Który monitor jest dla Ciebie najlepszy?

Udostępnij teraz w social media:

Niezależnie od tego, czy interesujesz się projektowaniem graficznym, grami czy oglądaniem filmów, wiesz, że rozdzielczość monitora jest jedną z pierwszych rzeczy, na które zwracasz uwagę podczas przeglądania nowego modelu.

To samo dotyczy telewizorów i telewizorów Smart TV, zwłaszcza jeśli chcesz mieć własne kino domowe.

2K vs 4K

Telewizory są prostsze w wyborze, ponieważ pomijając budżet, zawsze wybierzesz ten, który jest największy i ma najczystszy obraz, w takim przypadku 4K jest obecnie dostępną opcją. Jednak jeśli chodzi o wybór monitora PC, wybór między monitorem 1080p, monitorem 1440p lub monitorem 4K będzie trudny.

Ci z Was, którzy mają doświadczenie w korzystaniu z wysokiej klasy monitorów, prawdopodobnie uważają, że monitory 1080p wydają się pikselowane i przestarzałe, więc zgodnie z dzisiejszymi standardami będziemy patrzeć na monitory 1440p (aka 2K) i monitory 4K. Niestety, nie jest to tak łatwe, jak się wydaje, ponieważ nie można po prostu przejść od razu do wyborów 4K, nie wiedząc, że są też wady.

Ponieważ monitor jest właściwie bramą, przez którą możesz cieszyć się multimediami, grami i pracą, bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiednią rozdzielczość.

Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się napisać ten obszerny przewodnik na temat tego, jaki monitor kupić dla siebie.

Porozmawiamy trochę o każdej rozdzielczości, rozważymy ich zalety i wady i mamy nadzieję, że uda Ci się ustalić, który typ monitora jest dla Ciebie najlepszy.

Wybór między monitorami 2K a 4K: który?

Monitor 2K: co to dokładnie oznacza?

Rozdzielczość 2K to ogólny termin określający urządzenia wyświetlające lub treści o rozdzielczości poziomej około 2000 pikseli, przy czym Digital Cinema Initiatives definiuje rozdzielczość 2K jako 2048 × 1080.

  Jak zdobyć Netflix na zrootowanym / odblokowanym telefonie z Androidem

Istnieje jednak kilka innych rozdzielczości, które nadal są uważane za 2K:

DCI 2K (rozdzielczość natywna)

DCI 2K (przycięte płasko)

DCI 2K (przycięte CinemaScope)

Jeśli chodzi o używanie tej rozdzielczości w monitorach PC, 1440p jest obecnie na tym samym poziomie, co obecnie 1080p.

Ponieważ 1080p było od dłuższego czasu złotym standardem, nic dziwnego, że wielu użytkowników nadal nie dokonało migracji.

Oczywiście migracja ze starszego monitora na nowszy z wyższą rozdzielczością oznacza, że ​​potrzebujesz również komputera, który poradzi sobie z dodatkowym obciążeniem, zwłaszcza jeśli faktycznie chcesz zobaczyć swoje treści w 1440p.

Jakie są zalety 2K?

Jego popularność

Jak wspomniano wcześniej, monitory 1440p są mniej więcej tak popularne jak modele 1080p, zwłaszcza że rozdzielczość jest wystarczająco długa, aby można je było masowo produkować w znacznie tańszy sposób.

Co więcej, oznacza to również, że prawie każdy producent monitorów ma co najmniej kilka modeli 1440, więc nie będziesz w żaden sposób ograniczany, jeśli chodzi o modele do wyboru.

Nie potrzebujesz komputerów klasy high-end

Renderowanie tego, co pojawia się na monitorze, jest prawdopodobnie największym źródłem zasobów dla każdego komputera, niezależnie od tego, czy mówisz o procesorze, GPU czy pamięci RAM.

W związku z tym monitory 1440p mają tę zaletę, że są bardziej dostępne pod względem tego, jakie komputery mogą z nich korzystać.

Poza tym nie musisz się martwić kupowaniem nowych komponentów do monitora, ponieważ większość dzisiejszych GPU może obsługiwać tę rozdzielczość.

Optymalizacja oprogramowania

Podobnie jak ta rozdzielczość stała się popularna wśród producentów sprzętu, to samo można powiedzieć o producentach oprogramowania.

Na przykład wielu twórców gier wprowadziło 1440p jako jeden ze standardów wyświetlania swoich tytułów, więc nie musisz się martwić o rozciągnięte obrazy lub czarne fragmenty ekranu, ponieważ gra jest 4: 3 na ultraszerokim monitorze .

Jakie są wady 2K?

Brak obsługiwanych treści

O dziwo, podczas gdy prawie wszystkie gry obsługują 2K, a nawet YouTube obsługuje tę rozdzielczość, nigdzie indziej nie ma obsługiwanych treści.

