Jak podłączyć i pobrać dane z dysku twardego za pomocą tych 6 metod

Sposoby na dostęp do danych ze starych dysków

  • Odzyskiwanie informacji z nieużywanego dysku twardego jest zazwyczaj bezproblemowe, pod warunkiem, że jest on fizycznie nienaruszony i niepodłączony do pierwotnego urządzenia. Możliwe metody to między innymi: wykorzystanie kabla-adaptera USB, modyfikacja obudowy zewnętrznego dysku, stworzenie własnej obudowy, zastosowanie stacji dokującej USB, montaż dysku w komputerze stacjonarnym lub w laptopie.
  • Specjalistyczny adapter USB do dysków twardych to proste i wygodne rozwiązanie, aby podłączyć dysk do laptopa lub komputera. Wystarczy podpiąć adapter i właściwe okablowanie, aby uzyskać dostęp do danych z odłączonego dysku.
  • Alternatywnym sposobem jest zastosowanie obudowy zewnętrznej na dysk lub stacji dokującej USB, co pozwala na podłączenie dysku do komputera. Te urządzenia ułatwiają przeglądanie zawartości dysku i umożliwiają odzyskanie potrzebnych danych.

Potrzebujesz dostępu do danych zgromadzonych na starym dysku? Niestety, bezpośrednie podłączenie dysku do współczesnego komputera nie jest zawsze możliwe. Jak zatem odzyskać ważne dokumenty czy zdjęcia?

Poniżej prezentujemy kilka praktycznych sposobów, jak podłączyć stary dysk do obecnego komputera i odzyskać z niego dane.

Metody odzyskiwania danych ze starego dysku

Jeśli chcesz odzyskać pliki ze starego dysku, nie jest to tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Jeżeli dysk został odłączony od pierwotnego urządzenia i jest chroniony przed uszkodzeniami, odzyskanie danych powinno być relatywnie łatwe.

Masz do dyspozycji sześć głównych sposobów, aby podłączyć dysk do komputera stacjonarnego lub przenośnego:

  • Wykorzystanie dedykowanego kabla-adaptera USB.
  • Modyfikacja istniejącego zewnętrznego dysku twardego.
  • Zbudowanie własnego zewnętrznego dysku.
  • Wykorzystanie stacji dokującej USB dla dysków.
  • Instalacja dysku wewnątrz komputera.
  • Montaż dysku wewnątrz laptopa.
  • Niektóre z tych metod są prostsze niż inne. Przeanalizujmy je po kolei.

    1. Dostęp do danych poprzez adapter

    Dysk twardy można bezpośrednio połączyć z dowolnym komputerem stacjonarnym lub laptopem za pomocą specjalnego adaptera USB HDD. Zazwyczaj posiadają one złącza dla dysków SATA i IDE/PATA i pełnią rolę interfejsu między dyskiem a portem USB.

    Adapter FIDECO SATA/IDE do USB 3.0

    Adapter FIDECO SATA/IDE do USB 3.0 sprawia, że odzyskiwanie danych z dysku jest tak proste, jak podłączenie kabla.

    Ten adapter typu plug-and-play jest kompatybilny z różnymi rozmiarami dysków, systemami operacyjnymi i urządzeniami (w tym laptopy, komputery stacjonarne, PS5), co czyni go uniwersalnym rozwiązaniem do odzyskiwania danych.

    Marka: 1x SATA, 2x IDE, 1x USB 3.0

    Zestaw zawiera: 1x kabel USB 3.0, 1x kabel 4Pin

    Plusy:

    • Wszystkie potrzebne kable i adaptery w zestawie
    • Prędkość przesyłania danych do 5 Gb/s (USB 3.0)
    • Obsługa dysków SATA/IDE 2,5 i 3,5 cala

    Minusy:

    • Konstrukcja mniej trwała w porównaniu z innymi opcjami

    Obecnie dyski twarde korzystają z interfejsu SATA, czyli niewielkiego złącza w kształcie litery „L” i cienkiego, płaskiego kabla. Zasilane są poprzez szersze złącze „L” lub 4-pinowe złącze Molex.

