Wpisywanie cyfr na klawiaturze zamiast liter (Windows 10)

Udostępnij teraz w social media:

Klawiatura to podstawowe urządzenie peryferyjne, którego potrzebujesz z komputerem stacjonarnym. Jedynym dodatkiem dla fizycznej klawiatury jest ekran dotykowy i system operacyjny, który jest dostarczany z klawiaturą ekranową lub może obsługiwać tę klawiaturę. Z komputera można korzystać bez myszy, ale nie bez klawiatury.

Problemy z klawiaturą są zwykle związane ze sprzętem, ponieważ nie ma wiele rzeczy, które mogą się nie udać z klawiaturą na poziomie oprogramowania. Jeśli upuściłeś klawiaturę i jeden z klawiszy wyskoczył, klawisz może nie naciskać tak płynnie po ponownym włożeniu. Jeśli nie czyściłeś klawiatury od jakiegoś czasu lub coś na nią wylałeś, to znowu może sprawić ci kłopoty.

Kiedy wpisuję cyfry, otrzymuję litery

Klawiatury mają różne kształty i rozmiary, ale jedną znaczącą różnicą w rozmiarze jest sytuacja, w której klawiatura ma dedykowaną klawiaturę numeryczną, a kiedy nie. W przypadku braku klawiatury numerycznej na klawiaturze są pewne klawisze, które pełnią funkcję klawiszy numerycznych. Oprócz tego jednego scenariusza klucze można mapować na inne klucze za pomocą aplikacji lub skryptów. Każda z nich może spowodować, że klawiatura będzie wpisywać cyfry zamiast liter. Wypróbuj poniższe rozwiązania.

  Jak automatycznie usuwać pliki starsze niż X dni w systemie Windows 10

Kiedy wpisuję cyfry, otrzymuję litery

Klawiatura wpisuje cyfry zamiast liter

Wypróbuj poniższe rozwiązania.

1. Wyłącz Num lock

Klawiatura bez dedykowanej klawiatury numerycznej będzie używać określonych klawiszy liter do wprowadzania cyfr. Te klawisze są aktywowane przez włączenie num lock.

Na klawiaturze poszukaj klawisza num lock.
Wyłącz klawisz num lock, dotykając go (klawisz przełącza stan num lock).
Spróbuj nacisnąć klawisze na klawiaturze, a nie będą już wprowadzać liczb.

Uwaga: jeśli masz problemy ze śledzeniem, czy num lock jest włączony, możesz zainstalować aplikację, która doda alert na ekranie, gdy jest włączona lub wyłączona, lub możesz włączyć alerty dźwiękowe w systemie Windows 10.

2. Całkowicie wyłącz num lock

Na niektórych klawiaturach num lock można całkowicie wyłączyć (nadal można go włączyć, gdy zajdzie taka potrzeba). Wyłączenie przełącznika uniemożliwi klawiaturze wprowadzanie liczb, chyba że tego chcesz.

Na klawiaturze znajdź klawisze Fn i F11.
Stuknij klawisze Fn + F11, aby wyłączyć funkcję num lock.
Num lock nie będzie już włączał ani wyłączał liczb i będzie istniał w stanie wyłączenia.

  Jak uzyskać tryb ciemny dla witryn internetowych w Microsoft Edge w systemie Windows 10

Uwaga: Inne kombinacje klawiszy, które można wypróbować, jeśli Fn + F11 nie działają, to Fn + Num Lock lub Fn + Shift + Num Lock.

3. Wyłącz skrypty i narzędzia do remapowania

Jeśli używasz skryptów, które zmieniają przypisanie klawiszy klawiatury, niezależnie od tego, które klawisze są ponownie przypisane, zamknij je wszystkie. Możliwe, że skrypt nie został napisany poprawnie i jest odpowiedzialny za niepoprawne wprowadzanie danych z klawiatury.

Jeśli masz w systemie narzędzia do zmiany mapowania klawiatury, również je zamknij. Nie ma znaczenia, jakiego rodzaju klucze odwzorowują. Mogą zakłócać działanie klawiatury.

4. Wpisywanie w trybie awaryjnym

Jeśli wszystko inne zawiedzie i nie możesz dowiedzieć się, dlaczego klawiatura wpisuje cyfry zamiast liter, uruchom system Windows 10 w trybie awaryjnym. Umożliwi to określenie, czy problem dotyczy aplikacji, czy nie.

Otwórz menu Start.
Kliknij przycisk zasilania.
Przytrzymaj klawisz Shift i kliknij Uruchom ponownie.
Na ekranie startowym przejdź do Rozwiązywanie problemów> Opcje zaawansowane> Ustawienia uruchamiania
Kliknij przycisk Uruchom ponownie.
Wybierz opcję trybu awaryjnego.
Po uruchomieniu w trybie awaryjnym przetestuj klawiaturę.
Jeśli klawisze nie wprowadzają już cyfr, masz problem z aplikacją lub skryptem.

  Jak naprawić kliknięcia myszą nierozpoznane w systemie Windows 10

5. Znajdź problematyczne aplikacje

Jeśli aplikacja przechwytuje dane wejściowe z klawiatury i nie możesz dowiedzieć się, która to jest, wykonaj następujące kroki.

Kliknij prawym przyciskiem myszy pasek zadań i wybierz Menedżer zadań z menu kontekstowego.
Przejdź do zakładki Uruchamianie.
Wybierz każdy element pojedynczo i kliknij przycisk wyłączania.
Uruchom ponownie system.
Otwórz Notatnik (żadne inne aplikacje nie powinny być uruchomione w Twoim systemie).
Przetestuj klawiaturę. Jeśli wszystko działa poprawnie, odpowiedzialna jest jedna z aplikacji startowych.
Włączaj / uruchamiaj aplikacje ponownie, po kolei, i testuj wprowadzanie danych z klawiatury po uruchomieniu każdej aplikacji, aby określić, która z nich powoduje problemy.

6. Problemy z wprowadzaniem danych specyficzne dla aplikacji

Jeśli klawiatura działa dobrze, ale w określonej aplikacji wprowadza cyfry zamiast liter, jest bardzo prawdopodobne, że problem ma coś wspólnego z własnymi ustawieniami aplikacji. Na przykład, jeśli masz zainstalowaną aplikację VoIP w swoim systemie, może ona nie rozpoznawać alfabetycznego wprowadzania danych. Zapoznaj się z ustawieniami aplikacji i sprawdź, jak i czy obsługuje wprowadzanie alfabetyczne. Jeśli nie, nie możesz nic zrobić poza użyciem innej aplikacji.

Wniosek

Klawiatury są prostym sprzętem i generalnie nie działają. Uszkodzenie sprzętu klawiatury uniemożliwi wprowadzanie danych z klawiatury, ale nie zmieni znaku wprowadzanego po naciśnięciu klawisza. Powyższe poprawki pomogą ci zawęzić problem i szybko go rozwiązać.

x