Wszystko co musisz wiedzieć

Wirtualizacja jest dziś dość modnym słowem w branży hostingowej.

Chociaż istnieje kilka sposobów i typów serwerów do hostowania witryn i aplikacji, w tym serwery współdzielone, serwery dedykowane i serwery w chmurze — wirtualne serwery prywatne stają się najlepszym wyborem dla firm ze wszystkich właściwych powodów.

Według raportu Spiceworks State of Virtualization Technology około 92% organizacji wykorzystuje wirtualizację serwerów w swojej infrastrukturze IT. Inne statystyki sugerują, że wielkość rynku wirtualnych serwerów prywatnych ma osiągnąć aż 8,3 miliarda dolarów do 2026 roku.

Ale co dokładnie sprawia, że ​​serwery wirtualne są tak popularne i co one oznaczają w kontekście hostingu WWW i sprzętowej pamięci masowej?

Na tym blogu odpowiemy na wszystkie pytania związane z serwerami wirtualnymi, w tym na temat ich działania, przypadków użycia, zalet, różnicy między serwerem fizycznym a serwerem wirtualnym oraz na kilka przykładów serwerów wirtualnych.

Przejdźmy więc do rzeczy.

Co to jest serwer wirtualny?

Serwer wirtualny lub VPS (Virtual Private Server) to oparta na oprogramowaniu replika lub reprezentacja serwera fizycznego.

Jest powszechnie używany w usłudze hostingowej VPS, przechowując wszystkie dane i pliki Twojej witryny na wirtualnym serwerze prywatnym. Hosting VPS to doskonały pośrednik między współdzielonym a dedykowanym rozwiązaniem hostingowym.

Źródło: webpagescientist.com

Na przykład hosting współdzielony zapewnia wspólny serwer hostingowy dla wszystkich stron internetowych, wymagając od nich współdzielenia wspólnych zasobów serwera, takich jak pamięć RAM, procesor, miejsce na dysku i pamięć.

To współdzielenie przestrzeni i zasobów hostingowych sprawia, że ​​współdzielony hosting jest najbardziej przyjazną dla budżetu usługą hostingową i jest idealny dla małych stron internetowych i blogów o minimalnym ruchu.

Jednocześnie hosting dedykowany zapewnia jeden dedykowany serwer dla każdej witryny i dedykowanych zasobów, co czyni go jednym z najsolidniejszych, najbezpieczniejszych i najbardziej wydajnych rozwiązań hostingowych. W rezultacie jest idealny dla dużych stron internetowych i firm, które otrzymują ogromny ruch w witrynie.

Wręcz przeciwnie, podczas gdy VPS Hosting przechowuje wszystkie dane i pliki Twojej witryny na jednym serwerze, przydziela indywidualny wirtualny prywatny serwer z dedykowanymi zasobami dla każdej witryny w przystępnej cenie niż dedykowany serwer hostingowy.

W związku z tym, że hosting współdzielony nie zapewnia dostępu administratora i elastyczności w zarządzaniu wieloma gośćmi, a hosting dedykowany jest o wiele za drogi, hosting wirtualnego serwera prywatnego jest idealną usługą hostingową dla małych i średnich firm.

Przeczytaj także: Najlepsi dostawcy serwerów dedykowanych w Wielkiej Brytanii

Jak działa serwer wirtualny?

Wirtualizacja w VPS Hosting dzieli serwer fizyczny na wiele serwerów wirtualnych, z których każdy ma możliwość pobierania zasobów, takich jak rdzenie procesora i pamięć RAM, oraz uruchamiania własnego systemu operacyjnego (OS).

Wirtualne serwery prywatne wykorzystują technologię hypervisor, aby umożliwić wirtualizację w VPS Hosting.

Każdy wirtualny serwer prywatny jest odizolowany od drugiego, zapewniając wyższy poziom bezpieczeństwa niż serwer współdzielony. Hiperwizor znajduje się na serwerze fizycznym lub sprzęcie, tworząc warstwę wirtualizacji między maszynami wirtualnymi lub serwerami wirtualnymi.

Oznacza to, że inwentaryzuje wszystkie zasoby hostingowe i dystrybuuje te zasoby, które mogą działać niezależnie.

