Właśnie zaktualizowano do iOS 13? Zmień te osiem ustawień teraz

Czy wiesz, że możesz teraz odrzucać wszystkie nieznane połączenia na swoim iPhonie, aby blokować telemarketing i oszukańcze połączenia telefoniczne? To tylko jedno z przydatnych nowych ustawień, które Apple zawarł we wrześniowej aktualizacji iOS 13 dla iPhone’ów i iPadów.

Wyłącz funkcję Shake-to-Undo

Wyłącz funkcję Potrząśnij, aby cofnąć w iOS 13

iOS 13 zawiera kilka potężnych ukrytych gestów edycji tekstu. Wiele z tych gestów działa w dowolnym miejscu systemu operacyjnego, nie tylko podczas edycji tekstu. Możesz teraz cofnąć zmiany poprzez:

Przeciągnij w lewo po ekranie trzema palcami lub
Dwukrotne dotknięcie ekranu trzema palcami

Możesz wreszcie pożegnać się z najmniej użytecznym „gestem” Apple’a – potrząśnij, aby cofnąć. Wybierz Ustawienia> Dostępność> Dotknij i wyłącz „Wstrząśnij, aby cofnąć”. Ta opcja istnieje już od dłuższego czasu, ale w iOS 13 Apple w końcu zapewniło kilka alternatywnych gestów.

Możesz również powtórzyć zmianę, przesuwając w prawo po ekranie trzema palcami. Te nowe gesty służą do cofania lub ponawiania zmian, takich jak przeniesienie wiadomości e-mail do niewłaściwego folderu oraz w aplikacjach innych firm, które obsługują funkcje cofania i ponawiania.

Włącz tryb ciemny (automatycznie)

Włącz tryb ciemny w iOS 13

Podczas aktualizacji iOS 13 zapyta, czy chcesz włączyć zupełnie nowy tryb ciemny. Jeśli pośpieszyłeś przez proces początkowej konfiguracji, być może go przegapiłeś lub możesz chcieć automatycznie przełączać się między jasnymi i ciemnymi motywami.

Przejdź do Ustawienia> Wyświetlacz i jasność, aby przełączyć tryb ciemny. Włącz opcję „Automatycznie”, aby automatycznie przełączać się między jasnymi i ciemnymi o wschodzie i zachodzie słońca, tak samo jak możesz włączyć Nocne przesunięcie o zachodzie i wyłączyć o wschodzie słońca. Możesz również włączyć tutaj niestandardowy harmonogram, jeśli zachowujesz nietypowe godziny i nadal chcesz używać obu motywów.

Aplikacje innych firm mogą wykrywać, czy tryb ciemny jest włączony, i odpowiednio wyświetlać ich zawartość. Jeśli masz wyświetlacz OLED (modele iPhone X, iPhone XS i iPhone 11 Pro), tryb ciemny może nawet wydłużyć żywotność baterii, ponieważ wyświetlacze OLED faktycznie „wyłączają” piksele podczas wyświetlania czerni. Dlatego wyświetlacze OLED mają głębsze poziomy czerni niż ich odpowiedniki LCD.

Wycisz połączenia od nieznanych rozmówców

Wycisz nieznanych rozmówców w iOS 13

Czy należysz do osób, które nie odpowiadają na telefony od nieznanych rozmówców? Nie jesteś sam. Firma Apple dodała teraz opcję do iOS 13, aby automatycznie odrzucać wszystkie połączenia z numerów, których nie ma na Twojej liście kontaktów. Możesz włączyć tę funkcję w Ustawienia> Telefon> Wycisz nieznanych rozmówców.

Gdy otrzymasz połączenie z nieznanego numeru, Twój iPhone nie będzie dzwonił tak, jak zwykle. Numer zostanie zapisany na liście ostatnich rozmówców w aplikacji Telefon, a osoba dzwoniąca zostanie poproszona o pozostawienie wiadomości. Osoba dzwoniąca usłyszy standardową liczbę dzwonków, zanim zostanie przekierowana do poczty głosowej.

Dotyczy to nie tylko nieujawnionych numerów (często oznaczanych jako „Nieznany rozmówca”). Dotyczy to wszystkich numerów, których nie ma na Twojej liście kontaktów. Twój iPhone nadal będzie przepuszczał numery z listy kontaktów, numery, z którymi ostatnio dzwoniłeś, oraz „Sugestie Siri” w oparciu o wykorzystanie telefonu.

