Chociaż Android to system operacyjny pełen funkcji, brakuje mu kilku funkcji, które od lat są integralną częścią iOS. Jeśli więc planujesz w najbliższym czasie przejść z iPhone’a na urządzenie z Androidem, przygotuj się na utratę następujących funkcji.
Spis treści:
1. AirPlay
AirPlay to jedna z największych funkcji, których wciąż nie mają urządzenia z Androidem. Ponieważ AirPlay jest protokołem opracowanym przez Apple, nie spodziewamy się, że kiedykolwiek pojawi się na Androidzie.
Chociaż kilka aplikacji innych firm w sklepie Google Play umożliwia bezprzewodowe przesyłanie strumieniowe treści audio i wideo ze smartfona, nic nie jest w stanie równać się z tym wbudowanym rozwiązaniem. Dlatego chcemy, aby Google złamał kod i natywnie udostępnił podobną funkcjonalność urządzeniom z Androidem.
W 2020 roku firmie Google udało się udostępnić na urządzeniach z Androidem 11 funkcję przypominającą AirDrop o nazwie Nearby Share. Nie zdziwilibyśmy się więc, gdyby firma pracowała nad czymś podobnym do AirPlay na platformę Android.
2. FaceTime
FaceTime to usługa połączeń wideo firmy Apple dostępna na urządzeniach z systemem iOS, iPadOS i macOS. Dzięki swojej prostocie i bezproblemowej funkcjonalności FaceTime jest niezwykle popularny wśród użytkowników Apple.
Z drugiej strony, użytkownicy Androida mogą nadal dołączać do rozmów FaceTime ze swoich urządzeń dzięki funkcji Apple FaceTime w Internecie. Jednak nadal będziesz potrzebować znajomego z urządzeniem Apple, aby rozpocząć rozmowę i udostępnić Ci łącze.
Urządzenia z Androidem mają dostęp do podobnej wbudowanej funkcji rozmów wideo w postaci Google Duo, ale nie jest ona tak popularna, ponieważ większość użytkowników do rozmów wideo korzysta z aplikacji innych firm. Dlatego chcielibyśmy, aby Apple w pewnym momencie udostępnił aplikację FaceTime na urządzeniach z Androidem.
3. iMessage
Usługa iMessage firmy Apple to jeden z najczęstszych powodów, dla których większość użytkowników iPhone’a waha się przed przejściem na urządzenie z Androidem. Jeśli Twój krąg znajomych to głównie użytkownicy Apple, przejście na telefon z Androidem oznaczałoby poczucie wykluczenia z grup iMessage.
Użytkownicy Androida mogli już poznać FaceTime dzięki jego funkcjom internetowym, ale w przeciwieństwie do usługi rozmów wideo iMessage prawdopodobnie nigdy nie ujrzy światła dziennego na urządzeniach z Androidem – przynajmniej oficjalnie. Dlaczego? Ponieważ Apple wie, że przyciąga wielu użytkowników do swojego ekosystemu.
Widać to wyraźnie po tym, jak Apple blokuje aplikacje innych firm, takie jak Mini sygnał dźwiękowy dostępu do serwerów iMessage. W grudniu 2023 r. Poinformowało 9to5Google że popularne obejście Beepera nie działa w przypadku ponad 60 procent użytkowników.
4. Tekst na żywo w filmach
Kiedy Apple po raz pierwszy wprowadziło Live Text wraz z iOS 15, użytkownicy Androida szybko zwrócili uwagę, że Google Lens ma tę funkcję od dłuższego czasu i że Apple spóźnił się z wprowadzeniem tej funkcji. Jednak wkrótce Apple przeniosło Live Text na wyższy poziom, udostępniając tę samą funkcję wykrywania tekstu w filmach. Jakie to jest świetne?
Możesz wstrzymać dowolny film w przeglądarce Safari lub aplikacji Zdjęcia, aby szybko skopiować treść tekstową do schowka w systemie iOS. Funkcja tekstu na żywo w filmach może się przydać, gdy chcesz skopiować notatki z wykładu online, samouczka itp. To powiedziawszy, aby skorzystać z tej funkcji, potrzebujesz iPhone’a XS, iPhone’a XR lub nowszego.
