Dlaczego Zamieniłem Google Pixel na Telefon Samsung – Moje Powody
Po wielu latach wiernej służby mojego smartfona Google Pixel, nadszedł czas na zmianę. Zdecydowałem się na przesiadkę na urządzenie firmy Samsung. Była to decyzja niełatwa, gdyż pożegnanie z intuicyjnym i prostym interfejsem Pixela nie było mi obojętne. Jednak szereg czynników skłonił mnie do podjęcia tego kroku. W niniejszym artykule opiszę, co sprawiło, że wybrałem właśnie telefon Samsung, i dlaczego stał się on moim nowym, ulubionym towarzyszem.
1. Niezliczone Możliwości Personalizacji
Źródło: Digvijay Kumar
Zacznijmy od wyglądu ekranu głównego. Zarówno Samsung, jak i Pixel oferują dynamiczne motywy. Pixel wyróżnia się estetyką Material Design, gdzie elementy interfejsu idealnie współgrają z tapetą. Mimo to, opcje personalizacji są w nim znacznie ograniczone.
W One UI mam możliwość modyfikacji pakietów ikon, używania motywów oraz zmiany układu panelu Szybkich Ustawień. Panel Edge zapewnia mi natychmiastowy dostęp do preferowanych aplikacji i skrótów za pomocą prostego przesunięcia. Nie muszę już przeszukiwać gąszczu programów w poszukiwaniu tych najczęściej używanych. Niestety, Pixel nie daje tak szerokich możliwości personalizacji, a nawet zmiana ikon wymaga zainstalowania zewnętrznego launchera.
Podoba mi się, że One UI rozmywa tło przy otwieraniu Szybkich Ustawień lub szuflady aplikacji. W przeciwieństwie do płaskiego designu Pixela, Samsung wprowadza głębię i atrakcyjny wygląd. Można też dopasować kolor tła do tapety i dostosować jego przezroczystość.
Źródło: Digvijay Kumar
Jeśli poszukujesz jeszcze większych możliwości konfiguracji, z Galaxy Store można pobrać aplikację Good Lock. Za jej pomocą oraz dostępnych modułów Good Lock można dostosować między innymi pasek stanu, ekran blokady oraz menu ostatnich aplikacji. Na przykład, moduł QuickStar pozwala na zmianę układu i kolorów ikon paska stanu, a RegiStar umożliwia reorganizację menu ustawień.
2. Ulepszony Dźwięk i Nagrywanie Połączeń
Źródło: Digvijay Kumar
Mój dom znajduje się w bliskim sąsiedztwie ruchliwej ulicy, co utrudnia swobodne prowadzenie rozmów. Telefony Samsung mają wbudowaną funkcję Wzmocnienia Dźwięku podczas rozmów. Redukuje ona hałas otoczenia, akcentując mój głos, co poprawia jakość rozmowy. Dzięki tej funkcji mogę cieszyć się klarownymi dialogami bez zakłóceń z zewnątrz.
Dodatkowo, Samsung oferuje opcję nagrywania połączeń. Kiedy potrzebuję szybko zapisać jakieś informacje podczas rozmowy, po prostu naciskam przycisk 'Nagraj’, a później mogę do nich wrócić. Ta funkcja okazała się nieoceniona w powtórnym odsłuchiwaniu rozmów i utrwalaniu istotnych szczegółów.
Można skonfigurować automatyczne nagrywanie rozmów dla wybranych kontaktów lub dla wszystkich połączeń przychodzących i wychodzących. Pamiętajmy jednak, aby szanować prywatność innych i uzyskać ich zgodę przed nagrywaniem rozmowy.
Przepisy dotyczące nagrywania rozmów telefonicznych różnią się w zależności od kraju i regionu, dlatego warto upewnić się, że postępujemy zgodnie z lokalnym prawem.
3. Szybkie Ładowanie i Wytrzymała Bateria
Źródło: Digvijay Kumar
Jedną z największych bolączek telefonów Pixel była dla mnie żywotność baterii. Często w ciągu dnia musiałem szukać ładowarki, szczególnie przy intensywnym użytkowaniu. Chociaż nowy chip Tensor G3 w Pixel 8 Pro obiecuje lepszą efektywność energetyczną, nadal pozostaje on w tyle za konkurencją.
Nowoczesne telefony Samsung z wyższej półki obsługują ładowanie z mocą 45 W, podczas gdy Pixel 8 Pro obsługuje tylko 30 W, a pełne naładowanie zajmuje mu 90 minut. Bateria w Galaxy S24 Ultra spisuje się znakomicie. Pomimo mniejszej pojemności (5000 mAh), działa dłużej niż Pixel 8 Pro z baterią 5050 mAh, o czym świadczy test baterii przeprowadzony przez XEETECHCARE.
Dzięki wydajnemu procesorowi Snapdragon 8 Gen 3, S24 Ultra bez trudu kończy intensywny dzień, mając jeszcze 50 procent baterii w zapasie. A kiedy energii zaczyna brakować, szybkie ładowanie 45 W pozwala naładować baterię do pełna w zaledwie 65 minut – o 25 minut szybciej niż w przypadku Google Pixel.
4. Ekosystem Samsunga – Moja Preferencja
Źródło: Lukmanazis / Shutterstock
Po przejściu na Galaxy S23 w 2023 roku szybko dostrzegłem, jak dobrze współgra on z innymi urządzeniami Samsung, takimi jak Galaxy Tab, Galaxy Watch, Galaxy Book i Galaxy Buds.
