Czy warto je kupić w 2024 roku?

  • Apple oferuje modele iPhone’a 13 i iPhone’a 14 odpowiednio w cenie 599 i 699 dolarów.
  • iPhone 13 i iPhone 14 mają tę samą konstrukcję i procesor, ale ten ostatni ma drobne ulepszenia aparatu i baterii.
  • Oba modele iPhone’a możesz kupić po obniżonych cenach u zewnętrznych sprzedawców.

Starsze iPhone’y nie wychodzą z mody tak szybko, jak ich odpowiedniki z Androidem, a iPhone 13 i iPhone 14 to nadal jedne z najlepszych smartfonów, jakie możesz dziś kupić, jeśli masz ograniczony budżet. Porównajmy oba i dowiedzmy się, który jest dla Ciebie lepszy.

Różnica ceny

Zarówno iPhone 13, jak i iPhone 14 zostały wprowadzone na rynek w cenie 799 USD, podobnie jak iPhone 15 w 2023 r. Jednak teraz wersję 128 GB iPhone’a 13 i iPhone’a 14 można kupić bezpośrednio za jedyne 599 USD i 699 USD bezpośrednio w sklepie Sklep Apple w Internecie. Firma zaprzestała produkcji serii iPhone 13 Pro i iPhone 14 Pro, ale podstawowe modele są nadal dostępne w chwili pisania tego tekstu.

Należy pamiętać, że Apple nie sprzedaje już iPhone’a 13 mini ze względu na jego słabą sprzedaż, chociaż w naszej recenzji iPhone’a 13 mini uznaliśmy go za niezwykły ze względu na jego rozmiar. iPhone 14 Plus jest nadal dostępny w cenie 799 dolarów, obok podstawowego iPhone’a 14.

Co więc otrzymasz za dodatkowe sto dolarów na iPhonie 14? Cóż, dowiedzmy się poniżej.

Projekt i kolory

Jabłko

iPhone 14 będzie dostępny w pięciu kolorach: Midnight, Starlight, Blue, (PRODUCT)RED i Purple. Z drugiej strony iPhone 13 ma sześć opcji kolorystycznych, w tym Midnight, Starlight, Blue, Pink, Green i (PRODUCT)RED.

Midnight i Starlight to jedyne dwa kolory, w których znajdziesz oba modele, ponieważ warianty Blue i (PRODUCT)RED iPhone’a 14 są głębsze i ciemniejsze niż te, które można znaleźć w iPhonie 13. Nie możesz się zdecydować? Pomożemy Ci wybrać najlepszy dla Ciebie kolor iPhone’a 14.

Co zaskakujące, nie ma zbyt wiele do powiedzenia, jeśli chodzi o różnice konstrukcyjne. iPhone 14 wygląda niemal identycznie jak iPhone 13. Obydwa modele mają ceramiczny przód i aluminiową obudowę z błyszczącym tyłem. Tylne aparaty są rozmieszczone podobnie, a wcięcie pozostaje tej samej wielkości.

Warto jednak zaznaczyć, że iPhone 14 jest zaledwie o centymetr grubszy od swojego poprzednika. Pomimo niewielkiego zwiększenia głębokości iPhone 14 jest nieco lżejszy od iPhone’a 13. Jednak w ogólnym ujęciu te drobne różnice nie są duże i są przede wszystkim nieistotne w porównaniu do siebie.

Istotną różnicą, którą zauważycie, jest brak kieszeni na karty SIM w iPhonie 14, ponieważ nowsza generacja nie jest już kompatybilna z fizycznymi kartami SIM i obsługuje jedynie dwie karty eSIM.

Wyświetl porównanie

Jabłko

iPhone 14 i iPhone 13 mają identyczne 6,1-calowe wyświetlacze OLED, obsługujące HDR o maksymalnej jasności 1200 nitów. Możesz więc mieć pewność, że wyświetlacz iPhone’a 13 będzie wyglądał i działał dokładnie tak samo, jak iPhone’a 14.

iPhone 14 ma znane nam wycięcie zamiast Dynamic Island, jak w iPhonie 14 Pro. Jeśli więc chcesz mieć nieco bardziej nowoczesny wyświetlacz, możesz uaktualnić go do iPhone’a 15 zamiast iPhone’a 14.

Procesor i wydajność

Jabłko

Chociaż układ A17 Pro w iPhonie 15 Pro i układ A16 w iPhonie 15 oferują najwyższe wyniki w testach porównawczych, większość ludzi nie zauważy tej poprawy wydajności w codziennym użytkowaniu.