5. Podnieś obiekt z tła za pomocą wizualnego wyszukiwania
Wyszukiwanie wizualne to kolejna funkcja, która działa podobnie do Google Lens w tym sensie, że można jej używać do identyfikowania obiektów, takich jak punkty orientacyjne, rośliny, zwierzęta itp., i uzyskiwania o nich dodatkowych informacji. Jednak wraz z aktualizacją iOS 16 firma Apple zintegrowała funkcję uczenia maszynowego z funkcją Visual Lookup, która pozwala podnieść obiekt z tła i wkleić go do innej aplikacji.
Wszystko, co musisz zrobić, to długo nacisnąć możliwy do zidentyfikowania obiekt, a funkcja Visual Lookup go podniesie. Dzięki tej funkcji możesz wykazać się kreatywnością i używać jej do tworzenia zabawnych naklejek i emotikonów lub usuwania tła z dowolnego obrazu na swoim iPhonie.
Google Lens nie oferuje podobnej funkcji, a najbliższą rzeczą, jaką znajdziesz na urządzeniu z Androidem, jest narzędzie Magic Eraser, które Google wprowadziło w ofercie Pixel 6. Niestety narzędzie to działa zupełnie odwrotnie – usuwa niechciane obiekty z tła.
6. Zamelduj się
Zameldowanie to jedna z ukrytych funkcji aplikacji Wiadomości w systemie iOS 17. Możesz jej używać do powiadamiania kontaktów iMessage o swoim miejscu pobytu i zapewnienia bezpieczeństwa podczas podróży. Aby uzyskać do niego dostęp, otwórz rozmowę z kontaktem, z którym chcesz korzystać z tej funkcji, a następnie dotknij przycisku plus (+) obok pola do pisania w aplikacji Wiadomości i przewiń w dół.
W zależności od preferencji możesz ustawić odprawę według lokalizacji lub czasu. Jeśli wybierzesz lokalizację, funkcja Check In automatycznie powiadomi odbiorcę, gdy dotrzesz do miejsca docelowego. Jeśli jednak zdecydujesz się na odprawę opartą na czasie, zostaniesz poproszony o powiadomienie ich, gdy czas minie, a jeśli nie odpowiesz w ciągu 15 minut, Twoja osoba kontaktowa zostanie powiadomiona o Twoich najnowszych danych o lokalizacji.
7. Upuść nazwę
NameDrop to jedna z najlepszych funkcji systemu iOS 17 ogłoszona przez firmę Apple na konferencji WWDC 2023. Jest to rozszerzenie funkcjonalności AirDrop na urządzeniach z systemem iOS, zarezerwowane do łatwego udostępniania informacji kontaktowych innym użytkownikom iPhone’a.
Aby uzyskać dostęp do ekranu NameDrop, wystarczy umieścić górną krawędź dwóch iPhone’ów obok siebie. Nie musisz się martwić o swoją prywatność, ponieważ NameDrop do działania wymaga odblokowania obu iPhone’ów. Transfer nie jest automatyczny, ale raczej inicjowany przez użytkownika i masz pełną kontrolę nad tym, jakie dane kontaktowe udostępniasz odbiorcy.
W przeciwieństwie do innych funkcji na tej liście, urządzenia z Androidem oferowały coś podobnego — zwanego Android Beam — dopóki Google z biegiem lat powoli go nie zabiło, ponieważ zgłoszone przez programistów XDA.
8. Ukryj mój e-mail w iCloud+
Firma Apple bardzo rygorystycznie podchodzi do prywatności użytkowników na swoich urządzeniach i z biegiem czasu wprowadziła kilka zmian w systemie iOS i sklepie App Store, aby poprawić bezpieczeństwo. W 2021 roku Apple wprowadziło usługę iCloud+, która zapewniła użytkownikom dostęp do funkcji Hide My Email oraz ukrytej usługi przypominającej VPN o nazwie Private Relay.
