Praca zdalna – nowa rzeczywistość
Czyż nie uwielbiamy możliwości pracy z domu? To swoiste połączenie obowiązków zawodowych, krótkich drzemek i domowych porządków. A co najważniejsze, to połączenie wygody z efektywnością.
Jak do tego doszło? Kto by przypuszczał, że taki model pracy stanie się „nową normalnością”? Statystyki wskazują na niemal trzykrotny wzrost liczby stanowisk umożliwiających pracę zdalną w porównaniu z rokiem 2020. Badania pokazują również, że pracownicy są bardziej zadowoleni i chętniej angażują się w firmach, które oferują taką elastyczność.
Oczywiście, do tego stanu rzeczy przyczyniła się globalna pandemia, rozwój intuicyjnych technologii oraz bogactwo narzędzi wspomagających pracę zdalną.
Mówiąc o tych narzędziach, firmy, które sprawnie wdrożyły model pracy zdalnej lub hybrydowej, korzystają z różnorodnych programów. Ankieta przeprowadzona przez TrustRadius ujawniła, że dwie trzecie przedsiębiorstw inwestuje w oprogramowanie do wideokonferencji.
Rynek oferuje mnóstwo narzędzi do monitorowania zadań, wspierania pracy zespołowej czy komunikacji między pracownikami. Jednak przy tak szerokim wyborze pojawia się pytanie: jak wybrać to, co najlepsze dla naszej organizacji?
I tutaj na scenę wkracza Miro.
Czym jest Miro?
Miro (wcześniej znane jako RealTimeBoard) to platforma do wizualnej współpracy, która narodziła się w 2011 roku. Umożliwia zespołom współdziałanie w hybrydowych środowiskach pracy, bez uszczerbku dla produktywności. To narzędzie jest skierowane do firm różnej wielkości (bo rozmiar w przypadku Miro nie ma znaczenia 😜), ale także do szkół, organizacji non-profit czy konsultantów.
Platforma zyskała uznanie wielu czołowych firm, a jeśli to Cię jeszcze nie przekonało, podpowiemy, jak Miro może pomóc Twojej organizacji!
W jaki sposób Miro może Ci pomóc?
Miro ma szerokie zastosowanie w różnych obszarach funkcjonowania firmy. Elastyczna tablica, bogaty wybór szablonów i innowacyjne funkcje współpracy sprawią, że Twój zespół włączy Miro do codziennego użytku. Zobaczmy, w jaki sposób możesz wykorzystać Miro w różnych sytuacjach:
#1. Spotkania i warsztaty
Spotkania i warsztaty online to nieodłączna część pracy zdalnej. Prostym rozwiązaniom typu Google Meet czy Zoom może czegoś brakować, bo spotkania to już nie tylko rozmowy. Tu na pomoc przychodzi Miro.
Miro oferuje nie tylko platformę do spotkań online, ale także szereg szablonów, które uczynią spotkania bardziej angażujące i kreatywne. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz:
- lodołamacza dla nowej grupy,
- codziennego spotkania statusowego,
- omówienia agendy,
- czy aktywności integracyjnej,
szablony Miro są właśnie dla Ciebie. Dostępnych jest 56 szablonów dedykowanych wyłącznie spotkaniom i warsztatom. Dzięki nim pracownicy czują się bardziej zjednoczeni, a praca zdalna staje się bardziej produktywna. Co więcej, możesz wzbogacić spotkania dźwiękami i muzyką!
#2. Burza mózgów
Innowacyjność i kreatywność rozkwitają, gdy ludzie pracują razem. A nieskończona przestrzeń robocza Miro sprawia, że ten proces staje się jeszcze bardziej satysfakcjonujący! Wybierz jeden z setek szablonów burzy mózgów, dostępnych w Miro, takich jak:
- szablon z karteczkami samoprzylepnymi,
- szablon sześciu kapeluszy myślowych,
- odwrócony szablon burzy mózgów,
- losowy szablon słów,
i wiele innych! Jest ich ponad 300! Nie krępuj się, daj upust swojej wyobraźni! To narzędzie oferuje jeszcze więcej funkcji, które usprawnią burzę mózgów w Twoim zespole.
Możesz usprawnić proces poprzez anonimowe głosowanie, uporządkować go za pomocą wyszukiwania słów kluczowych i zachować efekty pracy na przyszłość. Możesz też przenieść fizyczne tablice na wirtualną przestrzeń za pomocą funkcji przechwytywania karteczek i umożliwić zespołowi dodawanie notatek.
Wirtualne płótno Miro posiada funkcję ramek, która pomaga lepiej organizować pracę i ułatwia planowanie. To połączenie przestrzeni fizycznej i cyfrowej! I wreszcie, możesz śledzić swój pomysł od etapu koncepcji do realizacji!