    Starsze dyski IDE/PATA wykorzystują szersze złącze kabla taśmowego oraz złącze Molex.

    Używając adaptera kabla USB, ważne jest poprawne zidentyfikowanie typu złącza i właściwe podłączenie dysku. Na przykład, w przypadku dysku IDE/PATA, należy podłączyć go do portu adaptera IDE/PATA oraz Molex do zasilacza. Następnie adapter podłączamy do komputera poprzez USB i włączamy zasilanie.

    Dysk zostanie wykryty przez system operacyjny jako urządzenie USB i będzie dostępny do przeglądania. Ta metoda umożliwia podłączenie dysku komputera stacjonarnego do laptopa lub innego komputera.

    2. Modyfikacja zewnętrznego dysku twardego

    Być może posiadasz zewnętrzny dysk twardy z interfejsem USB. Wewnątrz takiej obudowy znajduje się w istocie adapter kabla SATA do USB.

    Jak zatem odzyskać dane ze starego dysku za pomocą zewnętrznej obudowy?

    Zewnętrzne dyski twarde składają się zazwyczaj z niewielkiej płytki drukowanej ze złączami SATA dla dysku oraz obudowy. Po otwarciu obudowy i usunięciu śrub mocujących, można łatwo zamienić aktualny dysk na stary.

    Po podłączeniu i zabezpieczeniu dysku, podłącz obudowę do komputera, włącz zasilanie i rozpocznij przesyłanie danych. Po zakończeniu, umieść z powrotem oryginalny dysk w obudowie.

    Należy pamiętać, że otwieranie zewnętrznego dysku może skutkować utratą gwarancji producenta.

    3. Montaż dysku w zewnętrznej obudowie

    Planujesz często korzystać z tego dysku? Jeśli tak, warto zainwestować w zewnętrzną obudowę i zamontować w niej dysk.

    Zewnętrzna stacja dokująca Sabrent, płaska

    Zewnętrzna stacja dokująca Sabrent typu Lay-Flat zamienia dowolny dysk twardy w dysk zewnętrzny. Niezależnie od tego, czy dane znajdują się na dysku 2,5 czy 3,5 cala, możesz przenieść je na laptop lub komputer PC poprzez port USB 3.0 stacji dokującej Lay-Flat.

    Dzięki prędkości transferu 5 Gb/s odzyskiwanie danych będzie szybkie i bezproblemowe.

    Kompatybilne dyski: 2,5 i 3,5 cala

    Wymiary: 7,09 x 1,6 x 4,8 cala

    Marka: Sabrent

    Plusy:

    • Szybkość przesyłania danych do 5 Gb/s (USB 3.0)
    • Obsługa dysków SATA 2,5 i 3,5 cala
    • Łatwa wymiana dysków

    Minusy:

    • Plastikowa obudowa może słabiej odprowadzać ciepło

    Ta metoda jest podobna do modyfikacji zewnętrznego dysku. Główną różnicą jest obecność instrukcji montażu dysku w obudowie. Należy także upewnić się, że obudowa jest odpowiedniej wielkości, aby pomieścić dysk. Dyski twarde występują w rozmiarach 2,5 cala oraz 3,5 cala.

    Po umieszczeniu dysku w obudowie, podłącz go do komputera poprzez USB, włącz i rozpocznij transfer danych.

    Zaletą tego rozwiązania jest możliwość wykorzystania dysku jako zewnętrznej pamięci po odzyskaniu danych. Możesz ponownie sformatować dysk i używać go jako pamięci zewnętrznej w komputerze czy innym urządzeniu multimedialnym.

    4. Użycie stacji dokującej USB

    Źródło zdjęcia: pmsyyz/Flickr

    Szybkim i łatwym sposobem podłączenia starego dysku jest wykorzystanie stacji dokującej USB.

    Urządzenie to ustawia się na biurku i podłącza do portu USB komputera. Wewnątrz stacji dokującej znajdują się złącza SATA (czasem IDE/PATA), do których można podłączyć dysk. Dyski umieszcza się pionowo, a dostęp do ich zawartości jest możliwy przez USB.

    Można to traktować jako czytnik dysków twardych.