Źródło: www.javatpoint.com

Maszyny wirtualne pobierają zasoby, takie jak pamięć RAM i miejsce na dysku, z tego samego serwera bez przerywania lub komunikowania się z innymi maszynami wirtualnymi. W ten sposób, mimo że serwery wirtualne są niezależne, pobierają zasoby z tej samej puli serwerów.

Kiedy kupujesz plan hostingowy VPS z określoną ilością zasobów, takich jak 2 GB RAM i 4 rdzenie procesora, hiperwizor sprawdza, czy serwer ma wszystkie zasoby, których potrzebujesz dla swojej witryny. Jeśli zasoby są dostępne, hiperwizor przydziela je użytkownikowi.

Rolą hypervisora ​​jest również ciągłe przydzielanie zasobów do stron internetowych, dopóki serwer główny nie wyczerpie zasobów.

Ważne przypadki użycia serwera wirtualnego

Oprócz hostingu WWW serwery wirtualne mają wiele innych przydatnych zastosowań, które omówiono poniżej.

# 1. Wypróbuj nowe systemy operacyjne

Wirtualne serwery prywatne są optymalne do wypróbowania nowych systemów operacyjnych i sprawdzenia, czy spełniają one Twoje potrzeby w zakresie hostingu.

Na przykład, jeśli korzystasz z systemu operacyjnego Windows od jakiegoś czasu, ale chcesz wypróbować system operacyjny Linux, aby zaspokoić zmieniające się potrzeby hostingu witryny internetowej, serwery wirtualne to świetny sposób na przeprowadzenie wersji próbnej.

Wszystko, co musisz zrobić, to zainstalować VirtualBox lub inny Hypervisor w systemie operacyjnym Windows, aby utworzyć nową maszynę wirtualną. Następnie musisz wybrać dowolny ISO instalacyjny systemu Linux, taki jak Linux Mint lub Ubuntu, aby zainstalować go jako maszynę wirtualną.

Po zakończeniu możesz wydajnie uruchamiać system operacyjny Linux w oknie systemu operacyjnego Windows, tak jak każdy inny program.

#2. Tworzenie serwera gier

Wirtualny serwer prywatny jest również bardzo wydajny do grania i hostowania sesji gier oraz najwyżej ocenianych gier opartych na wydajności, takich jak Minecraft, Runescape i WoW na prywatnych serwerach.

Oto niektóre korzyści płynące z używania wirtualnego serwera prywatnego do gier:

 • Serwery wirtualne zapewniają ulepszone możliwości dostosowywania w celu skonfigurowania szybkości, liczby graczy i innych ustawień gier przy użyciu uprawnień administratora w celu wykorzystania dostosowanych wrażeń z gry.
 • Możesz dodawać zasoby w zależności od liczby graczy. Im więcej graczy w twojej grze, tym więcej zasobów musisz dodać – a serwer wirtualny zapewnia skalowalność i elastyczność, aby dodać żądaną ilość zasobów.
 • Takie dostosowanie i bezproblemowa skalowalność pozwalają wykorzystać większą szybkość, wydajność i gwarancję wysokiej sprawności.
 • Serwery wirtualne zapewniają zwiększone bezpieczeństwo i prywatność przy mniejszej liczbie zerwanych połączeń i opóźnień.
 • Dzięki prywatnemu serwerowi wirtualnemu nie musisz polegać na szczegółach i wydajności serwera wydawcy gier, ponieważ możesz nie tylko hostować połączenie swojego serwera, ale także połączenia innych graczy.

Tak więc wirtualny serwer do gier zapewnia najwyższą jakość i bezpieczeństwo w przystępnej cenie.

#3. Opracowywanie i testowanie aplikacji i kodów

Serwer wirtualny jest idealny, jeśli Twoja firma rozwija różne aplikacje, takie jak SaaS.

Na przykład programiści mogą zdalnie połączyć się z serwerem wirtualnym, aby sprawdzić wersje rozwojowe kodu programisty. Co więcej, programiści mogą również pracować jednocześnie dzięki opcji zwanej programowaniem w parach.

