Zapisz się na te kursy certyfikacji Linuksa, aby zostać administratorem systemu

Administratorzy systemów są uważani za ważne osoby w świecie IT, a ich zadaniem jest zapewnienie, że wszystkie systemy i usługi związane z IT działają przez całą dobę.

W każdej organizacji, niezależnie od tego, czy jest to MŚP (małe i średnie), czy duże przedsiębiorstwo, administratorzy systemów odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu pomyślnego działania backendu i frontendu infrastruktury IT.

Role i obowiązki administratora systemu są zróżnicowane. Ograniczają się one nie tylko do zarządzania serwerem, ale także do wszystkich funkcji, które zapewniają płynne działanie operacji biznesowych.

Administratorzy systemu muszą mieć doświadczenie w jednej lub kilku technologiach, w tym Windows, Linux, sieciach, kopiach zapasowych i odzyskiwaniu danych, zabezpieczeniach, bazach danych, wirtualizacji, operacjach w chmurze itp.

Obecnie większość organizacji poza doświadczeniem technologicznym poszukuje certyfikatów, aby zatrudnić administratorów systemu.

W tym poście dowiemy się szczegółów na temat administratorów systemu Linux, takich jak szkolenia i certyfikaty, możliwości branżowe i inne szczegóły, które pomogą Ci rozwinąć karierę jako administrator systemu w technologii Linux.

Jakie są role i obowiązki administratora systemu Linux?

Ogólnie obowiązki administratora systemu mają szeroki zakres i różnią się od małych przedsiębiorstw po duże organizacje. Zwykle administratorzy systemu zajmują się instalacją, obsługą i konserwacją serwerów i powiązanych systemów operacyjnych. Odpowiadają za awarie usług, rozwiązywanie problemów i poważne awarie infrastruktury.

Oto kilka ogólnych ról, które powinien pełnić administrator Linuksa:

 • Specyficzna wiedza specjalistyczna w zakresie wsparcia i konserwacji serwerów Linux i powiązanej infrastruktury, w tym lokalnie, w chmurze i wirtualizacji.
 • Analizuj i rozwiązuj problemy związane z serwerami, sprzętem, aplikacjami i oprogramowaniem systemu operacyjnego Linux.
 • Jako administrator Linuksa z dostępem roota są odpowiedzialni za utrzymanie wszystkich kont użytkowników, wszystkich konfiguracji systemu, wszystkich plików na serwerze itp.
 • Zainstaluj i skonfiguruj serwery i wszystkie powiązane aplikacje, tworzenie kopii zapasowych i przywracanie plików itp.
 • Wydajność: Optymalizuj system operacyjny, używaj narzędzi do monitorowania bezpieczeństwa serwera i utrzymuj bezpieczny system.

Jakie są wymagania, aby zostać administratorem systemu Linux?

Jeśli planujesz zostać administratorem systemu Linux lub chcesz poznać wymagania, oto kilka rzeczy, które większość korporacyjnych zespołów HR rozważa przed zatrudnieniem na stanowisko administratora systemu Linux.

 • Licencjat, najlepiej inżynierskie, takie jak informatyka, informatyka, telekomunikacja itp.
 • Wcześniejsze doświadczenie zawodowe w dystrybucjach Linuksa, takich jak RedHat, SUSE, CentOS, Debian, Ubuntu i innych.
 • Większość organizacji ubiega się o certyfikat lub szkolenie dotyczące systemu Linux, które kandydat ukończył. Certyfikaty takie jak RHCT, RHCE i LPIC z pewnością wyróżnią Twoje CV na tle innych.
 • Większość wirtualizacji opiera się na serwerach Linux. Jeśli więc znasz koncepcje wirtualizacji, takie jak VMware, chmura itp., jest to dodatkowa zaleta.
 • Powyższe wymagania są specyficzne dla Linuksa i jeśli masz niewielką wiedzę na temat sieci (routery, przełączniki) i baz danych SQL, kandydat może łatwo dopasować się do zadań administratora Linuksa.

