Rozwój technologii w ostatnich latach pozwolił ludzkości na dokonanie niezwykłych osiągnięć.
Jednym z nich jest technologia wykorzystująca kamery w naszych smartfonach do identyfikacji obiektów. W kontekście aplikacji do rozpoznawania przedmiotów, Google Lens jest jedną z kluczowych opcji, które przychodzą na myśl.
Jednakże, Google Lens to znacznie więcej niż tylko rozpoznawanie zwykłych obiektów. Z powodzeniem realizuje również inne zadania, takie jak skanowanie dokumentów, translacja tekstów, wyszukiwanie produktów i wiele innych.
W tym opracowaniu szczegółowo przedstawimy, jak w pełni wykorzystać potencjał Obiektywu Google.
Czym jest Obiektyw Google?
Obiektyw Google to narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję, które umożliwia użytkownikom korzystanie z aparatu w smartfonie do identyfikacji różnorodnych obiektów, skanowania dokumentów, robienia zakupów, tłumaczenia tekstów i nie tylko.
Początkowo Google Lens był dostępny wyłącznie dla telefonów Pixel, ale obecnie jest kompatybilny z wieloma urządzeniami.
Jeśli na Twoim smartfonie nie jest fabrycznie zainstalowana aplikacja Google Lens, możesz ją pobrać ze Sklepu Play (dla Androida).
Google Lens umożliwia również odczytywanie kodów QR, inteligentne zaznaczanie tekstów, wyszukiwanie za pomocą obrazów, rozwiązywanie zadań domowych, lokalne wyszukiwanie i wiele innych.
Technologia, na której bazuje Obiektyw Google
Jak wcześniej wspomniano, Google Lens wykorzystuje zaawansowaną sztuczną inteligencję. Aplikacja ta bazuje na technologii głębokiego uczenia maszynowego, znanej jako Tensor Flow, dzięki której uczy się i dostarcza użytkownikom precyzyjne wyniki. Można powiedzieć, że jest to wyszukiwarka dla otaczającego nas świata.
Warto wiedzieć: Google oficjalnie oświadczyło, że do rozpoznawania różnorodnych tekstów i obiektów wykorzystuje wizję komputerową, uczenie maszynowe oraz Google Knowledge Graph. Wprowadzając Google Lens, Google dało nam dostęp do rzeczywistości rozszerzonej na wyciągnięcie ręki.
Za pomocą aparatu w urządzeniu aplikacja szczegółowo analizuje otoczenie i w błyskawicznym tempie dostarcza obszerne informacje. Od identyfikacji nieznanego ptaka, poprzez odkrywanie pobliskich atrakcji turystycznych, po tłumaczenie napisów na znakach – Google Lens potrafi sprostać tym wszystkim zadaniom.
Czym różni się Google Lens od standardowych aparatów w smartfonach?
Standardowy aparat w smartfonie służy głównie do robienia zdjęć i niczego więcej. Jednak dzięki integracji z Google Lens, możliwości natywnego aparatu znacząco się zwiększają.
Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, Google Lens efektywnie wyszukuje obiekty i teksty na zdjęciach wykonanych aparatem urządzenia. Możliwe jest także używanie go w czasie rzeczywistym, korzystając z przekazu na żywo z kamery.
Obiektyw Google nie tylko umożliwia oglądanie świata, ale również jego analizowanie i lepsze poznawanie.
Innymi słowy, ta prosta aplikacja podnosi standard natywnego aparatu, przekształcając go w narzędzie do bardziej dogłębnej eksploracji otoczenia.
Główne funkcje Obiektywu Google
Przyjrzyjmy się teraz niektórym z najbardziej przydatnych funkcji oferowanych przez Google Lens:
#1. Rozpoznawanie i tłumaczenie tekstu
Google Lens udostępnia swoim użytkownikom funkcje rozpoznawania i translacji tekstu. Początkowo ta opcja nie była dostępna, ale w późniejszej aktualizacji funkcja optycznego rozpoznawania znaków została zintegrowana z aplikacją.
