Jak grać w GTA: San Andreas w systemie Linux

Grand Theft Auto: San Andreas to siódmy wpis w serii GTA. Został opracowany przez Rockstar Games i wydany w 2004 roku na wiele różnych platform do gier. Gra koncentruje się na Carlu Johnsonie i gangu Grove Street w fikcyjnym stanie San Andreas (parodia Kalifornii).

GTA: San Andreas to jedna z najwyżej ocenianych gier z serii Grand Theft Auto, a wielu graczy twierdzi, że jest to ich ulubiona seria. W wyniku tej popularności Rockstar przeniósł grę na wiele różnych platform, posuwając się nawet do iOS i Androida.

Niestety, mimo że gra została przeniesiona na prawie każdą dostępną platformę do gier, San Andreas nigdy nie został przeniesiony na Linuksa. W związku z tym, jeśli jesteś graczem w Linuksa, musisz postępować zgodnie z tym przewodnikiem, aby uruchomić grę.

Chcesz zagrać w GTA 4 lub GTA 5 w systemie Linux, sprawdź powiązane przewodniki.

Pierwsze GTA: San Andreas pracuje

Podobnie jak wiele gier Grand Theft Auto, najlepszym sposobem, aby San Andreas pracował w systemie Linux, jest funkcja Steam Play. Dzięki Steam Play GTA: San Andreas można łatwo skonfigurować do automatycznego uruchamiania w Wine, Proton i innych narzędziach, bez konieczności ręcznego zarządzania nimi.

Aby rozpocząć instalację San Andreas, musisz zainstalować klienta Linux Steam. Otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami instalacji wiersza polecenia opisanymi poniżej, które odpowiadają aktualnie używanemu systemowi Linux.

Ubuntu

sudo apt install steam

Debian

wget https://steamcdn-a.akamaihd.net/client/installer/steam.deb  sudo dpkg -i steam.deb  sudo apt-get install -f

Arch Linux

sudo pacman -S steam

Fedora

Fedora Linux nie udostępnia klienta Steam w swoich źródłach oprogramowania. W rezultacie, jeśli jesteś użytkownikiem Fedory, najlepszym sposobem na uruchomienie Steam jest postępowanie zgodnie z instrukcjami Flatpak.

OpenSUSE

Osoby korzystające z OpenSUSE powinny postępować zgodnie z instrukcjami Steam Flatpak.

Flatpak

Fani Flatpaka z przyjemnością dowiedzą się, że Steam można zainstalować ze sklepu Flathub. Aby aplikacja działała, upewnij się, że masz włączone środowisko wykonawcze Flatpak. Następnie wprowadź poniższe polecenia.

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo  flatpak install flathub com.valvesoftware.Steam 

Zainstaluj Grand Theft Auto: San Andreas

Po zainstalowaniu klienta Steam na komputerze z systemem Linux można rozpocząć instalację Grand Theft Auto: San Andreas. Wykonaj poniższe instrukcje krok po kroku, aby GTA: San Andreas działał.

Krok 1: Uruchom aplikację Steam na komputerze z systemem Linux, szukając jej w menu aplikacji. Następnie zaloguj się do swojego konta Steam za pomocą nazwy użytkownika i hasła.

Krok 2: Po zalogowaniu się do Steam znajdź menu „Steam” u góry aplikacji i kliknij je myszą, aby wyświetlić opcje. Następnie kliknij opcję „Ustawienia”, aby uzyskać dostęp do ustawień Steam.

W obszarze ustawień Steam znajdź opcję „Steam Play” i kliknij ją myszą. Następnie włącz funkcję Steam Play. Pamiętaj również o zaznaczeniu pola „Włącz dla wszystkich tytułów”, aby San Andreas mógł działać z technologią Steam Play.

Krok 3: Znajdź przycisk „Sklep” w Steam i kliknij go myszą, aby przejść do sklepu Steam. Następnie w sklepie Steam znajdź pole „Wyszukaj”, kliknij je i wyszukaj „GTA San Andreas”.

Krok 4: Wybierz San Andreas w wynikach wyszukiwania, aby przejść do strony sklepu GTA: San Andreas. Następnie kup grę za pomocą preferowanej metody płatności, aby dodać grę do biblioteki Steam.

Krok 5: Znajdź przycisk „Biblioteka” w Steam i kliknij go myszką. Klikając „Library”, przejdziesz do swojej kolekcji gier wideo Steam.

W tym obszarze „Biblioteka” znajduje się pole wyszukiwania. Znajdź pole wyszukiwania. Następnie kliknij myszą. Wpisz „San Andreas” w polu wyszukiwania, a Steam odfiltruje twoje gry, aby pokazać San Andreas.

Krok 6: Wybierz „San Andreas” w wynikach wyszukiwania, aby uzyskać dostęp do strony gry Steam dla Grand Theft Auto: San Andreas.

Krok 7: Na stronie gry Steam dla San Andreas zobaczysz krótki opis gry. Zobaczysz także niebieski przycisk „INSTALUJ”. Za pomocą myszy wybierz niebieski przycisk „ZAINSTALUJ”.

Wybierając niebieski przycisk „ZAINSTALUJ”, Steam rozpocznie pobieranie i instalację Grand Theft Auto: San Andreas na komputerze z systemem Linux. Usiądź wygodnie i bądź cierpliwy, ponieważ gra ma co najmniej 4 gigabajty.

Krok 8: Po zakończeniu pobierania GTA: San Andreas niebieski przycisk „ZAINSTALUJ” zmieni się w zielony przycisk „PLAY”. Wybierz, aby uruchomić grę.

Podczas uruchamiania San Andreas Steam poinformuje cię, że konfiguruje wszystko za pomocą narzędzia kompatybilności Steam Play. Bądź cierpliwy i pozwól mu wszystko skonfigurować.

Po zakończeniu konfiguracji San Andreas będzie gotowy do gry!

Rozwiązywanie problemów

Dzięki Steam Play Grand Theft Auto: San Andreas powinien działać stosunkowo dobrze na większości komputerów z systemem Linux. To powiedziawszy, jeśli napotkasz problemy z uruchomieniem gry, koniecznie sprawdź jej stronę na ProtonDB do rozwiązywania problemów!