Jak długo koronawirus może żyć na smartfonie?

W najlepszych czasach smartfony są magnesami dla zarazków. Wraz z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa są potencjalnym wektorem infekcji. Wirus może potencjalnie żyć na ekranie telefonu przez kilka dni.

Do 96 godzin, o ile wiemy

CDC twierdzi, że jest to możliwe dostać COVID-19 jeśli dotkniesz powierzchni, na której znajduje się wirus SARS-CoV-2, a następnie dotkniesz ust, nosa, a może nawet oczu. Organizacja poleca codzienne czyszczenie i dezynfekcja „powierzchni narażonych na dotyk”.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, oryginalny wirus SARS-CoV z 2003 roku był stabilny na szklanych powierzchniach do 96 godzin (cztery dni). Trwał na powierzchniach ze stali nierdzewnej i tworzyw sztucznych do 72 godzin (trzy dni). Więcej informacji można znaleźć na stronie 29 w części „Stabilność i odporność koronawirusa SARS” w ten raport dotyczący oryginalnego wirusa SARS ze Światowej Organizacji Zdrowia.

Niedawne badanie przeprowadzone przez Narodowy Instytut Zdrowia odkryli, że obecny nowy koronawirus (SARS-CoV-2) może żyć na powierzchniach takich jak plastik i stal nierdzewna do 72 godzin (trzy dni).

Naukowcy nie sprawdzili, jak długo ostatni koronawirus utrzymuje się na szkle, ale poza tym miał podobne wyniki do poprzedniego koronawirusa SARS.

Z tego, co wiemy, najlepiej byłoby założyć, że nowy koronawirus może pozostać obecny i zakaźny na szkle przez cztery dni. Dotyczy to każdego urządzenia ze szklanym ekranem, od iPhone’ów i telefonów z systemem Android po iPady i laptopy z systemem Windows z ekranem dotykowym.

Oczyść telefon po wyjściu z domu

Osoba czyszcząca telefon chusteczką dezynfekującą.

Teoretycznie możesz poddać telefon kwarantannie na cztery dni za każdym razem po dotknięciu, aby upewnić się, że nie jest zanieczyszczony nowym koronawirusem.

Ale w prawdziwym świecie prawdopodobnie ciągle dotykasz telefonu i możesz przenosić wirusa z telefonu na inne powierzchnie. Koronawirus może długo utrzymywać się na szklanych powierzchniach, dlatego regularna dezynfekcja smartfona ma kluczowe znaczenie.

Aby zachować bezpieczeństwo, zalecamy dezynfekcję smartfona po każdym użyciu go w miejscach publicznych. Kiedy wrócisz do domu, dokładnie umyj ręce i odkaż smartfon w tym samym czasie. Jeśli myjesz ręce bez dezynfekcji smartfona, możesz dotknąć smartfona, złapać wirusa SARS-CoV-2 na palce, a następnie przenieść go na inne powierzchnie – lub twarz, co może spowodować infekcję.

Jeśli masz zamiar wyjść przez jakiś czas, rozważ regularne używanie chusteczek dezynfekujących do czyszczenia telefonu, tak jak regularnie używasz środka odkażającego lub myjesz ręce. Powinieneś unikać dotykania twarzy w miejscach publicznych (i ogólnie), ale szczególnie powinieneś unikać dotykania twarzy po dotknięciu telefonu, jeśli jest on potencjalnie zanieczyszczony.

Zanieczyszczony ekran telefonu również stanowi zagrożenie, jeśli musisz zbliż telefon do twarzy, aby odebrać połączenie. Najlepiej, aby telefon był jak najbardziej czysty.

Jeśli masz zegarek Apple Watch, możesz nawet używać Apple Pay z zegarkiem Apple Watch, aby płacić za rzeczy bez wyciągania telefonu i dotykania go. Upewnij się, że wyczyść zegarek wraz z rękami i telefonem. Niektóre inne smartwatche i opaski fitness obejmują również płatności zbliżeniowe, w tym zegarki Galaxy Watch (Samsung Pay), smartwatche Google Wear OS (Google Pay) i kilka Fitbitów (Fitbit Pay.)

Jak długo wirus utrzymuje się na innych powierzchniach?

To samo badanie NIH wykazało również, że wirus może przetrwać na tekturze do 24 godzin, miedzi do czterech godzin, a nawet w postaci aerozolu do trzech godzin. Tutaj jest co musisz wiedzieć o obecności koronawirusa na różnych powierzchniach.

Nawiasem mówiąc, wirusy nie są technicznie uważane za „żywe”, więc mówienie o tym, jak długo mogą „żyć” na powierzchni, jest technicznie niewłaściwe. Wirusy nazywamy „żywymi”, jeśli nadal są zaraźliwe. Po dostatecznym czasie poza żywą komórką – i wystawieniu na działanie elementów – wirus rozpada się, rozpada i staje się niezdolny do zarażenia kogokolwiek.