#3. Zarządzanie projektami
Zarządzanie wieloma projektami jednocześnie to nie lada wyzwanie. Przecież „nie od razu Rzym zbudowano”. Projekty wymagają podzielenia na mniejsze zadania, które należy realizować krok po kroku. Liczne zadania i zaangażowani ludzie muszą być odpowiednio zarządzani i monitorowani. To może być trudne, ale nie dla Miro!
Miro to doskonałe narzędzie do wizualizacji zadań, podzadań i zależności, co ułatwia zrozumienie zakresu prac niezbędnych do realizacji projektu. Ułatwia dostosowywanie projektów do różnych zespołów, zapewniając wszystkim aktualne informacje o postępach. Oto kilka funkcji Miro, które znacznie usprawniają zarządzanie projektami:
- Funkcje mapowania myśli i historii użytkownika pomagają lepiej zwizualizować zadania i opracować strukturę podziału pracy.
- Funkcja śledzenia zadań w Miro zapewnia kompleksowy widok wszystkich informacji, co pozwala mieć pewność, że żadne zadanie nie umknie uwadze.
- Narzędzia takie jak planowanie PI i inne umożliwiają menedżerom projektów lepsze przygotowanie się do spotkań i prowadzenie warsztatów rozwijających umiejętności zespołu.
- Możliwość scentralizowania tablic Kanban, wykresów Gantta, macierzy RACI i map historii użytkowników zapewnia przejrzystość całego projektu.
#4. Sprzedaż
Miro to świetne narzędzie do współpracy zdalnej, a jego funkcje dla zespołów sprzedażowych są prawdziwym bonusem! Miro pomaga usprawnić pracę działu sprzedaży i zarządzać relacjami z klientami. Zobaczmy, jak Miro może pomóc zespołom sprzedażowym:
- Wizualna przestrzeń robocza Miro idealnie nadaje się do planowania strategii sprzedaży. Można wykorzystać szablony do planowania strategii rynkowej, wyznaczania kluczowych celów, monitorowania potencjalnych klientów, przeprowadzania analizy konkurencji i planowania kampanii.
- Mapowanie ścieżki klienta w Miro pomaga zespołom sprzedażowym skutecznie śledzić klientów na każdym etapie lejka sprzedażowego. Ułatwia to identyfikację najważniejszych punktów styku, problemów klientów i obszarów rozwoju. Wizualizacja leadów i cykli sprzedaży pomaga zespołowi w zarządzaniu portfelem klientów.
- Twórz podręczniki, wizualne materiały szkoleniowe, przewodniki itp., korzystając z wirtualnego płótna Miro, i rozwijaj swój zespół sprzedaży.
- Miro oferuje integrację z narzędziami CRM, takimi jak Hubspot, Salesforce i Pipedrive, umożliwiając zespołom dostęp do wszystkich danych w jednym miejscu.
#5. Praca hybrydowa
I oto gwiazda wieczoru – praca hybrydowa. Miro to jedno z najbardziej intuicyjnych i wszechstronnych narzędzi do pracy zdalnej. Umożliwia bezproblemową współpracę bez względu na to, czy masz ochotę założyć spodnie i pójść do biura, czy wolisz pracować z kanapy. Rzućmy okiem na funkcje Miro wspierające pracę zdalną:
- Spotkania w Miro to coś więcej niż tylko tekst, audio i wideo. Zespół może jednocześnie pracować na tablicy, tworzyć, wprowadzać innowacje i współpracować.
- Miro jest kompatybilne z różnymi urządzeniami, od tabletów po smartfony!
- Dostosuj Miro do swoich potrzeb dzięki ponad 100 aplikacjom i integracjom.
- Wykorzystaj dwukierunkową synchronizację, automatyzację i wbudowane tablice Miro, aby zintegrować je z istniejącymi narzędziami i wszystko ze sobą zsynchronizować.
Skoro poznaliśmy już zastosowania Miro, przyjrzyjmy się cechom, które wyróżniają to narzędzie.
Unikalne cechy Miro
Oto kilka cech, które sprawiają, że Miro jest wyjątkowe i dlaczego warto wybrać je do pracy w Twojej firmie!
#1. Diagramowanie
Nic nie ułatwia pracy tak, jak przejrzysty diagram. W rzeczywistości prawie 70% użytkowników Miro tworzy diagramy i mapy procesów. Miro oferuje wiele unikalnych narzędzi, które pomagają tworzyć intuicyjne i reprezentatywne schematy przepływu pracy. Możesz używać podstawowych schematów blokowych, narzędzi BPMN, diagramów UML, zaawansowanej architektury sieci i wielu innych do diagramowania.