Jakie są możliwości pracy dla administratorów Linuksa?

Fundacja Linux co roku publikuje roczny raport, który dostarcza informatykom jasnych i obiektywnych informacji na temat potrzebnych umiejętności.

The Fundacja Linuksa raport pokazuje korzyści z certyfikacji dla osób poszukujących pracy. Z danych wynika, że ​​w 2021 r. 88% pracodawców wolało zatrudniać certyfikowanych specjalistów.

Źródło obrazu: Źródło: linuxfoundation.org

Według raport97% menedżerów ds. rekrutacji twierdzi, że ich priorytetem jest certyfikowany starszy ekspert open source. Raport zawiera również listę najgorętszych umiejętności i dwie najważniejsze umiejętności związane z Linuksem.

Dzięki wynalezieniu zaawansowanych technologii, takich jak big data i przetwarzanie w chmurze, dostępne są dziś tysiące profesjonalnych miejsc pracy dla Linuksa.

Linux to platforma typu open source, która dowiodła swojej rozległości i skuteczności. Jest to podstawa wyboru dla nowych technologii, takich jak big data i cloud computing. Do obsługi tej rozwijającej się platformy w dzisiejszych scenariuszach rynkowych potrzeba tysięcy specjalistów od Linuksa.

Według Open Source Linux Raport, specjaliści od Linuksa mają dobrą pozycję na rynku pracy, a 44% menedżerów ds. rekrutacji twierdzi, że ma duże szanse na zatrudnienie kandydatów z certyfikatem Linux, podczas gdy 54% oczekuje certyfikacji lub formalnego szkolenia dla swoich pracowników.

Linux ma dwie ścieżki kariery do wyboru, jedna to administrator, a druga to programista. Poniżej znajdują się niektóre z oznaczeń dostępnych dla profesjonalistów Linuksa.

 • Tworzenie aplikacji desktopowych
 • Rozwój jądra i sterowników urządzeń
 • Tworzenie i wdrażanie sieci
 • Administracja systemami
 • Architektura systemów / inżynieria

Zakres wynagrodzeń: według Glassdoor mediana wynagrodzenia podstawowego inżyniera Linuksa w Wielkiej Brytanii wynosi 48 177 GBP rocznie, podczas gdy w USA 90 554 USD rocznie.

Zobaczmy najlepsze egzaminy i certyfikaty administratora systemu Linux w następnej sekcji.

Podstawy administracji systemem Linux (LFS201)

Fundacja Linuksa oferuje różnorodne kursy i szkolenia dla profesjonalistów chcących podjąć się certyfikacji Linuksa.

Kurs Essentials of Linux System Administration obejmuje całą podstawową wiedzę do poziomu 1 architektury Linux i obejmuje administrację, konfigurację i rozwiązywanie problemów z dowolną z trzech głównych wersji systemu Linux, Red Hat, SUSE, Debian/Ubuntu.

Wnioskodawcy zostaną również zapoznani z przydatnymi narzędziami i koncepcjami zarządzania infrastrukturą Linux. Kandydaci zainteresowani wirtualizacją (w chmurze) mogą również skorzystać z tego kursu, ponieważ hosty ESX są oparte na platformie Linux.

Na szerokim poziomie treść kursu jest następująca:

 • Wprowadzenie do systemu plików Linux
 • Aktywność dysku, taka jak partycjonowanie, montowanie, RAID itp.
 • Optymalizacja systemu, w tym monitorowanie, strojenie i harmonogramowanie
 • Zarządzaj kontami użytkowników i grup, w tym uprawnieniami do plików i nie tylko
 • Kopia zapasowa i przywracanie
 • Konfiguracja sieci
 • Rozwiązywanie problemów

Ten kurs jest zalecany, jeśli chcesz zdobyć podstawową wiedzę o systemie Linux i zrozumieć strukturę i działanie systemu operacyjnego Linux.

