Wizualizuj swój pomysł za pomocą tych kreatorów map myśli

Udostępnij teraz w social media:

„Obraz jest wart tysiąca słów.”

Być może słyszałeś gdzieś to zdanie. Zdjęcia wywierają uderzający wpływ na nasze mózgi, aby zrozumieć rzeczy. To dlatego, że wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów, który pomaga nam szybciej uczyć się nowych rzeczy.

To dlatego „mapowanie myśli” kwitnie!

Nieustannie przeskakuje od osobistych pamiętników do areny edukacyjnej i biznesowej.

Ale czym jest mapowanie myśli?

Jak może ci pomóc?

Jaki jest powód jego popularności?

Bądź na bieżąco, aby wszystko zrozumieć!

Czym jest mapa myśli?

Mapa myśli odnosi się do diagramu lub graficznej reprezentacji pomysłu. A proces reprezentacji można nazwać „Mapą myśli”.

Jest to skuteczny, ale łatwy sposób na naturalną burzę mózgów, w której nie musisz martwić się żadną strukturą i porządkiem. Ideą tworzenia mapy myśli jest wizualne uporządkowanie myśli, które pomogą Ci je przypomnieć i przeanalizować w szerszy sposób.

Podczas tworzenia mapy myśli zadania, koncepcje, przedmioty itp. są rozmieszczone wokół i połączone z centralną ideą za pomocą nieliniowego układu. Pozwala zbudować użyteczną i intuicyjną strukturę otaczającą centralną koncepcję i przekształcić ją w uporządkowany i kolorowy diagram, aby wywołać działania.

Przypadków użycia:

 • Burza mózgów
 • Tworzenie diagramów
 • Projektowanie i tworzenie stron internetowych
 • Wywiad biznesowy
 • Robienie notatek
 • Reprezentacja informacji i nie tylko

Czy to nowy model?

Nie. Koncepcja krążyła wokół nas od wieków.

Ludzie często kojarzą mapowanie myśli z tradycyjnymi sposobami generowania pomysłów i robienia notatek. Pochodzi z czasów żyjącego w III wieku p.n.e. filozofa – Porfira z Tyros. Wczesne dokumenty sugerują, że używał map myśli do organizowania pracy Arystotelesa, który był jednym z największych myślicieli wszechczasów.

Jak mapowanie myśli może ci pomóc?

Twój mózg jest nieustannie zaangażowany w tworzenie map myśli każdego dnia.

Zgadza się!

Chodzi o to, że po prostu nie zdajesz sobie z tego sprawy. Jeśli potrafisz pomyśleć o tym, co dzieje się w twoim mózgu, gdy wpada na pomysł, pomoże ci to trochę zrozumieć o mapowaniu umysłu.

Jeśli więc przyjdzie ci do głowy jakiś pomysł, zwykle rozgałęzia się on na różne myśli. Kiedy twój umysł błądzi, jedna myśl prowadzi do drugiej, wywołując skojarzenia i wzajemnie powiązane pomysły.

Mapa myśli również działa w podobny sposób. Możesz zacząć od głównej idei podczas tworzenia mapy, a następnie dołączyć do niej wiele gałęzi i szczegółowo zbadać każdą koncepcję. Mapy myśli pomagają przekształcać pomysły w działania, wykorzystując kolory, obrazy i inne elementy, aby doskonalić się w kreatywnym myśleniu i wyobraźni.

Rozszerzone korzyści z mapowania myśli:

Upraszcza złożone problemy

Wiele rzeczy w Twojej firmie może być bardziej złożonych, takich jak planowanie dużych projektów, tworzenie strategii, rozwijanie bazy wiedzy dla aktywów firmy i tak dalej.

Mapy myśli mogą pomóc uprościć problemy o większej złożoności, dzięki czemu możesz wydestylować informacje, przetworzyć je i szybko osiągnąć jasność. Możesz dzielić się swoimi pomysłami i mieć duży wpływ na innych, identyfikować kluczowe problemy i efektywnie zarządzać projektami.

Rozpala kreatywność

Mapy myśli to perełki, jeśli chodzi o kreatywność. Pomaga generować świeże pomysły podczas sesji burzy mózgów i pobudza kreatywność.

