Wycofano AIM – 6 bezpiecznych alternatyw dla AIM

AIM, znany również jako AOL Instant Messenger, jest teraz reliktem przeszłości, ale możesz kontynuować rozmowę dzięki tym 6 alternatywnym usługom przesyłania wiadomości. Chociaż nasi polecani komunikatorzy są nastawieni na bezpieczeństwo, aby Twoje rozmowy były prywatne, pokażemy Ci, jak pójść o krok dalej, blokując połączenie za pomocą szyfrowania VPN.

Pierwsi użytkownicy Internetu z pewnością zapamiętają AOL Instant Messenger, znany również jako AIM, niemal wszechobecna aplikacja do przesyłania wiadomości z początku 2000 roku. Jeśli korzystałeś już z Internetu we wczesnych latach, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ty i twoi znajomi znaliście ten popularny program z żółtą ikoną figurki i regularnie korzystali z niego na czacie.

Jednak, podobnie jak wszystkie inne rzeczy, AIM musiał w końcu dobiec końca. Podobnie jak w przypadku swojej macierzystej firmy AOL, AIM stał się przestarzały, ponieważ użytkownicy w ciągu ostatnich 10 lat przerzucili się z wiadomości na komputery stacjonarne na wiadomości mobilne. Po prostu nie było już zapotrzebowania na usługę taką jak AIM, więc pod koniec 2017 roku usługa została oficjalnie zamknięta.

Jeśli jesteś byłym użytkownikiem AIM, będziesz szukać opcji nowej usługi przesyłania wiadomości. Jednym z problemów, który nie był zbytnio przemyślany w 2000 roku, ale który jest obecnie głównym problemem, jest bezpieczeństwo. Wiadomości są obecnie tak popularne, że wielu hakerów próbuje atakować aplikacje do przesyłania wiadomości, a rządy próbują wywierać presję na usługi przesyłania wiadomości w celu przekazania danych o osobach, które badają.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak chronić się przed phishingiem SMS

Jeśli chcesz, aby aplikacja do przesyłania wiadomości była bezpieczna i zapewniła prywatność Twoich danych, musisz się rozejrzeć, aby znaleźć usługę o dobrym poziomie bezpieczeństwa. Jesteśmy tutaj, aby Ci w tym pomóc, z naszą rekomendacją dla sześć bezpiecznych alternatyw dla AIM teraz, gdy usługa została zamknięta.

30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy

Bezpieczne alternatywy dla AIM

Podczas wyszukiwania nowej aplikacji do przesyłania wiadomości, a także funkcji, o których myślisz, takich jak obsługiwane platformy, obsługi wysyłania zdjęć i filmów, a także wiadomości tekstowych oraz integracji z systemem operacyjnym, należy również wziąć pod uwagę funkcje bezpieczeństwa, takie jak dostępność szyfrowania kompleksowego i uwierzytelniania dwuskładnikowego. Oto sześć bezpiecznych alternatyw dla AIM do rozważenia:

1. Sygnał

Signal był jedną z pierwszych aplikacji do przesyłania wiadomości, która wyraźnie koncentrowała się na bezpieczeństwie, dlatego stał się pionierem w tej dziedzinie. Korzysta z Open Whisper System, który jest projektem typu open source, który jest dobry zarówno pod względem przejrzystości, jak i bezpieczeństwa – dzieje się tak, ponieważ każdy może łatwo przeszukać kod, a więc luki w zabezpieczeniach można znaleźć bardzo szybko. Inne dobre funkcje bezpieczeństwa aplikacji obejmują szyfrowanie całościowe, które jest uruchamiane we własnej infrastrukturze platformy, zamiast korzystania z innej usługi, takiej jak sieć Google Cloud Messaging (GCM) Google, z której korzysta wiele innych aplikacji do przesyłania wiadomości. Aplikacja ma wiele funkcji, w tym możliwość wysyłania załączników i wiadomości, możliwość wykonywania połączeń VoIP oraz funkcję grupowego przesyłania wiadomości. Jedną z funkcji, którą docenią użytkownicy Androida, jest możliwość uczynienia z Signal domyślnej aplikacji SMS do wygodnego i bezpiecznego przesyłania wiadomości.

