Czym są karty eSIM i jak działają?

Ilu z nas pamięta swoją pierwszą kartę SIM, którą trzymaliśmy w dłoniach po zakupie pierwszego telefonu w życiu?

To była chwila, delikatnie mówiąc. Byliśmy świadkami ewolucji kart SIM, takich jak nasze telefony komórkowe, od kart mini SIM do obecnie powszechnie używanych kart nano SIM.

Ponieważ wszystko zmienia się cyfrowo, twórcy kart SIM nie są na tylnym siedzeniu. Wprowadzenie eSIM, czyli wbudowanej karty SIM, zapoczątkowało nową erę kart SIM na rynku.

Ta zmiana technologii z fizycznych na prawie niewidoczne karty SIM nie jest nowa i istnieje w branży od dłuższego czasu, ale teraz zyskała popularność dzięki Google Pixel, kilku modelom iPhone’a i flagowej serii Galaxy.

Podobnie jak wielu innych, jeśli jesteś kimś, kto jeszcze nie przeszedł na eSIM, a termin ten Cię zraża, ten post rzuci nieco światła na tę sprawę.

Od podstaw po konfigurację, omówimy wszystko, co musisz wiedzieć o eSIM. Jeśli to brzmi interesująco, przejdźmy do tego od razu.

Wprowadzenie do eSIM

Mówiąc technicznie, eSIM lub wbudowana karta SIM to elektroniczny układ scalony przymocowany do płyty głównej, który pozwala pozostać w kontakcie z operatorem.

Oznacza to, że urządzenia kompatybilne z eSIM nie mają dedykowanej tacy SIM ani gniazda do włożenia fizycznej karty SIM.

Nie musisz też wymieniać kart SIM za każdym razem, gdy chcesz przejść na nowy telefon. eSIM to chip zainstalowany na stałe w smartfonie, którego nie można wyjąć ani zamienić w innym urządzeniu.

Gdy zmieniasz urządzenie, możesz łatwo przenieść starą kartę eSIM na nowy telefon za pomocą ustawień.

Ciekawostka: eSIM jest ważną częścią Internetu rzeczy (IoT), ponieważ ta technologia jest już stosowana w samochodach, maszynach, urządzeniach do noszenia, sprzęcie AGD itp.

Jak działa karta eSIM?

Odpowiedź jest dość prosta – podobnie jak fizyczna karta SIM. Nie ma technologii rakietowej, z wyjątkiem tego, że będziesz musiał utworzyć swój profil eSIM, aby rozpocząć pracę w sieci z usługodawcą.

Możesz pobrać jedną z aplikacji innych firm, zakończyć proces za pomocą ustawień lub po prostu pobrać swój profil za pomocą kodu QR przesłanego przez usługodawcę. Następnie wprowadź swoje dane, wybierz preferowany plan i możesz zaczynać.

Podobnie jak fizyczna karta SIM, eSIM przechowuje Twoje dane i może przepisywać kody za każdym razem, gdy zmieniasz telefon lub przechodzisz na nowego usługodawcę. Ta technologia może również obsługiwać dwie karty SIM, a przełączanie między nimi jest bardzo łatwe w ustawieniach urządzenia.

Urządzenia obsługujące eSIM

Chociaż ta technologia wydaje się postępowa, jej przyjęcie w firmach telefonii komórkowej było dość powolne. Mówiąc o telefonach, jest dostępny tylko w:

  • Flagowe modele serii Samsung Galaxy S i Z
  • iPhone SE 2 i nowsze
  • Google Pixel 3 i nowsze
  • Microsoft Surface Pro X

Ponadto ta funkcja jest dostępna tylko w wybranych krajach, takich jak Stany Zjednoczone. Ponadto urządzenia iPhone dostępne w Chinach ich nie obsługują.

Wręcz przeciwnie, jeśli chodzi o zegarki, Samsung zastosował tę technologię w swojej serii Galaxy wraz z LTE, jeszcze zanim pojawił się Apple Watch.

Idąc ich śladem, większość smartwatchów obsługujących LTE ma opcję eSIM.

Zwykła karta SIM kontra eSIM

Idea eSIM wywodzi się początkowo ze zwykłych kart SIM pod względem ich funkcjonalności, dlatego nie mają one większych różnic.

Jednak eSIM oferują pewne ulepszone możliwości, których nie można przegapić.