Biblioteka Miro zawiera wiele szablonów schematów blokowych, takich jak schemat ścieżek, schemat przepływu danych, drzewo decyzyjne i inne. Są one dostępne zawsze, gdy trzeba zmapować nowy proces lub dostosować istniejący.
#2. Zwinne metody pracy
Miro ma wiele funkcji, które pomogą Ci usprawnić zwinne metody pracy. Dzięki Miro planowanie sprintu, codzienne scrumy, przeglądy sprintu i retrospekcje stają się interaktywne. Miro angażuje użytkowników pracujących zdalnie.
Importuj zadania z dodatkowych narzędzi, takich jak Jira, Asana, Rally, Azure, a nawet arkuszy kalkulacyjnych do Miro i dostosowuj swoje przepływy pracy w czasie rzeczywistym. Na koniec zwizualizuj zadania i zależności i zamień pomysły w rzeczywistość za pomocą tablic Kanban, które możesz dostosować.
#3. Miroverse
Jeśli znudziły Cię najnowsze produkcje filmowe i szukasz czegoś nowego, Miroverse może być miejscem dla Ciebie. To wspólne forum, gdzie możesz zobaczyć, jak inni wykorzystują Miro i czerpać inspiracje.
Jeśli nawet po tysiącach szablonów dostępnych w Miro wciąż brakuje Ci pomysłów (co jest mało prawdopodobne), możesz zajrzeć do Miroverse i przeszukać tablice pod kątem tematu, firmy lub autora!
#4. Modelowanie szkieletowe
Zaczynamy się zastanawiać, czy jest coś, czego Miro nie potrafi. Szybko twórz szablony stron internetowych i ekranów produktów o niskiej wierności za pomocą szablonów szkieletowych Miro i biblioteki interfejsu użytkownika. Miro integruje się z platformami takimi jak IconFinder i Unsplash, zapewniając natychmiastowy dostęp do grafik. Użyj ramek, aby pokazać wiele stron internetowych lub ekranów produktów i połącz je za pomocą strzałek i linków, aby pokazać przepływ.
Co sprawia, że Miro jest najlepszym narzędziem?
Najlepszą rzeczą w Miro, nawet po tym wszystkim, o czym Ci powiedzieliśmy, jest to, że możesz używać Miro zamiast dziesięciu innych narzędzi do różnych celów.
Miro ma funkcje, które posiada takie narzędzie jak Asana, czyli zarządzanie zadaniami i projektami. Ale dodatkowo pozwala na wizualizację zadań i przepływu pracy, czyniąc współpracę bardziej efektywną. A jego szablony umożliwiają większą kreatywność, elastyczność i łatwość użytkowania. Jednocześnie Miro przewyższa narzędzia takie jak Trello pod względem różnorodności formatów wizualnych, które oferuje poza tablicami Kanban.
Ma więcej integracji i tysiące szablonów niż inni konkurenci na rynku. Zapewnia kompleksową integrację Twojej pracy, o której inne narzędzia mogą tylko pomarzyć. Dodatkowo, interfejs użytkownika i łatwość obsługi sprawiają, że praca z nim jest płynna i przyjemna dla oka.
Jak zacząć korzystać z Miro?
Wejdź na stronę Miro i zarejestruj się za pomocą adresu e-mail, aby otrzymać darmową wersję próbną. Wypróbuj wszystkie funkcje, o których wspominaliśmy. Gdy będziesz gotowy, aby przejść na plan płatny, zespół sprzedaży Miro pomoże Ci wybrać ten, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Oferują trzy rodzaje planów:
- Starter – od 8 USD za użytkownika miesięcznie przy płatności rocznej lub 10 USD przy płatności miesięcznej.
- Biznes – od 16 USD za użytkownika miesięcznie przy płatności rocznej lub 20 USD przy płatności miesięcznej.
- Enterprise – dostosowywana platforma z wybranymi funkcjami.
Do Twojej dyspozycji jest dział pomocy technicznej, który pracuje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i jest gotowy, by pomóc Ci w razie potrzeby, a także przeszkolić Cię w obsłudze aplikacji. Miro ma też szeroki zakres dokumentacji, która sprawi, że cały proces wdrożenia będzie maksymalnie płynny.
Podsumowanie!
Teraz możemy śmiało powiedzieć, że opowiedzieliśmy o Miro wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz go używać. Jesteśmy fanami tej platformy i wiemy, że to jest rozwiązanie, którego potrzebuje Twoja firma! Wejdź na stronę Miro już dziś i wypróbuj to narzędzie!
Możesz również zapoznać się z naszą recenzją platformy do zarządzania pracą Wrike.
newsblog.pl