Czym jest Friend.Tech i czy warto wierzyć w ten szum?

Wyobraź sobie internetową przestrzeń, gdzie Twoje dane nie są przedmiotem handlu, algorytmy nie dyktują, co widzisz, a Ty masz pełną kontrolę nad swoim strumieniem informacji. Friend.tech to innowacyjna, zdecentralizowana platforma społecznościowa (DeSo), która wykorzystuje kryptowaluty. Została stworzona, by dać Ci odpowiedź na frustrację, jaką wywołują algorytmy narzucające treści, często tłumiąc głosy, które są dla Ciebie istotne.

W Friend.tech to Ty przejmujesz stery. Sam decydujesz, które wpisy mają pojawiać się w Twoim kanale i co zasługuje na Twoją uwagę. Masz pełną kontrolę nad autentycznością i prywatnością. Pożegnaj się z echem powtarzanych opinii i przywitaj z otwartymi ramionami różnorodność perspektyw i dyskusji, które poszerzają horyzonty.

Czym jest Friend.tech?

Friend.tech to platforma społecznościowa oparta na technologii blockchain, działająca na warstwie 2 sieci Coinbase, Base. Umożliwia użytkownikom tokenizację własnej tożsamości poprzez kupno i sprzedaż kluczy (wcześniej nazywanych udziałami) swoim obserwującym.

W ten sposób obserwujący stają się również akcjonariuszami, zyskując możliwość bezpośredniego kontaktu z danym użytkownikiem i dostęp do specjalnych, spersonalizowanych funkcji zaangażowania, na znanych im platformach, takich jak X (dawniej Twitter) i Telegram.

Jak działa Friend.tech?

Idea Friend.tech przypomina mechanizm giełdy, gdzie posiadanie akcji daje udział w konkretnej firmie. Na pierwszy rzut oka Friend.tech może przypominać inne komunikatory, takie jak WeChat czy Telegram. Jednak jej unikalność jako zdecentralizowanej aplikacji społecznościowej tkwi w sposobie dołączania i opuszczania grup dyskusyjnych.

Użytkownik, chcąc dołączyć do wybranej grupy, wnosi opłatę (w Ethereum), co zapewnia mu udział w tej grupie. W przypadku opuszczenia grupy, ma możliwość sprzedaży swoich udziałów, odzyskując zainwestowane środki. Jeśli wartość akcji grupy wzrośnie, członkowie mogą sprzedać swoje udziały i wyjść z zyskiem. Dołączenie do grupy to więc nie tylko korzyści społeczne, ale i potencjalne korzyści finansowe.

Ten aspekt wprowadza element dynamiki, napędzając zaangażowanie społeczności i oferując możliwość inwestowania. Należy jednak pamiętać, że protokół Friend.tech pobiera 5% opłaty transakcyjnej, a właściciel platformy zarabia na różnicy w cenie kupna i sprzedaży.

Aby zacząć korzystać z aplikacji, potrzebujesz kodu zaproszenia i musisz połączyć swoje konto na X (dawniej Twitter). Następnie należy wpłacić co najmniej 0,01 Ethereum (ETH) do sieci Base. Ten depozyt odblokowuje dostęp do wszystkich funkcji Friend.tech.

Ile środków zebrało Friend.tech? Ilu użytkowników korzysta z Friend.tech?

Od czasu uruchomienia wersji beta (dostępnej tylko na zaproszenie) 11 sierpnia 2023 r. Friend.tech odnotował znaczną aktywność. Osiem dni później, 19 sierpnia 2023 r., Friend.tech ogłosił pozyskanie rundy zalążkowej od firmy venture capital z branży kryptowalut, Paradigm. Ta informacja wywołała spekulacje na temat potencjalnego zrzutu i premiery tokena w przyszłości.

Ponadto, według danych z Defi Llama, od momentu uruchomienia wersji beta Friend.tech wygenerował 6,64 miliona dolarów w opłatach.

Źródło obrazu: DeFiLlama

Platforma wygenerowała ponad 3,32 miliona dolarów poprzez swoją platformę społecznościową, a według panelu Dune, w tym samym czasie przetworzono ponad milion transakcji i zaangażowało się ponad 110 000 unikalnych traderów (co w praktyce oznacza unikalnych użytkowników Friend.tech). Szum medialny wokół tego protokołu kryptowalutowego przyczynił się również do szybkiego wzrostu popularności sieci Base (na której zbudowany jest Friend.tech).

Czy Friend.tech jest bezpieczny? Czy Friend.tech to oszustwo?

Wokół Friend.tech narosło wiele emocji i dyskusji. Użytkownicy podchodzą do niego z ostrożnością, ale chcą go wypróbować. Liderzy branży kryptowalut chwalą innowacyjność tego projektu.

David Phelps, współzałożyciel Jokerace i EcoDAO, określił interfejs użytkownika Friend.tech jako najlepszy w branży kryptowalut. Zwrócił uwagę na trzy kluczowe aspekty, które wyróżniają tę aplikację.

Po pierwsze, użytkownicy nie muszą pobierać aplikacji za pośrednictwem sklepu, co podkreśla jej zdecentralizowany charakter. Po drugie, aplikacja automatycznie łączy środki, upraszczając proces transakcyjny. Po trzecie, użytkownicy mogą jednorazowo zdeponować ETH i kupować oraz sprzedawać akcje bez konieczności wielokrotnego podpisywania transakcji, co było częstym zarzutem wobec innych zdecentralizowanych aplikacji.

Z drugiej strony, nie brakuje też krytycznych głosów. Ignas, badacz DeFi, zwraca uwagę, że przychody Friend.tech pochodzą jedynie z opłat handlowych, a nie z rosnącej liczby akcjonariuszy. Oznacza to, że „kontrowersyjne osoby mogą zarabiać więcej, a nawet tworzenie FUD (strachu, niepewności i wątpliwości) może być wykorzystywane jako strategia do generowania opłat”.

Dodatkowo, Legendarny, anonimowy marketer Web3, wyraził pesymizm co do długoterminowej trwałości Friend.tech, powołując się na przykład BitClout, podobnej aplikacji DeSo z 2021 roku.

Uważam, że ta platforma podzieli los BitClout. Mamy okres spadków na rynku, więc każdy szuka okazji do zarobku, ale myślę, że platforma upadnie w ciągu kilku tygodni lub miesięcy.

Czy już czas dołączyć do hype’u wokół Friend.tech?

Niezależnie od tego, czy ten entuzjazm jest trwały, czy nie, decentralizacja, nacisk na prywatność i autentyczność, oraz różnorodność treści sprawiają, że Friend.tech jest unikatowym i obiecującym graczem na arenie mediów społecznościowych. Zdecentralizowane media społecznościowe odgrywają istotną rolę w Web3 i szerzej w Internecie, jednak większość innowacji ogranicza się do projektów już obecnych w świecie kryptowalut.

Pomimo zapewnienia większej prywatności i kontroli nad treścią, każda sieć społecznościowa mierzy się z jednym zasadniczym wyzwaniem – użytkownikami. Jeśli nie ma użytkowników, nie ma społeczności, a to jest fundament każdego medium społecznościowego.