Wyzwania i zagrożenia związane z tokenami niewymiennymi (NFT)

NFT stają się sławne i na pewno słyszelibyście o tym trochę. Są bardzo popularne w świecie kryptowalut, a także zyskują popularność w innych sektorach.

Czy możesz w ogóle uwierzyć, że plik GIF został sprzedany na aukcji za 590 000 USD? Teraz możesz się zastanawiać, co będzie zawierał ten plik GIF? Cóż, to po prostu Nyan Cat NFT przysporzył twórcy tyle bogactwa. Czy to nie szokujące?

A jeśli powiem ci, że jest w tym coś więcej?

Będziesz zszokowany, gdy usłyszysz, że Beeple sprzedał grafikę NFT za 69 milionów dolarów. Na tym polega siła NFT we współczesnym świecie.

Teraz zrozumiemy nieco więcej o NFT, aby lepiej je zrozumieć.

Czym są NFT?

NFT (Non-Fungible Tokens) to cyfrowy certyfikat autentyczności. W obecnych czasach NFT są najbardziej popularnymi rzeczami. NFT można łatwo zrozumieć jako cyfrowe tokeny, które mogą obejmować sztukę cyfrową, zasoby cyfrowe, muzykę, wideo lub dowolny inny zasób w cyfrowym świecie zbudowany w oparciu o technologię blockchain.

Jeśli kiedykolwiek odwiedzisz aukcję, zobaczysz tam sprzedawane klasyczne dzieła sztuki, antyki, winyle, książki z pierwszych edycji i inne przedmioty historyczne. Przedmioty te posiadają certyfikat autentyczności.

NFT tworzone są według podobnej koncepcji, ale ich istnienie jest w świecie cyfrowym. NFT może zezwolić na dowolny format wideo, MP3, obraz, GIF lub dowolny inny format pliku i poświadczyć go jako jedyny w swoim rodzaju. Wcześniej nie było dostępnej technologii pozwalającej na posiadanie zasobów cyfrowych. Możesz teraz ubiegać się o prawo własności do swoich zasobów cyfrowych dzięki technologii blockchain.

Możesz zbierać, sprzedawać, kupować, a nawet niszczyć NFT w cyfrowym świecie. Technologia Blockchain będzie prowadzić rejestr każdej dokonanej transakcji, wraz z ceną tego NFT, widocznym dla wszystkich w Internecie.

NFT i gry

Kiedy mówimy o NFT, pierwszą rzeczą, z którą ludzie często je łączą, jest Gaming. Najlepszą rzeczą w NFT jest to, że możesz zmienić własność cyfrową dowolnego zasobu cyfrowego. Do tej pory nie byliśmy w stanie posiadać żadnych zasobów cyfrowych.

Ilekroć gracze kupowali przedmioty w grze, myśleli o nich jako o własnych. W rzeczywistości należały do ​​wydawców gier. Na przykład, jeśli posiadasz ogromną liczbę przedmiotów w grze w League of Legends, a wydawca zdecyduje się zamknąć grę, stracisz wszystkie zasoby cyfrowe.

Teraz scenariusz całkowicie się zmienił. Twórcy gry nie mają scentralizowanej kontroli nad Crypto Kitties i przedmiotami kolekcjonerskimi NFT, ponieważ są obsługiwane za pomocą inteligentnych kontraktów. Tak więc, nawet jeśli gra zostanie jutro zamknięta, możesz łatwo przenieść lub sprzedać swoje kryptowaluty. Brzmi niesamowicie, prawda?

Wcześniej przedmioty w grze nigdy nie były unikalne. Dzięki koncepcji NFT możesz teraz tworzyć przedmioty o różnych cechach, a także nadać im osobisty charakter. Kryptokociaki wzmocniły fundamenty NFT w świecie gier, a także w innych branżach.

Cóż, nie wszystko jest tak dobre po stronie NFT. Wiążą się z nimi również pewne wyzwania i zagrożenia. Przeanalizujmy je jeden po drugim.

Jakie są wyzwania i zagrożenia związane z NFT?

Niewymienne tokeny zarabiają ogromne pieniądze dla twórców cyfrowych. Każdego dnia w Internecie jest sprzedawanych mnóstwo dzieł sztuki. Twórca może nawet zarobić miliony w ciągu zaledwie kilku sekund, gdy jego NFT zostanie sprzedany w przestrzeni cyfrowej. Widać też, że ludzie bardziej entuzjastycznie kupują, sprzedają i inwestują na rynku cyfrowym, niż robią to samo na rynku fizycznym.

Daje to znaczny wzrost możliwości cyberataków i oszustw internetowych. Istnieje duże prawdopodobieństwo uszkodzenia aktywów cyfrowych oraz inwestorów kupujących i sprzedających NFT na rynku. Chociaż istnieje ogromny potencjał dla rynku NFT, istnieje pewne ryzyko, które należy wziąć pod uwagę.

Jeśli myślisz o wejściu na rynek NFT, powinieneś zrozumieć te zagrożenia i wyzwania związane z NFT, aby uzyskać lepszy pomysł.

Ryzyko inteligentnych kontraktów i konserwacja NFT

Ryzyko inteligentnych kontraktów i konserwacji NFT jest obecnie dominującym ryzykiem na rynku NFT. Istnieje kilka scenariuszy, w których hakerzy atakują sieć DeFi (Decentralized Finance) i kradną duże ilości kryptowalut. Ostatnio najpopularniejszy protokół DeFi o nazwie Poly Network został zaatakowany przez hakerów, a podczas tej kradzieży NFT skradziono 600 milionów dolarów. Powodem tej kradzieży było to, że bezpieczeństwo inteligentnych kontraktów nie było wystarczające.