Układ A15 Bionic w starszych modelach iPhone’a 13 i iPhone’a 14 nadal bez problemu poradzi sobie z niemal każdym zadaniem, jakie przed nim postawisz. Warto jednak zauważyć, że chip A15 w iPhonie 13 nie jest taki sam, jak ten w iPhonie 14. W tym ostatnim zastosowano procesor A15, który zasilał modele iPhone’a 13 Pro, który porównywalnie ma około 20% przyspieszenia graficznego ze względu na 5-rdzeniowy procesor graficzny zamiast jednostki 4-rdzeniowej.

To powiedziawszy, jeśli używasz urządzenia do podstawowych zadań, takich jak dzwonienie, wysyłanie SMS-ów, korzystanie z mediów społecznościowych i przeglądanie Internetu, nie odczujesz żadnej znaczącej różnicy. Jeśli więc nie planujesz grać w wymagające graficznie gry, takie jak PUBG mobilny Lub Call of Duty: Mobilnewybierz iPhone’a 13 i zaoszczędź trochę pieniędzy.

Sprzęt aparatu

Jabłko/Youtube

Jakość aparatu to kolejny dział, w którym iPhone 14 ma lekką przewagę nad iPhonem 13. Na papierze oba modele mają ten sam system podwójnych aparatów 12 MP, z głównym i ultraszerokokątnym obiektywem umieszczonym po przekątnej. Zajmijmy się jednak tym, co się zmieniło:

Istnieje niewielka różnica w aperturach standardowego obiektywu głównego – iPhone 14 ma przysłonę ƒ/1,5, podobnie jak modele iPhone’a 13 Pro z 2021 roku. Nie wiesz, co to oznacza? To dość łatwe. Im niższy stopień przysłony, tym więcej światła wpada do obiektywu aparatu, co oznacza, że ​​iPhone 14 przepuszcza nieco więcej światła niż iPhone 13.

Wszystkie te ulepszenia sprzętowe, w połączeniu z silnikiem Photonic Engine firmy Apple, przyczyniają się do większej szczegółowości i lepszej wydajności przy słabym oświetleniu oraz fotografowania nocą.

Jeśli spojrzymy na przedni aparat iPhone’a 14, ma on mniejszą przysłonę (ƒ.1.6 w porównaniu do ƒ/2.2 w iPhonie 13). Dostaje także funkcję autofokusa, podobnie jak droższe modele iPhone’a 14 Pro, co powinno dodać trochę głębi Twoim selfie.

Oprócz wszystkich funkcji oprogramowania wprowadzonych w iPhone’ie 13, takich jak Style fotograficzne, Smart HDR 4, tryb kinowy i nie tylko, iPhone 14 oferuje tryb akcji, który zapewnia znacznie lepszą stabilizację filmów z pewnym przycięciem.

Żywotność baterii, ładowanie i przechowywanie

Framesira/Shutterstock

Apple ocenia, że ​​iPhone 14 może wytrzymać do 20 godzin odtwarzania wideo, 16 godzin przesyłania strumieniowego wideo i 80 godzin odtwarzania dźwięku. Z drugiej strony iPhone 13 oferuje do 19 godzin odtwarzania wideo, 15 godzin przesyłania strumieniowego wideo i 75 godzin odtwarzania dźwięku. Aby zapewnić te liczby, akumulator iPhone’a 14 jest również nieco większy.

Zachowaj jednak ostrożność przy zakupie odnowionego lub używanego iPhone’a, ponieważ znajdujące się w nim baterie mogą nie być już w maksymalnej pojemności, zwłaszcza w przypadku iPhone’a 13. Nie należy więc oczekiwać, że wytrzymają tak długo, jak podaje reklamowane dane.

Na szczęście prędkość ładowania pozostaje taka sama, ponieważ Apple twierdzi, że do 50% naładowania w 30 minut przy użyciu adaptera o mocy 20 W lub wyższej dla iPhone’a 13 i 14. Obydwa modele obsługują także ładowanie bezprzewodowe MagSafe i są dostępne w trzech opcjach przechowywania: 128 GB, 256 GB i 512 GB.

Dlaczego iPhone 13 to lepszy zakup niż iPhone 14

Identyczne konstrukcje, wyświetlacze, procesory i aparaty sprawiają, że trudno uzasadnić wyższą cenę iPhone’a 14 o 100 dolarów w 2024 roku. Wygląda na to, że jest to w większości przepakowany iPhone 13 i lepiej byłoby wydać 200 dolarów więcej na iPhone’a 15. Za dodatkową opłatą otrzymasz Dynamic Island, znacznie jaśniejszy wyświetlacz, układ A16, USB-C i główny aparat 48 MP.

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, jesteśmy głęboko przekonani, że iPhone 13 oferuje większą wartość niż iPhone 14. W rzeczywistości wielu sprzedawców detalicznych sprzedaje obecnie odnowione iPhone’y 13 za mniej niż 400 dolarów na Amazon i jest to oferta, której nie należy unikać.