    Stacja dokująca Sabrent USB 3.1 do zewnętrznego dysku SATA

    Stacja dokująca Sabrent USB 3.1 do zewnętrznego dysku SATA to prosty sposób na odzyskanie utraconych danych. Wystarczy umieścić dysk, podłączyć stację do komputera i przenieść potrzebne pliki.

    Dodatkowo, dzięki szybkości przesyłania danych 10 Gb/s (USB 3.1), transfer plików odbywa się w mgnieniu oka.

    Porty: USB 3.1

    Wymiary: 5 x 2,9 x 2,3 cala

    Plusy:

    • Prosta obsługa
    • Obsługa dysków 2,5 i 3,5 cala
    • Przystępna cena

    Dostępnych jest wiele rodzajów stacji dokujących. Większość oferuje jedynie złącza SATA dla dysków 3,5 i 2,5 cala.

    Podsumowując, to prawdopodobnie najwygodniejsza opcja, a niektóre urządzenia umożliwiają podłączenie kilku dysków jednocześnie. Niektóre stacje posiadają też złącza IDE/PATA, choć rozmieszczenie zasilania w starszych dyskach może stanowić problem.

    5. Montaż dysku w komputerze stacjonarnym

    Jeśli dysponujesz czasem lub nie chcesz inwestować w czytnik dysków, możesz podłączyć dysk bezpośrednio do komputera za pomocą kabla do płyty głównej.

    Dokładna procedura zależy od typu złącza dysku:

    • Dyski SATA łączy się z płytą główną za pomocą kabla SATA.
    • Dyski IDE wykorzystują kabel taśmowy IDE. Płyta główna musi mieć kompatybilne złącze.

    Jeśli nie ma dostępnego portu, potrzebny będzie kompaktowy adapter, który zmieści się w obudowie komputera.

    Pamiętaj, że to rozwiązanie nie jest przeznaczone do długotrwałego użytkowania. Po odzyskaniu i skopiowaniu danych na nowy dysk HDD lub SSD, zdemontuj adapter.

    Oczywiście, przed instalacją jakiegokolwiek komponentu w komputerze, upewnij się, że wiesz, co robisz. Po prawidłowym podłączeniu dysku do płyty głównej, można bezpiecznie włączyć komputer i przeglądać zawartość dysku.

    6. Montaż dysku w laptopie

    Większość wspomnianych wcześniej metod można wykorzystać z laptopem. Jednak sposób podłączenia dysku wewnątrz laptopa wygląda nieco inaczej.

    Masz dwie opcje:

    • Instalacja dysku w dedykowanym slocie rozszerzeń.
    • Wymiana napędu optycznego na dysk twardy.

    Drugie rozwiązanie jest mniej praktyczne w przypadku nowych laptopów, które coraz częściej nie posiadają miejsca na dodatkowe dyski.

    Szczegółowe informacje znajdziesz w naszym poradniku o podłączaniu dysku do laptopa poprzez port napędu optycznego.

    Podłączenie zewnętrznego dysku bez USB

    Wszystkie dotychczasowe przykłady dotyczyły wewnętrznych dysków. Co jednak zrobić, jeśli posiadasz zewnętrzny dysk, który chcesz podłączyć do komputera, ale port USB jest uszkodzony?

    Na szczęście, rozwiązaniem jest połączenie kilku omówionych wcześniej metod. Otwórz obudowę dysku zewnętrznego i wykorzystaj adapter lub stację dokującą, aby podłączyć dysk do komputera. Z odpowiednią wiedzą możesz nawet zamontować dysk w wolnej wnęce w komputerze.

    Teraz wiesz, jak odczytywać stare dyski

    Odzyskiwanie danych z dysku nie powinno być trudne, jeśli dysk jest prawidłowo podłączony do komputera. Następnie wystarczy skopiować dane na dysk komputera. Jeśli dysponujesz wystarczającą ilością miejsca, nie powinno to stanowić problemu.

    Jeśli jednak próbujesz odzyskać dane ze starego, zużytego dysku lub szukasz utraconych plików, niezbędne będzie dedykowane oprogramowanie do odzyskiwania danych.