Wszystkie bezużyteczne funkcje systemu Windows 10, które firma Microsoft powinna usunąć

Jest rok 2019, a Windows 10 ma zbyt wiele bezużytecznych i irytujących funkcji. Nie zrozumcie mnie źle: Windows 10 stał się lepszy i ogólnie rzecz biorąc, uwielbiam go w porównaniu z Windows 8. Ale niektóre rzeczy po prostu trzeba iść.

Ikona ludzi bez ludzi

Funkcja My People jest domyślnie dostępna na pasku zadań systemu Windows 10. Kliknij go, a będziesz mógł rozmawiać z ludźmi w różnych usługach. Możesz nawet przypiąć swoje ulubione kontakty do paska zadań i mieć dostęp do ulubionych osób jednym kliknięciem!

Tak to powinno działać. W rzeczywistości My People zintegrował się z bardzo niewielką liczbą usług: w domyślnej instalacji systemu Windows działa tylko z Mail i Skype. Można się spodziewać, że aplikacja People zostanie zintegrowana z innymi aplikacjami Microsoft, takimi jak Microsoft Teams, LinkedIn, Yammer i Xbox Live Chat, ale mylisz się. Nie działa nawet z funkcjami SMS wbudowanymi w aplikację Twój telefon. Czy aplikacja Facebooka dla systemu Windows 10 jest z nim zintegrowana? Oczywiście nie.

Microsoft nie przyjął nawet My People do swoich usług, więc nie jest zaskakujące, że zintegrowało się z nim tylko kilka aplikacji. Lista dostępnych aplikacji dla My People in the Store jest niewielka i niezwykle smutna. Microsoft musi pozbyć się tej funkcji. Na szczęście użytkownicy systemu Windows 10 mogą do tego czasu wyłączyć ikonę Ludzie.

Folder obiektów 3D, których nikt nie używa

Nie wiem jak wy, ale mam dość widoku folderu „Obiekty 3D” na tym komputerze w Eksploratorze plików. Ilu użytkowników systemu Windows 10 faktycznie korzysta z tego folderu? Czy to naprawdę takie ważne?

Folder Obiekty 3D został dodany do systemu Windows 10 w ramach obsesji Microsoftu w 3D w czasach aktualizacji twórców, kiedy system Windows 10 otrzymał również funkcje takie jak Paint 3D, Mixed Reality (właściwie tylko wirtualna rzeczywistość) i obsługa drukarek 3D. Microsoft rozmawiał o konwertowaniu światów Minecrafta na modele 3D, a następnie ich drukowaniu.

Sądzę, że te funkcje są fajne, ale nie są ważne dla większości użytkowników komputerów PC. Przynajmniej możesz łatwo odinstalować aplikacje takie jak Paint 3D. Musisz użyć hackowania rejestru, aby ukryć folder 3D Objects.

Dzięki telemetrii Microsoft musi wiedzieć, ile osób korzysta z tej funkcji – a nie może być ich wiele. Microsoft powiedział, że usunął przycisk Start z Windows 8 z powodu niskiego użycia, ale folder 3D Objects trzyma się?

Straszny kanał wiadomości Microsoft Edge

Strona nowej karty Microsoft Edge to bałagan. Domyślnie pokazuje kanał wiadomości pełen artykułów o najbogatszych gwiazdach świata, ofert kart kredytowych, reklam zakupów i informacji o implantach dentystycznych.

Możesz ukryć kanał wiadomości, ale jest pełen śmieci i chciałbym, aby Microsoft go całkowicie usunął. Nie mam jednak szczęścia: kanał wiadomości jest już częścią strony Nowa karta w nowej wersji przeglądarki Microsoft Edge opartej na Chromium. Auć.

Wszystkie reklamy. Tak więc tyle reklam

Podczas gdy Windows 10 stał się lepszy pod wieloma względami, reklamy wciąż się mnożą. Każda aktualizacja wydaje się dodawać nową formę reklamy dla użytkowników systemu Windows. Microsoft mógł zaatakować Google za to, że jest firmą zorientowaną na reklamę za pomocą kampanii Scroogled, ale Windows 10 ma więcej wbudowanych reklam niż Google Android i Chrome OS.

