Windows 95 kończy 25 lat: kiedy Windows wszedł do mainstreamu

24 sierpnia 1995 roku Microsoft zainaugurował system operacyjny Windows 95. Ten przełomowy i cieszący się ogromnym powodzeniem system dla komputerów PC pozwolił użytkownikom na odejście od tradycyjnego interfejsu opartego na wierszu poleceń. Dzięki temu Microsoft zyskał powszechną rozpoznawalność. Oto, co czyniło Windows 95 tak wyjątkowym.

Interfejs graficzny na pierwszym planie

Jedną z najważniejszych innowacji w Windows 95 było całkowite odejście od wiersza poleceń. W przeciwieństwie do swojego poprzednika, Windows 3.11, Windows 95 uruchamiał się bezpośrednio w graficznym interfejsie użytkownika, mimo że pod spodem działało ulepszone jądro MS-DOS.

Przed wprowadzeniem Windows 95 użytkownicy musieli osobno nabywać MS-DOS oraz Windows, a następnie instalować je w odpowiedniej kolejności. Większość z nich uruchamiała najpierw system MS-DOS, a następnie Windows, kiedy było to konieczne.

Windows 95 zintegrował zarówno powłokę Windows, jak i MS-DOS w jeden produkt, co sprawiło, że był on postrzegany jako kompletny system operacyjny.

Dzięki wstecznej kompatybilności z tysiącami aplikacji stworzonych dla MS-DOS i Windows 3.x, przejście na Windows 95 było dla użytkowników stosunkowo bezproblemowe. Jednakże, opieranie się na systemie MS-DOS sprawiło, że Windows 95 był narażony na frustrujące awarie, zwłaszcza w porównaniu do systemu Microsoft Windows NT.

Linia Windows NT zaczęła łączyć potrzeby profesjonalistów i konsumentów, a Windows 2000, który zadebiutował pięć lat później, nie zastąpił jeszcze w pełni serii Windows 9x opartej na MS-DOS, aż do wprowadzenia Windows XP w 2001 roku.

Menu Start i pasek zadań – nowa era

Jeśli korzystałeś z Windows w ciągu ostatnich 25 lat, z pewnością znasz kultowe menu Start oraz pasek zadań, które po raz pierwszy zadebiutowały w Windows 95. Menu Start stało się zwięzłym i logicznym zamiennikiem Menedżera programów z Windows 3.x, ułatwiającym organizację i uruchamianie aplikacji.

Microsoft intensywnie promował przycisk Start w swoich reklamach, przedstawiając go jako łatwy sposób na rozpoczęcie korzystania z systemu Windows.

Odkrywanie menu Start w Windows 95.

Jednak menu Start nie było wolne od kontrowersji, co podkreślił artykuł w New York Times z sierpnia 1995 roku, który zauważył zamieszanie związane z lokalizacją opcji wyłączenia komputera, umieszczonej w przycisku Start.

Pasek zadań w Windows 95, rozciągający się na dole ekranu, umożliwił efektywne zarządzanie wieloma otwartymi aplikacjami. Windows 3.x oraz Macintosh w tamtym czasie nie oferowały podobnej funkcjonalności.

Można argumentować, że przycisk Start oraz pasek zadań przyczyniły się do przewyższenia funkcjonalności systemu Mac OS przez Windows 95. W 1995 roku, gdy zwolennicy Apple krytykowali Microsoft, Windows 95 zyskał na znaczeniu. Mac OS nie oferował aktywowanego domyślnie menedżera zadań ani programu uruchamiającego aż do wersji beta OS X w 2000 roku.

Ewolucja Eksploratora Windows

Windows 95 wprowadził Eksplorator Windows (obecnie nazywany „Eksploratorem plików”), łączący funkcje zarządzania plikami oraz interfejs systemu operacyjnego. W przeciwieństwie do Windows 3.x, gdzie te funkcje były rozdzielone, Explorer połączył je, obsługując zarówno pliki, jak i aplikacje w jednym miejscu, tak jak Znalazca na Macu.