Hakerzy z powodzeniem wykorzystali wady inteligentnych kontraktów, aby przeprowadzić tak zakrojony na szeroką skalę atak na Poly Network. Sieć Poly jest bardzo przydatna do wymiany tokenów w różnych sieciach blockchain. To mówi nam, że jeśli inteligentne kontrakty mają nawet drobną wadę, nie można oczekiwać pełnego bezpieczeństwa.

Wyzwania ewaluacyjne

Głównym wyzwaniem stojącym przed rynkiem NFT jest niepewność w ustalaniu ceny NFT. Teraz cena każdego NFT będzie zależeć od kreatywności, wyjątkowości, niedoboru nabywców i właścicieli i wielu innych. Ceny NFT podlegają znacznym wahaniom, ponieważ nie ma ustalonego standardu dla żadnego konkretnego rodzaju NFT.

Ludzie nie potrafią określić czynników, które mogą wpływać na cenę NFT. Dzięki temu wahania cen pozostają stałe, a ocena NFT staje się dużym wyzwaniem.

Wyzwania prawne

Na całym świecie nie jest znana prawna definicja NFT. Różne kraje, takie jak Wielka Brytania, Japonia i UE, stosują różne podejścia do klasyfikacji NFT. To sprawia, że ​​konieczne jest opracowanie międzynarodowego zbioru Niewymiennych tokenów w celu ustanowienia przepisów i legalizacji na całym świecie.

Na rynku NFT obserwuje się znaczny wzrost i dlatego tak ważne jest posiadanie organu regulacyjnego. W przypadkach użycia NFT widoczny jest ogromny wzrost. Teraz wymaga to od organu regulacyjnego dostosowania się do zasad i przepisów NFT.

Obecne prawa związane z NFT wciąż nie mogą znaleźć właściwej dla niego definicji. Ponieważ rynek i różnorodność NFT stale rosną, trudno jest znaleźć solidne podstawy dla zgodności w NFT.

Zagrożenia cybernetyczne i ryzyko oszustw internetowych

Popularność NFT zwiększyła również szanse cyberzagrożeń dla rynku NFT. Widać wiele przypadków, w których repliki oryginalnych sklepów NFT są umieszczane w Internecie. Te sklepy wyglądają autentycznie dzięki oryginalnemu logo i treści. Te fałszywe sklepy NFT stanowią ogromne ryzyko, ponieważ mogą sprzedawać NFT, którego nie ma nawet w cyfrowym świecie. Ponadto istnieje ryzyko, że fałszywe NFT zostaną sprzedane w fałszywym sklepie z NFT.

Innym ryzykiem jest sytuacja, w której ktoś podszywa się pod słynnego artystę NFT i sprzedaje fałszywe NFT. Ryzyko oszustwa internetowego jest ogromne z powodu kradzieży praw autorskich, fałszywych zrzutów, fałszywych prezentów NFT i replikacji popularnych NFT. Niektórzy ludzie nawet promują takie prezenty w mediach społecznościowych, aby zyskać większą atrakcyjność. Podczas gdy promują NFT, niektórzy ludzie są oszukiwani w takich fałszywych sklepach.

Prawa własności intelektualnej

Własność jakiegokolwiek NFT to kolejny ważny temat do rozważenia. Kiedy próbujesz kupić NFT na rynku, powinieneś dowiedzieć się, czy sprzedawca faktycznie jest właścicielem tego NFT, czy nie. Istnieją scenariusze, w których ludzie udają sprzedawców, podczas gdy mają tylko repliki. Tutaj otrzymasz tylko prawo do korzystania z NFT, ale nie prawa własności intelektualnej.

Jeśli przejrzysz metadane inteligentnej umowy, znajdziesz warunki własności tego NFT. Powinna istnieć zasada, zgodnie z którą artyści mogą wyświetlać tylko NFT, które są ich właścicielami. Nie jest możliwe powiązanie rynków NFT z tradycyjnymi prawami własności. Należy wziąć pod uwagę nowe prawa własności intelektualnej, takie jak prawo do reklamy, znaki towarowe, prawa autorskie i prawa moralne do zdecentralizowanej technologii blockchain.

Wyzwanie uznania NFT za papiery wartościowe

Kilka osób rozważa zakup NFT jako papierów wartościowych. Przewodniczący SEC (Securities and Exchange Commission) stwierdził, że większość NFT na rynku jest sprzedawana jako papiery wartościowe. Ale w rzeczywistości Sąd Najwyższy powiązał NFT tylko z umowami inwestycyjnymi. To ogromne ryzyko dla NFT. Jeśli NFT chciałyby kwalifikować się jako papiery wartościowe, muszą przejść pewne parametry testu Howeya.

Wniosek 👨‍💻

Zanim wskoczysz w cokolwiek tylko z powodu szumu, konieczne jest przeprowadzenie dokładnych badań. Jeśli chodzi o niezamienne tokeny, o wiele lepiej jest, jeśli najpierw zrozumiesz wszystkie zagrożenia i wyzwania. Ułatwi to nawet kupowanie i sprzedawanie NFT na rynku, eliminując ryzyko.

Następnie przeczytaj o najlepszych platformach pożyczkowych kryptowalut.
Oto kompletny przewodnik po wybijaniu i wystawianiu pierwszego NFT.

x