Na ekranie blokady, na pasku zadań i w powiadomieniach znajdują się reklamy. Reklamy pojawiają się na pasku zadań w dymkach, a Cortana odbija się, by zwrócić Twoją uwagę. Reklamy banerowe pojawiają się w Eksploratorze plików, a domyślne kafelki na żywo reklamują aplikacje i gry, które firma Microsoft chce Ci sprzedać. Tego wszystkiego jest po prostu za dużo, a wyłączenie tych reklam wiąże się z polowaniem na padlinożerców.

Bardziej irytujące jest to, że wiele z tych reklam zawiera przydatne funkcje. Nie chcesz widzieć reklam gier wideo na ekranie blokady? Będziesz musiał wyłączyć te ładne obrazy tła dostarczane przez Windows Spotlight. Kiedy Huawei to robi, to jest skandal, o który ludzie się denerwują. Kiedy Microsoft to robi, wszystko idzie jak zwykle.

Przynajmniej Microsoft wycofał się z reklam w aplikacji Mail.

Wyszukiwanie Bing, które przeszkadza

Atakowanie Cortany byłoby łatwe. Microsoft już wycofuje się z Cortany i ułatwia integrację systemu Windows 10 z innymi asystentami głosowymi, takimi jak Alexa. W porządku.

Oto, co naprawdę przeszkadza: wyszukiwanie Bing w menu Start. Czy chcesz zobaczyć sugerowane wyszukiwania, a nawet osadzone strony internetowe Bing podczas przeszukiwania systemu za pomocą menu Start? Czy menu Start wymaga opcja SafeSearch, która umożliwia przeglądanie „obrazów dla dorosłych” z sieci w menu Start?

Bing często przeszkadza. Czasami przeszukujesz system, a system Windows zwraca tylko wyniki internetowe, a nie aplikacje, ustawienia i pliki w systemie.

Oryginalne wersje systemu Windows 10 umożliwiają wyłączenie tego zintegrowanego wyszukiwania Bing, ale firma Microsoft usunęła tę opcję. Dział Bing musiał potrzebować więcej użytkowników.

Nadal można wyłączyć Bing w menu Start, ale musisz zrobić włamanie do rejestru. Wystarczy kilka kliknięć.

Niechlujna oś czasu

Oś czasu systemu Windows 10 znajduje się w interfejsie widoku zadań, dzięki czemu prosty widok otwartych okien i wielu pulpitów jest bardziej zagmatwany i złożony.

Oś czasu została zaprojektowana w celu pokazania ostatnich „działań”, pokazując, które pliki, aplikacje i witryny internetowe były używane w określonych dniach i godzinach. Możesz wrócić do zadań, które wykonywałeś wcześniej. Synchronizuje się nawet między urządzeniami z kontem Microsoft, dzięki czemu można wznowić zadania wykonywane na ich komputerach. Microsoft rozszerzył nawet oś czasu na telefony.

Jeśli to wszystko brzmi dość skomplikowanie, cóż, to prawda. Nie każda aplikacja jest z nią zintegrowana, co jeszcze bardziej komplikuje sprawę. Chrome nie wyświetla odwiedzonych stron internetowych na osi czasu. Wiele innych aplikacji nie wyświetla wykonanych czynności ani plików, które otworzyłeś na osi czasu. Po co otwierać niechlujny interfejs, który może nawet nie mieć tego, czego szukasz?

Nawet jeśli oś czasu była bardzo przydatna, nie ma sposobu, aby ukryć niektóre aplikacje na osi czasu, więc może być zaśmiecona rzeczami, które nie mają dla Ciebie znaczenia. Większa kontrola byłaby miła, gdyby była to poważna funkcja.

Jasne, może niektórzy kochają Timeline. Ale wydaje się, że jest to kolejna niedopracowana funkcja systemu Windows, z którą integruje się za mało aplikacji – podobnie jak My People. Na szczęście możesz wyłączyć oś czasu i wyczyścić interfejs widoku zadań.

Tryb S, który kosztowałby 50 dolarów za ucieczkę

Czy Microsoft może już zrezygnować z trybu S? Tryb S to następca systemu Windows 10 S, który był następcą systemu Windows RT w czasach Windows 8. Łączy ich jedno: nikt ich nie chciał. Kto chce komputera z systemem Windows, na którym nie można uruchamiać standardowych aplikacji systemu Windows?