Aktualnie aplikacja potrafi rozpoznawać teksty na obrazach oraz w czasie rzeczywistym, wraz z opcją tłumaczenia na żywo. Na przykład, będąc za granicą i nie rozumiejąc napisu w obcym języku, można uruchomić Google Lens na swoim smartfonie i skierować go w stronę tego napisu. Po naciśnięciu przycisku migawki, aplikacja zidentyfikuje i przetłumaczy tekst na wybrany język.
Często wykorzystuję tę funkcję do kopiowania długich tekstów z drukowanych dokumentów, co w przeciwnym razie wymagałoby ręcznego przepisywania wszystkiego w edytorze tekstu.
#2. Wyszukiwanie za pomocą obrazu
Wyszukiwanie za pomocą obrazów jest jedną z głównych funkcjonalności Google Lens. To narzędzie może pomóc w poznawaniu obiektów, które nas otaczają.
Może również wspomóc zakupy, prezentując podobne produkty do tych, które zwróciły naszą uwagę. Załóżmy, że podczas porannego spaceru natrafiamy na nieznany gatunek kwiatu, który przykuwa wzrok.
Aby poznać nazwę tej rośliny, wystarczy użyć smartfona i wyszukać ją za pomocą Google Lens. W ciągu kilku sekund uzyskamy informacje na jej temat.
Osobiście wykorzystuję tę opcję do wyszukiwania modeli ubrań, które mi się podobają, lub szczegółów dotyczących samochodów napotkanych na drodze.
#3. Skanowanie kodów kreskowych i kodów QR
Google Lens oferuje funkcję skanowania kodów kreskowych i kodów QR, umożliwiając użytkownikom ich skanowanie ze zdjęć zapisanych w galerii lub za pomocą obrazu z kamery na żywo. Następnie aplikacja odczytuje kod i informuje o zawartych w nim danych.
Na przykład: kupujemy nowy laptop znanej marki od lokalnego sprzedawcy, który zapewnia o jego autentyczności. Jeśli jednak mamy wątpliwości, możemy użyć Obiektywu Google do zeskanowania kodu kreskowego/kodu QR na opakowaniu, aby upewnić się, że produkt jest oryginalny.
#4. Interpretacja raportów
Google Lens może pomóc w zrozumieniu raportów, które mogą być dla nas niejasne. Wystarczy skierować kamerę smartfona na dany raport, a Google Lens szybko go przeanalizuje.
Przykładowo, po wykonaniu badania krwi i otrzymaniu raportu, którego pewnych terminów i wyników nie rozumiemy, możemy skorzystać z Obiektywu Google. Po naciśnięciu przycisku migawki, wyniki zostaną przedstawione w sposób ułatwiający interpretację.
#5. Integracja ze Zdjęciami Google
W nowszych wersjach Zdjęć Google, wbudowany jest Obiektyw Google. Dzięki tej funkcji możemy skanować obiekty i teksty na zdjęciach bezpośrednio z aplikacji Zdjęcia Google.
Można go również używać do rozpoznawania, kopiowania, tłumaczenia tekstów, wyszukiwania produktów do kupienia oraz identyfikacji architektury i punktów orientacyjnych.
Spójrzmy na przykład: podczas festiwalu sztuki ulicznej robimy zdjęcie. Po powrocie do domu, przeglądając fotografię, zauważamy katedrę w tle, która wydaje się znajoma, ale nie pamiętamy jej nazwy. Obiektyw Google w Zdjęciach Google pomoże nam ją zidentyfikować i rozjaśnić wszelkie wątpliwości.
#6. Kopiowanie treści między urządzeniami
Google Lens ułatwia kopiowanie treści pomiędzy różnymi urządzeniami. Kierując kamerę telefonu lub komputera na obiekt, który chcemy skopiować i naciskając przycisk migawki, możemy skorzystać z technologii OCR Google, aby szybko przenieść zawartość na dane urządzenie.
Na przykład, posiadając artykuł na smartfonie, chcemy skopiować kilka akapitów na komputer. W tym celu wystarczy uruchomić Google Lens na komputerze i, dzięki funkcji rozpoznawania tekstu, łatwo przenieść teksty z telefonu.
