Wi-Fi 5 GHz nie zawsze jest lepsze niż Wi-Fi 2,4 GHz

Udostępnij teraz w social media:

Czy masz problem z połączeniem Wi-Fi? Spróbuj użyć 2,4 GHz zamiast 5 GHz. Jasne, Wi-Fi 5 GHz jest nowsze, szybsze i mniej zatłoczone – ale ma pewną słabość. 2,4 GHz lepiej radzi sobie z pokryciem dużych obszarów i przenikaniem przez ciała stałe.

5 GHz kontra 2,4 GHz: jaka jest różnica?

Wi-Fi może działać w dwóch różnych „pasmach” częstotliwości radiowej: 5 GHz i 2,4 GHz. Wi-Fi 5 GHz stało się głównym nurtem standardu 802.11n – obecnie znanego jako Wi-Fi 4 – który został wprowadzony w 2009 roku. Wcześniej Wi-Fi było głównie 2,4 GHz.

To była duża aktualizacja! 5 GHz wykorzystuje krótsze fale radiowe, co zapewnia większe prędkości. WiGig idzie dalej i działa w paśmie 60 GHz. Oznacza to jeszcze krótsze fale radiowe, co skutkuje jeszcze większą prędkością na znacznie mniejszej odległości.

Z 5 GHz jest też znacznie mniej zatłoczenia. Oznacza to bardziej solidne i niezawodne połączenie bezprzewodowe, szczególnie w gęsto zabudowanych obszarach z dużą liczbą sieci i urządzeń. Tradycyjne telefony bezprzewodowe i elektroniczne nianie również działają na częstotliwości 2,4 GHz. Oznacza to, że zakłócają one tylko Wi-Fi 2,4 GHz, a nie Wi-Fi 5 GHz.

Podsumowując, 5 GHz jest szybsze i zapewnia bardziej niezawodne połączenie. To nowsza technologia i kuszące jest ciągłe używanie 5 GHz i odpisywanie Wi-Fi 2,4 GHz. Ale krótsze fale radiowe Wi-Fi 5 GHz oznaczają, że może pokonać mniejszą odległość i nie jest tak dobry, jak przenikanie przez stałe obiekty, jak Wi-Fi 2,4 GHz. Innymi słowy, 2,4 GHz może pokryć większy obszar i lepiej przedostaje się przez ściany.

  Co robi osłona obiektywu i kiedy należy jej używać?

Możesz używać obu z jednym routerem

Nowoczesne routery to generalnie routery „dwuzakresowe” i mogą jednocześnie obsługiwać oddzielne sieci Wi-Fi na częstotliwościach 5 GHz i 2,4 GHz. Niektóre z nich to „routery trójzakresowe”, które mogą dostarczać sygnał 2,4 GHz wraz z dwoma oddzielnymi sygnałami 5 GHz, aby zmniejszyć obciążenie urządzeń Wi-Fi działających na częstotliwości 5 GHz.

To nie jest tylko funkcja zgodności dla starych urządzeń, które obsługują tylko Wi-Fi 2,4 GHz. Czasami będziesz potrzebować Wi-Fi 2,4 GHz, nawet z nowoczesnym urządzeniem obsługującym 5 GHz.

Routery można skonfigurować na dwa sposoby: Mogą ukryć różnicę między sieciami 2,4 GHz i 5 GHz lub ją ujawnić. Wszystko zależy od tego, jak nazwiesz dwie oddzielne sieci Wi-Fi.

Na przykład, możesz nazwać obie sieci „MyWiFi” i nadać im to samo hasło. Teoretycznie Twoje urządzenia automatycznie wybierają najlepszą sieć w dowolnym momencie. Ale to nie zawsze działa poprawnie i możesz skończyć z urządzeniami podłączonymi do sieci 2,4 GHz, gdy powinny używać 5 GHz lub odwrotnie.

Zamiast tego możesz nazwać jedną sieć „MyWiFi – 2,4 GHz”, a drugiej „MyWiFi – 5 GHz”. Nazwy nie muszą odnosić się do siebie nawzajem ani zawierać częstotliwości – możesz nazwać jedno „masło orzechowe” i jedno „galaretka”, jeśli chcesz. Dzięki dwóm różnym nazwom możesz wybierać między sieciami w urządzeniu. Oczywiście nadal możesz podać im to samo hasło, aby ułatwić sobie pracę.

  Uzyskaj kubański adres IP z dowolnego miejsca

Kiedy Wi-Fi 2,4 GHz jest lepsze

Laptop i kawa na stole na zewnątrz

Jeśli masz problemy z Wi-Fi i masz połączenie z Wi-Fi 5 GHz, zawsze dobrze jest połączyć się z 2,4 GHz i zobaczyć, co się stanie.

