładnych badań dotyczących obsługi klienta.

Jest skuteczny, ponieważ wykorzystuje wiele wizualizacji i danych, aby pomóc czytelnikom zobaczyć, co jest trendy w obsłudze klienta i pomóc czytelnikom zrozumieć, jak wypada na tle swoich kolegów z branży.

#3. Sieć Cisco i Twoja przewaga konkurencyjna

Oficjalny dokument firmy Cisco zawiera obszerne dane dotyczące wykorzystania przewagi konkurencyjnej w marketingu. Jest świetny dla świadomości marki, ponieważ wykorzystuje grafikę i statystyki, aby podkreślić, dlaczego firmy potrzebują bezpieczeństwa.

Dystrybucja białej księgi — jak to się robi

Zbieranie i zapisywanie informacji na białej księdze to tylko połowa sukcesu. Nigdy nie uzyskasz pożądanych korzyści, jeśli nie zostanie skutecznie rozprowadzony w celu uzyskania maksymalnego zasięgu.

Istnieje wiele sposobów rozpowszechniania białej księgi, a Twoja strategia ostatecznie sprowadza się do tego, która metoda ma sens. Jeśli Twoimi odbiorcami są menedżerowie B2B, rozważ kanał taki jak LinkedIn.

Poniższe 10 wskazówek pomoże Ci zaplanować dystrybucję białej księgi bez względu na to, kim są Twoi odbiorcy docelowi:

 • Twórz strony docelowe i przyciągaj ludzi do strony docelowej za pomocą content marketingu lub reklam
 • Dodaj wyskakujące okienka na odpowiednich stronach swojej witryny
 • Umieść linki wewnętrzne w swoich postach na blogu
 • Dołącz białą księgę do biuletynów e-mail
 • Dodaj białą księgę do podpisu e-mail
 • Opublikuj to w swojej sieci społecznościowej
 • Opublikuj go w grupach branżowych
 • Ponownie opublikuj część na platformach społecznościowych
 • Wyświetlaj płatne reklamy w swojej białej księdze
 • Przesyłaj posty gości do odpowiednich blogów
 • Błędy, których należy unikać podczas pracy nad oficjalnym dokumentem

  Kupujący B2B czytają oficjalne dokumenty, aby podejmować świadome decyzje zakupowe. Niestety, wiele z nich to działki sprzedażowe, które nudzą czytelników. Unikaj następujących błędów podczas pracy nad oficjalnym dokumentem:

  • Używanie whitepapers do sprzedaży: Celem whitepaper jest edukacja czytelników na temat problemu i rozwiązania. Nie używaj ich jako sposobu na sprzedaż swoich produktów.
  • Słaba struktura: jak wspomniano, miej przejrzystą strukturę i format. Dzięki temu biała księga jest łatwa do przeczytania i zrozumienia.
  • Brak planu dystrybucji: Dostarczenie białej księgi do właściwych odbiorców jest tak samo ważne, jak jej napisanie.
  • Wybór złego tematu: Zajmij się największymi wyzwaniami klienta, które będą miały duży wpływ na jego przyszłość.
  • Niezgodność z podróżą kupującego: upewnij się, że w białej księdze znajdują się odpowiedzi na pytania kupujących na określonych etapach podróży klienta.

  W marketingu treści białe księgi są jednym z najskuteczniejszych sposobów przyciągania zainteresowania potencjalnych nabywców online. Oto kilka wskazówek i strategii dotyczących oficjalnych dokumentów marketingowych, które pomogą zwiększyć liczbę pobrań.

  #1. Utwórz stronę docelową o wysokiej konwersji

  Twoja strona docelowa musi wyjaśniać, dlaczego Twoi odbiorcy powinni przekazać swoje dane kontaktowe i kliknąć Pobierz.

  Porozmawiaj o wartości, jaką wnosi twoja biała księga, więc będą podekscytowani otrzymaniem ich kopii. Na przykład firma Human Made stworzyła białą księgę, w której opisano funkcje edytora WordPressa Gutenberga.

  #2. Miej baner lub wyskakujące okienko na swoim blogu

  Gdy czytelnicy trafiają na Twojego bloga, powinien pojawić się baner lub nieinwazyjne wyskakujące okienko, które bezpośrednio prowadzi czytelników do Twojej białej księgi.

  Pomaga to zwiększyć zadowolenie klientów i przenieść odbiorców tam, gdzie chcą.

  #3. Reklamy Google

  Prawdopodobnie w swoim dokumencie uwzględniłeś wiele słów kluczowych. To sprawia, że ​​kampania reklamowa Google typu pay-per-click jest skuteczna, ponieważ możesz zapłacić za umieszczenie strony docelowej na pierwszej stronie wyszukiwarki.

  #4. Promocja na LinkedIn

  LinkedIn oferuje zaawansowane możliwości kierowania, które pozwalają umieszczać reklamy przed właściwymi odbiorcami. Na przykład możesz kierować reklamy według funkcji, wielkości firmy, lokalizacji, tytułu i wielu innych.

  Zawijanie

  Chociaż białe księgi są często niedostatecznie wykorzystywane, są one jednym z najskuteczniejszych narzędzi strategii content marketingu Twojej firmy.

  Po ustaleniu celów dla białej księgi możesz utworzyć jej fragment dla każdej części lejka marketingowego.

  Niezależnie od tego, czy chcesz zaintrygować klientów łatwą do przyswojenia listą, czy wyjaśnić wysoce techniczne zalety swojego produktu, oficjalne dokumenty mogą być podstawowym elementem budującym zaufanie i generowanie nowych potencjalnych klientów dla Twojej firmy.