Jak tworzyć aliasy i funkcje powłoki w systemie Linux

Twórz własne polecenia Linuksa, używając aliasów i funkcji powłoki Bash. Oswajaj powtarzalne zadania, skracaj długotrwałe procesy i konfiguruj standardowe polecenia z opcjami, których zawsze używasz i które trudno zapamiętać.

Skróty i skrypty powłoki to potężne techniki w systemach operacyjnych Linux i Unix-podobnych, które pozwalają udoskonalić obsługę wiersza poleceń tak, aby była dokładnie taka, jak chcesz. Możesz zdefiniować własne polecenia dostosowane do Twoich konkretnych potrzeb i zmniejszyć ciężar powtarzalnych zadań.

Aliasy i skrypty powłoki wykonać tę samą pracę. Umożliwiają one zdefiniowanie – i nazwanie – zestawu funkcji powłoki Bash, które można następnie wywołać za pomocą nadanej mu nazwy. Wpisanie nazwy jest łatwiejsze i wygodniejsze niż wpisywanie wszystkich kroków lub poleceń za każdym razem, gdy chcesz ich użyć.

Różnica między aliasem a skryptem polega na złożoności i skali. Skrypty lepiej przechowują dłuższe i bardziej rozbudowane fragmenty kodu. Aliasy są idealne do przechowywania krótszych, bardziej zwięzłych zestawów poleceń.

Predefiniowane aliasy

Niektóre aliasy są wstępnie zdefiniowane. Aby wyświetlić listę aliasów zdefiniowanych w systemie, użyj polecenia alias bez parametrów:

alias

alias w oknie terminala

Są to aliasy zdefiniowane na maszynie testowej Ubuntu, na której badano ten artykuł. Gdybym zdefiniował jakiekolwiek niestandardowe aliasy, pojawiłyby się one również na tej liście.

U góry listy znajduje się skomplikowany alias o nazwie alert. Za chwilę do tego dojdziemy. Istnieje wiele różnych aliasów dla polecenia ls, a także grupa aliasów, które zapewniają kolor wyjściowy do grepa rodzina poleceń. Na przykład po zdefiniowaniu tych aliasów za każdym razem, gdy wpiszesz:

grep

System zinterpretuje to jako:

grep --color=auto

To pokazuje ważny punkt dotyczący aliasów. Mogą mieć taką samą nazwę jak istniejące polecenia. Mogą nawet zawierać w sobie oryginalne polecenie.

Oto definicja aliasu grep.

alias grep='grep --color=auto'

Polecenie alias służy do definiowania aliasu.
Następnie podana jest nazwa aliasu. W tym przykładzie jest to grep.
Znak równości łączy nazwę aliasu z