Jak dodawać i edytować metadane w programie Photoshop

Metadane nie są ważne dla przeciętnego człowieka. Dzieje się tak pomimo faktu, że przeciętny człowiek robi zdjęcia telefonem i przesyła je do sieci. Metadane na tych zdjęciach zawierają dokładną lokalizację, w której zdjęcie zostało zrobione. Jest przechwytywany automatycznie i nikt tak naprawdę nie myśli dwa razy. To powiedziawszy, metadane niekoniecznie są złe, zwłaszcza jeśli jesteś fotografem lub projektantem. Aparaty zapisują wiele potrzebnych fotografom informacji, takich jak marka aparatu i ustawienia, w jakich był robiony podczas wykonywania określonego zdjęcia. Photoshop ma potencjał, by zrobić to samo. Program domyślnie nie zapisuje wielu metadanych do obrazu. Możesz jednak łatwo dodawać i edytować metadane w programie Photoshop.

Metadane w programie Photoshop

Otwórz plik programu Photoshop, np. PSD, lub otwórz obraz w programie Photoshop. Jeśli otworzysz zdjęcie, będzie zawierało sporo metadanych. Jeśli chcesz, możesz edytować te metadane. Jeśli utworzyłeś obraz w Photoshopie, będzie miał bardzo mało metadanych. Domyślne ustawienia metadanych w Photoshopie dodają między innymi nazwisko autora i datę ich utworzenia.

Aby dodać metadane, otwórz menu Plik i przejdź do Informacje o pliku.

Otworzy się nowe okno, w którym możesz dodawać i edytować metadane. Photoshop obsługuje standard XMP do przechowywania metadanych. Został opracowany przez firmę Adobe i przechowuje znaczną ilość informacji. Mówiąc ogólnie, wpisujesz nazwisko i tytuł autora, nazwę dokumentu i stan praw autorskich, a także opis, słowa kluczowe i ocenę pliku.

Możesz także edytować lub dodawać dane kamery na karcie Dane kamery. Karta Dane GPS umożliwia edycję danych lokalizacji obrazu.

Jeśli otwarty plik jest obrazem utworzonym w całości w programie Photoshop, przejdź do karty Surowe dane w tym oknie, aby zobaczyć, jakie dane zostały do ​​niego dodane domyślnie. Oczywiście możesz go edytować. Po dodaniu i edycji metadanych w programie Photoshop zapisywany obraz oraz plik zostaną zapisane z tymi danymi.

Czytanie metadanych

Możesz czytać metadane dowolnego pliku natywnie w swoim systemie operacyjnym, niezależnie od tego, czy używasz systemu Windows, czy macOS. Po prostu przejdź do Właściwości lub Szczegóły pliku, aby wyświetlić dane. Twój system operacyjny będzie w stanie pokazać większość danych, ale nie wszystkie. Możesz użyć dedykowanej przeglądarki metadanych, aby odczytać metadane lub po prostu otworzyć obraz w programie Photoshop i zobaczyć, jakie dane znajdują się na karcie Surowe dane.