2. Telegram

Telegram zyskuje ostatnio dużą presję na swoje działania na rynku kryptowalut. Ale zanim firma zainteresowała się blockchainem, Telegram już jako jedna z najbezpieczniejszych i najczęściej używanych aplikacji do przesyłania wiadomości. Aplikacje mogą synchronizować wiadomości między urządzeniami i obsługuje ogromne grupy do 75 000 członków, dzięki czemu jest popularny w celach biznesowych. Funkcje bezpieczeństwa obejmują opcje szyfrowania od końca do końca i bezpieczne czaty, a także można bezpiecznie wysyłać pliki wideo i audio, a także wiadomości tekstowe. Kolejną zaletą systemu Telegram pod względem bezpieczeństwa jest to, że wyszukujesz użytkowników według nazwy, a nie numeru telefonu, więc nigdy nie musisz podawać swojego numeru aplikacji, jeśli nie chcesz, a kontakty nie widzą Twojego numeru telefonu. Wysoki poziom bezpieczeństwa oferowany przez tę aplikację sprawił, że brytyjska premier Theresa May wyróżniła ją jako potencjalnie niebezpieczną, ponieważ użytkownicy mogą wysyłać wiadomości bez przechwytywania ich przez rząd – właśnie tego większość użytkowników chce widzieć z wiadomości app.

POWIĄZANE CZYTANIE: Rosja zakazuje telegramu, korzystanie z VPN wznosi się

3. Threema

Jeśli szukasz anonimowości i bezpieczeństwa, Threema to aplikacja do przesyłania wiadomości. Jego unikalną funkcją jest możliwość tworzenia i używania identyfikatora Threema, który nie jest powiązany z twoim numerem telefonu, adresem e-mail ani nazwiskiem. Możesz dodać te informacje, jeśli chcesz, aby Twoi znajomi mogli Cię znaleźć, ale jeśli chcesz pozostać anonimowy, możesz to zrobić. Następnie możesz używać systemu Threema do wysyłania wiadomości tekstowych, połączeń głosowych, czatów grupowych i załączników do plików, wszystko za pośrednictwem zaszyfrowanych wiadomości. Inną ciekawą funkcją jest to, że dane Twoich znajomych i kontaktów są przechowywane na twoim urządzeniu, a nie w chmurze, co czyni go znacznie bezpieczniejszym. Co najważniejsze, wiadomości są usuwane natychmiast po dostarczeniu, co praktycznie uniemożliwia śledzenie Twojej komunikacji.

4. Wickr

Wickr rozpoczął działalność z myślą o klientach biznesowych, udostępniając funkcje czatu grupowego, które zostały zaprojektowane z myślą o zespołach i przedsiębiorstwach. Początkowo aplikacja używała zamkniętego szyfrowania, co oznaczało, że jej bezpieczeństwo było trudne do oszacowania, więc nie było jasne, czy ta aplikacja jest dobrym wyborem do bezpiecznego przesyłania wiadomości. Ale w ubiegłym roku Wickr zdecydował się upublicznić swój protokół szyfrowania i udostępnić go jako oprogramowanie typu open source, pozwalając społeczności bezpieczeństwa na sprawdzenie protokołu pod kątem wszelkich problemów. Ten system szyfrowania typu open source typu end-to-end okazał się osiągać dobry poziom bezpieczeństwa, a aplikacja otrzymała fundusze od głównych darczyńców. Jeśli szukasz aplikacji do bezpiecznej komunikacji na poziomie przedsiębiorstwa dla swojej firmy, Wickr to świetny wybór.

5. Drut

Wire to aplikacja na komputery stacjonarne i urządzenia mobilne, z której można także korzystać w wielu przeglądarkach, takich jak Firefox, Chrome, Safari i Opera. Charakter projektu typu open source wygenerował dobrą wolę wśród społeczności oprogramowania, a fakt, że jest on bezpłatny, przyciągnął wielu użytkowników. Jest on głównie zaprojektowany do wysyłania wiadomości tekstowych, chociaż istnieje również funkcja połączeń wideo. Aplikacja zawsze oferowała pewien stopień szyfrowania – w momencie uruchomienia, jeśli jest oferowana szyfrowanie między klientami a firmą – ale teraz ma pełne szyfrowanie od końca do końca, aby chronić Twoją prywatność. Protokół szyfrowania oparty jest na Signal, która jest popularną i sprawdzoną metodologią. Pojawiły się jednak pewne obawy dotyczące bezpieczeństwa, ponieważ chociaż treść wiadomości jest prywatna, aplikacja przechowuje listę nazwisk użytkowników, z którymi się skontaktowałeś, co oznacza, że ​​zewnętrzni obserwatorzy mogą śledzić relacje między tobą a osobami, z którymi wysyłasz wiadomości.