Powodem tego samego jest przestrzenny układ mapy myśli, który może pomóc w uzyskaniu lepszej perspektywy pomysłu. W związku z tym nowe połączenia związane z ideą wydają się bardziej widoczne, tworząc nieskończoną liczbę linków i myśli.

Co więcej, możesz zwiększyć jego bodźce wizualne, dodając zdjęcia do mapy.

Zwiększa produktywność

Według ankietazarejestrowano 23% wzrost średniej produktywności dzięki użyciu narzędzia do mapowania myśli.

  11 wskazówek dotyczących pracy w domu na komputerze Mac

Mapy myśli to skuteczna metoda szybkiego uczenia się, efektywnej komunikacji i zwiększania produktywności. Niezależnie od tego, czy planujesz swój projekt, czy piszesz artykuł naukowy, prawdopodobnie zaoszczędzisz mnóstwo czasu.

Lepsza organizacja, planowanie i prezentacja

Przed rozpoczęciem projektu możesz zaplanować, a następnie uporządkować swoje myśli za pomocą mapy myśli. Możesz rozwijać swoje pomysły na mapie, aby zobaczyć, jak łączą się ze sobą w wnikliwy sposób, który może pomóc Ci w opracowaniu strategii.

Dzięki temu łatwiej będzie Ci zdecydować, która droga będzie dla Ciebie najlepsza.

Podobnie mapy pomagają przedstawić swoje pomysły poprzez unikalną reprezentację. Wszystkie elementy wizualne wywierają silny wpływ na odbiorców, oferując jasne i zwięzłe pomysły.

Nauka i rozwiązywanie problemów

Mapy myśli pomagają w nauce z wielu powodów. Mapy te zachęcają mózg do kojarzenia różnych obrazów, fraz, słów kluczowych i innych elementów, które można wykorzystać do burzy mózgów nad nowymi pomysłami na projekt. Możesz nawet uporządkować swoją pracę, taką jak raporty, prezentacje itp.

Jak narysować skuteczną mapę myśli?

Mapowanie myśli jest rzeczywiście bardzo kreatywnym ćwiczeniem. Sposób tworzenia mapy zależy od pewnych czynników, takich jak rodzaj projektu, narzędzia, osobiste preferencje i inne.

Mapy myśli możesz rysować na dwa sposoby:

 • Korzystanie z trybu pióra i papieru
 • Oprogramowanie do mapowania myśli

Metoda pióra i papieru wymaga fizycznego narysowania swojego pomysłu na dwuwymiarowym papierze. Z drugiej strony oprogramowanie do mapowania myśli automatyzuje cały proces. Obejmuje zarówno proste aplikacje do burzy mózgów, jak i złożone narzędzia do tworzenia diagramów i wizualizacji danych.

Korzyści z używania narzędzi do mapowania myśli:

 • Rozmiar papieru nie jest ograniczony
 • Łatwe porządkowanie pomysłów dzięki prostemu przeciąganiu i klikaniu
 • Możesz współpracować ze swoimi zespołami na jednej mapie
 • Łatwe do reprezentowania i udostępniania

Zacznij rysować mapę myśli, wykonując te czynności:

 • Weź puste płótno
 • Zdefiniuj główną ideę
 • Przeprowadź burzę mózgów i dodaj je do swojego płótna
 • Narysuj linie łączące, aby powiązać pomysły
 • Reorganizuj pomysły metodą „przeciągnij i upuść”
 • Organizuj i reprezentuj swoje koncepcje za pomocą narzędzi do formatowania, takich jak obrazy, ikony, rozmiar, kolor itp.

Teraz poznajmy kilka świetnych narzędzi do tworzenia map myśli, które pomogą Ci zautomatyzować sesję burzy mózgów.

Mistrz umysłu

Oprogramowanie wieloplatformowe – Mistrz umysłu to profesjonalne, przyjazne dla użytkownika i wszechstronne narzędzie do mapowania myśli. Możesz go używać na komputerze, telefonie komórkowym, tablecie i w Internecie, aby tworzyć skuteczne mapy.