Kurs obejmuje 50-60 godzin materiałów, treści wideo i praktycznych zadań laboratoryjnych.

Witryna oferuje również bezpłatne kursy oraz samouczki na administrację systemem, chmurę i administrację siecią.

Red Hat Administracja systemu Boot Camp

Udemy oferuje ten kurs wszystkim ambitnym kandydatom, którzy chcą zostać certyfikowanym administratorem systemu Red Hat (RHCSA). Treść kursu odpowiada egzaminowi RHCSA (EX200) przeprowadzanemu przez Redhat.

Ten kurs szkoli kandydatów w następujących aspektach Redhat Linux:

 • Instalacja systemu operacyjnego Linux
 • Wprowadzenie do interfejsu wiersza poleceń systemu Linux
 • Zarządzanie środowiskiem Linux w zakresie zarządzania użytkownikami i grupami, konfiguracji, zarządzania kontenerami i skryptów powłoki.
 • Uwzględniono koncepcje bezpieczeństwa i sieci w systemie Linux
 • Na koniec podane są pytania praktyczne

Kurs oferuje również bezpłatny dostęp do dwóch e-booków:

 • Naucz się szybko Linuksa — obejmuje całą podstawową infrastrukturę Linuksa
 • Naucz się szybko Ansible — ten ebook dotyczy automatyzacji Ansible. Wymagane jest zdanie certyfikatu Red Hat Certified Engineer (RHCE).

Kurs jest dostępny za pośrednictwem telefonu komórkowego i zawiera 11 godzin filmów na żądanie, 6 artykułów, 3 zasoby do pobrania itp.

RHCSA jest jednym z najcenniejszych certyfikatów w świecie Linuksa i przyciąga dobrym pakietem.

Certyfikowany administrator systemu Linux Foundation (LFCS)

LFCS został zaprojektowany przez Podstawa Linuksa dla początkujących specjalistów w systemach Linux. Został zaprojektowany, aby wziąć pod uwagę rosnące zapotrzebowanie na profesjonalistów od Linuksa.

Egzamin zawiera pytania oparte na scenariuszach, które pomogą profesjonalistom ocenić rzeczywistą infrastrukturę systemu Linux. Egzamin koncentruje się na dwóch dystrybucjach Linuksa: Ubuntu 18 i CentOS 7, a kandydaci mogą wybrać jedną.

Kandydat musi rozwiązać problem za pomocą wiersza poleceń na egzaminie. Po zdaniu egzaminu LFCS administratorzy systemu Linux pokazują, że potrafią instalować i konfigurować systemy Linux oraz lepiej rozumieć kluczowe technologie, takie jak sieć, pamięć masowa, bezpieczeństwo, logowanie i monitorowanie, rozwiązywanie problemów i wiele innych.

Czas trwania egzaminu to dwie godziny, a certyfikat jest ważny przez trzy lata.

LPI Linux Essentials Bootcamp

Kurs został zaprojektowany przez Udemy, największa na świecie platforma edukacyjna z ponad 30 milionami odwiedzających miesięcznie z ponad 180 krajów i bazą danych ponad 150 000 kursów. Ten kurs przygotowuje do egzaminu Linux Essentials (010-160) egzaminu LPI (Linux Professional Institute).

Linux Professional Institute to organizacja non-profit, która zapewnia globalne standardy certyfikacji i wsparcia kariery dla profesjonalistów open source.

Kurs koncentruje się na funkcjonalności systemu operacyjnego Linux, zarządzaniu użytkownikami, bezpieczeństwie i administracji oraz operacjach wiersza poleceń.

Po ukończeniu kursu kandydaci mogą zrozumieć podstawy systemu operacyjnego Linux i zdobyć doświadczenie w konfigurowaniu i zarządzaniu systemem Linux poprzez praktyczne ćwiczenia laboratoryjne, a kandydaci mogą nauczyć się narzędzi wiersza poleceń.