Korzyści wynikające z użytkowania Obiektywu Google
Sprawdźmy, jakie korzyści płyną dla użytkowników z korzystania z Google Lens:
#1. Nauka w każdym momencie
W codziennym życiu często napotykamy fascynujące rzeczy, takie jak monumentalny pomnik, piękny kwiat czy unikalna rzeźba. Google Lens błyskawicznie poinformuje nas, na co właśnie patrzymy. Dodatkowo, udostępnia linki do szczegółowych materiałów, jeśli chcemy pogłębić swoją wiedzę.
#2. Rozpoznawanie zmian skórnych
Obiektyw Google może pomóc w identyfikacji chorób skórnych. W przypadku niepokojącej wysypki lub białych plam na skórze, wystarczy zrobić im zdjęcie za pomocą Google Lens.
Następnie, aplikacja przeprowadzi wyszukiwanie i zaprezentuje wyniki zbliżone do naszego stanu, wraz z dodatkowymi informacjami. Dzięki temu zdobędziemy podstawową wiedzę o zaistniałej sytuacji.
#3. Odkrywanie pobliskich restauracji
Wyszukiwarka Google Lens może pomóc w znalezieniu okolicznych restauracji serwujących smaczne jedzenie. Załóżmy, że na szyldzie widzimy zdjęcie apetycznie wyglądającego dania, którego nazwy nie znamy.
Zrobienie zdjęcia za pomocą Obiektywu Google pomoże nam poznać jego nazwę. Co więcej, po wpisaniu „blisko mnie” w wyszukiwarkę, wyświetli się lista pobliskich restauracji serwujących to danie.
Jak uzyskać dostęp do Obiektywu Google na swoim urządzeniu?
Poniżej przyjrzymy się sposobom dostępu do Google Lens na różnych urządzeniach:
#1. Android
Istnieje wiele sposobów na uruchomienie Obiektywu Google na urządzeniu z systemem Android.
- Pierwszy sposób to otwarcie dedykowanej aplikacji „Google Lens” i rozpoczęcie z niej korzystania.
- Drugi sposób to uruchomienie aplikacji Google i kliknięcie ikony „Google Lens” po prawej stronie paska wyszukiwania.
- Trzeci sposób to użycie komendy głosowej „Hej/OK Google”, aby uruchomić Asystenta Google, a następnie kliknięcie ikony „Google Lens” na dole, lub poproszenie asystenta o „Uruchomienie Obiektywu Google”.
- Czwarty sposób to dodanie widżetu aplikacji Google do ekranu głównego, a następnie kliknięcie ikony „Google Lens”.
- Ostatni sposób to uruchomienie Google Lens za pośrednictwem Zdjęć Google.
Warto pamiętać, że niektóre smartfony z fabrycznym systemem Android umożliwiają dostęp do Google Lens bezpośrednio z poziomu aplikacji Aparat.
#2. iOS
Możliwości dostępu do Google Lens na urządzeniach z systemem iOS są bardziej ograniczone. Jedynymi sposobami na korzystanie z Obiektywu Google na iPhonie lub iPadzie są aplikacja Google, widżet aplikacji Google i Zdjęcia Google. W App Store nie znajdziemy dedykowanej aplikacji Google Lens dla urządzeń z systemem iOS.
#3. Komputer stacjonarny (Windows/macOS)
Użytkownicy komputerów PC, niezależnie od systemu operacyjnego, mogą korzystać z Google Lens na kilka sposobów.
- Pierwszy sposób to otworzenie przeglądarki i kliknięcie prawym przyciskiem myszy na obraz. Następnie wybieramy opcję „Wyszukaj obraz za pomocą Google Lens”.
- Kolejny sposób to skorzystanie z wyników wyszukiwania Google. W wynikach wyszukiwania, na górze zdjęcia klikamy ikonę „Google Lens”.
- Możemy również skorzystać z rozszerzenia Obiektywu Google ze sklepu Chrome Web Store. Należy pamiętać, że jest to rozwiązanie pochodzące od firmy trzeciej, a nie od Google.