Podobnie jak jego następcy, komputer PC w trybie S pozwala tylko na instalację oprogramowania ze Sklepu. Niektóre komputery są dostępne w trybie S: na przykład oryginalny Surface Laptop firmy Microsoft i Surface Go.

Tryb S ma inne absurdalne ograniczenia: komputer w trybie S nie pozwoli ci zmienić domyślnej wyszukiwarki z Bing na Google lub jakąkolwiek inną wyszukiwarkę. Nawet Safari firmy Apple na iPadzie pozwala na to! Nawet „Windows 8.1 z Bing” nie zmusił Cię do korzystania z Bing.

Na szczęście możesz opuścić tryb S. Początkowo Microsoft planował naliczyć opłatę w wysokości 50 USD za wygodę opuszczenia systemu Windows 10 S, zasadniczo dodając 50 USD do kosztu tych komputerów dla każdego, kto musi zainstalować własne oprogramowanie. Na szczęście Microsoft wycofał się. Możesz teraz opuścić tryb S za darmo, chociaż czasami przeszkadzają mu błędy.

Candy Crush Saga (Wiedziałeś, że to nadchodzi)

Żadna lista bezużytecznych śmieci w systemie Windows 10 nie byłaby kompletna bez Candy Crush Saga, FarmVille 2 i jakichkolwiek innych gier, które Microsoft domyślnie instaluje obecnie.

Słyszę teraz odpowiedź Redmonda: „Aha!”, Mówią. „Mamy cię! Nie są one częścią systemu Windows 10 – w rzeczywistości są pobierane po skonfigurowaniu systemu Windows 10. Wiele z nich to tylko kafelki, które pobierają aplikacje po ich kliknięciu. Technicznie nie są dołączone do systemu Windows 10! ”

To, czy są one dołączone do systemu Windows 10, czy też są automatycznie pobierane po skonfigurowaniu systemu Windows 10, nie ma znaczenia dla większości ludzi. Są nawet pobierane automatycznie w systemie Windows 10 Professional, więc możesz się ich spodziewać, nawet jeśli wydasz 200 USD na swój system operacyjny. Stanowią one część „Microsoft Consumer Experience”, którą mogą wyłączyć tylko użytkownicy Windows 10 Enterprise i Education.

Poza grami, Microsoft Consumer Experience był używany do automatycznego przesyłania aplikacji, takich jak menedżer haseł Keeper, stworzony przez firmę, która to robi pozwał dziennikarza który napisał o swoich lukach w zabezpieczeniach na komputerach użytkowników Windows 10. Może powinniśmy być szczęśliwi, jeśli Candy Crush jest najgorsza.

Czy możesz przestać instalować aplikacje na naszych komputerach bez pytania, Microsoft?

Technicznie minęło: ta pełna reklam Solitaire

Pamiętasz, jak Microsoft usunął ukochaną grę Solitaire z systemu Windows i zastąpił ją nową grą Solitaire pełną 30-sekundowych reklam wideo i opłaty abonamentowej za ich wyłączenie?

Chciałbym, aby Microsoft usunął kolekcję Microsoft Solitaire Collection z Windows, ale tak się stało. Jest to teraz opcjonalne pobranie ze Sklepu, co pomaga firmie Microsoft uniknąć krytyki dotyczącej wysyłania wbudowanej gry karcianej z subskrypcją.

Z czasem cena nawet wzrosła! W momencie premiery firma Microsoft pobierała 1,49 USD miesięcznie lub 9,99 USD rocznie. Obecnie firma Microsoft pobiera 1,99 USD miesięcznie lub 14,99 USD rocznie. Naprawdę, Microsoft?

Microsoft Minesweeper ma również oddzielną subskrypcję. Jak zauważa aplikacja, opłacenie subskrypcji pasjansa nie zapewni subskrypcji Premium w aplikacjach Microsoft Solitaire na Androida, iPhone’a i iPada. Obrzydliwy.

Nadal chciałbym, aby Microsoft zastąpił Solitaire bardziej klasycznym doświadczeniem, które nie jest pełne reklam i subskrypcji. Czy każda mała część systemu Windows wymaga agresywnej monetyzacji?

Na razie hostujemy własne pasjans bez reklam i trałowiec gry w sieci. newsblog.pl nie jest firmą wartą 1 bilion dolarów, taką jak Microsoft, ale w jakiś sposób możemy sobie pozwolić na rozdawanie ich za darmo. Cieszyć się!