Jak korzystać ze Slacka z wiersza poleceń w systemie Linux

Oficjalny klient Slack dla systemu Linux jest całkiem niezły. Działa dobrze, ma przejrzysty interfejs użytkownika i jest łatwy w konfiguracji. To powiedziawszy, jeśli spędzasz czas na komputerze z systemem Linux w terminalu, możesz żałować, że nie ma oficjalnej aplikacji wiersza polecenia.

Niestety nie ma mowy o oficjalnej aplikacji Slack dla terminalu w systemie Linux. Istnieje jednak doskonały, nieoficjalny klient terminalowy dla Slacka, znany jako Slack-term. Oto jak to skonfigurować w swoim systemie.

Zainstaluj Slack-term

Korzystanie ze Slacka z wiersza poleceń wymaga aplikacji Slack-term. Aby zainstalować ten program, otwórz okno terminala na komputerze z systemem Linux, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. Następnie, gdy okno terminalu będzie gotowe do użycia, postępuj zgodnie z instrukcjami wiersza poleceń, które odpowiadają używanej dystrybucji Linuksa.

Arch Linux AUR

Jeśli korzystasz z Arch Linux, z przyjemnością dowiesz się, że dostępny jest pakiet AUR Slack-term. Aby rozpocząć proces instalacji pakietu AUR Slack-term, zainstaluj „Base-devel” i „Git” za pomocą polecenia Pacman poniżej.

sudo pacman -S base-devel git

Po zainstalowaniu zarówno „Base-devel”, jak i „Git”, nadszedł czas, aby pobrać najnowszy pakiet AUR Slack-term z Internetu za pomocą polecenia git clone.

git clone https://aur.archlinux.org/slack-term.git

Po zakończeniu pobierania plików na komputer Arch Linux, użyj polecenia cd, aby przejść do katalogu „slack-term”.

cd slack-term

Zbuduj i zainstaluj Slack-term na komputerze Arch Linux, uruchamiając polecenie makepkg. Pamiętaj, że ta kompilacja może się nie powieść. Jeśli potrzebujesz pomocy w rozwiązywaniu problemów, zapoznaj się z sekcją komentarzy pakietu.

makepkg -sri

Pakiet Snap

Być może najbardziej przyjaznym dla użytkownika sposobem instalacji aplikacji Slack-term w systemie Linux jest sklep z pakietami Snap. Dlaczego? Aktualizacja jest łatwa i instalacja aplikacji wymaga tylko jednego polecenia!

Aby zainstalować Slack-term ze sklepu Snap, upewnij się, że masz skonfigurowaną obsługę Snap na komputerze z systemem Linux. Następnie uruchom polecenie sudo snap install poniżej, aby ustawić Slack-term.

sudo snap install slack-term

Ogólny plik binarny systemu Linux

Twórca Slack-term ma ogólną wersję binarną systemu Linux, która działa na prawie każdym systemie operacyjnym Linux. Ta wersja aplikacji jest idealna, jeśli nie używasz Arch Linux i nie możesz korzystać z pakietów Snap.

Aby rozpocząć proces instalacji Slack-term, użyj polecenia wget, aby pobrać najnowszą wersję binarną.

wget https://github.com/erroneousboat/slack-term/releases/download/v0.4.1/slack-term-linux-amd64

Po zakończeniu pobierania pliku Slack-term na komputer z systemem Linux użyj polecenia chmod, aby zaktualizować swoje uprawnienia.

sudo chmod +x slack-term-linux-amd64

Mając aktualne uprawnienia do Slack-term, postępuj zgodnie z instrukcjami w następnej sekcji, aby dowiedzieć się, jak skonfigurować aplikację.

Skonfiguruj Slack-term

Slack-term wymaga pewnej konfiguracji, aby działał poprawnie. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to utworzyć nowy plik konfiguracyjny Slack-term. Używając polecenia touch, utwórz plik „.slack-term”.

touch ~/.slack-term

Po utworzeniu nowego pliku konfiguracyjnego otwórz go w edytorze tekstu Nano.

nano -w ~/.slack-term

Wklej następujący kod do pliku konfiguracyjnego. Możesz wkleić elementy do Nano, naciskając Ctrl + Shift + V na klawiaturze.

{
"slack_token": "yourslacktokenhere"
}

Udaj się na stronę Slack API i zaloguj się na swoje konto. Po zalogowaniu utwórz nowy starszy token. Wklej kod tokena do Nano, gdzie znajduje się „yourslacktokenhere”. Nie usuwaj znaków!

Gdy token znajduje się w pliku konfiguracyjnym w Nano, zapisz zmiany, naciskając Ctrl + O na klawiaturze. Następnie zamknij edytor tekstu Nano, naciskając Ctrl + X.

Użyj Slacka z wiersza poleceń

Używanie Slack-term z wiersza poleceń jest zaskakująco łatwe, nawet jeśli odbywa się to w terminalu Linux. Aby uzyskać dostęp do wiadomości Slack, wpisz polecenie slack-term.

slack-term

Czy pobrałeś ogólny plik binarny? Jeśli tak, musisz zamiast tego wykonać Slack-term, ponieważ powyższe polecenie nie będzie działać poprawnie.

./slack-term

Po uruchomieniu Slack-term przeniesie Cię do obszaru roboczego Slack, w domyślnym kanale, wraz z historią wiadomości itp. Aby rozpocząć rozmowę z ludźmi na domyślnym kanale, zacznij pisać. Wysyłaj wiadomości, naciskając Enter.

Skróty klawiszowe

Slack-term ma kilka różnych skrótów klawiaturowych. Tak wielu, że samodzielne ich znalezienie może być trudne. Oto wszystkie skróty klawiszowe i ich funkcje.

Uwaga: wszystkie klawisze skrótów uwzględniają wielkość liter.

  • i – tryb wstawiania.
  • / – tryb szukania.
  • k – przesuń kursor kanału w górę.
  • j – przesuń kursor kanału w dół.
  • G – przesuń kursor kanału do góry.
  • g – przesuń kursor kanału w dół.
  • pg-up – przewiń okienko czatu w górę.
  • Ctrl-b – przewiń okienko czatu w górę.
  • Ctrl-u – przewiń okienko czatu w górę.
  • pg-down – przewiń okienko czatu w dół.
  • Ctrl-f – przewiń okienko czatu w dół.
  • Ctrl-d – przewiń okienko czatu w dół.
  • n – następny mecz wyszukiwania.
  • N – poprzednie dopasowanie wyszukiwania.
  • q – porzucić.
  • f1 – Wsparcie.
  • – przesuń kursor wejściowy w lewo.
  • – przesuń kursor wprowadzania w prawo.
  • Enter – wysłać wiadomość.
  • Esc – tryb poleceń.
  • Esc (szukaj) – tryb poleceń.
  • Enter (szukaj) – tryb poleceń.

newsblog.pl

newsblog.pl