Działa to podobnie jak w ekosystemie Apple, gdzie urządzenia „rozmawiają” ze sobą. Bez problemu mogę kopiować i wklejać pliki pomiędzy telefonem, tabletem i laptopem. Jeśli przeglądam coś na telefonie, a następnie sięgam po tablet, mogę kontynuować przeglądanie dokładnie tam, gdzie skończyłem, z otwartą tą samą stroną internetową. Ta wygoda jest nieoceniona, gdy korzystam z wielu urządzeń.
Również Samsung Notes synchronizuje się na wszystkich moich urządzeniach, dzięki czemu mogę sporządzać notatki na jednym, a później korzystać z nich na innym. Słuchawki Galaxy Buds łączą się z urządzeniami Samsunga bez najmniejszego problemu, automatycznie przełączając się między muzyką na telefonie a połączeniami na laptopie.
Co więcej, mogę wykorzystywać laptopa lub tablet Samsung jako drugi ekran dla telefonu, co jest przydatne podczas spotkań i prezentacji. Za pomocą Samsung Flow mogę też kontrolować mój smartfon z poziomu laptopa lub tabletu. Gdy na chwilę odejdę od komputera, po powrocie mogę łatwo odblokować laptop za pomocą telefonu.
Ekosystem Google Pixel wydaje się w porównaniu z tym niekompletny. Rozumiem jednak, że jest to wciąż rozwijany obszar. Uważam, że Pixel potrzebuje jeszcze trochę czasu, aby dorównać poziomowi integracji oferowanemu przez Samsunga.
5. Bezpieczny Folder
Źródło: Digvijay Kumar
Bezpieczny folder na telefonach Galaxy umożliwia utworzenie oddzielnego konta Samsung i dostęp do aplikacji oraz plików niezależnie od mojego głównego konta. Innymi słowy, mogę mieć dwa konta w tej samej aplikacji, na przykład w WhatsApp czy Instagram, z różnymi danymi logowania i informacjami.
Aby zapewnić większą prywatność, mogę nadać Bezpiecznemu folderowi ogólną nazwę, np. Dokumenty czy Praca, i zmienić jego ikonę, aby pasowała do innych aplikacji. Dodatkowo mogę ukryć Bezpieczny folder z szuflady aplikacji i dostęp do niego uzyskiwać jedynie z poziomu panelu powiadomień.
Dla porównania, aplikacja Safe Folder w telefonach Pixel pozwala jedynie ukrywać zdjęcia i filmy, tak jak zwykła aplikacja typu Vault. Nie oferuje ona takiego poziomu personalizacji jak Bezpieczny folder Samsunga. Niemniej jednak Private Space, jedna z najnowszych funkcji Androida 15, oferuje podobną funkcjonalność.
6. Samsung DeX
Telefony Google Pixel i większość urządzeń z Androidem oferują jedynie możliwość przesyłania obrazu na zewnętrzny wyświetlacz. Samsung przenosi tę funkcję na wyższy poziom dzięki DeX (Desktop Experience).
DeX przekształca mój telefon Samsung w urządzenie przypominające komputer. Mogę podłączyć telefon do telewizora lub monitora, dołączyć klawiaturę i mysz, i używać go jak pełnoprawnego komputera. Dostęp do tych samych aplikacji, z których korzystam na co dzień w telefonie, bez potrzeby posiadania dodatkowego komputera.
Co więcej, DeX umożliwia uruchamianie kilku aplikacji jednocześnie w trybie okienkowym. Podobnie jak na komputerze, mogę zamykać, maksymalizować i minimalizować te okna. DeX ma również centrum sterowania w prawym dolnym rogu, gdzie wyświetlają się ważne informacje, takie jak stan baterii czy aktualna godzina.
Dodatkowo, wirtualny touchpad na moim telefonie pozwala sterować wszystkim, a także robić zrzuty ekranu jednym kliknięciem. Nawet jeśli telewizor czy monitor nie obsługuje opcji lustrzanego odbicia ekranu lub nie ma dostępu do internetu, wystarczy kabel HDMI do USB-C, by cieszyć się desktopowym doświadczeniem na większym ekranie.
Mimo, że telefony Pixel nie mają wszystkich funkcji urządzeń Samsunga, w kilku kluczowych obszarach radzą sobie znakomicie. Warto docenić w Pixelach przede wszystkim płynność działania, czysty Android, szybki dostęp do aktualizacji oraz wysoką jakość aparatu. Ostatecznie, nie chodzi o brakujące funkcje, lecz o znalezienie tego, czego naprawdę potrzebujemy. Warto dokładnie przyjrzeć się ofercie i wybrać telefon, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom.
Podsumowanie
Decyzja o przejściu z Google Pixel na Samsung była starannie przemyślana i podyktowana wieloma czynnikami, które przekonały mnie do zalet nowego ekosystemu. Począwszy od ogromnych możliwości personalizacji, poprzez funkcje nagrywania rozmów, szybkie ładowanie i wydajną baterię, aż po integrację z innymi urządzeniami Samsung – wszystko to zwiększa komfort użytkowania. Doceniam również funkcje bezpieczeństwa oraz szereg innowacyjnych rozwiązań, które wyróżniają telefony Samsung na tle konkurencji. Wybór telefonu zawsze powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkownika, a po tej zmianie czuję, że podjąłem właściwą decyzję.