Jak konwertować programy Debiana do Redhat w systemie Linux

Photo of author

By maciekx

Jeśli mówimy o binarnych formatach pakietów, to Debian z pewnością zajmuje czołową pozycję. Format pliku DEB jest najbardziej popularny wśród programistów i z tego powodu systemy operacyjne Linux bazujące na Debianie często jako pierwsze otrzymują nowe aplikacje. Wśród nich znajdują się takie programy jak Steam, Spotify, Google Chrome oraz Skype, co czyni listę bardzo długą. Chociaż systemy Linux oparte na Redhat również przyciągają uwagę programistów, to nie mają one tak dużego wsparcia, jak te związane z Debianem. Dlatego wielu użytkowników poszukuje metod na dekompilację i inżynierię wsteczną aplikacji Debiana. Istnieje wiele sposobów na realizację tego zadania, ale najskuteczniejszym narzędziem do konwersji aplikacji Debiana na format Redhat w systemie Linux jest konwerter pakietów Alien.

Wymagania wstępne

Alien to aplikacja napisana w języku Perl. Aby móc korzystać z tego narzędzia w terminalu, konieczne jest najpierw zainstalowanie odpowiednich pakietów Perla. W niektórych dystrybucjach Linuksa Perl może być już zainstalowany. W tym poradniku skupimy się na konwersji pakietów Debiana do formatu Redhat, dlatego omówimy, jak zdobyć Perla w systemach Fedora i openSUSE.

Aby sprawdzić, czy masz zainstalowane potrzebne narzędzia do uruchomienia Alien na swoim systemie Linux, otwórz terminal i wpisz następujące polecenie:

perl --help

Jeśli Perl jest zainstalowany, po uruchomieniu tego polecenia zobaczysz pomoc, która zawiera informacje na temat jego użycia. Jeśli jednak nic się nie wyświetli, oznacza to, że Perl nie jest zainstalowany.

Instalacja Perla na Fedorze

sudo dnf install perl-core

Instalacja Perla na openSUSE

Perl jest dostępny w repozytoriach OBS. Kliknij tutaj, aby przejść do strony i wybierz „Instalacja bezpośrednia”, aby kontynuować.

Budowanie Alien

Proces instalacji tego oprogramowania jest prosty i składa się z zaledwie trzech kroków. Na początek pobierz kod źródłowy z oficjalnej strony Source Forge. Następnie otwórz terminal i wykonaj poniższe kroki.

Najpierw przejdź do katalogu, w którym został pobrany kod źródłowy Alien:

cd ~/Downloads

Kolejny krok to rozpakowanie archiwum za pomocą polecenia tar:

tar xvfJ alien_8.95.tar.xz

Gdy rozpakowywanie się zakończy, wejdź do katalogu z kodem źródłowym:

cd alien_8.95

Teraz użyj Perla, aby stworzyć plik MakeFile. Jest to kluczowy krok, ponieważ bez tego pliku system nie będzie wiedział, jak zbudować oprogramowanie:

perl Makefile.PL

Po utworzeniu MakeFile użyj go, aby „zbudować” oprogramowanie:

make

Alien został zbudowany i jest gotowy do użycia. Teraz wystarczy przenieść oprogramowanie do odpowiednich katalogów systemowych. Aby to zrobić, użyj polecenia „make install”, które wymaga uprawnień sudo, ponieważ przenosi pliki do systemowych folderów.

sudo make install

Po zakończeniu instalacji możesz uruchomić Alien w terminalu, wpisując: alien

Konwersja pakietów z Debiana do Redhat

Aby przekonwertować pakiet z formatu Debian na format Redhat, najpierw musisz pobrać odpowiedni pakiet. Z racji, że DEB to jeden z najpopularniejszych formatów binarnych w świecie Linuksa, łatwo jest je znaleźć. Jeśli nie wiesz, gdzie szukać, sprawdź naszą listę sposobów na zlokalizowanie brakującego oprogramowania w systemie Ubuntu.

Kiedy już masz plik pakietu Debiana, otwórz terminal i przejdź do folderu pobierania:

cd ~/Downloads

Teraz możesz przystąpić do konwersji pakietu DEB na RPM, używając przełącznika -r:

sudo alien -r *.deb

Wykonanie tego polecenia powinno spowodować, że Alien wygeneruje pakiet RPM. Pamiętaj jednak, że nie zawsze konwersja się powiedzie. Niektóre pakiety Debiana mogą zawierać skomplikowane pliki, przez co konwersja może się nie udać.

Dodatkowe funkcje programu Alien

Alien to nie tylko konwerter z Debiana na RPM. Oto inne funkcje, które oferuje.

Konwersja RPM na DEB

Przy użyciu przełącznika -d, użytkownicy mogą przekonwertować plik RPM na format Debiana:

sudo alien -d file.rpm

Konwersja na pakiet Slackware

Używając przełącznika -t, można przekonwertować dowolny pakiet do formatu Slackware Linux:

sudo alien -t file

Konwersja na pakiet Solaris

Za pomocą przełącznika -p można łatwo przekonwertować dowolny format pakietu na format Solaris:

sudo alien -p file

Naprawa uprawnień

W niektórych przypadkach konwersja z jednego formatu pakietu na inny może prowadzić do problemów z uprawnieniami. Alien posiada funkcję, która pozwala na naprawę tych problemów. Możesz użyć flagi –fixperms, aby rozwiązać te błędy:

sudo alien file --fixperms

Testowanie pakietów

Możesz także przetestować nowo wygenerowane pakiety za pomocą opcji –test:

sudo alien file --test

newsblog.pl