6. WhatsApp

Na koniec powinniśmy wspomnieć o jednej z najpopularniejszych aplikacji do przesyłania wiadomości: WhatsApp, która ma setki milionów użytkowników na całym świecie. Firma jest zaangażowana w wolność słowa, kierując się doświadczeniami ukraińskiego dyrektora generalnego Jana Kouma z cenzurą państwa, gdy dorastał. Jednak fakt, że WhatsApp jest własnością Facebooka, oznacza, że ​​wiele osób jest podejrzanych o bezpieczeństwo platformy i zaangażowanie w prywatność. Facebook jest niesławny z powodu gromadzenia ogromnych ilości danych o swoich użytkownikach, a ludzie podejrzewają, że WhatsApp może być również częścią tego gromadzenia danych. Istnieją pewne dobre strony dotyczące bezpieczeństwa WhatsApp, takie jak stosowanie szyfrowania od końca do końca oraz dostępność uwierzytelniania dwuskładnikowego dla aplikacji. Powodem, dla którego większość ludzi decyduje się na korzystanie z WhatsApp, jest po prostu wygoda – jest tak wielu ludzi, którzy już korzystają z tej usługi, że prawdopodobnie znajomi mają już tę aplikację. Aplikacja ma teoretycznie dobre funkcje bezpieczeństwa, ale ci, którzy martwią się o prywatność, prawdopodobnie będą chcieli wybrać inną usługę przesyłania wiadomości ze względu na zaangażowanie Facebooka.

Popraw swoje bezpieczeństwo wiadomości dzięki VPN

Jeśli obawiasz się ogólnie o swoje bezpieczeństwo w Internecie i o zachowanie prywatności podczas korzystania w szczególności z aplikacji do przesyłania wiadomości, dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z VPN. Jest to oprogramowanie, które szyfruje wszystkie dane wysyłane przez Internet – niezależnie od tego, czy chodzi o ruch internetowy, pobieranie plików czy wiadomości błyskawiczne. To szyfrowanie utrudnia lub uniemożliwia zewnętrznym obserwatorom czytanie wiadomości lub śledzenie korzystania z Internetu. Nawet twój dostawca usług internetowych nie będzie w stanie zobaczyć, co robiłeś online i do kogo wysyłałeś wiadomości.

Aby chronić swoją prywatność i zwiększyć bezpieczeństwo podczas korzystania z aplikacji do przesyłania wiadomości, zalecamy wypróbowanie jednej z następujących sieci VPN:

1. ExpressVPN

ExpressVPN to świetna sieć VPN dla tych, którzy chcą tego, co najlepsze ze wszystkich światów pod względem bezpieczeństwa, szybkości i obsługi wielu platform. Funkcje bezpieczeństwa w tej sieci VPN obejmują stosowanie silnego 256-bitowego szyfrowania, aby zapewnić, że ruch nie jest przechwytywany, a także zasady braku rejestrowania, co oznacza, że ​​firma nigdy nie będzie rejestrować twojego korzystania z Internetu. Prędkości połączenia są super szybkie, więc nie musisz spowalniać, czy przeglądasz, czatujesz czy pobierasz duże pliki.

Subskrypcja usługi ExpressVPN zapewnia dostęp do sieci obejmującej ponad 3000 serwerów w 94 różnych krajach, które są dostępne do użytku, dzięki czemu można łatwo znaleźć serwer spełniający Twoje potrzeby i ominąć wszelkie blokady regionu, które natkniesz się bez problemów. Jedną z najbardziej przydatnych funkcji ExpressVPN dla osób często korzystających z wiadomości jest szeroka gama obsługiwanych platform. Możesz zainstalować swoją sieć VPN na dowolnym urządzeniu, z którego korzystasz na czacie, w tym na komputerach stacjonarnych lub laptopach z systemem Windows, Mac OS lub Linux, lub użyj rozszerzeń przeglądarki dla Chrome, Firefox i Safari, a także możesz zainstalować na urządzeniach mobilnych i tabletach z uruchomionym czatem Android i iOS. Możesz nawet zainstalować oprogramowanie na konsoli do gier i niektórych telewizorach inteligentnych, aby zapewnić sobie ochronę niezależnie od wybranego urządzenia.

Przeczytaj naszą pełną recenzję ExpressVPN.

Plusy

 • Odblokowuje US Netflix, BBC iPlayer, Hulu i Amazon Prime
 • Najszybsze serwery, które przetestowaliśmy
 • Dozwolone torrentowanie / P2P
 • Surowe zasady braku dzienników
 • Wsparcie czatu 24/7.
Cons

 • Maksymalnie 3 jednoczesne połączenia
 • Nieco droższy niż niektóre inne opcje.

