Wyjaśnienie częstotliwości i ustawień korektora w odtwarzaczach muzycznych

Photo of author

By maciekx

Najlepsze odtwarzacze muzyczne oferują możliwość dostosowania ustawień korektora, co pozwala na uzyskanie wyjątkowej jakości dźwięku. Wiele z tych urządzeń zawiera gotowe presety, stworzone z myślą o konkretnych gatunkach muzycznych, takich jak pop czy rock (choć z jakiegoś powodu nie znajdziesz tam presetów dla metalowego krzyku). Jakie zatem są te tajemnicze ustawienia, które rzekomo poprawiają nasze doświadczenia słuchowe? Czy naprawdę mają sens, czy może są jedynie wynikiem współpracy programistów, którzy chcieli dodać coś efektownego do odtwarzaczy muzycznych? Ustawienia korektora mają rzeczywiste podstawy, a ich właściwe użycie może znacząco podnieść jakość dźwięku, w zależności od rodzaju głośników, jakie posiadamy. Przyjrzyjmy się, czym właściwie jest korektor oraz co oznaczają poszczególne suwaki.

Ustawienia korektora nie są wynalazkiem ery muzyki cyfrowej. Istnieją od lat, sięgając czasów odtwarzaczy kasetowych, a oto przykład, jak wyglądał korektor w moim magnetofonie sprzed lat. Obsługiwane częstotliwości wynoszą od 100 Hz do 10 kHz.

Co to jest korektor?

Korektor to narzędzie, które pozwala na modyfikację częstotliwości dźwięku w różnych kanałach. Podobnie jak światło rozchodzi się na różnych długościach fal, dźwięk występuje na wielu częstotliwościach. Każdy instrument muzyczny, a także ludzki głos, generuje różne częstotliwości. Na przykład, męski głos jest zazwyczaj głębszy, podczas gdy kobiecy brzmi wyżej; to właśnie różnorodność tonacji i częstotliwości. Istnieje również cały zakres częstotliwości, których ludzkie ucho nie jest w stanie usłyszeć, jak na przykład gwizd psa. Niektóre dźwięki są przez nas słyszane lepiej niż inne.

W dzisiejszych czasach muzyka oraz większość dźwięków są przetwarzane, i nie mam tu na myśli automatycznego dostrajania. Niektóre częstotliwości są wyeksponowane, co podkreśla konkretne dźwięki, podczas gdy inne są stłumione. Celem jest uzyskanie ostatecznego efektu muzycznego, który brzmi atrakcyjnie, a także eliminacja „szumów” z nagrań studyjnych i tym podobnych. Kiedy muzyka jest produkowana, jest dostosowywana do idealnych warunków dla danego gatunku, w którym się znajduje. Chociaż nasze uszy mają swoje standardy (z wyjątkiem osób z ubytkiem słuchu), niektóre gatunki muzyczne brzmią lepiej, gdy konkretne częstotliwości są bardziej podkreślone lub stonowane. Słuchając muzyki przy domyślnych ustawieniach korektora, gdzie wszystkie częstotliwości są na tym samym poziomie, dźwięki są znośne, ale nie tak satysfakcjonujące. Tu właśnie przychodzą wstępne zestawy ustawień, które mają preferowane poziomy dla różnych częstotliwości, co sprawia, że dany gatunek muzyczny brzmi lepiej.

Różne częstotliwości korektora

Jeśli nie chcesz korzystać z gotowych ustawień i zamierzasz eksperymentować z suwakami, warto wiedzieć, co zmieniasz i jakie mogą być tego skutki. Zanim przejdziemy do szczegółów, pamiętaj, że liczby na panelu korektora to częstotliwości (mierzone w hercach). Każda z nich odpowiada innemu kanałowi dźwiękowemu. Częstotliwości są uporządkowane od najniższej do najwyższej, co odpowiada najniższym i najwyższym dźwiękom.

Oto przykład korektora w iTunes;

Zakres częstotliwości wynosi od 32 Hz do 16 kHz. W bardziej zaawansowanych programach zakres ten zwiększa się do 20 Hz – 20 kHz. Częstotliwości te odpowiadają konkretnym zakresom dźwięku.

Niski zakres: 20 Hz – 250 Hz
Średni zakres: 250 Hz – 4 kHz
Wysoki zakres: 4 kHz – 20 kHz

Regulacja częstotliwości korektora

Podsumowując, to, co „brzmi” w danej częstotliwości, będzie głośniejsze lub cichsze. Jeśli chcesz cieszyć się muzyką, zacznij od presetów. Zobacz, które częstotliwości są wyeksponowane w różnych gatunkach muzycznych i dostosuj je do swoich preferencji. Na przykład, wstępne ustawienie „Rock” zazwyczaj ma kształt litery V, gdzie niskie i wysokie częstotliwości są głośniejsze, a średnie pozostają na domyślnym poziomie lub są stonowane. Zwróć uwagę na inne podobne ustawienia wstępne.

Jeżeli chcesz nauczyć się miksować muzykę, musisz poświęcić na to więcej czasu. Przyjrzyjmy się przykładom z gatunku „Rock”, który często skupia się na gitarze i perkusji. Bębny wpływają zarówno na niskie, jak i wysokie częstotliwości, podczas gdy gitary mogą pokrywać całe spektrum dźwięków w zależności od rodzaju. Gitara elektryczna ma szczególny wpływ na częstotliwości od 200 Hz do 2 kHz. W zależności od używanego instrumentu, dźwięki mogą mieć różne wysokości. Możesz korzystać z wykresu, który przedstawia te informacje, jako punktu odniesienia, ale jeśli traktujesz to poważnie, warto zgłębić wiedzę na temat instrumentów, które miksujesz oraz ich zakresu.

Źródło: Budowa gitary PDF

Bass i Treble

W niektórych odtwarzaczach audio mogą występować oddzielne ustawienia dla tonów niskich i wysokich, lub mogą być one regulowane na poziomie głośników. Te ustawienia zarządzają częstotliwościami niskiego i wysokiego zakresu razem, co sprawia, że ich wpływ nie jest tak precyzyjny, jak w przypadku indywidualnej regulacji. Posiadałem głośniki, które oferowały te dwie regulacje i różnica brzmienia była znacząca; mogło to przypominać głos Jamesa Earla Jonesa na jednym końcu i wiewiórki na drugim. Być może to efekt tanich głośników, ale daje to ogólne pojęcie o działaniu tych ustawień.

Decybele

Decybele to jednostka miary głośności dźwięku, stosowana wszędzie tam, gdzie mowa o głośności. Zwiększenie poziomu decybeli sprawia, że wszystkie ustawione częstotliwości stają się głośniejsze, zachowując jednocześnie swoje proporcje. Odtwarzacze muzyczne mogą obsługiwać wysokie poziomy decybeli, jednak głośniki mogą nie być w stanie ich udźwignąć. Jeśli ustawisz odtwarzacz na wyższy poziom decybeli, niż mogą znieść głośniki, istnieje ryzyko ich uszkodzenia.

Podsumowanie

Ustawienia korektora, zwłaszcza te wstępne, mają na celu podkreślenie określonych częstotliwości, które są charakterystyczne dla różnych gatunków muzycznych. Nie są one sztywno ustalone, więc chociaż wiele osób korzysta z gotowych ustawień, zawsze warto poeksperymentować i dostosować dźwięk do swoich indywidualnych upodobań.


newsblog.pl