Jak grać w gry Sega DreamCast w systemie Linux

Sega Dreamcast jest powszechnie uważana za jedną z najgorszych konsol do gier wideo wszechczasów, pokonując Sega Saturn i Atari Jaguar. Jednak pomimo jego fatalnej wydajności pod koniec lat 90-tych, wielu osobom się podobał i świetnie się bawili z konsolą. Jeśli jesteś graczem na Linuksie i tęsknisz za Sega Dreamcast, nie trać czasu na szukanie takiego, który można kupić w serwisie eBay. Zamiast tego zaoszczędź pieniądze i postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem, w jaki sposób możesz emulować i grać w gry Sega DreamCast w systemie Linux!

Uwaga: newsblog.pl w żaden sposób nie zachęca ani nie akceptuje nielegalnego pobierania lub dystrybucji plików ROM dla Lxdream. Jeśli chcesz grać w gry Sega Dreamcast z Lxdream, użyj legalnie własnych plików ROM, których kopię zapasową utworzyłeś na swoim komputerze.

Zainstaluj Lxdream

Emulacja Dreamcast w systemie Linux jest mniej niż gwiezdna. Niektórzy powiedzieliby, że jest to jedna z najtrudniejszych konsol do pracy w systemie Linux, ze względu na brak wsparcia i dobrych aplikacji emulatorów. Na szczęście istnieje doskonały (choć stary) emulator Dreamcast, który sprosta temu zadaniu. Nazywa się Lxdream, a ostatnia aktualizacja kodu miała miejsce w 2008 roku. Pomimo swojego wieku, użytkownicy mogą używać go do emulacji Sega Dreamcast w systemie Linux.

Ubuntu / Debian

Lxdream nie jest częścią źródeł oprogramowania Ubuntu, więc instalacja go w systemie Ubuntu Linux nie jest możliwa za pomocą prostego polecenia Apt. Co więcej, jedynym pakietem DEB dostępnym dla Ubuntu jest pakiet DEB sprzed 11 lat, który nie działa.

Uwaga: ten proces będzie działał również w Debianie. Pamiętaj, aby zmienić polecenia Apt za pomocą Apt-get.

Na szczęście ludzie z RPM Fusion mają aplikację emulującą Lxdream dostępną dla dystrybucji tak nowych jak Fedora 29 i będzie ona działać (po przekonwertowaniu) na Ubuntu.

Aby zainstalować, otwórz terminal i użyj polecenia Apt, aby zainstalować Alien.

sudo apt install alien

Po uruchomieniu programu Alien pobierz pakiet Lxdream z repozytorium pakietów RPMFusion za pomocą polecenia wget.

wget https://download1.rpmfusion.org/free/fedora/releases/29/Everything/x86_64/os/Packages/l/lxdream-0.9.1-14.fc29.x86_64.rpm -O lxdream-64bit.rpm

Lub, jeśli potrzebujesz wersji 32-bitowej, zrób:

wget https://download1.rpmfusion.org/free/fedora/releases/29/Everything/i386/os/Packages/l/lxdream-0.9.1-14.fc29.i686.rpm -O lxdream-32bit.rpm

Po zakończeniu pobierania RPM przekonwertuj go na pakiet DEB za pomocą Alien.

sudo alien -dvc lxdream-64bit.rpm

Lub w przypadku wersji 32-bitowej:

sudo alien -dvc lxdream-32bit.rpm

Na koniec zainstaluj aplikację za pomocą:

sudo dpkg -i lxdream_0.9.1-15_amd64.deb

Lub, aby zainstalować wersję 32-bitową, zrób

sudo dpkg -i lxdream_*.deb

Arch Linux

Podobnie jak w Ubuntu i Debian, jedynym sposobem, aby Lxdream działał w Arch Linux, jest dekompilacja istniejącego RPM Fedory za pomocą Alien. Zainstaluj aplikację, wprowadzając poniższe polecenia poniżej.

