Udostępnij teraz w social media:

Wirtualizacja to jedna z największych zalet Linuksa. Ze wszystkich sposobów tworzenia maszyn wirtualnych w systemie Linux, Gnome Boxes jest prawdopodobnie najłatwiejszy. Dzięki niemu użytkownicy mogą łatwo skonfigurować całkowicie natywny, wirtualny system operacyjny oparty na jądrze za pomocą kilku kliknięć. To narzędzie skutecznie pozwala początkującym użytkownikom korzystać z tych samych funkcji, których administratorzy systemu Linux używali od lat (KVM i QEMU).

Zainstaluj skrzynki Gnome

Zainstalowanie aplikacji Gnome Boxes jest bardzo łatwe, ponieważ narzędzie jest częścią pakietu oprogramowania Gnome 3. Oto jak zainstalować go w systemie operacyjnym opartym na systemie Linux.

Ubuntu

sudo apt install gnome-boxes

Debian

sudo apt-get install gnome-boxes

Arch Linux

sudo pacman -S gnome-boxes

Fedora

sudo dnf install gnome-boxes

OpenSUSE

sudo zypper install gnome-boxes

Inne systemy Linux

Jeśli twój system operacyjny Linux ma Gnome, najprawdopodobniej Boxes tam będzie. Aby zainstalować to narzędzie, otwórz menedżera pakietów, wyszukaj „gnome boxy” i zainstaluj je w systemie. Alternatywnie, otwórz oprogramowanie Gnome, wyszukaj je i zainstaluj.

Tworzenie maszyny wirtualnej

Aby utworzyć maszynę wirtualną w Gnome Boxes, potrzebujesz obrazu systemu operacyjnego. Boxes akceptuje obrazy systemu operacyjnego na dwa sposoby: lokalny i zdalny. Zrozum, że aplikacja może wirtualizować dowolny system operacyjny z jądrem x86 / 64. Nie próbuj wirtualizować systemów operacyjnych z ustawieniami jądra, które nie pasują do twojego własnego procesora. Na przykład: na 32-bitowym procesorze nie próbuj wirtualizować 64-bitowego systemu operacyjnego.

Sprawdź -   Jak uruchomić wiele instancji odtwarzacza VLC w systemie Windows 10

Uwaga: wirtualizacja działa tylko wtedy, gdy obsługuje ją komputer i procesor. Pamiętaj, aby zalogować się do ustawień BIOS komputera i poszukać ustawień związanych z „hiperwisorem” i „wirtualizacją”. Włącz te ustawienia, a Gnome Boxes będzie działać.

Aby uruchomić maszynę wirtualną, pobierz obraz ISO dowolnego systemu operacyjnego. W tym przykładzie użyjemy Ubuntu Mate. Przejdź do pobierania stronę i pobierz plik. Zaczekaj na pobranie, a następnie kliknij przycisk „Nowy” w Boxes. Utwórz nowy system operacyjny, wybierając opcję „Wybierz plik”. Wyszukaj nowo pobrany plik ISO w swoim systemie.

Alternatywnie, wklej bezpośredni link do „zdalnego”. Umożliwi to Gnome Boxes bezpośrednie pobranie systemu operacyjnego, a następnie przeprowadzenie go przez proces tworzenia. Czas pobierania jest mniej więcej taki sam, jak w przypadku zwykłej przeglądarki, więc bądź cierpliwy.

Po dodaniu obrazu dysku do Gnome Boxes narzędzie przeskanuje obraz ISO, aby określić, ile zasobów komputera powinna używać maszyna wirtualna. Większość użytkowników niezaznajomionych z działaniem maszyn wirtualnych powinna pozostawić te ustawienia takimi, jakie są. Narzędzie całkiem nieźle radzi sobie z oszacowaniem, jak wszystko działa.

Sprawdź -   6 darmowych gier strategicznych do pobrania w systemie Linux

Jeśli z jakiegoś powodu chcesz zmienić zasoby komputera, kliknij przycisk „dostosuj”. Stąd użyj dwóch suwaków, aby dostosować rozmiar pamięci RAM i wirtualnego dysku twardego. Następnie kliknij klawisz strzałki, aby wrócić do strony tworzenia. Aby wszystko sfinalizować, kliknij „utwórz”.

Zaraz po utworzeniu maszyny Boxes załaduje system operacyjny. Użyj systemu operacyjnego w formie na żywo lub przejdź przez proces, aby zainstalować go w systemie operacyjnym na wirtualnym dysku twardym.

Korzystanie z maszyn wirtualnych

Boxes wyświetla system operacyjny w oknie. Kliknij myszą, aby skupić się na maszynie. Aby zmaksymalizować maszynę wirtualną, kliknij ikonę pełnego ekranu (jest to ikona po lewej stronie przycisku klawiatury). Aby zatrzymać maszynę wirtualną, kliknij klawisz strzałki. To przeniesie Cię do obszaru wyboru. W obszarze wyboru maszyny wirtualnej użytkownicy mogą wznowić działanie dowolnego systemu operacyjnego, klikając go.

Ponadto, będąc wewnątrz dowolnej maszyny wirtualnej, użytkownicy mogą bezpośrednio wchodzić w interakcję ze stanem wirtualnego systemu operacyjnego, klikając przycisk menu (ikona z trzema kropkami). Aby ponownie uruchomić maszynę wirtualną, wybierz przycisk „restart”. Użytkownicy mogą również wymusić zatrzymanie maszyny wirtualnej w dowolnym momencie, klikając „wymuś zamknięcie”.

Sprawdź -   Jak pobierać filmy z YouTube'a na Windows 10

Aby manipulować indywidualnymi ustawieniami maszyny wirtualnej, przejdź do obszaru wyboru maszyny wirtualnej, kliknij ją prawym przyciskiem myszy i wybierz „Właściwości”. W obszarze właściwości użytkownicy mogą manipulować wszystkim, od ustawień udostępnionego schowka, nazw maszyn, dostosowywać użycie rdzenia pamięci RAM / procesora, a także dodawać fizyczne urządzenia do maszyny wirtualnej.

Klonowanie i usuwanie

Chcesz zrobić kopię swojej maszyny wirtualnej? Przejdź do obszaru wyboru Boxes, kliknij prawym przyciskiem myszy dowolną maszynę wirtualną i kliknij przycisk „clone”. Nowa kopia maszyny wirtualnej pojawi się tuż obok oryginału. Aby usunąć sklonowaną maszynę wirtualną (lub oryginał itp.), Kliknij prawym przyciskiem myszy dowolną maszynę, a następnie wybierz przycisk usuwania.

Wniosek

Gnome Boxes może nie być tak wyrafinowany jak VMware ani tak przyjazny dla profesjonalistów jak VirtualBox, ale mimo to jest świetnym narzędziem. Dzięki niemu użytkownicy Linuksa bez dużego doświadczenia w zakresie maszyn wirtualnych mogą z łatwością z łatwością tworzyć złożone maszyny wirtualne oparte na KVM. Jeśli chcesz szybko w pośpiechu stworzyć maszynę wirtualną w systemie Linux, rozważ użycie narzędzia Gnome Boxes już dziś!