Jak edytować filmy

Przy tak dużej ilości dostępnych materiałów wideo możesz zacząć edytować własne filmy. Chociaż może się to wydawać dość skomplikowane, w rzeczywistości tak nie jest – nie, jeśli używasz odpowiedniego zestawu narzędzi.

W zależności od urządzenia, którego używasz do edycji filmów, będziesz mieć różne aplikacje, które mogą Ci pomóc w tym zadaniu. Oczywiście edycja wideo nie jest zarezerwowana tylko dla komputerów. W dzisiejszych czasach smartfony są wystarczająco wydajne, aby pomóc Ci bawić się swoimi filmami.

Jak edytować filmy na iPhonie

Edytowanie filmów nagranych za pomocą iPhone’a jest łatwe w systemie iOS. Dzięki wbudowanej aplikacji Zdjęcia możesz przycinać filmy za pomocą zaledwie kilku dotknięć.

Jeśli przypadkowo użyłeś opcji „Zapisz wideo”, możesz przywrócić pierwotną długość filmu.

 • Otwórz edytowaną wersję wideo w aplikacji Zdjęcia.
 • Dotknij „Edytuj”.
 • Dotknij „Przywróć”.
 • Dotknij „Przywróć oryginał” i to wszystko.

Jak edytować wideo na komputerze Mac

Na szczęście aplikacja Zdjęcia firmy Apple jest również dostępna na komputery z systemem Mac OS X. Proces edycji wideo w ten sposób jest dość podobny do wersji na iOS.

 • Uruchom aplikację „Zdjęcia” na komputerze Mac. Jeśli nie masz go w doku, użyj Findera i wyszukaj go w menu Aplikacje.
 • Teraz powinieneś zobaczyć listę swoich zdjęć i filmów. Kliknij dwukrotnie film, który chcesz edytować. Jeśli wideo, które chcesz edytować, nie znajduje się na tej liście, po prostu użyj opcji przeglądania w aplikacji, aby go zlokalizować.
 • Za pomocą myszy lub gładzika umieść wskaźnik myszy nad plikiem wideo.
 • Przycisk akcji powinien pojawić się na górze filmu – to ten, który wygląda jak trybik. Kliknij to.
 • Kliknij „Przytnij” w wyświetlonym menu.
 • Teraz pojawi się okno edycji wraz z osią czasu filmu.
 • Użyj żółtych suwaków, aby ustawić czas rozpoczęcia i zakończenia.
 • Gdy to zrobisz, możesz wyświetlić podgląd nowej wersji swojego filmu, klikając przycisk odtwarzania.
 • Jeśli jesteś zadowolony z edycji, kliknij przycisk „Przytnij”, aby zapisać zmiany.

Jeśli chcesz cofnąć wykonane przycinanie, wykonaj poniższe czynności:

 • Otwórz edytowaną wersję wideo w aplikacji Zdjęcia.
 • Kliknij „Edytuj”.
 • Kliknij przycisk akcji, ten wyglądający jak trybik.
 • Kliknij „Zresetuj przycięcie”.

Jak edytować filmy na urządzeniu z Androidem

Jeśli chodzi o urządzenia z Androidem, aplikacja Zdjęcia Google jest całkiem zdolna do podstawowej edycji wideo. Pozwala na odtwarzanie dowolnego filmu, który masz na smartfonie lub tablecie z Androidem. Jeśli nie masz go jeszcze na swoim urządzeniu, możesz go pobrać z Google Play.

Ponieważ Zdjęcia Google automatycznie zapisują edytowany film jako nowy plik, nie musisz się martwić, że zastąpi on oryginalny film.

Jak edytować filmy na Chromebooku

Jeśli potrzebujesz podstawowych opcji edycji na swoim Chromebooku, aplikacja Zdjęcia Google będzie idealnym kandydatem. Aby dowiedzieć się, jak przycinać swoje filmy w ten sposób, zapoznaj się z poprzednią sekcją, która dotyczy edycji wideo na Androidzie.

Każdy, kto chce zrobić coś więcej niż proste przycinanie, będzie musiał użyć aplikacji do edycji wideo innej firmy. Dwie z najpopularniejszych takich aplikacji na Chromebooka to PowerDirector oraz Kinemaster. Niestety, będziesz musiał zapłacić, aby uzyskać pełny zestaw funkcji, które zapewniają te aplikacje. Oczywiście obie aplikacje mają również bezpłatną wersję, co zapewnia więcej funkcji niż Zdjęcia Google.

PowerDirector to wydajna aplikacja do edycji, zoptymalizowana do pracy z Chromebookami. Oprócz podstawowej edycji umożliwia dodawanie muzyki, efektów, zwolnionego tempa i wielu innych opcji. W porównaniu z tym Kinemaster jest znacznie potężniejszym edytorem wideo, ale także bardziej złożonym, jeśli chodzi o nauczenie się z niego korzystać. Jedną z najlepszych funkcji jest edycja klatka po klatce, która zapewnia profesjonalną, precyzyjną edycję.