Łatwo współpracuj z kolegami z zespołu i buduj mapę myśli opartą na preferowanym stylu, strukturze, kolorach i motywie, aby w żywy sposób wyrażać pomysły. Możesz narysować 12 rodzajów struktur, w tym tradycyjne mapy radialne, mapę drzewa, mapę sektorową, mapę ryb, mapę okręgu, mapę bąbelkową i oś czasu.

MindMaster oferuje 33 motywy, które pomogą Twojej mapie wyróżnić się w tłumie. Otrzymasz ponad 700 gotowych i stylowych clipartów, których możesz użyć do dekoracji i kreatywnie wizualizować pomysły. Zapewnia większe dostosowanie szczegółów, takich jak linia wypełnienia, kolor gałęzi, style połączeń, kształty tematów, takie jak owal, gwiazda, romb, sześciokąt itp.

Tryb burzy mózgów pomaga efektywnie przeprowadzać sesje grupowe. Widok Gantta pozwala śledzić postęp zadań i edytować jego szczegóły. Użyj trybu wykresu Gantta, aby dodawać zadania bezpośrednio w węzłach i generować wykres jednym kliknięciem.

Oznaczaj i dodawaj zasoby oraz łatwo je filtruj, kiedy chcesz. Zaprezentuj swoją mapę myśli w programie Microsoft PowerPoint i wyeksportuj ją do pakietu Office, plików graficznych, Evernote, PDF i innych. Możesz także udostępniać swoje mapy na Twitterze lub Facebooku.

Kanwa

Kanwa to jedno z najlepszych dostępnych narzędzi, które pobudzają Twoją kreatywność. Ożyw swoje pomysły dzięki temu łatwemu w obsłudze oprogramowaniu internetowemu do tworzenia map myśli.

Uprościli proces tworzenia map myśli, czyniąc go bardziej intuicyjnym. Po prostu wybierz preferowany szablon z ogromnej kolekcji przykładów map myśli. Dostosuj je, dostosowując czcionki, kolory itp., Aby stworzyć własną unikalną mapę myśli.

  Jak dodawać gry do GeForce Experience w systemie Windows 10

Canva oferuje ponad 20 profesjonalnych typów wykresów i szablonów. Ułatwia wizualizację danych; umożliwia osadzanie map w prezentacjach i raportach. Funkcje „przeciągnij i upuść” jeszcze bardziej upraszczają proces, a Ty masz możliwość udostępniania, pobierania i publikowania wykresów w wysokiej rozdzielczości.

MindManager

Elastyczne i potężne oprogramowanie do mapowania myśli – MindManager pomaga udoskonalić rozproszone myśli, a wszystkie niepowiązane informacje krążą wokół koncepcji, planu lub projektu.

Poprzez destylację pomysłów narzędzie pomaga tworzyć ustrukturyzowane i interaktywne mapy myśli, które pomagają łatwo uchwycić dane, działać zgodnie z nimi i dzielić się nimi z innymi.

Możesz myśleć o MindManager jak o niematerialnej tablicy. Przeciągnij tematy, narysuj połączenia tak, jak chcesz, zaparkuj powiązane pliki, łącza i notatki. Wszystko pozostaje na jednej i łatwej w nawigacji mapie myśli.

Z łatwością organizuj swoje mapy, analizuj procesy, przesyłaj i konsoliduj wiedzę — śledź wyniki, zasoby, priorytety, zależności, terminy i nie tylko wizualnie. MindManager skutecznie rozwiązuje problemy, takie jak nieporozumienia, brakujące dane, nadmiarowość itp.

Łagodzi takie problemy, integrując wszystkie dane związane z projektem w różnych miejscach, platformach i ludziach w jeden ujednolicony pulpit nawigacyjny. Dzięki temu wyraźnie przedstawia wszystko, co związane z projektem, w szerszym ujęciu.

Możesz zainstalować MindManager na Windows lub macOS.