Nowe uprawnienia do danych lokalizacji

Ściślejsza kontrola danych lokalizacji w iOS 13

iOS 13 sprawia, że ​​kontrolowanie sposobu udostępniania danych o lokalizacji jest jeszcze łatwiejsze niż kiedykolwiek. Będziesz otrzymywać okresowe przypomnienia, że ​​aplikacje używają danych o Twojej lokalizacji w tle, i zostaniesz zapytany, czy chcesz nadal im na to zezwalać. Aplikacje nie mogą już żądać stałego dostępu do Twojej lokalizacji przy pierwszym otwarciu.

Możesz pokonać powiadomienia, przeglądając swoje ustawienia prywatności już dziś. Przejdź do Ustawienia> Usługi lokalizacyjne i przewiń w dół, aby zobaczyć listę aplikacji, które poprosiły o dane o Twojej lokalizacji. Stuknij każdą z nich i wybierz pomiędzy Nigdy, Następnym razem pytaj, Podczas korzystania z aplikacji i Zawsze.

„Zapytaj następnym razem” to dobra opcja w przypadku większości aplikacji, ponieważ umożliwia wybranie opcji „Zezwól raz”, gdy aplikacja zażąda danych o lokalizacji. Bardziej konserwatywna opcja „Podczas korzystania z aplikacji” to kolejna najlepsza opcja w przypadku często używanych aplikacji, w szczególności aplikacji społecznościowych, takich jak Facebook i Twitter.

Zawsze dobrze się zastanów, zanim zezwolisz aplikacji na „Zawsze” korzystanie z Twojego pozwolenia. Aplikacje z widżetami i towarzyszącymi Apple Watch wymagają tylko „Podczas korzystania z aplikacji”, aby pobrać odpowiednie dane. Każda aplikacja powinna umieścić mały opis pod tymi opcjami, aby wyjaśnić, które funkcje wymagają stałego dostępu do Twojej lokalizacji.

Określ, które aplikacje mają dostęp do Bluetooth

Nowe uprawnienia Bluetooth w iOS 13

iOS 13 wprowadza nową kontrolę prywatności, która pozwala decydować, które aplikacje mają dostęp do danych Bluetooth. Niektóre aplikacje mogą używać danych Bluetooth do skanowania środowiska w poszukiwaniu urządzeń, a następnie wykorzystują te informacje do wyświetlania odpowiednich reklam.

Aby to rozwiązać, aplikacje muszą teraz prosić o pozwolenie na korzystanie z Bluetooth. Podczas korzystania z aplikacji żądających dostępu przez Bluetooth zostanie wyświetlony monit o udzielenie lub odmowę pozwolenia. Wyrażając zgodę, postępuj rozsądnie. Jeśli aplikacja nie potrzebuje dostępu do Bluetooth, odrzuć tę prośbę.

Możesz przejrzeć swoje istniejące uprawnienia, wybierając Ustawienia> Prywatność> Bluetooth. Jeśli używasz Facebooka, musisz już przyznać lub odmówić dostępu do Bluetooth i możesz sprawdzić swoją decyzję w Ustawienia> Prywatność> Bluetooth.

Usuń dane lokalizacji z obrazów podczas udostępniania

Usuń dane lokalizacji z obrazów w iOS 13

Zdjęcia to coś więcej niż pliki graficzne. Zawierają również metadane, które zawierają informacje o zdjęciu, w tym o używanym aparacie i obiektywie, ustawieniach aparatu, a także o lokalizacji. Jeśli przyznałeś aparatowi dostęp do usług lokalizacyjnych w obszarze Ustawienia> Prywatność> Usługi lokalizacji, współrzędne GPS są rejestrowane na każdym klikniętym zdjęciu.

Dla przypomnienia, nie sugerujemy, abyś odmawiał aplikacji Aparat dostępu do Twojej lokalizacji. Możliwość przeglądania zdjęć na mapie lub grupowania ich według miejsca to jedna z największych zalet fotografii mobilnej. Jednak udostępnianie tych wszystkich dodatkowych informacji całemu światu może być problemem.

Na szczęście możesz teraz usunąć dane lokalizacji ze swoich zdjęć podczas ich udostępniania:

Uruchom Zdjęcia i wybierz obrazy, które chcesz udostępnić.
Dotknij przycisku Udostępnij, aby wyświetlić listę odbiorców i czynności.
Na samej górze ekranu, gdzie jest napisane „Wybrano 1 zdjęcie”, kliknij Opcje.
Odznacz „Lokalizacja” i kliknij Gotowe.