Ten przypadek użycia VPS do testowania kodów eliminuje potrzebę osobistego łączenia się programistów w celu wprowadzenia najmniejszych zmian w kodzie.

Oto kilka dodatkowych zalet serwerów wirtualnych dla programistów:

 • VPS umożliwia programistom testowanie aplikacji i oprogramowania na żywo przed wysłaniem ostatecznej wersji — jest to znacznie bezpieczniejsza i wygodniejsza opcja.
 • VPS zapewnia każdemu klientowi izolowane środowisko serwerowe do obsługi usług systemu aplikacji, klejnotów, bibliotek i granic prawnych.
 • VPS eliminuje konieczność posiadania wymagającego konserwacji i kosztownego serwera dedykowanego do testowania i opracowywania aplikacji.

W związku z tym VPS jest idealnym rozwiązaniem do testowania kodów aplikacji i rozwoju ze względu na bezpieczeństwo, skalowalność i przystępność cenową.

#4. Hosting aplikacji internetowych

Oprócz testowania aplikacji możesz również użyć serwera wirtualnego do hostowania aplikacji internetowych.

Platformy VPS to świetne serwery aplikacji dla kilku zasobów. Po pierwsze, ponieważ każda aplikacja internetowa jest zróżnicowana i ma unikalne wymagania, serwer wirtualny zapewnia elastyczność konfiguracji i dostosowywania, aby skonfigurować serwer, który najlepiej pasuje do idealnego środowiska aplikacji.

Po drugie, ponieważ aplikacje wymagają spójnych wymagań dotyczących zasobów — działają lepiej, gdy zasoby są dostępne na żądanie, co jest możliwe dzięki serwerom wirtualnym.

#5. Używanie go jako serwera poczty e-mail

Chociaż dostępnych jest kilka rozwiązań prywatnych serwerów poczty e-mail, serwery wirtualne zapewniają większe bezpieczeństwo danych i prywatność, gdy są używane jako rozwiązania poczty e-mail.

Co więcej, możesz używać swojego serwera VPS do wielu celów — możesz go używać zarówno jako serwera poczty e-mail, jak i hosta internetowego lub do indywidualnych celów, w zależności od potrzeb.

Kluczowe zalety serwera wirtualnego

Statystyki sugerują, że wzrost branży eCommerce i liczba witryn eCommerce z większym prawdopodobieństwem będą promować przyszły wzrost VPS.

Oto zalety VPS, które uzasadniają to stwierdzenie.

# 1. Izolacja zasobów

Izolacja serwera w VPS Hosting umożliwia każdej stronie internetowej wykorzystanie dedykowanych i gwarantowanych zasobów ze środowiska Serwera Wirtualnego.

Ta izolacja serwera i zasobów umożliwia niezależne testowanie oprogramowania i aplikacji — bez wpływu na innych użytkowników i strony internetowe.

Inne zalety izolacji zasobów to bezproblemowa skalowalność zasobów w zależności od rosnącego ruchu na stronie oraz zapewnienie większej szybkości strony i lepszej wydajności.

#2. Przyjazne dla środowiska

W przeciwieństwie do ogromnego sprzętu fizycznego, takiego jak serwery dedykowane, serwery wirtualne zmniejszają problemy związane z konserwacją sprzętu — oszczędzając czas i zmniejszając przestrzeń dyskową.

Co więcej, ze względu na środowisko wirtualne, serwery wirtualne rzadziej trafiają na wysypiska śmieci, rzadziej wymagają spójnych wymagań dotyczących aktualizacji i rzadziej działają przy niskim obciążeniu.

W związku z tym serwery wirtualne działają znacznie wydajniej przy wyższym wykorzystaniu niż serwery fizyczne.

#3. Ekonomiczny

Serwery wirtualne są bardziej opłacalne niż serwery dedykowane, ponieważ oferują dedykowane strony internetowe hostujące zasoby, takie jak pamięć RAM, rdzenie procesora i miejsce na dysku, po bardzo przystępnej cenie.

