Indie, jedna z najszybciej rozwijających się głównych gospodarek świata, strategicznie reorientują swój paradygmat importu energii, w szczególności w zakresie skroplonego gazu ziemnego (LPG). Do 2026 roku kraj zamierza pozyskiwać około 10% swojego importu gazu do celów kulinarnych ze Stanów Zjednoczonych. Jest to znacząca zmiana, której celem jest dywersyfikacja łańcucha dostaw energii i wzmocnienie relacji handlowych z Waszyngtonem. Ten ruch stanowi kluczowy element szerszych wysiłków Indii mających na celu zmniejszenie deficytu handlowego z USA, sygnalizując pogłębiające się partnerstwo gospodarcze między oboma krajami.
- Indie planują pozyskiwać około 10% importowanego LPG ze Stanów Zjednoczonych do 2026 roku.
- Głównym celem jest dywersyfikacja źródeł energii i wzmocnienie relacji handlowych z USA.
- Historycznie, w 2024 roku, ponad 90% importu LPG do Indii (około 20,5 miliona ton) pochodziło z Bliskiego Wschodu.
- Impulsem do zmiany były retorsyjne taryfy importowe Chin na amerykański propan, tworząc nowe możliwości arbitrażu dla indyjskich nabywców.
- Indie zamierzają znieść podatki importowe na amerykański propan i butan przeznaczony do produkcji LPG, co zachęciło państwowych detalistów do zakupu ładunków z USA od maja.
- Oba kraje dążą do osiągnięcia 500 miliardów dolarów w dwustronnej wymianie handlowej do 2030 roku, przy czym Indie zwiększą zakupy energii z USA o dodatkowe 10-25 miliardów dolarów.
Historycznie, Indie, trzeci co do wielkości importer i konsument ropy naftowej na świecie, były w przeważającej mierze zależne od producentów z Bliskiego Wschodu w zakresie LPG. W 2024 roku ponad 90% z około 20,5 miliona ton metrycznych importu LPG pochodziło z tego regionu. LPG, będący mieszanką propanu i butanu, służy głównie jako paliwo do gotowania w gospodarstwach domowych, rozprowadzane po subsydiowanych cenach przez państwowych sprzedawców detalicznych, takich jak Indian Oil Corp, Bharat Petroleum Corp i Hindustan Petroleum Corp.
Zwrot w kierunku amerykańskiego LPG stanowi znaczące odejście od dotychczasowych schematów zamówień, ponieważ wyższe koszty frachtu sprawiały wcześniej, że źródła z USA były mniej konkurencyjne. Kluczowym katalizatorem tej zmiany było jednak nałożenie przez Chiny retorsyjnych taryf importowych na amerykański propan, co otworzyło nowe możliwości arbitrażu dla indyjskich nabywców. Ta przewaga ekonomiczna, w połączeniu z intencją Indii do zniesienia podatków importowych na amerykański propan i butan przeznaczony do produkcji LPG, zachęciła państwowych sprzedawców detalicznych do rozpoczęcia zakupu ładunków z USA już od maja.
Ta strategia pozyskiwania energii jest osadzona w szerszym dwustronnym programie gospodarczym. Indie zobowiązały się do zwiększenia swoich zakupów energii z USA o dodatkowe 10 do 25 miliardów dolarów w najbliższej przyszłości. Oba kraje wyznaczyły również ambitny cel osiągnięcia 500 miliardów dolarów w dwustronnej wymianie handlowej do 2030 roku, co podkreśla strategiczne znaczenie współpracy energetycznej. To szerokie zaangażowanie gospodarcze jest już widoczne, a import ropy naftowej z USA do Indii podwoił się w tym roku, według danych branżowych.
Strategiczna Dywersyfikacja i Wzrost Popytu
Uzasadnienie tej strategicznej dywersyfikacji wykracza poza dwustronne bilanse handlowe. Indyjscy interesariusze sektora energetycznego postrzegają USA jako wiarygodne alternatywne źródło zarówno ropy naftowej, jak i LPG, co jest kluczowe dla łagodzenia ryzyka geopolitycznego i wspierania rozwijających się mocy rafineryjnych kraju. Chociaż Indie aktywnie dywersyfikują swoich dostawców ropy naftowej, ich łańcuch dostaw LPG pozostaje silnie skoncentrowany na Bliskim Wschodzie, gdzie zazwyczaj jest on pozyskiwany na zasadzie free-on-board (FOB). Przejście na import z USA, potencjalnie na zasadzie dostarczonej, ma na celu dalsze zmniejszenie ryzyka związanego z frachtem.
Rosnący krajowy popyt na paliwo do gotowania dodatkowo podkreśla konieczność zróżnicowania źródeł zaopatrzenia. Indyjskie rafinerie państwowe przewidują roczny wzrost popytu na LPG o około 5% do 6%, prognozując wzrost całkowitego importu do 22-23 milionów ton do 2026 roku. Międzynarodowa Agencja Energii (MAE) potwierdza ten trend, prognozując wzrost popytu na LPG w Indiach średnio o 2,5% rocznie w latach 2024-2030, osiągając ostatecznie szacowane 37,7 miliona ton, co odpowiada 1,2 miliona baryłek dziennie. Ostateczna wielkość importu LPG z USA będzie jednak w znacznym stopniu uzależniona od konkurencyjnych warunków cenowych.
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.