5 GHz może brzmieć nowsze i szybsze – i tak jest – ale jest lepsze w mniejszych przestrzeniach. Jeśli chcesz pokryć szeroko otwartą przestrzeń, 2,4 GHz jest lepsze. Jeśli więc chcesz uzyskać lepszy sygnał Wi-Fi na zewnątrz, połącz się z 2,4 GHz zamiast 5 GHz. Lub, jeśli Twoje Wi-Fi musi przejść przez jakieś gęste obiekty, zanim dotrze do Ciebie, 2,4 GHz będzie o wiele lepsze niż 5 GHz.

Wi-Fi 2,4 GHz powinno również działać lepiej niż kiedyś. Im więcej osób przechodzi na 5 GHz, tym pasmo 2,4 GHz powinno być mniej zatłoczone w Twojej okolicy. A ponieważ urządzenia zakłócające, takie jak stare telefony bezprzewodowe i bezprzewodowe elektroniczne nianie, przechodzą na emeryturę w nowoczesnych smartfonach i niania Wi-Fi, w Twoim domu powinno być nawet mniej urządzeń zdolnych do zakłócania częstotliwości 2,4 GHz.

Oczywiście istnieją inne sposoby radzenia sobie z tym problemem. Możesz uzyskać system Wi-Fi typu mesh i rozmieścić punkty dostępu w całym domu. Ale jeśli wszystko, czego chcesz, to niezawodny sygnał Wi-Fi, spróbuj po prostu połączyć się z Wi-Fi 2,4 GHz, zanim zaczniesz szaleć na rozszerzaniu Wi-Fi 5 GHz wszędzie.

Wi-Fi 6 usprawni 2,4 GHz

2,4 GHz zostało trochę zaniedbane. 802.11n (Wi-Fi 4) obsługuje zarówno 2,4 GHz, jak i 5 GHz. Ale 802.11ac (Wi-Fi 5) obsługuje tylko 5 GHz. Jeśli masz dwuzakresowy router 802.11ac, działa on w sieci 5 GHz 802.11ac i 2,4 GHz 802.11n. 5 GHz wykorzystuje bardziej nowoczesny standard Wi-Fi.

  Jak nagrać obraz płyty na kartę SD w systemie Windows 10

Wi-Fi 6 rozwiąże ten problem. Standard Wi-Fi nowej generacji będzie obsługiwał zarówno sieć 2,4 GHz, jak i 5 GHz, więc różne ulepszenia, które składają się na szybszy, bardziej niezawodny sygnał, zostaną również wprowadzone do Wi-Fi 2,4 GHz. 2,4 GHz to nie tylko stara technologia, która została w tyle.

Jak wybrać między 2,4 GHz a 5 GHz

Aby wybrać między 2,4 GHz a 5 GHz, przejdź do interfejsu internetowego routera i znajdź ustawienia sieci bezprzewodowej. Nadaj sieci 2,4 GHz i 5 GHz osobne identyfikatory SSID lub nazwy. W nazwach można umieścić „2,4 GHz” i „5 GHz”, aby ułatwić ich zapamiętanie. I możesz użyć tego samego hasła bezprzewodowego dla każdego.

Twój router może być skonfigurowany tak, aby domyślnie używał tej samej nazwy dla obu. Oznacza to, że nie możesz samodzielnie wybierać między nimi – Twoje urządzenia będą wybierać między nimi automatycznie. Oddzielne nazwy dają wybór.

Ustawienia Wi-Fi SSID na routerze bezprzewodowym

Teraz możesz po prostu wybierać między sieciami na swoim urządzeniu. Przejdź do menu połączenia Wi-Fi urządzenia i wybierz sieć, do której chcesz dołączyć.

Po jednokrotnym dołączeniu do każdej sieci urządzenie zapamięta hasło i możesz łatwo połączyć się z dowolną siecią, wybierając ją z menu. Zmiana staje się łatwa i szybka.

Menu połączenia sieci Wi-Fi w systemie Windows 10

Jeśli Wi-Fi 2,4 GHz nie rozwiąże Twoich problemów i nadal masz problemy z uzyskaniem stabilnego połączenia Wi-Fi w całym domu lub firmie, rozważ system Mesh Wi-Fi. Daje to wiele punktów dostępu, które można umieścić w całym domu i świetnie sprawdza się w zwiększaniu niezawodnego zasięgu. W przeciwieństwie do tradycyjnego bezprzewodowego wzmacniacza lub przedłużacza, proces konfiguracji sieci Wi-Fi typu mesh jest znacznie łatwiejszy.

x