Chociaż Google oferuje już podobną usługę VPN w postaci VPN w Google One, nie ma jeszcze niczego podobnego do funkcji Ukryj mój adres e-mail dla urządzeń z Androidem.
Ukryj mój adres e-mail, dla tych, którzy nie wiedzą, umożliwia użycie losowego adresu e-mail podczas rejestracji w witrynach internetowych. Ten losowy adres będzie automatycznie przesyłał wszystkie otrzymane e-maile do Twojej osobistej skrzynki odbiorczej.
Dzięki tej funkcji możesz używać losowego adresu e-mail, zachowując przy tym całkowitą prywatność swojego osobistego adresu e-mail za każdym razem, gdy tworzysz nowe konto na stronie internetowej.
9. Udostępnione Ci w Wiadomościach
Firma Apple opanowała sztukę segregowania treści otrzymywanych w aplikacji Wiadomości. Funkcja „Udostępnione Tobie” współpracuje z podstawowymi aplikacjami Apple i umieszcza udostępnianą zawartość tam, gdzie jej miejsce, tak aby była gotowa po uruchomieniu odpowiednich aplikacji.
Załóżmy na przykład, że Twój znajomy udostępnił link do strony internetowej. Przy następnym uruchomieniu przeglądarki Safari ten konkretny link pojawi się w sekcji Udostępnione Tobie na stronie początkowej.
Google nie znalazło jeszcze sposobu na inteligentną integrację treści ze swoją standardową aplikacją Wiadomości, więc będziesz musiał ręcznie przewijać i znajdować treści, które udostępniły Ci Twoje kontakty.
10. Filtry ostrości
Tryb ostrości jest dostępny zarówno na urządzeniach z Androidem, jak i iOS, ale Apple podnosi poprzeczkę dzięki filtrom Fokus. Dzięki filtrom Fokus ustawiony Fokus może działać w aplikacjach Apple, takich jak Safari, Wiadomości, Poczta i Kalendarz, w celu odfiltrowania rozpraszających treści.
Na przykład, jeśli włączyłeś opcję Work Focus na swoim iPhonie, Safari pokaże Ci tylko karty związane z pracą, aby zminimalizować rozpraszanie uwagi.
Chociaż Google wprowadziło odpowiedni tryb Fokusu, który może oceniać rozpraszające aplikacje względem Androida 13, nadal nie integruje się on z aplikacjami w celu ukrycia rozpraszających treści.
11. Kontrola stanu baterii
W 2017 roku Apple przyznał się, że celowo spowalniał swoje iPhone’y, aby zrekompensować degradację baterii. Krótko po publicznym sprzeciwie firma wprowadziła nową funkcję, która umożliwia użytkownikom iOS wygodne sprawdzanie stanu baterii iPhone’a. Gdy stan baterii spadnie poniżej 80%, iOS wyświetli monit o oddanie baterii do serwisu lub wymianę.
Nie ma wbudowanego sposobu sprawdzania stanu baterii telefonu z Androidem, ale masz inne możliwości, na przykład korzystanie z aplikacji innych firm, które dostarczają dodatkowych informacji o baterii.
iDevices nadal oferuje unikalne funkcje
Porównania iOS i Androida trwają od zawsze, ale śmiało możemy powiedzieć, że do dziś nie ma wyraźnego zwycięzcy. Jasne, iOS działa bardziej jak otoczony murem ogród, podczas gdy Android jest ogólnie bardziej otwarty i pełen funkcji, ale Apple nadal wyróżnia się unikalnym zestawem powyższych funkcji, które płynnie działają na wszystkich jego urządzeniach.
Ostatecznie dla większości ludzi samo oprogramowanie nie jest czynnikiem decydującym, dlatego warto porównać iPhone’y z najwyższej półki z najnowszymi flagowcami z Androidem, aby uzyskać lepszy pogląd na ten temat. Chociaż uwielbiamy obydwa systemy operacyjne, wybrany sprzęt może w dużym stopniu wpłynąć na ogólne wrażenia użytkownika.