Jak edytować filmy na komputerze z systemem Windows 10

Windows 10 ma wbudowaną aplikację Zdjęcia, która zawiera wiele przydatnych funkcji edycji wideo. Jeśli chcesz przyciąć zbyt długi film, ta aplikacja bardzo to ułatwia.

Poza tym istnieje wiele innych edytorów wideo, z których możesz korzystać, niektóre za darmo, a niektóre nie. Wszystko zależy od tego, ile edycji planujesz zrobić i na jakim poziomie. Na przykład, Filmowiec to bezpłatna aplikacja, która zapewnia podstawowe funkcje edycji. Ale jeśli planujesz edytować dużo materiału z różnymi klipami, wstawkami obrazów, miksem audio, efektami, przejściami i tak dalej, będziesz potrzebować do tego profesjonalnego narzędzia. Jedną z najlepszych profesjonalnych aplikacji w branży jest Premiera adobektóry niestety wcale nie jest tani.

Jak edytować filmy za pośrednictwem usługi sieciowej online

Jeśli od czasu do czasu musisz przyciąć jeden lub dwa wideo, być może najlepszym rozwiązaniem są edytory wideo online. Te strony internetowe umożliwiają bezpłatną podstawową edycję wideo. To całkiem przyzwoite rozwiązanie w porównaniu do aplikacji, które musisz zainstalować.

Niektóre z najpopularniejszych takich stron to Clipchamp, WeVideooraz Adobe Spark. Wszystkie zapewniają przyzwoite opcje edycji wideo bezpłatnie. Dlatego sprawdź każdy z nich, aby znaleźć ten, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Jak edytować filmy na YouTube

Będąc największą platformą wideo w Internecie, YouTube zdał sobie sprawę, jak ważne jest umożliwienie użytkownikom edycji filmów. Chociaż nie zapewnia żadnych zaawansowanych funkcji edycji, wystarczy przyciąć filmy i usunąć niektóre sekcje ze środka.

Oczywiście pierwszym krokiem jest przesłanie filmu do YouTube za pomocą konta Google. Gdy to zrobisz, przejdź do listy swoich filmów i kliknij „Edytor” w menu po lewej stronie. Teraz zobaczysz swój film i oś czasu pod nim. Użyj opcji „Przytnij”, aby zmienić pozycję początkową i końcową swojego filmu. Aby usunąć środkową część filmu, użyj opcji „Podziel”.

Po zakończeniu możesz zapisać zmiany w oryginalnym filmie lub utworzyć nowy na podstawie właśnie dokonanej edycji.

Jak edytować filmy na Instagram

Jeśli chcesz edytować filmy na Instagram, możesz skorzystać z wielu aplikacji do edycji. Na poniższej liście znajdziesz cztery aplikacje, które są dość popularne i mają przyzwoity zestaw funkcji.

 • Inshot – Przycinaj, przycinaj i dziel swoje filmy. Zawiera filtry i efekty, a także spowolnienie i przyspieszenie. Możesz także dodać naklejki, tekst i muzykę.
 • szybko – Stworzony przez GoPro, Quik umożliwia importowanie filmów z dowolnego źródła i w różnych formatach. Do swojego filmu możesz dodać tekst, muzykę, nakładki, emotikony i wiele innych dzwonków i gwizdków.
 • Magisto – Ten wykorzystuje moc sztucznej inteligencji, aby pomóc Ci tworzyć filmy, które naprawdę pop. Podobnie jak inne aplikacje z tej listy, może dodawać animacje, tekst, muzykę i filtry do Twoich filmów.
 • Adobe Premiere Rush – Jedną z głównych funkcji aplikacji Adobe jest to, że synchronizuje ona wszystko, co robisz, w dedykowanej pamięci w chmurze. Wspaniałe w tym jest to, że umożliwia edycję tego samego wideo z dowolnego używanego urządzenia.

Warto zauważyć, że InShot, Quik i Magisto wymagają opłacenia abonamentu, aby móc korzystać z pełnego zestawu ich funkcji. Z drugiej strony Adobe Premiere Rush jest całkowicie darmowy, ale ma limit 2 GB na przechowywanie w chmurze. Jeśli potrzebujesz więcej, będziesz musiał za to zapłacić.

Jak edytować filmy dla TikTok

TikTok jest obecnie drugą najpopularniejszą platformą do udostępniania wideo, zaraz za YouTube. Chociaż TikTok ma wbudowany edytor wideo, będziesz potrzebować aplikacji do tworzenia filmów, które naprawdę wyskakują. Oto niektóre z popularnych aplikacji, które powinieneś wypróbować.

Łatwa edycja wideo

Teraz, gdy wiesz, jak edytować filmy niezależnie od używanej platformy, nadszedł czas na kreatywność. Niezależnie od tego, czy chcesz przyciąć domowe wideo, czy przygotować kuszącą prezentację w mediach społecznościowych, masz do tego odpowiednie narzędzia.

Czy udało Ci się edytować film, który chciałeś? Którą aplikację uważasz za najwygodniejszą do edycji wideo? Podziel się swoimi przemyśleniami w sekcji komentarzy poniżej.

x