Użytkownicy systemu macOS, korzystający z przeglądarki Safari, mogą wkleić link do obrazu lub przesłać/przeciągnąć zdjęcie w zakładce Grafika Google.
Przykłady zastosowania Obiektywu Google
Nie ulega wątpliwości, że przydatne funkcje Google Lens sprawiają, że wykonywanie różnorodnych zadań staje się bardzo proste:
#1. Wizualne tłumaczenie tekstu na różne języki
Google Lens pomaga tłumaczyć teksty na różne języki międzynarodowe w czasie rzeczywistym, co umożliwia płynne zrozumienie treści w nieznanym języku.
#2. Identyfikacja obiektów, zabytków i roślin
Niezależnie od tego, co zobaczymy podczas dnia, czy to nieznaną skałę, imponującą architekturę, czy piękne bonsai, Google Lens rozpozna to w mgnieniu oka.
#3. Dodawanie kontaktów z wizytówek
Otrzymując wizytówkę, możemy szybko skopiować numer kontaktowy, dzięki technologii OCR w Google Lens, i dodać go do swoich kontaktów.
#4. Przeglądanie przepisów i informacji o wartościach odżywczych
Gdy zrobimy zdjęcie produktu spożywczego za pomocą Obiektywu Google, możemy uzyskać dostęp do takich danych jak przepis i wartość odżywcza.
#5. Zakupy z funkcją rozpoznawania produktu
Obiektyw Google potrafi zidentyfikować dany produkt na podstawie zdjęcia i zaprezentować pasujące produkty, które można kupić. Widząc reklamę z interesującymi gadżetami lub billboard na ulicy, po prostu wyszukaj go za pomocą Google Lens.
#6. Pomoc w odrabianiu lekcji i nauce
Google Lens może pomóc uczniom w rozwiązywaniu zadań domowych, podając instrukcje, jak dojść do rozwiązania.
Alternatywy dla Obiektywu Google
Oto kilka alternatywnych opcji dla Google Lens:
#1. Obiektyw Office dla systemu Windows
Obiektyw Office umożliwia użytkownikom bezproblemowe skanowanie zdjęć, dokumentów, tablic i wizytówek. Każdy z tych typów plików ma dedykowany tryb, gwarantujący najwyższą wydajność. Aplikacja jest również wyposażona w technologię OCR, która wspomaga wyodrębnianie tekstów w różnych językach z plików PDF.
#2. Bixby Vision
Bixby Vision oferuje funkcje takie jak inteligentne wyszukiwanie, wyodrębnianie tekstu, opisywanie scen, rozpoznawanie obiektów, tłumaczenie w czasie rzeczywistym itp. Dodatkowo aplikacja posiada opcję wykrywania kolorów, która natychmiastowo odczytuje kolory obiektów.
#3. Skanuj
Skanuj to narzędzie wykorzystujące technologię AR, które rozpoznaje obiekty, rozwiązuje zadania domowe, umożliwia eksplorację otoczenia i wiele innych. Ponadto za pomocą funkcji Skanuj można wyszukać utwór muzyczny, przeglądać produkty do zakupu, tworzyć wrażenia w rozszerzonej rzeczywistości.
Podsumowanie
Podsumowując, Google Lens rozszerza funkcjonalność natywnego aparatu urządzenia i pomaga przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Niezależnie od tego, czy chodzi o rozpoznawanie budynków, skanowanie kodów kreskowych/kodów QR, pomoc dziecku w odrabianiu lekcji, czy też tłumaczenie zagranicznego znaku drogowego – Google Lens ułatwia codzienne życie.
W tym artykule opisano najnowsze sposoby korzystania z niezwykłych funkcji tej aplikacji. Nie zwlekaj zatem i jak najszybciej włącz Google Lens do swojego życia, zwiększając swoją wygodę w niespotykanym stopniu. Powodzenia!
Teraz możesz również przeczytać o ukrytych wskazówkach i sztuczkach dotyczących Zdjęć Google, które pozwolą Ci lepiej wykorzystać tę aplikację.
newsblog.pl