Lucidchart

Zacznij tworzyć swoją mapę myśli, korzystając z jednego z szablonów, które Lucidchart zapewnia. Różne rodzaje szablonów map myśli to:

 • Bańka
 • Burza mózgów
 • Mózg
 • Biologia
 • Sztuka
 • Zmiana klimatu
 • Chemia
 • Energia
 • Żywność
 • Światowy
 • Gramatyka
 • Zdrowie
 • Tożsamość
 • Marketing
 • Muzyka
 • Fotografia
 • Fizyka
 • Psychologia
 • System nerwowy
 • Nauki ścisłe
 • Zarządzanie czasem
 • Sieć

Zarejestruj się za darmo na Lucidchart i dowiedz się więcej o nich.

MindMup

MindMup to BEZPŁATNE narzędzie online. Możesz łatwo tworzyć mapy, publikować je i udostępniać.

Najlepsze jest to, że możesz udostępniać swoje mapy w chmurze, dzięki czemu są one dostępne w dowolnym miejscu i czasie, a dostęp do nich możesz uzyskać za pomocą dowolnego urządzenia. Możesz go używać do pracy zespołowej, współpracy, klas i robienia notatek.

Jest wyposażony w przydatne skróty klawiaturowe, które przyspieszają pracę i bezproblemowy interfejs użytkownika dla lepszej koncentracji. Możesz konwertować mapy do formatu PowerPoint, PDF itp., zarządzać nimi za pomocą aplikacji Google i zapisywać je na Dysku Google.

Twórz scenorysy, aby przekształcać hierarchię pomysłów w sekwencje slajdów, organizować swoje pisma, publikować na kontach w mediach społecznościowych, zarządzać projektami i planować je za pomocą map. Możesz także dodawać do map filmy, obrazy, arkusze kalkulacyjne i dłuższe teksty oraz łatwo nimi administrować za pomocą uwierzytelniania Google i Office365.

Aplikacja Mindmap

Opracowana pierwotnie przez Davida Richarda, ta aplikacja – Mapy myśli jest łatwy w użyciu. Jest to aplikacja do mapowania myśli oparta na HTML5 i otwartym kodzie źródłowym, która pozwala rysować ładnie wyglądające mapy w przeglądarce. Może również działać w trybie offline, dzięki czemu możesz z niego korzystać w dowolnym momencie.

Do korzystania z oprogramowania wystarczy najnowsza, nowoczesna przeglądarka.

Cechy

 • Do udostępniania oferuje pamięć masową na serwerze
 • Obsługuje Dysk Google
 • Umożliwia dodawanie tekstów i obrazów do węzłów
 • Potrafi manipulować kształtem węzła
 • Szukaj wśród różnych węzłów
 • Współpraca w czasie rzeczywistym

MindMeister

MindMeister jest jednym z najlepszych dostępnych online narzędzi do mapowania myśli. Możesz zapisywać, tworzyć i udostępniać swoje pomysły wizualnie.

Obecnie może pochwalić się około 14 milionami użytkowników zajmujących się planowaniem projektów, robieniem notatek i innymi kreatywnymi działaniami.

MindMeister pozwala współpracować, aby dyskutować, udostępniać, komentować i modyfikować. Co ciekawe, ma wbudowaną prezentację, której możesz użyć do przekształcenia swoich map w dynamiczne i piękne pokazy slajdów w kilka sekund.

Masz swobodę transmitowania mapy myśli na żywo do współpracowników, umieszczania ich na stronie internetowej i eksportowania ich jako PNG. Zapewniają również intuicyjną aplikację do zarządzania projektami – MindTask, która bezbłędnie integruje się z MindMeister. Po prostu przeciągnij i upuść swoje pomysły do ​​aplikacji i przekształć je w wykonalne zadanie.

  14 najlepszych darmowych stron z anonimowymi wiadomościami

GitMind

GitMind to całkowicie darmowe narzędzie online do tworzenia skutecznych map myśli. Zawiera ponad 100 darmowych przykładów, dzięki czemu możesz szybko zacząć.

Oferuje szablony dla:

 • Plan produktu
 • Mistrz frontonu
 • Proces pisania eseju
 • Przegląd wydajności
 • Wskazówki dotyczące odchudzania
 • Strategia marketingowa

GitMind oferuje przechowywanie w chmurze, które jest bezpieczne do ochrony i zapisywania plików. Możesz automatycznie zapisywać i synchronizować pliki na różnych urządzeniach. Jego szablony można edytować, dzięki czemu możesz być bardziej kreatywny podczas tworzenia map.

