Udostępnij teraz w social media:

Microsoft wypuści dwie nowe konsole 10 listopada 2020 r. Czy powinieneś dostać masywną konsolę Xbox Series X, czy znacznie mniejszą (i tańszą) Series S? Rzućmy okiem na różnice i co jest lepszym zakupem.

Seria X lub S: Jaka jest różnica?

Najpierw musimy poświęcić chwilę, aby zająć się mylącymi konwencjami nazewnictwa Microsoftu. Nowe konsole Xbox nowej generacji to Series S i Series X. Nie należy ich mylić z Xbox One X ani One S, z których oba są maszynami ostatniej generacji.

Mając to na uwadze, oto główne różnice między serią X i serią S:

Cena £
Docelowa rozdzielczość
Całkowita pojemność
Napęd dyskowy

Te dwie maszyny również wyglądają zupełnie inaczej. Seria X jest wysoka i całkowicie czarna, podczas gdy seria S jest o 60 procent mniejsza i biała z czarnym wlotem wentylatora.

Obie maszyny zostaną uruchomione 10 listopada, a zamówienia przedpremierowe rozpoczną się 22 września. Obie maszyny można kupić od razu lub w ramach Program All Access firmy Microsoft, który działa na zasadzie umowy mobilnej. Płacisz miesięczną opłatę za konsolę przez dwa lata i wtedy jest Twoja.

Seria X będzie dostępna za 499 USD lub 34,99 USD miesięcznie za pośrednictwem All Access. Seria S będzie kosztować 299 USD, czyli 24,99 USD miesięcznie w All Access. Jeśli chcesz płacić co miesiąc, nie ma żadnych kosztów z góry.

Drugą istotną różnicą jest rozdzielczość docelowa. Xbox Series X to natywna maszyna do gier 4K. Oznacza to, że będzie renderować gry na (lub tak blisko, jak to możliwe) 2160p. Aby z tego skorzystać, potrzebujesz telewizora lub monitora 4K (lub Ultra HD).

Seria S ma 1440p, czyli połowę rozdzielczości 4K. Jest to idealne rozwiązanie dla graczy, którzy nadal mają telewizor lub monitor 1080p (HD) i nie planują w najbliższym czasie aktualizacji do 4K. Nadal będziesz mógł odtwarzać multimedia 4K i skalować zawartość w niższej rozdzielczości, ale urządzenie nie będzie renderować gier wyższych niż 1440p.

Sprawdź -   Jak zainstalować skórkę Rainmeter z pliku INI w systemie Windows 10

Podczas gdy seria X jest wyposażona w 1 TB pamięci, seria S ma tylko połowę tego przy 500 GB. Obie maszyny wykorzystują ten sam szybki dysk półprzewodnikowy wymagany do wydajności następnej generacji. Oba można również aktualizować w przyrostach po 1 TB za pośrednictwem dodatkowego zastrzeżonego rozwiązania firmy Microsoft.

Wreszcie Xbox Series S to w pełni cyfrowa konsola. Oznacza to, że nie ma stacji dysków – będziesz musiał pobrać wszystkie gry z Internetu (lub przesyłać je strumieniowo, jeśli wolisz). Przed przejściem na technologię całkowicie cyfrową należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy, na przykład to, czy nie przeszkadza Ci przegapienie gier z drugiej ręki lub odtwarzania Blu-ray UHD.

Czy seria S to dobry zakup?

Pomimo dużych różnic w cenie i rozdzielczości docelowej, Xbox Series S nadal dąży do tych samych wysokich celów wydajnościowych, co jego bardziej zdolny brat. Najważniejszym z nich jest nowa linia bazowa 60 klatek na sekundę, zapewniająca płynniejszą rozgrywkę, a niektóre gry mogą osiągać 120 klatek na sekundę.

Aby jednak z nich skorzystać, potrzebujesz monitora o wysokiej częstotliwości odświeżania 120 Hz lub lepszej. Microsoft zapowiedział kilka gier (w tym nadchodzącą część dla wielu graczy Halo Infinite), które będą kierowane na 120 klatek. Podczas prezentacji Xbox Series S konsola została pokazana jako uruchomiona Gears of War 5 (wydany na początku tego roku) przy 120 klatkach na sekundę.

Na tym etapie okaże się, ile gier faktycznie osiągnie te cele i czy seria S naprawdę dotrzyma kroku potężniejszej serii X. Obie są uważane przez Microsoft za „nowej generacji”, więc podzielą się ta sama biblioteka gier idzie do przodu.

