Wszyscy narzekają na cieńsze iPhone’y, ale w rzeczywistości są coraz grubsze

Cieńsze i cieńsze smartfony wydają się ostatnio trendem, na który narzeka wiele osób. Ale iPhone’y faktycznie stały się grubsze w ciągu ostatnich kilku lat, głównie dzięki mocniejszemu sprzętowi i dodatkowej technologii.

Jestem pewien, że słyszałeś już skargi:

„Chcę, aby Apple zrobił grubszego iPhone’a z większą baterią!”
„Chętnie przyjąłbym grubszego iPhone’a, gdyby oznaczało to lepszą żywotność baterii!”
„Mam dość producentów cieńszych telefonów i poświęcających pojemność baterii”.

Te skargi z pewnością miały swoje zalety kilka lat temu – od iPhone’a 3GS do iPhone’a 6 ogólna grubość urządzenia spadła o 44%, z 12,3 mm do 6,9 mm.

Niewielka grubość telefonu była powodem do dumy dla producentów – i nadal jest w pewnym sensie – ale w dzisiejszych czasach super-cienki telefon nie jest czymś, czym można się chwalić, chyba że może również zapewnić wystarczająco dobrą żywotność baterii. I na tym polega prawdziwe wyzwanie przy tworzeniu cienkiego smartfona: pojemność baterii i żywotność baterii.

Cienkie telefony są świetne, ale równie niesamowita żywotność baterii

Im cieńszy smartfon, tym mniej miejsca na baterię i inne komponenty. Jasne, możesz spróbować zmniejszyć wszystkie obwody, aby zmieściły się w większej ilości baterii, ale bateria zajmuje już większość miejsca w telefonie, a obwód może być tylko tak mały.

Zaskakujące jest jednak to, że podczas gdy iPhone’y stawały się coraz cieńsze w latach 2008-2014, pojemność baterii stale rosła i tak jest do dziś.

* Wykresy nie obejmują modeli Plus / Max

IPhone 3G miał baterię 1150 mAh, która przez lata wzrosła do 1810 mAh w iPhonie 6, mimo że sam telefon był znacznie cieńszy. Niekoniecznie oznacza to, że fizyczny rozmiar baterii zwiększył się o tak bardzo, ale teoretycznie im więcej miliamperów (mAh) w baterii, tym lepsza żywotność baterii.

W rzeczywistości z iPhone’a 3G na iPhone’a 6 czas rozmów wzrósł z 5 do 14 godzin. Korzystanie z Internetu przez Wi-Fi wzrosło z 6 do 11 godzin. Czas odtwarzania wideo wydłużył się z 7 do 11 godzin. Odtwarzanie dźwięku wzrosło z 24 do 50 godzin.

Oczywiście to wspaniale, że pojemność i żywotność baterii stale rosną, ale można śmiało powiedzieć, że gdyby Apple nie był tak zaangażowany w tworzenie iPhone’ów tak cienkich, jak to tylko możliwe, prawdopodobnie mogliby wcisnąć jeszcze więcej baterii pojemność niż w tamtej epoce.

Na szczęście iPhone’y stają się grubsze

Dobra wiadomość jest taka, że ​​Apple wydaje się wreszcie zbliżać do punktu, w którym telefony nie mogą być cieńsze, przynajmniej na razie. Co więcej, zamiast utrzymywać nowe modele iPhone’a przy 6,9 mm (grubość iPhone’a 6, który jest najcieńszym iPhone’em w historii), iPhone’y stawały się coraz grubsze.

Jak widać na powyższym wykresie, począwszy od 2015 roku wraz z premierą iPhone’a 6S, iPhone’y stale stawały się coraz grubsze, a baterie znacznie się powiększały. Od iPhone’a 6 do iPhone’a XR całkowita grubość wzrosła o 1,4 mm. To może nie wydawać się dużo, ale to zdrowy 20% wzrost grubości.

iPhone 6 (po lewej) a iPhone XS (po prawej)

Z tego powodu (a także dzięki ciągłemu rozwojowi technologii baterii), pojemność baterii iPhone’a wzrosła o 72% z iPhone’a 6S do iPhone’a XR – lepiej niż 53% z iPhone’a 3GS na iPhone’a 6.

Jednak prawdziwa prawda: iPhone’y są grubsze dzięki dodatkowej technologii

Teraz ważne jest, aby pamiętać, że Apple prawdopodobnie nie pogrubiał swoich telefonów, aby mogły wcisnąć większe baterie. Raczej jest to spowodowane całą dodaną technologią, którą firma wprowadzała do iPhone’a przez lata – większe baterie i dłuższa żywotność baterii to prawdopodobnie tylko bonus.

Rozbijmy to trochę, aby pokazać, dlaczego iPhone’y stały się grubsze:

IPhone 6S jest o 0,2 mm grubszy niż iPhone 6, prawdopodobnie z powodu dodania 3D Touch w wyświetlaczu.
Modele Plus w modelach 7 i 8 są również o 0,2 mm grubsze niż ich mniejsi bracia, dzięki aparatowi z dwoma obiektywami. 6 Plus i 6s Plus nie miały aparatów z dwoma obiektywami, ale miały optyczną stabilizację obrazu.
IPhone 8 jest o 0,2 mm grubszy od iPhone’a 7, dzięki dodatkowi bezprzewodowego ładowania i tylnemu szklanemu panelowi (zamiast aluminium).
IPhone X jest o 0,4 mm grubszy niż iPhone 8, prawdopodobnie z powodu mniejszego aparatu z dwoma obiektywami

x