Udostępnij teraz w social media:

Spotify jest jedną z niewielu głównych usług muzycznych, które zwracają uwagę na użytkowników Linuksa i zapewniają pierwszorzędne wsparcie dla systemów operacyjnych, takich jak Ubuntu itp. Niestety klient Spotify Linux nie jest dla wszystkich. Jeśli nie jesteś fanem oficjalnej aplikacji, ale lubisz usługę Spotify, z przyjemnością dowiesz się, że istnieją alternatywne sposoby słuchania Spotify na platformie Linux.

OSTRZEŻENIE SPOILERA: Przewiń w dół i obejrzyj samouczek wideo na końcu tego artykułu.

Dwie najlepsze alternatywy dla oficjalnego klienta Spotify w systemie Linux to Clementine i Nuvola Player. W tym samouczku omówimy, jak skonfigurować każdy z nich za pomocą Spotify, odtwarzać przez nie muzykę i nie tylko!

Uwaga: aby korzystać ze Spotify w Clementine, możesz potrzebować konta Spotify Premium.

Spotify na Clementine

Odtwarzacz multimedialny Clementine jest bardzo popularny w systemie Linux z wielu powodów. Być może najważniejszym powodem jest świetne wsparcie dla serwisów muzycznych online. Z tego powodu jest to wybór numer jeden dla tych, którzy chcą słuchać Spotify bez oficjalnego klienta.

Clementine nie jest domyślnie dostarczana z żadnymi dystrybucjami Linuksa, więc musisz ją zainstalować przed skonfigurowaniem czegokolwiek. Aby zainstalować odtwarzacz, otwórz terminal i wprowadź następujące polecenia:

Sprawdź -   Jak tłumaczyć emotikony iOS dla użytkowników Androida

Ubuntu

sudo apt install clementine

Debian

sudo apt-get install clementine

Arch Linux

sudo pacman -S clementine

Fedora

sudo dnf install clementine

OpenSUSE

sudo zypper install clementine

Generic Linuxes

Clementine jest dość popularna, a wiele dystrybucji Linuksa obsługuje go, umożliwiając instalację za pośrednictwem źródeł oprogramowania. Jednak nie każdy system operacyjny Linux to robi, więc jeśli nie możesz go znaleźć, musisz zainstalować go w inny sposób. Najlepszym sposobem na zainstalowanie aplikacji w dystrybucji Linuksa, która nie ma dostępnego pakietu, jest pobranie wersji AppImage. Działa dobrze i nadal zapewnia użytkownikom dostęp do usług w chmurze, takich jak Spotify. Ostrzeżenie: Clementine AppImage ma 2 lata, więc używaj go na własne ryzyko. Aby zainstalować AppImage, odwiedź ten link i pobierz. Następnie otwórz terminal i wykonaj następujące polecenia, aby go skonfigurować.

cd ~/Downloads

mkdir -p ~/AppImages
mv Clementine-1.2.3.glibc2.14-x86_64.AppImage ~/AppImages

sudo chmod +x Clementine-1.2.3.glibc2.14-x86_64.AppImage

Uruchom Clementine z:

cd ~/AppImages
./Clementine-1.2.3.glibc2.14-x86_64.AppImage

Skonfiguruj Spotify na Clementine

Teraz, gdy aplikacja Clementine działa, skonfigurujmy Spotify. Wystrzel Clementine i spójrz na prawą stronę. Kliknij przycisk „Internet”. W sekcji „Internet” odtwarzacza muzycznego Clementine zauważysz wiele różnych usług muzycznych, z którymi współpracuje. Przejrzyj listę, aż zobaczysz ikonę Spotify i kliknij strzałkę obok niej.

Sprawdź -   Jak usunąć pliki i katalogi w terminalu Linux

Po wybraniu opcji „Spotify” w Clementine, pojawi się komunikat „wymagana jest dodatkowa wtyczka”. Kliknij przycisk „tak” i pozwól odtwarzaczowi pobrać niezbędne pliki. Po zakończeniu kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę Spotify i wybierz opcję „Konfiguruj Spotify”.

W obszarze konfiguracji Spotify w Clementine zobaczysz obszar z „nazwą użytkownika” i „hasłem”. Wprowadź swoją nazwę użytkownika i hasło, aby zalogować Clementine w Spotify.

Po zalogowaniu się zaznacz pole „użyj normalizacji głośności” i wybierz przycisk „zastosuj”, aby wprowadzić wszystkie zmiany.

Aby odtwarzać muzykę przez Spotify na Clementine, kliknij ikonę Spotify i wybierz opcję wyszukiwania, aby znaleźć utwór do odtworzenia.

Spotify na Nuvola Player

Dostęp do Spotify za pomocą Nuvola Playera znacznie różni się od aplikacji Clementine. Nie ma żadnych integracji ani niczego takiego. Zamiast tego użytkownicy, którzy zdecydują się załadować Nuvola, otrzymają odtwarzacz sieciowy Spotify w formie pulpitu, wraz z poprawkami, takimi jak powiadomienia na pulpicie i ikonę na pasku zadań.

Chociaż instalacja Nuvoli może wydawać się bezcelowa, biorąc pod uwagę, że nie ma dużej różnicy w stosunku do oficjalnej aplikacji, tak nie jest. Zainstalowanie klienta Nuvola Spotify na komputerze z systemem Linux to świetny sposób, aby nadal uzyskać dostęp do Spotify, zgodnie z zamierzeniami usługi, jednocześnie oszczędzając cenną pamięć RAM i procesor.

Sprawdź -   Jak włączyć lub wyłączyć pobieranie wielu plików w przeglądarce Chrome

Istnieje wiele sposobów instalacji Nuvola Player w systemie Linux, ale najlepszym, najbardziej uniwersalnym sposobem jest użycie Flatpak. Piękno korzystania z trasy Flatpak polega na tym, że bez względu na to, jakiej wersji Linuksa używasz, będzie działać.

Przejdź do naszego przewodnika, jak skonfigurować Flatpak. Następnie otwórz terminal i zainstaluj najnowszą wersję Nuvola za pomocą następujących poleceń.

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://dl.flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo
flatpak remote-add --if-not-exists nuvola https://dl.tiliado.eu/flatpak/nuvola.flatpakrepo

Uruchom aktualizację w repozytorium Flatpak, uruchamiając polecenie aktualizacji flatpak. Umożliwi to również środowisku wykonawczemu Flatpak zainstalowanie wszelkich niezbędnych aktualizacji, które możesz mieć.

sudo flatpak update

Na koniec zainstaluj aplikację Nuvola Spotify.

flatpak install nuvola eu.tiliado.NuvolaAppSpotify

Aby uruchomić aplikację Nuvola Spotify, otwórz menu aplikacji, wyszukaj „Nuvola Spotify” i uruchom ją.

Po otwarciu aplikacji zaloguj się na swoje konto Spotify. Po zalogowaniu zobaczysz znajomy interfejs Spotify, który widzisz w oficjalnej aplikacji.