Zwykła karta SIMeSIMObsługuje tylko 1 sieć na razMoże obsługiwać do 5 sieci na razZa każdym razem, gdy zmieniasz telefon, musisz fizycznie zmienić i włożyć kartę SIMBezproblemowa aktualizacja telefonów, ponieważ nie musisz fizycznie zmieniać kart SIMIstnieją szanse na utratę karty SIM, jeśli trzymasz ją z dala od telefonuMniejsze ryzyko utraty karty eSIM, ponieważ jest ona wbudowana w sam smartfonAby rozpocząć, musisz ręcznie odebrać lub zamówić nową kartę SIMPo prostu skontaktuj się z usługodawcą, jeśli potrzebujesz karty eSIM być stosowany we wszystkich modelach telefonów bez dyskusjiTylko niektóre modele mają opcję działania na eSIM

Przeczytaj także: Jak przenieść dane na nowy iPhone

Zalety eSIM

Jak każdy inny produkt na rynku, eSIM ma swoje zalety. Zrozummy je, aby pomóc Ci podjąć świadomą decyzję o ich zakupie:

# 1. Jest łatwy w użyciu

Pożegnaj się z procesem uzyskiwania nowej karty SIM lub jej wymiany za każdym razem, gdy chcesz zmienić telefon. Dzięki eSIM możesz łatwo rozpocząć korzystanie z usług w momencie, gdy zaczniesz rozmawiać z usługodawcą.

#2. To jest bezpieczne

Nie ma dosłownie żadnych szans na utratę karty eSIM, ponieważ jest ona wbudowana w sam telefon. Zapobiega to używaniu oryginalnej karty SIM przez hakerów i oszustów do uzyskiwania informacji lub wykorzystywania jej do własnych potrzeb.

#3. Doświadczenie bez pinów

Gdy używasz karty eSIM, nie musisz już pamiętać, gdzie schowałeś pinezkę, aby otworzyć tackę karty SIM.

Chociaż jest to jedna z najmniejszych korzyści płynących z używania eSIM, świadomość, że Twoje małe zmartwienia zniknęły wraz z postępem technologicznym, wciąż jest całkiem wyzwalająca.

Instalowanie karty eSIM na kompatybilnym urządzeniu

Podstawowym krokiem w tym procesie jest sprawdzenie, czy Twój telefon jest zgodny z kartą eSIM. Aby sprawdzić te informacje, po prostu przejdź do ustawień telefonu, a gdzieś na kartach informacji i sieci znajdziesz tam wzmiankę.

Na przykład, jeśli używasz urządzenia firmy Samsung, możesz przejść do opcji Ustawienia > Połączenia > Menedżer kart SIM > Dodaj plan komórkowy. Jeśli widzisz, że opcja „Dodaj abonament komórkowy” jest dostępna, oznacza to, że Twój telefon obsługuje kartę eSIM.

Gdy masz pewność, że Twoje urządzenie jest zgodne, wykonaj poniższe czynności, aby je zainstalować. Wykonałem te kroki tylko dla określonych urządzeń, więc kroki mogą się nieznacznie różnić w zależności od modelu telefonu, ale ogólny proces pozostaje taki sam.

W Samsungach z serii S22

Oto kroki, które musisz wykonać, jeśli jesteś użytkownikiem serii Samsung S22:

Krok 1: Przejdź do Ustawienia > Połączenia.

Krok 2: Stuknij w Menedżera kart SIM.

Krok 3: Stuknij w Dodaj plan mobilny.

Krok 4: Po znalezieniu planu sieci komórkowej należy postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby aktywować kartę eSIM.

Jeśli masz kod QR dostarczony przez operatora sieci, możesz go zeskanować, przechodząc do opcji Ustawienia > Połączenia > Menedżer kart SIM > Dodaj plan sieci komórkowej > Zeskanuj kod QR operatora.

Na iPhonie 12 Mini

Czynności instalowania karty eSIM na wszystkich urządzeniach iPhone są takie same, więc niezależnie od używanego modelu poniższe czynności na pewno zadziałają.

Krok 1: Otwórz aparat w telefonie i zeskanuj kod QR.

Krok 2: Otrzymasz powiadomienie o nazwie „Wykryto plan komórkowy”.

Krok 3: Stuknij w niego i postępuj zgodnie z wymienionymi instrukcjami.

Dla użytkowników smartwatcha

Większość smartwatchy Apple i Galaxy z LTE jest kompatybilna z kartą eSIM. Możesz uzyskać do nich dostęp, przechodząc do „planów komórkowych” z menu ustawień i postępując zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Ostatnie słowa

Jedną z najlepszych zalet korzystania z eSIM jest to, że nie musisz nosić ze sobą wielu kart SIM podczas podróży. Możesz aktywować usługi roamingowe i korzystać z planów międzynarodowych natychmiast dostarczonych przez operatora sieci.

Należy jednak zauważyć, że karty eSIM nie mają wysokiego wskaźnika adopcji i nadal nie są dostępne w przystępnych cenowo smartfonach. Biorąc to pod uwagę, widzę, jak usługi eSIM przejmują kontrolę w ciągu najbliższych kilku lat.

Następnie sprawdź te przydatne narzędzia do odblokowywania kart SIM dla urządzeń iPhone i Android.

x