Mac

5 bezpłatnych narzędzi dostępu zdalnego do łączenia się z komputerem PC lub Mac

Udostępnij teraz w social media:

Czasami, gdy pracujesz w domu, możesz potrzebować dostępu do komputera w biurze lub w innym miejscu. Narzędzia zdalnego dostępu umożliwiają korzystanie z komputera znajdującego się w innym miejscu, tak jakbyś siedział przed nim.

Konfiguracja większości rozwiązań zdalnego pulpitu zajmuje tylko kilka minut. Ponadto, dopóki komputer zdalny pozostaje online, połączenie powinno działać przez czas nieokreślony.

Konfigurowanie dostępu zdalnego

Dostęp zdalny wymaga zainstalowania „agenta” na komputerze, którym chcesz sterować. Musisz to zrobić osobiście, więc musisz to ustawić przed opuszczeniem biura lub gdziekolwiek znajduje się maszyna, z którą chcesz się zdalnie połączyć.

Jeśli chcesz zainstalować oprogramowanie, aby uzyskać zdalny dostęp do komputera w pracy, najpierw zapytaj swojego szefa lub przełożonego. Twój pracodawca może mieć zasady zabraniające samodzielnego instalowania oprogramowania do zdalnego dostępu. Jednak zamiast tego dział IT może zapewnić bezpieczne oprogramowanie.

Po zainstalowaniu agenta można używać klienta zdalnego dostępu do łączenia się ze zdalnym komputerem. Są to zwykle małe, lekkie aplikacje. W zależności od wybranej usługi możesz do połączenia użyć aplikacji komputerowej, przeglądarki internetowej lub aplikacji mobilnej.

W przeciwieństwie do rozwiązań wsparcia technicznego, które polegają na tym, że gospodarz zaprasza lub przyznaje dostęp osobiście personelowi pomocy technicznej, narzędzia zdalnego dostępu są zaprojektowane z myślą o dostępie nienadzorowanym.

Dlatego ważne jest, aby chronić swoje poświadczenia dostępu zdalnego i nigdy nie udostępniać ich nikomu innemu. Jeśli ktoś inny ma dostęp do Twojego komputera, może z łatwością z niego korzystać bez Twojej wiedzy. Oszuści udający pomoc techniczną w dużym stopniu atakują narzędzia zdalnego dostępu; jednak dopóki podejmiesz odpowiednie środki ostrożności, nie ma się czym martwić.

Wszystkie wymienione poniżej usługi są bezpłatne, ale niektóre mają ograniczenia w zależności od częstotliwości korzystania z nich. Jeśli w najbliższych miesiącach będziesz w dużym stopniu polegać na narzędziach dostępu zdalnego, warto zapłacić za dostęp premium. Jednak te bezpłatne narzędzia powinny wystarczyć do lekkiego użytkowania.

  Jak wyłączyć tryb incognito w Chrome na macOS

Pulpit zdalny Chrome

Plik

Jednym z najprostszych sposobów uzyskania dostępu do komputera zdalnego jest Google Pulpit zdalny Chrome. Aby to zadziałało, musisz korzystać z przeglądarki Chrome na obu komputerach i być zalogowanym na konto Google. Będziesz także musiał skonfigurować rozszerzenie dostępu zdalnego na wszystkich komputerach, do których chcesz uzyskać dostęp.

Na komputerze, do którego chcesz uzyskać dostęp, pobierz Chrome i zaloguj się na swoje konto Google. Udaj się do remotedesktop.google.com/access, kliknij „Dostęp zdalny”, a następnie postępuj zgodnie z instrukcjami, aby dodać rozszerzenie do przeglądarki. Po prostu wybierz nazwę i sześciocyfrowy kod PIN i gotowe.

Możesz wtedy uzyskać zdalny dostęp do tego komputera z dowolnej przeglądarki Chrome, pod warunkiem, że jesteś zalogowany na to samo konto Google. Aby uzyskać dostęp do zdalnego komputera, przejdź do remotedesktop.google.com/access, a następnie kliknij odpowiednie urządzenie.

Możesz używać Chrome do nienadzorowanego dostępu, a także obsługuje wiele monitorów. Niestety funkcje takie jak przesyłanie plików, zdalne drukowanie i czat (jeśli używasz go do zdalnej pomocy) nie są dostępne. Możesz jednak użyć usługi przechowywania w chmurze, takiej jak Dysk Google, do przesyłania plików.

TeamViewer

TeamViewer to wysokiej jakości narzędzie zdalnego dostępu z hojną bezpłatną opcją. Podczas gdy wiele usług dostępu zdalnego pobiera opłaty za dostęp nienadzorowany, TeamViewer nie. Jest również wyjątkowo łatwy w użyciu i wymaga niewielkiej konfiguracji.

Aby rozpocząć, pobierz plik Aplikacja TeamViewer na komputerze, do którego chcesz uzyskać dostęp. Dla ułatwienia najlepiej jest założyć konto TeamViewer i zalogować się. W głównym oknie klienta kliknij „Skonfiguruj dostęp nienadzorowany”, a następnie postępuj zgodnie z instrukcjami, aby go sfinalizować. Możesz zaznaczyć pole „Uruchom TeamViewer z systemem” na wypadek ponownego uruchomienia komputera.

Aby uzyskać dostęp do zdalnego komputera, pobierz aplikację TeamViewer na swój domowy komputer, a następnie zaloguj się. Na karcie „Komputery i kontakty” powinna pojawić się lista komputerów, z którymi możesz się połączyć; kliknij dwukrotnie żądaną opcję i poczekaj na zakończenie połączenia.