Serwery dedykowane są wyjątkowo drogie, przez co nadają się tylko dla dużych organizacji i firm o dużych wymaganiach dotyczących zasobów. Jeśli jednak Twoja witryna lub aplikacja nie wymaga tak dużych zasobów, wirtualny serwer prywatny jest idealną opcją w przystępnej cenie, zamiast płacić niepotrzebnie wysokie kwoty.

#4. Pełny dostęp do roota

Wirtualne serwery prywatne zapewniają pełny dostęp administratora i kontrolę administracyjną w celu kontrolowania konfiguracji i ustawień serwera, które najlepiej spełniają potrzeby biznesowe.

Jest to doskonała opcja dla firm, które chcą hostować aplikacje internetowe i witryny eCommerce, które potrzebują ulepszonych możliwości dostosowywania i personalizacji, aby serwer działał zgodnie z ich specyficznymi wymaganiami.

Dlatego w przeciwieństwie do serwera współdzielonego, który zapewnia wspólne i ograniczone zasoby oraz brak kontroli dostosowywania, serwer wirtualny okazuje się doskonałym rozwiązaniem dla rozwijających się witryn internetowych i organizacji.

#5. Wysoka dostępność i czas pracy

Dedykowane i gwarantowane zasoby, które eliminują konieczność współdzielenia ich z innymi serwisami sprawiają, że serwery wirtualne oferują zasoby o wysokiej dostępności.

Ta wysoka dostępność zasobów wydłuża czas działania witryny i zapewnia niezawodne działanie pomimo rosnącego ruchu, zwiększając wiarygodność i reputację witryny internetowej.

Serwer fizyczny vs. Wirtualny serwer

Serwer fizyczny lub serwer fizyczny to serwer z jednym dzierżawcą przeznaczony dla pojedynczego użytkownika lub pojedynczej witryny internetowej. W związku z tym zasoby serwera fizycznego nie są współużytkowane przez wiele witryn lub użytkowników.

Serwer fizyczny typu „bare metal” jest duży ze względu na swoją moc obliczeniową. Składa się z dedykowanej pamięci, procesora, systemów operacyjnych, dysku twardego i połączenia sieciowego do uruchamiania programów i aplikacji.

Zanim przejdziemy do szczegółowego porównania serwerów fizycznych i wirtualnych, oto krótkie porównanie tych dwóch w formie tabelarycznej.

Serwery wirtualneSerwery fizyczne Oszczędność przestrzeni fizycznej, ponieważ jeden serwer fizyczny obsługuje wiele serwerów wirtualnychWymaga dużo miejsca fizycznego i kolokacyjnego niż serwery wirtualneMniejsze koszty początkoweWymaga ogromnych kosztów początkowychZmniejsza potrzebę konserwacji serwera przez wewnętrzny zespół ITWymaga konserwacji serwera przez wewnętrzny zespół ITDochodzi z bezproblemową migracją danych i stron internetowych Wiąże się z długim i skomplikowanym procesem migracji Zapewnia mniejszą kontrolę w porównaniu z serwerami fizycznymi Są w pełni konfigurowalne Obsługuje starsze aplikacje Ma krótszy cykl życia Wymaga narzutu Nie wymaga narzutu Ułatwia konsolidację serwerów w celu zwiększenia wydajność Nie można skalować pamięci masowej bez zakupu nowego sprzętu

Oto porównanie serwerów wirtualnych i fizycznych na podstawie wydajności, zarządzania, skalowalności i nie tylko.

Wydajność

Wydajność jest kluczowym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jeśli Twoja witryna przetwarza dużą ilość danych, a Twoja firma musi skalować się w szybkim tempie.

Jeśli chodzi o wydajność, serwery fizyczne przodują w porównaniu z serwerami wirtualnymi, ponieważ są o wiele bardziej wydajne i wydajne. Z drugiej strony maszyny wirtualne (VM) są bardziej podatne na ryzyko związane z wydajnością i problemy z rosnącymi żądaniami serwera (w zależności od dostawcy).

Wiele dużych aplikacji wymaga większej liczby dedykowanych zasobów, aby uniknąć opóźnień w wydajności. Dlatego wybór serwera fizycznego jest niezawodnym wyborem, jeśli posiadasz duże witryny i aplikacje eCommerce, aby zapewnić jakość i stałą wydajność.