Ten kurs obejmuje wykłady wideo, notatki do pobrania, pytania na żywo i egzaminy na żywo. Po ukończeniu kursu kandydaci mogą uzyskać wgląd w egzamin LPI (Linux Professional Institute) Linux Essentials (010-160).

Ten kurs jest skierowany do początkujących i ekspertów, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat systemu operacyjnego Linux.

CompTIA Linux+ (KOD EGZAMINU XK0-0040)

CompTIA Linux+ jest jedną z wiodących organizacji certyfikujących i wydała ponad 2,5 miliona certyfikatów w obszarach takich jak cyberbezpieczeństwo, sieci i przetwarzanie w chmurze oraz wsparcie techniczne.

Ten certyfikat potwierdza kompetencje wymagane do zostania administratorem systemu Linux, takie jak konfigurowanie, monitorowanie i obsługa serwerów Linux, praktyczne doświadczenie w konserwacji itp.

Certyfikat potwierdza umiejętności, takie jak zarządzanie Linuksem, administracja, rozwiązywanie problemów, wiedza o bezpieczeństwie, automatyzacja i skryptowanie i wiele innych.

Certyfikat ten dotyczy osób poszukujących pracy, takich jak administratorzy systemu Linux, administratorzy sieci, specjaliści pomocy technicznej i administratorzy systemów.

Egzamin trwa 90 minut i składa się z 90 pytań. Podane pytania mają formę pytań wielokrotnego wyboru i pytań wdrożeniowych.

LPIC-1

The LPIC-1 Certyfikacja jest oferowana przez największą i najbardziej uznaną organizację certyfikującą Linux, LPI (Linux Professional Institute). Aby uzyskać certyfikat LPIC-1, kandydaci muszą zdać dwa egzaminy – kody egzaminacyjne 101 i 102.

Egzamin 101 obejmuje tematy związane z architekturą i instalacją systemów operacyjnych Linux, systemów plików oraz poleceń GNU i Unix, natomiast egzamin 102 obejmuje takie tematy, jak skrypty powłoki, zadania administracyjne, usługi systemowe, interfejsy oraz sieć i bezpieczeństwo.

W ten sposób kandydaci, którzy zdali egzamin LPIC-1, mogą ogólnie zająć się systemem operacyjnym Linux w zakresie instalacji i konserwacji systemu operacyjnego Linux oraz poprzez interfejs wiersza poleceń, administrację systemem plików i pracą użytkowników oraz inne zadania związane z rozwiązywaniem problemów, takie jak jako tworzenie kopii zapasowych, odzyskiwanie i inne czynności konserwacyjne.

Obydwa egzaminy składają się z 60 pytań wielokrotnego wyboru i pytań z wypełnieniem pustym i trwają 90 minut.

Kurs certyfikacyjny LFCA

Ten Kurs certyfikacyjny LFCA jest oferowana na platformie Coursera przez LearnQuest, preferowanego partnera szkoleniowego wiodących światowych firm, organizacji i agencji rządowych.

Certyfikacja LFCA jest administrowana przez Linux Foundation, a ten kurs pomoże kandydatom we wszystkich treściach uzyskać ten certyfikat. Egzamin LFCA skupia się na podstawowych umiejętnościach informatycznych, w szczególności w technologii chmury.

Ten kurs jest podzielony na 4 główne specjalizacje – Podstawy Linuksa, Zarządzanie systemami Linux, Zabezpieczanie systemów Linux, Chmura Linux i DevOps.

Ta specjalizacja jest przeznaczona dla początkujących, którzy chcą rozpocząć karierę IT jako administrator lub inżynier, aby nauczyć się systemu operacyjnego Linux, administracji i bezpieczeństwa systemu Linux, operacji w chmurze Linux i programowania.

Kandydaci mogą wziąć udział w tym kursie, aby zostać specjalistami IT zajmującymi się systemami operacyjnymi Linux i powiązanymi usługami, takimi jak zarządzanie użytkownikami, instalacja, bezpieczeństwo, chmura, sieć i inne.

