Jak uniemożliwić grom Windows zmianę rozdzielczości monitora w systemie Linux

Wiele gier Windows działających w systemie Linux może manipulować natywną rozdzielczością wyświetlania sesji pulpitu systemu Linux i zmieniać je na niewłaściwy rozmiar. Rozdzielczość przełączania gier jest poważną irytacją i wielu użytkowników Linuksa chciałoby wiedzieć, jak to naprawić. Oto jak zapobiec zmianie rozdzielczości monitora w systemie Linux przez gry Windows.

Metoda 1 – Zmień tryb wyświetlania gry na okienkowy

Jednym ze sposobów zapobiegania grom Windows uruchamianym na Linuksie przez Wine jest przejście do ustawień samej gry i zmiana jej na tryb „okienkowy”. Aby ustawić grę w trybie okienkowym, znajdź „Ustawienia”, a następnie „Wideo” i ustaw je na tryb „Okna”.

Tryb Windows umieszcza grę w oknie, podobnie jak każdy inny program na pulpicie systemu Linux, co zapobiega manipulowaniu rozmiarem ekranu (co gry Windows często robią w systemie Linux).

Pamiętaj, że wszystkie gry są inne, a gra, w którą grasz przez Wine w systemie Linux, może nie obsługiwać trybów pełnoekranowych. W takim przypadku musisz wypróbować inne metody omówione w tym przewodniku.

Metoda 2 – zainstaluj gry w Protonie przez SteamPlay

Proton i SteamPlay to technologie, nad którymi Valve pracuje, aby znacznie ulepszyć ogólny Wine w systemie Linux i sposób, w jaki radzi sobie z grami wideo. Zdecydowanie jedną z najlepszych rzeczy w tej nowej technologii jest to, że nie wymaga ona żadnej konfiguracji, a także zawiera kilka poprawek Linuksa, które umożliwiają gry Windows działające lepiej niż w tradycyjnym Wine. Jest dużo mniejsze prawdopodobieństwo, że te gry Windows będą mieszać się z rozdzielczością ekranu twojego pulpitu Linux podczas grania ze SteamPlay.

Uzyskaj dostęp do SteamPlay / Proton w systemie Linux

Aby zainstalować gry tą metodą, wystarczy zainstalować najnowszą wersję Steam. Aby to zrobić w systemie Linux, przejdź do Pkgs.org i uruchom aplikację na wybranym systemie operacyjnym Linux.

Po uruchomieniu i uruchomieniu najnowszej wersji klienta Steam dla systemu Linux kliknij tutaj, aby zapoznać się z naszym szczegółowym przewodnikiem dotyczącym włączania SteamPlay w systemie Linux. Następnie przeszukaj swoją bibliotekę Steam w poszukiwaniu gry i kliknij przycisk „zainstaluj”, aby uruchomić ją ze SteamPlay!

Metoda 3 – Użyj funkcji wirtualnego pulpitu Wine

Wine ma wbudowaną funkcję o nazwie „wirtualny pulpit”. Po włączeniu tej funkcji można używać do generowania bezpiecznej przestrzeni podobnej do systemu Windows do wykonywania programów, w których żadna z uruchomionych aplikacji nie współdziała z aplikacjami systemu Windows.

Funkcja wirtualnego pulpitu nie jest zbyt dobrze znana użytkownikom Linuksa na Wine i wielu nie zawraca sobie głowy z tego powodu. Jeśli jednak uruchamiasz gry Windows na Linuksie przez Wine i nie możesz używać SteamPlay ani włączać trybu okienkowego w grze, to jest najlepszy wybór.

Zanim zaczniemy

Funkcja wirtualnego pulpitu w Wine jest dostępna w prawie każdej wersji Wine – nawet w starszych. To powiedziawszy, jeśli masz problemy z grafiką podczas grania w gry Windows, świetnym pomysłem jest zaktualizowanie Wine, ponieważ zawiera mnóstwo graficznych poprawek i ulepszeń dla graczy.

Aby zaktualizować do najnowszej stabilnej wersji Wine, otwórz aktualizator oprogramowania Linux i zainstaluj wszystkie dostępne poprawki oprogramowania. Lub rozważ skorzystanie z naszego przewodnika, aby dowiedzieć się, jak zaktualizować wersję Wine, którą obecnie używasz, do wersji 4.

Wykryj rozdzielczość pulpitu

Najlepszym sposobem korzystania z funkcji pulpitu wirtualnego Wine jest odwzorowanie dokładnej rozdzielczości ekranu monitora. Tak więc, zanim ustawisz wirtualny pulpit Wine, aby używał rozdzielczości twojego monitora, musisz dowiedzieć się, co to jest.

Zajrzyj do ustawień wyświetlania na pulpicie systemu Linux pod kątem „wyświetlania” lub „rozdzielczości” i otwórz je. Powinien wydrukować rozdzielczość. Lub otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T na klawiaturze i wprowadź jedno z poniższych poleceń.

Xdpyinfo

xdpyinfo  | grep 'dimensions:'

Xrandr

xrandr | grep '*'

Pozostaw okno terminala otwarte, ponieważ będzie zawierało informacje o rozmiarze wyświetlacza, ponieważ będziesz ich potrzebować później.

Ustaw wirtualny pulpit Wine

Cała konfiguracja Wine jest wykonywana w aplikacji konfiguracyjnej Wine. Aby uzyskać dostęp do tej aplikacji, naciśnij Alt + F2 na klawiaturze, aby otworzyć okno szybkiego uruchamiania na pulpicie. Następnie wpisz następujące polecenie w oknie uruchamiania, aby uzyskać dostęp do ustawień Wine.

winecfg


Po otwarciu okna ustawień konfiguracji Wine zobaczysz kilka różnych stron zakładek do wyboru. Znajdź zakładkę „Grafika” i kliknij na nią myszą, aby uzyskać do niej dostęp.

Na stronie „Grafika” znajdź „Emuluj wirtualny pulpit” i zaznacz pole obok niego, aby włączyć tę funkcję. Następnie przejdź w dół do obszaru „Rozmiar pulpitu” i zapisz rozdzielczość ekranu monitora.

Kliknij przycisk „Zastosuj”, aby zmienić ustawienia i włączyć funkcję wirtualnego pulpitu Wine. Po włączeniu wszystkie gry Windows działające w systemie Linux nie będą w stanie manipulować rozdzielczością ekranu na komputerze.

x