  Praktyczne korzystanie z programu Microsoft OneNote dla systemu Mac OS X

TeamViewer czasami wyświetla reklamy podczas korzystania z bezpłatnej wersji. Chociaż wiele funkcji jest dostępnych tylko dla płacących klientów, możesz uzyskać dostęp do funkcji, takich jak udostępnianie plików, kopiowanie i wklejanie oraz drukowanie zdalne.

Niektórzy ludzie zauważyli, że TeamViewer ogranicza dostęp, jeśli używają go intensywnie, ponieważ usługa ma być bezpłatna wyłącznie do użytku osobistego.

DWService

Menu DWService Remote Access.

DWService to całkowicie bezpłatne narzędzie zdalnego dostępu typu open source, które umożliwia dostęp do komputera zdalnego za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Usługa wymaga zainstalowania małego agenta na komputerze zdalnym. Dostępne są wersje dla większości głównych systemów operacyjnych.

Po zainstalowaniu agenta możesz zalogować się do interfejsu internetowego i zdalnie połączyć się z tym komputerem. Nie ma klienta, który można pobrać do połączenia, co oznacza, że ​​nie ma też żadnych dedykowanych aplikacji mobilnych. Musisz uzyskać dostęp do usługi przez przeglądarkę, co może sprawić, że będzie mniej atrakcyjna, jeśli będziesz często z niej korzystać.

DWService zawiera kilka fajnych dodatków, których możesz nie oczekiwać od rozwiązania open source. Obejmują one prosty interfejs przesyłania plików i dostęp z wiersza poleceń do zdalnych komputerów.

Chociaż tej opcji brakuje języka polskiego i przyjazności dla użytkownika Chrome lub TeamViewer, jest to solidne rozwiązanie dla każdego, kto nie ma nic przeciwko ograniczeniu się do przeglądarki.

AnyDesk

AnyDesk to samodzielne rozwiązanie zdalnego dostępu, które jest świetną alternatywą dla TeamViewer. Działa praktycznie w ten sam sposób: rejestrujesz konto, pobierasz plik Aplikacja AnyDesk na komputerze, do którego chcesz uzyskać zdalny dostęp, zaloguj się, a następnie włącz nienadzorowany dostęp w preferencjach aplikacji i ustaw hasło.

Następnie możesz użyć tej samej aplikacji na innym komputerze, aby uzyskać zdalny dostęp do komputera. Głównym powodem wyboru AnyDesk zamiast TeamViewer jest skupienie się na wolniejszych połączeniach. Aplikacja wykorzystuje zastrzeżony kodek, który AnyDesk obiecuje „zapewnia niskie opóźnienia, nawet przy wysokich rozdzielczościach ekranu lub przepustowości zaledwie 100 kB / s”.

  Jak przypiąć plik do Docka w systemie macOS

Sama aplikacja jest niewielka (około 3 MB), więc zużywa bardzo mało zasobów. Usługa obejmuje przesyłanie plików i integrację ze schowkiem, a także aplikacje mobilne na iOS i Androida.

TigerVNC

Menu przeglądarki TigerVNC na komputerze Mac.

Obliczanie w sieci wirtualnej (VNC) to kolejna metoda dostępu do komputera zdalnego, ale zdecydowanie nie jest to najbardziej przyjazna dla użytkownika opcja. W przeciwieństwie do TeamViewer lub Chrome, VNC wymaga sporej konfiguracji. Musisz skonfigurować porty, ustawić statyczny adres IP lub użyć dynamicznego DNS i poradzić sobie z konsekwencjami bezpieczeństwa wynikającymi z niestosowania szyfrowania.

Aby korzystać z VNC, musisz najpierw zainstalować serwer VNC. TigerVNC zawiera serwer i przeglądarkę VNC, z wyjątkiem komputerów Mac (macOS ma wbudowany serwer VNC). Ponieważ TigerVNC nie jest domyślnie szyfrowany, musisz zainstalować serwer SSH, taki jak OpenSSH, jeśli chcesz bezpiecznie się połączyć.

TigerVNC przedkłada wydajność nad funkcje. Nie oferuje przesyłania plików ani drukowania zdalnego, ale opóźnienie jest niskie. Rozwiązania VNC są również niezależne od platformy, co oznacza, że ​​można używać dowolnej kombinacji przeglądarki VNC i serwera z dowolną kombinacją systemów operacyjnych.

Jeśli jesteś zaawansowanym użytkownikiem i nie boisz się brudzić sobie rąk, TigerVNC może wynagrodzić Cię szybkim, wydajnym rozwiązaniem zdalnego dostępu. Jeśli jednak szukasz rozwiązania typu „ustaw i zapomnij”, wybierz inne narzędzie dostępu zdalnego.

Skonfiguruj dostęp zdalny teraz

Poświęcenie czasu na skonfigurowanie nienadzorowanego dostępu zdalnego na komputerze to świetny pomysł. Dzięki temu możesz uzyskać dostęp do dokumentów, rozwiązywać problemy, gdy jesteś poza biurem i mieć pewność, że masz dostęp do wszystkiego, czego możesz potrzebować w mgnieniu oka.

Jeśli nieoczekiwanie znajdziesz się w pracy w domu, możesz również skorzystać z różnych bezpłatnych aplikacji do wideokonferencji, aby pozostać w kontakcie ze współpracownikami.

x