Musisz to robić za każdym razem, gdy udostępniasz jakieś zdjęcia.

Wyłącz zoptymalizowane ładowanie baterii, aby osiągnąć 100%

Wyłącz zoptymalizowane ładowanie baterii, aby osiągnąć 100% w iOS 13

Chcąc poprawić długoterminową wydajność baterii, Apple wprowadził nowe ustawienie w iOS 13 o nazwie Zoptymalizowane ładowanie baterii. Ta funkcja, która jest domyślnie włączona, wykorzystuje uczenie maszynowe, aby zapobiec ładowaniu urządzenia powyżej 80%, dopóki tego nie potrzebujesz.

Wcześniej system iOS ładował urządzenie do 100%, pozwalał mu się rozładować, a następnie ładował do 100%. Z biegiem czasu powoduje to degradację baterii, co ma nadzieję opóźnić zoptymalizowane ładowanie. Jeśli jednak masz trochę nieregularny harmonogram lub bateria iPhone’a jest już w tragicznym stanie, możesz chcieć wyłączyć tę funkcję.

Wybierz Ustawienia> Bateria> Stan baterii i odznacz „Zoptymalizowane ładowanie baterii”, aby wyłączyć tę funkcję. Zalecamy, aby większość użytkowników pozostawiła to ustawienie w spokoju. Jeśli Twój iPhone odmawia ładowania do 100% powoduje problemy z harmonogramem, możesz go wyłączyć.

Przejmij kontrolę nad Safari za pomocą panelu ustawień witryny

Dostosuj ustawienia przeglądania witryn internetowych w iOS 13

Safari w iOS 13 ma kilka zauważalnych zmian. Przycisk „AA” w lewym górnym rogu ekranu nie jest już używany wyłącznie w trybie czytnika. Dotknij go, a zobaczysz możliwość zmiany rozmiarów czcionek, Pokaż widok czytnika, zażądaj wersji przeglądanej witryny na komputer i całkowicie ukryj pasek narzędzi w celu uzyskania pełnego ekranu.

Znajdziesz również opcję o nazwie Ustawienia witryny. Dotknij go, a będziesz mógł skonfigurować domyślne zachowania dla wielu swoich ulubionych witryn. Obejmuje to możliwość wywołania strony internetowej na komputery stacjonarne w dowolnym momencie, a także automatycznego korzystania z widoku Reader, gdy tylko jest to możliwe.

W tym miejscu możesz również przeglądać uprawnienia dla poszczególnych witryn. Możesz na stałe przyznać lub odmówić dostępu do kamery, mikrofonu i lokalizacji. Ta ostatnia jest szczególnie przydatna, jeśli masz dość Google, który wielokrotnie pyta o Twoją lokalizację podczas wyszukiwania. Pozostaw te ustawienia na „Zapytaj”, aby za każdym razem otrzymywać monit.

Inne zmiany w iOS 13, które powinieneś sprawdzić

W iOS 13 jest wiele zmian, które należy śledzić, więc na pewno coś przegapiłeś. Na szczycie listy znajduje się nowa opcja „Zaloguj się przez Apple”, która zapewnia jednokrotne logowanie przy użyciu Twojego Apple ID bez ujawniania niepotrzebnych danych osobowych. To jak Zaloguj się przez Facebooka lub Zaloguj się przez Google, z wyjątkiem tego, że jest bardziej skoncentrowany na prywatności niż te usługi. Możesz na przykład udostępnić anonimowy, jednorazowy adres e-mail każdej usłudze, do której się logujesz. Wiadomości e-mail wysyłane na ten adres będą przekazywane na Twój podstawowy adres e-mail, ale usługa nie pozna Twojego prawdziwego adresu e-mail.

Otwórz App Store, a zobaczysz nową kartę Apple Arcade. Nowa usługa subskrypcji gier kosztuje 4,99 USD miesięcznie z bezpłatnym miesięcznym okresem próbnym i ostatecznie zapewni dostęp do „100+” gier do pobrania i korzystania z nich. Usługa jest przystępna cenowo, gry są wysokiej jakości i nie są dozwolone mikropłatności ani ekonomie free-to-play.

W iOS 13 można pokochać. Zapoznaj się z pełną listą nowych funkcji i zmian w najnowszej aktualizacji Apple.