Co to jest Stablecoin USD PayPal i jak działa?

Wprowadzenie do PayPal USD – nowego gracza na rynku kryptowalut

Świat kryptowalut regularnie wzbogaca się o nowe projekty, których celem jest zwiększenie dostępności i popularności tej technologii. PayPal, poprzez wprowadzenie na rynek swojego stablecoina PayPal USD, również dołącza do tego trendu, stawiając sobie za cel ułatwienie korzystania z kryptowalut szerokiemu gronu odbiorców.

Czym jest Stablecoin USD PayPal?

PayPal USD (PYUSD) to kryptowaluta typu stablecoin, której wartość jest zabezpieczona rezerwami w dolarach amerykańskich, krótkoterminowymi obligacjami skarbowymi USA oraz innymi instrumentami o wysokiej płynności, uznawanymi za ekwiwalenty gotówki. Jego kurs jest na stałe powiązany z dolarem amerykańskim w stosunku 1:1. Moneta została stworzona przez Paxos Trust Company jako token oparty na standardzie ERC-20, wykorzystujący sieć blockchain Ethereum. Jak podaje PayPal, motywacją do wprowadzenia PYUSD jest obserwowana tendencja w kierunku cyfryzacji walut. Stablecoin ma stanowić stabilne i łatwo dostępne narzędzie, które łączy zalety natywnego świata cyfrowego z tradycyjnymi walutami, takimi jak dolar amerykański.

Dzięki swojej konstrukcji, PYUSD jest łatwo integrowalny z aplikacjami, portfelami i platformami Web3. Jego powszechna akceptacja na giełdach kryptowalut jest tylko kwestią czasu. PayPal opracował PYUSD, aby zminimalizować trudności związane z płatnościami w wirtualnym świecie, umożliwiając szybkie i proste transfery wartości pomiędzy użytkownikami, a także ułatwiając transakcje międzynarodowe. Co więcej, PYUSD jest kompatybilny z technologią Web3 i niedługo ma być dostępny na platformie Venmo, choć na razie nie podano konkretnej daty.

Aktualnie jest to jedyny stablecoin wspierany bezpośrednio w sieci PayPal, i nic nie wskazuje na to, że miałoby się to w najbliższej przyszłości zmienić.

Czy PayPal USD wyróżnia się na tle innych stablecoinów?

W swojej istocie, nie bardzo. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie stabilnej i uniwersalnej waluty cyfrowej, która łączy elastyczność aktywów cyfrowych ze stabilnością oferowaną przez tradycyjne aktywa. Warto jednak zauważyć, że nie wszystkie stablecoiny są powiązane z walutami fiducjarnymi. Niektóre z nich opierają swoje działanie na algorytmach.

Jakie jest potencjalne zastosowanie PYUSD?

Od 7 sierpnia 2023 roku, wybrani użytkownicy PayPal w Stanach Zjednoczonych mogą kupować PayPal USD i korzystać z niego na wiele sposobów:

  • Przesyłać tokeny pomiędzy platformą PayPal a zewnętrznymi, kompatybilnymi portfelami.
  • Dokonywać transakcji pomiędzy użytkownikami.
  • Realizować płatności za zakupy.
  • Wymieniać inne kryptowaluty obsługiwane przez PayPal na PYUSD i odwrotnie.

Oprócz tych funkcji, PYUSD będzie można wykorzystać na wiele innych sposobów, z uwagi na jego powszechną kompatybilność. Jego potencjał wykracza poza ekosystem PayPal.

Źródło grafiki: PayPal

Dostęp do PYUSD będzie udostępniany stopniowo użytkownikom PayPal w USA, którzy korzystają z kryptowalut, dlatego może minąć trochę czasu zanim wszyscy amerykańscy użytkownicy uzyskają dostęp do tej nowej opcji. Ponadto, mieszkańcy Hawajów mogą poczekać nieco dłużej, gdyż na tym terenie PYUSD nie jest aktualnie dostępny.

Nie ma jeszcze oficjalnych informacji na temat tego, kto dokładnie kwalifikuje się do korzystania z PYUSD, wiadomo jednak, że niezbędne jest posiadanie salda na koncie PayPal. Ponieważ wartość stablecoina jest powiązana z dolarem amerykańskim, można go kupić lub sprzedać w cenie 1,00 USD za sztukę.

Stablecoin PayPala – czy ma szansę na sukces?

Prace nad stablecoinem PayPala trwają od momentu wprowadzenia przez tę platformę płatności i zakupu kryptowalut w roku 2021. Niektórzy liczą na to, że PYUSD przyczyni się do wzrostu popularności kryptowalut i umożliwi bezpośrednie płatności w krypto, podczas gdy część użytkowników podchodzi do tego projektu z rezerwą, nie wierząc w jego potencjalny wpływ na rynek kryptowalut.

Jednak dzięki wsparciu, jakie zapewnia marka PayPal, istnieje duża szansa, że PYUSD stanie się w przyszłości powszechnie wykorzystywaną metodą płatności.


newsblog.pl