  Jak sprawić, by kontroler emulował kontroler Xbox

Monitor 4K: co to dokładnie oznacza?

Podobnie jak w przypadku rozdzielczości 2k, rozdzielczość 4K jest ogólnym terminem określającym urządzenia wyświetlające lub treści o rozdzielczości poziomej około 4000 pikseli.

Jednak w zależności od rodzaju oglądanych multimediów dokładna rozdzielczość może się nieco różnić:

Telewizja i media konsumenckie
3840 × 2160 (4K UHD)

Przemysł filmowy
4096 × 2160 (DCI 4K)

Chociaż są bardzo popularne w telewizorach (łatwiej jest mieć telewizor 4K ze względu na ich rozmiar), monitory 4K są nadal trudniejsze do zdobycia, głównie dlatego, że wielu producentów uważa 4K za wizualną przesadę, zwłaszcza z bliska.

Nie oznacza to jednak, że rozdzielczość 4K nie jest powolna, ale z pewnością zyskuje coraz więcej zwolenników, szczególnie w przypadku graczy i kinomanów.

Jakie są zalety 4K?

Wizualizacje

Pierwszą i najbardziej oczywistą zaletą, jaką 4K ma ponad 2K, jest sama nazwa, a mianowicie fakt, że mówimy o nawet 4 razy większej liczbie pikseli, a jak wszyscy wiemy, więcej pikseli oznacza większą klarowność obrazu.

W rzeczywistości różnica jest tak wielka, że ​​jeśli uda ci się pobrać próbkę obrazu 4K w pewnym momencie, wszystko poniżej 4K będzie po prostu wydawać się rozmyte lub pikselizowane.

Poza tym dodatkowe szczegóły sprawiają, że monitory 4K są bardzo pożądane dla tych, które mają filmy 4K lub tych, które współpracują z wideo HD i narzędziami do edycji obrazu, takimi jak Adobe Photoshop lub Premiere Pro.

Rozbudowana obsługa treści

Ponieważ skok z 1440p do 4K jest znacznie większy niż skok z 1080p do 1440p, wielu twórców treści pośpieszyło stworzyć i udostępnić jak najwięcej treści 4K.

Wynika to również z faktu, że nowe, nadrzędne rozdzielczości, choć obecne, wciąż są dalekie od zbliżenia się nawet do popularności głównego nurtu.

Obejmuje to witryny multimedialne i strumieniowe, takie jak YouTube, Netflix, Disney Plus, Hulu i inne.

Warto również wspomnieć o branży gier, która szturmem zdobyła całe zjawisko 4K, zwłaszcza te, które wykorzystały 4K i HDR.

Jakie są wady 4K?

Jak na ironię, wiele wad 4K jest w zasadzie przeciwieństwem 2K, jak widać poniżej:

Bardzo intensywny pod względem zasobów

Ponieważ monitory 4K oznaczają, że komputer musi efektywnie renderować 4 razy więcej pikseli przy tej samej częstotliwości, obciążenie komputera znacznie wzrośnie.

  Jak automatycznie zmienić rozmiar odtwarzacza VLC dla pionowych filmów

Przekłada się to nie tylko na to, że potrzebujesz mocniejszego komputera, ale także zwiększa się zużycie energii, więc upewnij się, że Twój zasilacz nie wypali się po pół godzinie gry.

Samo uruchomienie tej samej gry w rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę będzie wymagało wydajnego komputera do gier, a większość obciążenia będzie obsługiwana przez procesor graficzny.

A skoro o tym mowa, tylko kilka układów GPU może obsługiwać gry 4K przy 60 FPS, a mówimy o tych z wyższej półki, które wcale nie są tanie.

Dość drogi

Ulepszenie komputera nie jest jedyną rzeczą, która pochłonie dużo twojego budżetu, ponieważ same monitory 4K są już dość drogie.

Co więcej, tylko najwięksi producenci monitorów mają modele 4K, które są rzeczywiście dobre i nie poświęcają innych specyfikacji, co również wpływa na ceny.

WNIOSEK

Jak widać, jedyną prawdziwą różnicą między używaniem monitora 2K a monitorem 4K jest to, czy Twój budżet sobie z tym poradzi, oraz rodzaj treści, które chcesz zobaczyć.

Jeśli Twój budżet nie stanowi problemu i chcesz cieszyć się filmami i grami z najlepszą możliwą grafiką, monitor 4K jest najlepszym wyborem z dłuższej perspektywy.

Jeśli jednak masz napięty budżet i nie chcesz rezygnować z wydajności, zwłaszcza w grach, potrzebujesz monitora 1440p.

To kończy nasz artykuł o monitorach 2K i 4K oraz o tym, które z nich są najlepsze w danych okolicznościach.

Jaka jest Twoja opinia na temat każdego rozwiązania?

Daj nam znać, co myślisz, zostawiając nam wiadomość w sekcji komentarzy poniżej.

x