2. NordVPN

NordVPN jest idealnym wyborem, jeśli Twoim pierwszym i największym zmartwieniem jest bezpieczeństwo. Oczywiście usługa NordVPN korzysta z silnego 256-bitowego szyfrowania, którego można oczekiwać, a także ma wymaganą zasadę braku rejestrowania w celu ochrony Twojej prywatności. Ale specjalną funkcją bezpieczeństwa, która wyróżnia NordVPN, jest opcja podwójnego szyfrowania. Działanie podwójnego szyfrowania jest następujące: w pierwszym kroku urządzenie szyfruje wszelkie dane, które mają zostać przesłane przez Internet, i przekierowuje te dane na serwer należący do Twojego dostawcy VPN, tak jak każda inna sieć VPN. Ale potem, na tym pierwszym serwerze, podwójne szyfrowanie szyfruje dane po raz drugi, zanim wyśle ​​je na drugi serwer. Na drugim serwerze dane są odszyfrowywane i wysyłane do pierwotnego miejsca docelowego. Te dwie warstwy szyfrowania oznaczają, że praktycznie nie jest możliwe, aby ktoś włamał się do twoich danych i zobaczył twoje wiadomości lub ruch internetowy. Dalsze funkcje bezpieczeństwa obejmują opcje korzystania ze specjalnych serwerów w celu uzyskania funkcji takich jak anty DDoS, dedykowane IP, podwójne VPN, cebulowe połączenie VPN i P2P.

Połączenia w NordVPN nie są tak szybkie jak niektóre inne, ale wciąż są wystarczająco szybkie, by regularnie korzystać z Internetu, np. Przeglądać, wysyłać wiadomości, pobierać i przesyłać strumieniowo. Sieć serwerów jest absolutnie ogromna, oferując ponad 5 100 serwerów w 59 krajach, aby spełnić wszystkie Twoje potrzeby. Możesz zainstalować oprogramowanie na urządzeniach z systemem Windows, Mac OS, Android i iOS lub możesz użyć rozszerzeń przeglądarki dla przeglądarek Chrome i Firefox.

Przeczytaj naszą pełną recenzję NordVPN.

Plusy

 • Serwery zoptymalizowane do odblokowywania Netflix
 • Brak ograniczeń przepustowości
 • Tor przez VPN, podwójne VPN
 • Wyjątkowo bezpieczne podwójne VPN do szyfrowania danych
 • Polityka gwarancji zwrotu pieniędzy (30 dni).
Cons

 • Niewiele
 • Nie można określić miasta ani prowincji w aplikacji.

3. IPVanish

IPVanish to VPN o błyskawicznej prędkości połączenia, dzięki czemu jest idealny dla użytkowników, którzy często muszą pobierać duże pliki lub chcą przesyłać strumieniowo filmy w wysokiej rozdzielczości. Ale usługa ta nie tylko oferuje szybkie połączenia – ma także duże bezpieczeństwo. Funkcje bezpieczeństwa obejmują użycie silnego 256-bitowego szyfrowania, zasady braku rejestrowania oraz opcje bezpieczeństwa w oprogramowaniu, takie jak użycie przełącznika zabójstwa, ochrona przed wyciekiem DNS oraz opcja okresowej zmiany adresu IP.

Ta prędkość i bezpieczeństwo są dostarczane przez sieć ponad 1300 serwerów w 60 krajach, w tym we wszystkich kluczowych lokalizacjach, z których możesz skorzystać, takich jak USA, Kanada, Wielka Brytania, Szwecja, Hongkong, Japonia i wiele innych. Oznacza to, że możesz przeglądać Internet tak, jakbyś był w dowolnym miejscu na świecie, co doskonale nadaje się do obchodzenia ograniczeń regionalnych. Możesz zainstalować oprogramowanie na kluczowych platformach Windows, Mac OS, Linux, iOS i Android.

Przeczytaj naszą pełną recenzję IPVanish.

Wniosek

RIP AIM, kawałek historii Internetu. Chociaż, jeśli jesteśmy naprawdę szczerzy, to prawdopodobnie nadszedł czas, aby AIM został wycofany i wybrałeś coś bardziej nowoczesnego jako aplikację do przesyłania wiadomości. Ponieważ bezpieczeństwo jest obecnie przedmiotem zainteresowania aplikacji do przesyłania wiadomości, zalecamy sześć alternatyw dla AIM, które mają lepsze funkcje bezpieczeństwa, aby zachować prywatność wiadomości, takie jak szyfrowanie od końca do końca lub uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

Czy wypróbowałeś którąś z zalecanych przez nas aplikacji do przesyłania wiadomości, czy preferujesz inny bezpieczny system przesyłania wiadomości? Poinformuj nas o tym w komentarzach poniżej.

x