Oprócz schematów organizacyjnych, logicznych, rybich, diagramów UML, schematów blokowych itp. otrzymujesz szeroką galerię stylowych motywów i szablonów do rysowania map myśli. GitMind ułatwia przetwarzanie plików w partiach. Eksportuj swoje mapy do formatów TXT, SVG, PDF i innych.

Miro

Bogate w funkcje, solidne i intuicyjne narzędzie – Miro. Pomaga rozproszonym zespołom w jednoczesnej pracy nad projektami, sesjach burzy mózgów, tworzeniu wykresów dziennika, mapowaniu architektury danych i tworzeniu strategii sprzedaży.

W rzeczywistości Miro jest czymś więcej niż przeciętnym narzędziem do mapowania. Oferuje nieskończoną tablicę, dzięki czemu zespoły mogą szybko wykonywać zadania, takie jak mapowanie historii, iteracja projektu, planowanie zwinne itp.

Cechy

 • Skróty klawiszowe do szybkiego tworzenia map za pomocą skrótów
 • Interaktywny tryb prezentacji, dzięki któremu możesz prezentować mapy w slajdach i ramkach
 • Wiele stylów projektowania, takich jak kanciasty, cienki czarny, krzywy lub kolorowy
 • Ponad 20 integracji, w tym Slack, Jira, Google Drive, InVision, Confluence i nie tylko
 • Prywatne linki do udostępniania
 • Automatyczne rozmieszczanie map w celu uzyskania lepszej struktury, wyglądu i przejrzystości za pomocą jednego kliknięcia
 • Łatwa komunikacja dzięki wbudowanemu czatowi, wideo, komentarzom i @wzmiankom

XUmysł

Wzmocnij swoje zdalne zespoły dzięki XUmysłw pełni funkcjonalne narzędzie do burzy mózgów, które inspiruje Twoją ukrytą kreatywność do wychodzenia i rozkręcania zadań!

Oferują stylową grafikę, dzięki czemu możesz sprawić, że Twoje mapy będą atrakcyjne wizualnie, a Ty możesz uzyskać dostęp do XMind na różnych urządzeniach, gdziekolwiek i kiedykolwiek chcesz. Jest to nowy interfejs użytkownika, który nazywają CREAM, który pomaga w rozwijaniu pomysłów bez żadnych kłopotów. Możesz łatwo wybrać różne rodzaje struktur, gałęzi, kształtów i stylów.

Ulepszona opcja eksportu obrazu umożliwia jednoczesne wyeksportowanie arkuszy, większy rozmiar do wyboru i wstawienie wyeksportowanego przezroczystego tła do pliku PPT lub Keynote. Edytor motywów umożliwia ustawianie motywów na podstawie preferencji, kolorów, linii itp., zarządzanie plikami i wyszukiwanie pojedynczych za pomocą jednego kliknięcia na określony temat.

Dzięki funkcji Equation możesz prezentować wzory chemiczne i matematyczne. Możesz zabezpieczyć swoje pliki XMind hasłem, dostosować drukowanie, składać lub rozkładać podgałęzie podczas prezentacji, sprawdzić przegląd mapy i znaleźć liczbę tematów. Jeśli jesteś użytkownikiem Maca, XMind oferuje funkcję – Szybki wpis, aby wygenerować nową mapę myśli wkrótce po wpisaniu swoich myśli.

Obsługuje czcionki japońskie, koreańskie i chińskie, do 47 skrótów dla szybszej obsługi, swobodne pozycjonowanie tematów, nakładanie się tematów, notatkę dźwiękową, znacznik, ponad 80 naklejek i wiele innych funkcji.

Wniosek

Mapy myśli to skuteczne sposoby na przeniesienie myśli i pomysłów na puste płótno. Korzystając z nowoczesnych narzędzi do map myśli, możesz zautomatyzować proces i szybko tworzyć mapy, aby napędzać swoje projekty, tworzenie osobistych notatek, współpracę zespołową i inne przypadki użycia.

x