Do innowacji wprowadzonych w Windows 95 należały:

  • Menu kontekstowe dostępne po kliknięciu prawym przyciskiem myszy, umożliwiające szybkie operacje na plikach.
  • Obszar pulpitu jako miejsce przechowywania plików, przypominający folder.
  • Skróty do plików.
  • Kosz do usuwania plików.
  • Menadżer urządzeń.
  • Ikona „Mój komputer” na pulpicie.
  • Narzędzie „Znajdź” do przeszukiwania systemu.
  • Natywna obsługa aplikacji 32-bitowych (przez Win32 API).
  • Wsparcie dla nowego DirectX API, co umożliwiło pełnoekranowe granie na Windows.

Windows 95 był ogromnym krokiem w kierunku uniezależnienia użytkowników od systemu MS-DOS. Wprowadzenie tych innowacji pozwoliło na zrealizowanie tego celu, przynajmniej w kontekście produktów Microsoftu.

FreeCell – gra, która uzależnia

Gra FreeCell zadebiutowała jako program demonstracyjny dla Win32 API na komputerach z Windows 3.x. Jednak to wprowadzona w Windows 95 stała się prawdziwym hitem, na równi z wcześniejszymi grami takimi jak Solitaire czy Minesweeper, które także znalazły się w tym systemie.

Jej złożoność i różnorodność przyciągnęły graczy przez wiele lat, którzy starali się rozwiązać wszystkie 32 000 możliwych układów.

Internet w zasięgu ręki

W pierwotnej wersji detalicznej Windows 95 brakowało przeglądarki internetowej. Zamiast tego użytkownicy zobaczyli ikonę nowej usługi online – The Microsoft Network (MSN), stworzonej jako konkurencja dla CompuServe i Prodigy.

Jednak jeszcze przed uruchomieniem MSN, Bill Gates dostrzegł nieuchronność dominacji sieci World Wide Web. Wkrótce MSN przekształcił się w dostawcę usług internetowych (ISP).

Przeglądarka Microsoftu, Internet Explorer, została udostępniona jako opcjonalny dodatek do Windows 95. Jednak w grudniu 1995 roku nowe wydania systemu Windows 95 (z Wersją serwisową OEM 1) domyślnie zawierały przeglądarkę Internet Explorer.

Użytkownicy uzyskiwali do niej dostęp za pomocą ikony na pulpicie o nazwie „Internet”. Konkurencyjni twórcy przeglądarek, tacy jak Netscape, oskarżyli Microsoft o monopolistyczne praktyki. Sprawa ta doprowadziła do głośnego procesu antymonopolowego w Stanach Zjednoczonych przeciwko Microsoftowi w 1998 roku.

Pomimo początkowego wyroku domagającego się rozdzielenia firmy, Microsoft wygrał apelację, a sprawa zakończyła się jedynie z lekkim napomnieniem. Internet Explorer pozostał integralną częścią przyszłych wersji systemu Windows.

Rewolucja w marketingu

Aby wprowadzić Windows 95 na rynek, Microsoft zainwestował 300 milionów dolarów w kampanię reklamową, która była uznawana za jedną z najdroższych w historii. To była bezprecedensowa, głośna kampania dotycząca oprogramowania, wyróżniająca się przyjazną grafiką oraz chwytliwą nazwą, która odróżniała Windows 95 od innych wersji oprogramowania.

Stare opakowanie Microsoftu (po lewej) obok bardziej przyjaznego dla konsumentów opakowania detalicznego Windows 95 (po prawej).

Reklama pojawiała się wszędzie: w gazetach, magazynach, radiu, telewizji oraz na billboardach. Microsoft zakupił prawa do utworu „Start Me Up” od Rolling Stones za 3 miliony dolarów, wykorzystując go w głośnych reklamach telewizyjnych.

W dniu premiery, 24 sierpnia 1995 roku, firma Microsoft zorganizowała wielką konferencję prasową w swoim kampusie w Redmond, której gospodarzem był Jay Leno. Wydarzenie to miało być transmitowane na żywo przez satelitę do mniejszych wydarzeń Microsoftu na całym świecie.

Efekt był zdumiewający. Windows 95 przyciągnął ogromną uwagę, wprowadzając Microsoft do głównego nurtu kultury jako symbol biznesowego sukcesu. W pierwszym tygodniu na rynku sprzedano 1 milion kopii systemu Windows 95, a w ciągu pierwszego roku aż 40 milionów. Windows 95 okazał się bezsprzecznym sukcesem.

Wszystkiego najlepszego dla Windows 95!