Sprawdź -   Jak wyświetlić procent baterii dla kontrolerów Xbox One w systemie Windows

Warto wspomnieć, że seria X ma około trzykrotnie większą moc GPU niż seria S, chociaż ten pomiar (w teraflopach) rzadko przekłada się na surową wydajność. Seria S nadal kołysze ten sam ośmiordzeniowy procesor AMD Zen 2, co seria X, chociaż w mniej wydajnym modelu jest taktowany nieco niżej.

Jeśli zastanawiasz się nad serią S, możesz również pomyśleć o swoich planach aktualizacji na najbliższe kilka lat. Przede wszystkim, czy zamierzasz wkrótce kupić telewizor 4K? Jeśli tak, to seria S może naprawdę pokazać swój wiek, gdy podłączysz ją do wyświetlacza o wyższej rozdzielczości. Jednak wyjście 1440p na wyświetlaczu 4K będzie nadal wyglądać lepiej niż 1080p na PS4 i Xbox One.

Inną rzeczą do przemyślenia jest to, że seria S nie będzie działać Wersje ulepszone dla Xbox One X. istniejących gier. Ta biblioteka stale rośnie od 2017 roku, kiedy Microsoft po raz pierwszy wydał One X.

Zamiast tego Microsoft ogłosił Wzmocnione wersje serii S.. W połączeniu z brakiem napędu dysków Xbox Series S może nie być najlepszy dla tych, którzy przywiązują dużą wagę do wstecznej kompatybilności.

Podobnie jak w przypadku każdej całkowicie cyfrowej konsoli, przed porzuceniem dysku twardego należy wziąć pod uwagę kilka dodatkowych rzeczy, takich jak brak dostępu do fizycznych gier lub rynku wtórnego. Utracisz również możliwość używania konsoli jako odtwarzacza Blu-ray.

Przywiązany do gotówki? Pomoc Xbox All Access Might

Microsoft ogłosił, że obie konsole będą dostępne za pośrednictwem Xbox All Access. Za miesięczną opłatę otrzymujesz konsolę i Game Pass Ultimate, która zapewnia dostęp do ponad 100 gier, w tym do własnych wydań w dniu premiery. Pod koniec dwuletniej umowy konsola jest Twoja, a jeśli chcesz, możesz również przedłużyć subskrypcję Game Pass.

Jeśli chcesz Serię X, ale masz wystarczająco dużo gotówki na Serię S, All Access może osłodzić umowę. Za 34,99 USD seria X kosztuje tylko 10 USD więcej miesięcznie.

Sprawdź -   Co to jest usługa Xbox Smart Delivery i jak działa?

Co więcej, jeśli policzysz liczby, All Access to zaskakująco dobra okazja. Jeśli dodasz koszt Xbox Series X (499 USD) i 24 miesiące Game Pass Ultimate (359,76 USD), całkowity koszt z własnej kieszeni wyniesie 858,76 USD.

Jeśli jednak dopiero zaczynasz korzystać z subskrypcji Game Pass, pierwszy miesiąc otrzymasz za 1 USD, co zmniejsza całkowity koszt do 844,77 USD. Jeśli zdobędziesz Serię S zamiast Serii X, możesz stracić kolejne 200 $.

Kontroler Xbox Series X.

All Access kosztuje 34,99 USD miesięcznie przez dwa lata. Tak więc Xbox Series X z dwuletnią subskrypcją Game Pass Ultimate kosztowałaby łącznie 839,76 USD. W przypadku planu Serii S całkowity koszt wyniósłby 599,76 USD.

Plan All Access pozwoli Ci zaoszczędzić 19 USD w przypadku serii X lub 59 USD w przypadku serii S w porównaniu z pełną ceną. Pamiętaj, że jeśli nie interesuje Cię Game Pass Ultimate przez dwa lata, nadal lepiej jest kupować od razu.

Microsoft ogłosił również, że Game Pass obejmuje teraz EA Access, co dodatkowo potęguje wartość obu konsol. Otrzymasz własne tytuły Microsoft, nowe wydania opublikowane przez EA i kilka tytułów innych firm od pierwszego dnia.

Dzięki serii X zaoszczędzisz również więcej pieniędzy, kupując używane gry lub fizyczne kopie od sprzedawców detalicznych, gdy są one w wyprzedaży. W pełni cyfrowi gracze zawsze będą skazani na cyfrowe ceny Microsoft i dostępność Game Pass.

Sony i Microsoft Go Head-to-Head

Premiera nowej generacji konsol jest zawsze ekscytująca, ale na początku może też być rozczarowująca. Tytuły premierowe ledwo zarysowują powierzchnię tego, do czego jest zdolny sprzęt, więc prawdopodobnie zobaczymy wiele wydań międzypokoleniowych, dopóki urządzenia nie dojrzeją.