Jak skompresować plik audio w systemie Windows 10

Kompresja plików jest stosowana głównie w przypadku obrazów w celu zmniejszenia ich rozmiaru. Obrazy są wykorzystywane na wiele sposobów; strony internetowe, dokumenty, prezentacje i im więcej, tym większy jest dokument lub prezentacja, dlatego zwykle są one kompresowane. Obrazy nie są jedynym typem pliku, który można skompresować. Możesz także kompresować pliki audio.

Podobnie jak obrazy, podczas kompresji plików audio często tracisz jakość. Jedyne pytanie brzmi: ile tracimy jakości i czy będzie to oczywiste? Oto jak możesz skompresować plik audio w systemie Windows 10

Skompresuj plik audio

Kompresja plików może czasem wymagać konwersji pliku z jednego formatu do drugiego. Zwykle dzieje się tak, gdy zmieniasz format bezstratny na stratny, np. WAV na MP3. Proces konwersji obniży jakość, ale aplikacja, której użyjesz do konwersji, również wpłynie na jakość dźwięku. Dlatego zalecamy użycie Audacity do kompresji pliku audio.

Pobierz Audacity i zainstaluj. Otwórz aplikację i przeciągnij i upuść plik audio, który chcesz skompresować, do okna aplikacji, aby go otworzyć. Po dodaniu przejdź do Plik> Eksportuj. Wybierz stratny format do wyeksportowania np. MP3.

Po wybraniu formatu musisz wybrać szybkość transmisji pliku audio. Szybkość transmisji to pliki audio, co oznacza szybkość klatek pliku wideo. Im wyższy bitrate, tym większy będzie plik audio. Możesz wybrać niższą szybkość transmisji, ale zwykła konwersja pliku z formatu bezstratnego do formatu stratnego zmniejszy jego rozmiar. Możesz wypróbować oba i zobaczyć, który dźwięk Ci się podoba.

Zmień tryb Bitrate na zmienny lub stały i zapisz plik.

Zaczęliśmy od pliku WAV o rozmiarze 2,46 MB. Po przekonwertowaniu na plik MP3 o zmniejszonej przepływności jego rozmiar wyniósł 230 KB, co jest dość dużą różnicą.

Jest to prosta konwersja i kompresja plików. Jeśli chcesz jeszcze bardziej zmniejszyć rozmiar pliku, rozważ skorzystanie z Audacity do edycji niepotrzebnych części, np. dłuższa cisza. Możesz także konwertować dźwięk ze stereo na mono. Pamiętaj, aby zachować oryginalny plik, dopóki nie skończysz z projektem. W pewnym momencie możesz go ponownie potrzebować lub możesz skompresować przy różnych parametrach.

Jeśli nie chcesz tracić jakości dźwięku, możesz także spróbować użyć formatu OGG, który również jest stratny, ale ogólnie zapewni lepszą jakość dźwięku.

x