sudo pacman -S git base-devel

git clone https://aur.archlinux.org/trizen.git

cd trizen

makepkg -sri 

trizen -S alien_package_converter --noconfirm

wget https://download1.rpmfusion.org/free/fedora/releases/29/Everything/x86_64/os/Packages/l/lxdream-0.9.1-14.fc29.x86_64.rpm -O lxdream-64bit.rpm

alien -tvc lxdream-64bit.rpm 

tar -xzvf lxdream-0.9.1.tgz

sudo rsync -a etc/ /etc

sudo rsync -a usr/ /usr

Fedora

sudo dnf install https://download1.rpmfusion.org/free/fedora/releases/29/Everything/x86_64/os/Packages/l/lxdream-0.9.1-14.fc29.x86_64.rpm -y

OpenSUSE

W repozytoriach OpenSUSE nie ma RPM dla Lxdream. Jednak Fedora powinien działać dobrze. Oto jak to zrobić w SUSE.

wget https://download1.rpmfusion.org/free/fedora/releases/29/Everything/x86_64/os/Packages/l/lxdream-0.9.1-14.fc29.x86_64.rpm -O lxdream-64-bit.rpm
sudo zypper install lxdream-64-bit.rpm

Granie w gry w Lxdream

Aby zagrać w grę Dreamcast w Lxdream, musisz najpierw określić ROM Dreamcast. Aby to zrobić legalnie, uzyskaj własne pliki Sega Dreamcast ROM i umieść je na komputerze. Następnie uruchom Lxdream i kliknij „Ustawienia”, a następnie „Ścieżka”.

W menu „Ścieżka” ustaw Bios ROM oraz Flash ROM i kliknij „OK”.

Gdy Lxdream ma poprawnie skonfigurowane pliki BIOS, będziesz mógł załadować grę. Aby załadować grę, kliknij „Plik”, a następnie wybierz „GD-ROM”, a następnie „Otwórz plik obrazu”.

Po wybraniu opcji „Otwórz plik obrazu” pojawi się okno przeglądarki. Użyj go, aby załadować plik ROM Sega Dreamcast do Lxdream. Następnie kliknij ikonę odtwarzania, aby rozpocząć emulację.

Konfiguracja grafiki

Lxdream to starszy emulator, więc nie ma żadnych zaawansowanych ustawień graficznych, o których można by mówić. Jednak obsługuje wiele trybów, takich jak tryb okienkowy i tryb pełnoekranowy.

Aby przełączyć emulator między trybem okienkowym a pełnoekranowym, kliknij „Ustawienia”, a następnie zaznacz pole obok „Pełny ekran”. Alternatywnie naciśnij Alt + Enter.

Konfigurowanie kontrolerów

Chcesz skonfigurować kontroler USB dla swoich gier Dreamcast? Oto jak to zrobić.

Najpierw kliknij „Ustawienia”. Następnie wybierz opcję „Kontrolery” w menu, aby uzyskać dostęp do obszaru konfiguracji kontrolera emulatora Lxdream.

W obszarze konfiguracji kontrolera znajdź „Port A” i ustaw go na „Sega Controller”. Następnie kliknij „Właściwości”, aby uzyskać dostęp do obszaru mapowania kontrolera.

W obszarze mapowania kontrolera użyj interfejsu użytkownika i przejdź do przypisania przycisków do kontrolera.

Zapisywanie i ładowanie

Tworzenie zapisów i ładowanie ich w Lxdream jest szybkie i łatwe dzięki skrótom klawiszowym. Gdy gra jest uruchomiona, naciśnij klawisz F5, aby zapisać. Jeśli chcesz wczytać zapis, naciśnij klawisz F6.

Możliwe jest również tworzenie i wczytywanie sejwów poprzez kliknięcie „Plik” i wybranie opcji „zapisz” lub „załaduj” w menu.

x