Czas trwania kursu jest wystarczająco elastyczny, aby dostosować się do dowolnej specjalizacji, a treści obejmują filmy, praktyczne projekty, quizy i wirtualne laboratoria.

Kursy Coursera można audytować za darmo, a certyfikaty można uzyskać po uiszczeniu opłaty.

Korzyści z certyfikacji Linux

 • Większe szanse na utrzymanie pracy: Certyfikat potwierdza Twoje zaangażowanie w doskonalenie umiejętności i wiedzy, co jest również korzystne dla pracodawców. Dlatego niektóre firmy zwracają koszty certyfikacji pracowników.
 • Rozwój kariery i rozwój osobisty: Certyfikacja pomaga doskonalić umiejętności w zakresie nowych technologii, dając menedżerom przestrzeń do przypisywania dodatkowych ról i obowiązków związanych z rozwojem kariery.
 • Budowanie profesjonalnego zaufania: Certyfikacja od konkretnych dostawców, takich jak Microsoft, Google, Cisco itp., z pewnością zdobędzie profesjonalne zaufanie. Zdobycie tego certyfikatu świadczy o Twoim zaangażowaniu w rozwój zawodowy.
 • Produktywność i przewaga konkurencyjna dla organizacji: Doświadczeni specjaliści posiadający specjalistyczne certyfikaty są odpowiednio wykwalifikowani i posiadają wyższe umiejętności, aby wydajniej pracować w technologii. Ponadto organizacje znajdują dobry argument marketingowy, aby pokazać swoim klientom, że ich pracownicy są wystarczająco certyfikowani i wiarygodni, aby zwiększyć wydajność przy niższym ryzyku.
 • Pozostań w czołówce technologii: Ważnym punktem do zapamiętania jest to, że certyfikacja nie jest czynnością jednorazową. Jeśli chcesz być na bieżąco z technologią, funkcjami, wersjami, aktualizacjami itp., niezwykle ważne jest odnowienie i zachowanie certyfikacji. Z tego powodu niektórzy dostawcy certyfikacji wymagają ponownej certyfikacji przez pewien okres czasu, na przykład Red Hat wymaga ponownej certyfikacji w odstępach trzyletnich, a AWS wymaga ponownej certyfikacji w odstępach dwuletnich.
 • Ponowna certyfikacja pomaga profesjonalistom w dążeniu do ulepszeń na niektórych platformach technologicznych i utrzymaniu odpowiednich umiejętności.

W pewnym momencie ponowna certyfikacja będzie wydawała się niepotrzebną i czasochłonną czynnością lub obciążeniem, ale przyniesie to korzyści Tobie i Twoim obecnym i przyszłym pracodawcom, aby zatrudnić Cię z lepszym pakietem wynagrodzeń.

Wniosek

Certyfikaty Linux są przydatne, jeśli chcesz rozwijać swoją karierę jako administrator systemu Linux i zawsze będziesz mieć doskonałe możliwości kariery.

Wraz z rozprzestrzenianiem się platform chmurowych i platform wirtualizacyjnych rośnie zapotrzebowanie na specjalistów od Linuksa. Dlatego certyfikowani specjaliści Linuksa są wysoko cenieni przez wszelkiego rodzaju organizacje.

Jednocześnie, ponieważ Linux jest darmową platformą open source, jego użycie będzie napędzać w przyszłości, więc profesjonaliści od Linuksa zawsze będą poszukiwani.

Uczestnicząc w kursach i szkoleniach, profesjonaliści zdobywają prawdziwe doświadczenie zawodowe w infrastrukturze poprzez zadania symulacyjne, które organizacje cenią jako praktyczne doświadczenie.

Przed przystąpieniem do certyfikacji zapisz swoją ścieżkę edukacyjną zgodnie ze swoim obszarem zainteresowań i zaplanuj odpowiednie szkolenia lub kursy, aby spełnić swoje cele zawodowe.

Możesz także obejrzeć te książki i filmy dotyczące administratora systemu Linux.