Ruchliwość

Serwery wirtualne można łatwo przenosić, ponieważ można je przenosić z jednego serwera fizycznego na inny bez większych problemów.

Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że serwery wirtualne są odizolowane od siebie i mają swój wirtualny sprzęt i systemy operacyjne, co czyni je niezależnymi od sprzętu. Wręcz przeciwnie, przenoszenie serwerów fizycznych z jednej lokalizacji do drugiej jest skomplikowane, ponieważ wymagają one więcej zasobów i sprzętu.

Przed przeniesieniem serwerów musisz wykonać kopię zapasową danych na innym miejscu na dysku z serwerem fizycznym. Następnie ponownie zainstaluj i ponownie skonfiguruj dane i komponenty serwera po zakończeniu przenoszenia — zwiększając ryzyko utraty danych.

W związku z tym serwery wirtualne są wolne od ryzyka i ułatwiają przenoszenie się z jednego miejsca do drugiego.

Kierownictwo

Serwery wirtualne są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu i zarządzaniu niż serwery fizyczne.

Musisz dokładnie sprawdzać i monitorować serwery fizyczne, aby znaleźć ewentualne braki i wymagać instalacji i konfiguracji dodatkowych sterowników, zanim będzie można z nich korzystać.

Serwery wirtualne są inne, ponieważ fizyczny sprzęt lub serwer, na którym są zbudowane, jest gotowy do użycia. W ten sposób możesz stworzyć i zasilać serwer wirtualny w krótkim czasie w porównaniu z serwerami fizycznymi.

Co więcej, możesz również skorzystać z zarządzanych usług hostingowych oferowanych przez dostawców usług hostingowych, aby uzyskać pomoc w zakresie zarządzania i konserwacji serwera wirtualnego.

Koszt

Ciągłe aktualizacje sprzętu i oprogramowania, awarie komponentów komputerowych i częste ryzyko awarii sprzętu zwiększają koszty naprawy, co sprawia, że ​​budowa i utrzymanie serwera fizycznego jest bardzo kosztowne.

Z drugiej strony wirtualizacja pozwala zaoszczędzić koszty związane ze sprzętem, narzędziami, wdrażaniem sprzętu, zasilaniem i infrastrukturą — co pozwala zaoszczędzić setki i tysiące dolarów. W związku z tym serwery wirtualne są znacznie bardziej przyjazne dla budżetu niż serwery fizyczne.

Ciągłości działania

Ponieważ serwery wirtualne znajdują się poza siedzibą firmy, można łatwo odzyskać dane i skorzystać z natychmiastowego odzyskiwania po awarii za pomocą nowoczesnego oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych.

Z drugiej strony serwery fizyczne potrzebują kilku dni, aby przywrócić ich pierwotny stan w przypadku utraty danych lub awarii, co wpływa na czas działania witryny i ciągłość biznesową.

Dostawcy rozwiązań wirtualizacyjnych mogą pomóc w szybkim ograniczeniu ryzyka — zwiększając ciągłość biznesową i obecność online.

Przeczytaj także: Jak sprawdzić, czy witryna działa, czy nie

Wybór odpowiedniej platformy oferującej hosting serwerów wirtualnych, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom biznesowym, ma kluczowe znaczenie.

Oto popularne platformy serwerów wirtualnych umożliwiające wybór maszyn wirtualnych odpowiednich do wymagań Twojej firmy.

# 1. CyfrowyOcean

DigitalOcean zapewnia DigitalOcean Droplets, które są wysoce niezawodnymi maszynami wirtualnymi opartymi na systemie Linux. Ponadto oferują gwarancję dostępności na poziomie 99,99%, dzięki czemu Twoja witryna internetowa lub aplikacja będzie działać dla użytkowników.

Ich maszyny wirtualne są odpowiednie dla blogów o mniejszym ruchu i witryn eCommerce o dużym natężeniu ruchu z bezproblemową skalowalnością — bez kłopotów związanych z zarządzaniem ogromną infrastrukturą.

