Jak grać w gry Nintendo 3DS w systemie Linux

Nintendo 3DS to przenośna konsola do gier wideo zbudowana przez Nintendo. Został wydany w lutym 2011 roku i jest jedną z najbardziej udanych konsol do gier Nintendo, sprzedającą miliony jednostek.

Jeśli kochasz Nintendo 3DS i chcesz doświadczyć go na komputerze z systemem Linux, możesz to zrobić dzięki emulatorowi Citra. W tym przewodniku omówimy, jak skonfigurować Citrę do grania w gry 3DS, jak zapisać, a nawet jak skonfigurować kontroler!

Uwaga: uzależniające wskazówki w żaden sposób nie zachęcają ani nie akceptują nielegalnego pobierania lub dystrybucji plików ROM dla Citra. Jeśli chcesz grać w gry Nintendo 3DS z Citra, użyj własnych plików ROM z grami, które zostały zarchiwizowane na komputerze, zgodnie z prawem

Instalowanie emulatora Citra w systemie Linux

Emulator Citra jest eksperymentalny i czasami może być nieco niestabilny. Jest to jednak najlepszy sposób na emulację Nintendo 3DS na platformie Linux. Aby uruchomić emulator Citra 3DS, zacznij od otwarcia okna terminala.

Po otwarciu okna terminala na pulpicie systemu Linux postępuj zgodnie z instrukcjami instalacji wiersza polecenia opisanymi poniżej, które odpowiadają aktualnie używanemu systemowi Linux. Obecnie Citra jest obsługiwana przez Snaps, Flatpak i kod źródłowy.

Pakiet Snap

Citra jest dostępna jako pakiet Snap. Jednak w żadnym wypadku nie jest to „stabilny” pakiet Snap. Zamiast tego emulator Citry znajduje się w kanale „Edge”. Aby uruchomić go w systemie, zacznij od upewnienia się, że środowisko uruchomieniowe Snap jest skonfigurowane na komputerze z systemem Linux. Następnie użyj przystawka zainstalować polecenie poniżej za pomocą -krawędź flag, aby uruchomić najnowszy pakiet emulatora Citra 3DS.

sudo snap install citra-mts --edge

Flatpak

Oprócz Snap emulator Citra jest dostępny również jako Flatpak. Jednak, w przeciwieństwie do wielu innych Flatpaków, Citra nie jest hostowana w sklepie z aplikacjami Flathub. Zamiast tego użytkownicy muszą zainstalować dedykowane repozytorium Citra Flatpak. Oto jak to zrobić.

Po pierwsze, upewnij się, że środowisko uruchomieniowe Flatpak działa w systemie, postępując zgodnie z tym przewodnikiem. Gdy środowisko wykonawcze Flatpak działa, musisz dodać repozytorium Flathub. Dlaczego? Hostowane są na nim różne zależności, na których opiera się Citra.

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo

Po dodaniu repozytorium Flathub nadszedł czas, aby zainstalować Citrę z repozytorium emulatora Citra.

Aby zainstalować wersję nocną:

flatpak install https://flatpak.citra-emu.org/citra-nightly.flatpakref

Aby zainstalować wydanie kanaryjskie:

flatpak install https://flatpak.citra-emu.org/citra-canary.flatpakref

Budowanie ze źródła

Jeśli nie lubisz Snapów i Flatpaków, możesz zbudować Citrę z kodu źródłowego. Aby rozpocząć, postępuj zgodnie z poleceniami na ta strona aby skonfigurować zależności. Zainstaluj także pakiet „git”, ponieważ konieczne jest pobranie kodu źródłowego.

Po usunięciu wszystkich zależności użyj polecenie git clone aby pobrać najnowszy kod źródłowy Citra na komputer z systemem Linux.

git clone --recursive https://github.com/citra-emu/citra  cd citra

Następnie skompiluj kod i zainstaluj Citra.

mkdir build cd build cmake .. -DCMAKE_BUILD_TYPE=Release make sudo make install

Więcej informacji o tym, jak zbudować Citrę i przygotować ją do pracy w systemie Linux, można znaleźć w oficjalnej dokumentacji tutaj.

Granie w gry 3DS z Citra

Aby zagrać w grę 3DS z emulatorem Citra, znajdź przycisk „Plik” i kliknij go myszą. W menu „Plik” znajdź przycisk „Załaduj plik” i kliknij go.

Wybranie przycisku „Załaduj plik” spowoduje otwarcie okna dialogowego z otwartym plikiem. Użyj tego pola, aby wyszukać plik ROM Nintendo 3DS ROM, który chcesz uruchomić w emulatorze 3DS. Citra rozpocznie grę natychmiast po wybraniu pliku ROM.

Zapisywanie / ładowanie

Chcesz zapisać swoją grę? Oto co robić. Najpierw znajdź menu „Emulacja” i kliknij je, gdy ROM jest uruchomiony. Następnie spójrz w oknie „Emulacja” na opcję „Zapisz stan” i wybierz ją, aby zapisać grę.

Uwaga: istnieje wiele miejsc zapisywania stanu, więc zapisz grę tyle razy, ile chcesz!

Aby załadować zapisaną grę, zacznij od kliknięcia menu „Emulacja” myszą, gdy ROM jest w użyciu. Następnie znajdź opcję „Stan ładowania”. W „Load State” wybierz stan zapisu, który chcesz załadować.

Konfigurowanie kontrolera

Citra ma wsparcie kontrolera. Aby skonfigurować kontroler, wykonaj następujące czynności. Najpierw podłącz kontroler do komputera z systemem Linux. Następnie kliknij menu „Emulacja” i wybierz przycisk „Konfiguruj”.

W obszarze „konfiguruj” znajdź „Sterowanie” i kliknij go. Gdy znajdziesz się w obszarze „kontroli”, użyj interfejsu użytkownika, aby skonfigurować przyciski. Po zakończeniu konfiguracji kontrolera kliknij przycisk „OK”, aby zapisać ustawienia. Citra natychmiast rozpocznie korzystanie z konfiguracji kontrolera.