Inne istotne funkcje maszyn wirtualnych DigitalOcean obejmują:

 • Łatwe wdrażanie i zarządzanie dzięki intuicyjnemu CLI, interfejsowi użytkownika, interfejsowi API i dostawcy Terraform.
 • Łatwe monitorowanie serwera i zwiększone bezpieczeństwo serwera i aplikacji.
 • Niezawodna i łatwa skalowalność przy zmieniających się i rosnących wymaganiach.

Możesz także wdrożyć swoje droplety w swojej ulubionej dystrybucji, w tym Ubuntu, Debian, CentOS lub Fedora.

#2. Hosting Scali

Scala Hosting zapewnia rozwiązanie Managed VPS Hosting z elastycznymi i skalowalnymi potrzebami w zakresie zasobów — co pozwala na przydzielenie do serwera VPS tylko takiej ilości pamięci RAM, pamięci masowej lub procesora, jakiej potrzebujesz do hostingu witryny lub aplikacji.

Chociaż jest to zarządzane rozwiązanie hostingowe, większość zadań związanych z zarządzaniem i konserwacją serwera VPS jest wykonywana przez Scala Hosting — zapewnia również SPanel bez dodatkowych kosztów, aby zapewnić łatwe zarządzanie witryną.

Unikalną cechą zarządzanego hostingu VPS firmy Scala Hosting jest bezproblemowa, bezpłatna i gwarantowana usługa migracji stron internetowych bez przestojów.

Oto kilka bardziej wiarygodnych funkcji, których możesz oczekiwać dzięki zarządzanym planom hostingowym VPS:

 • Darmowe certyfikaty SSL Let’s Encrypt
 • Potężne buforowanie obsługiwane przez SPanel w celu zwiększenia szybkości witryny
 • Całodobowe cyberbezpieczeństwo w czasie rzeczywistym dzięki SSheild
 • Identyfikacja adresów IP znajdujących się na czarnej liście i odblokowywanie ich poprzez cogodzinne monitorowanie czarnej listy
 • Ochrona antyspamowa dla ruchu przychodzącego i wychodzącego — blokowanie niechcianych wiadomości e-mail przychodzących i wychodzących z serwera VPS.

Ogólnie rzecz biorąc, zarządzane plany VPS firmy Scala Hosting są gotowe do handlu elektronicznego i przyjazne dla programistów — co pozwala na wykorzystanie funkcji, takich jak integracja CloudFlare i usługa brandingu pod własną marką oraz łatwe zarządzanie wersjami PHP, witrynami WordPress i Joomla oraz użytkownikami.

#3. Maszyny wirtualne platformy Azure

Firma Microsoft udostępnia Azure Virtual Machines oparte na systemach Linux i Windows, ułatwiając uruchamianie oprogramowania SAP, Oracle i SQL Server oraz aplikacji obliczeniowych o wysokiej wydajności.

Maszyny wirtualne platformy Azure możesz skalować od jednego do tysięcy — zapewniając łatwą skalowalność. Ponadto te maszyny wirtualne pomagają spełnić wymagania prawne i prawne, szyfrując poufne dane i chroniąc serwery przed złośliwymi zagrożeniami internetowymi.

W przypadku maszyn wirtualnych platformy Azure musisz płacić tylko za używane zasoby obliczeniowe, zamiast płacić całkowitą jednorazową opłatę, co czyni je niedrogimi i oszczędnymi opcjami.

Ostatnie słowa

Serwery wirtualne to doskonała opcja do skalowania i rozwijania Twojej firmy, zwłaszcza gdy przerastasz potrzeby i wymagania dotyczące współdzielonych zasobów hostingowych.

Zanim jednak zainwestujesz w odpowiedni serwer, niezbędne jest zrozumienie koncepcji wirtualizacji i wybranie odpowiedniego serwera wirtualnego od idealnego dostawcy usług hostingowych, który pasuje do Twojego budżetu i potrzeb hostingowych.

Jeśli w Twojej firmie brakuje specjalistycznej wiedzy, możesz wybrać plany hostingu Managed VPS Hosting — dzięki temu nie musisz się martwić o problemy z konserwacją serwera, ponieważ zajmuje się tym dostawca usług hostingowych, aby zapewnić wydajność, czas pracy i bezpieczeństwo Twojej witryny.

x