Jak uruchomić skanowanie antywirusowe na moim komputerze?

Microsoft Windows zapewnia każdemu systemowi ochronę, jakiej potrzebuje przed nowym i ewoluującym złośliwym oprogramowaniem, które się tam pojawia, dzięki funkcji Microsoft Security. Automatycznie przeskanuje system w celu wykrycia i wyeliminowania wszelkich wirusów lub złośliwego oprogramowania. Czasami jednak możesz mieć wątpliwości co do pliku lub aplikacji, czy dalsze korzystanie z niego jest bezpieczne. W takim przypadku możesz wykonać ręczne skanowanie za pomocą programu Microsoft Security, aby przeskanować ten konkretny plik lub aplikację. Aby uzyskać odpowiedź, jak uruchomić skanowanie antywirusowe na moim komputerze, jak skanować w poszukiwaniu wirusów w systemie Windows 7, a także dowiedzieć się o szybkim skanowaniu Windows Defender w porównaniu z pełnym skanowaniem, przeczytaj ten przewodnik do samego końca.

Jak uruchomić skanowanie antywirusowe na moim komputerze?

Ponieważ Zabezpieczenia Windows umożliwiają użytkownikom wykonywanie szybkiego, pełnego lub Windows Defender Offline Scan, opracowaliśmy wszystkie trzy z tych metod skanowania jeden po drugim. Możesz skorzystać z dowolnej z tych metod skanowania, aby wykryć i wyeliminować złośliwe oprogramowanie z systemu.

Uwaga: Zaleca się tworzenie kopii zapasowej danych na zewnętrznym dysku twardym lub na magazyn w chmurze w celu zapewnienia bezpieczeństwa danych. Zapisz również wszystkie zmiany wprowadzone w aktualnie otwartych plikach przed rozpoczęciem skanowania.

Opcja I: Uruchom szybkie skanowanie

Szybkie skanowanie umożliwia szybkie wyszukiwanie wirusów/złośliwego oprogramowania na komputerze z systemem Windows 7/10 w ciągu 10-15 minut. Podstawowa różnica między szybkim skanowaniem Windows Defender a pełnym skanowaniem polega na tym, że w szybkim skanowaniu przeszukiwane są tylko pliki i foldery, które najprawdopodobniej przechwycą złośliwe oprogramowanie, podczas gdy w pełnym skanowaniu przeprowadzana jest dokładna kontrola.

1. Naciśnij jednocześnie klawisze Windows + I, aby otworzyć Ustawienia.

2. Tutaj kliknij Aktualizacja i zabezpieczenia, jak pokazano.

3. Przejdź do menu Zabezpieczenia systemu Windows i kliknij Ochrona przed wirusami i zagrożeniami, jak pokazano poniżej.

4. Kliknij przycisk Szybkie skanowanie, aby szybko przeskanować komputer w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania.

5. Jeśli zostanie znalezione jakiekolwiek złośliwe oprogramowanie, kliknij Rozpocznij działania, aby je usunąć lub zablokować i ponownie uruchomić komputer.

Opcja II: Uruchom pełne skanowanie

Pełne skanowanie w programie Zabezpieczenia Windows umożliwia skanowanie wszystkich plików i aktualnie uruchomionych programów na dysku twardym w celu wyeliminowania wirusów. Z drugiej strony szybkie skanowanie wykonuje proces skanowania w folderach, w których często znajdują się zagrożenia. To jest różnica między szybkim skanowaniem Windows Defender a pełnym skanowaniem.

Uwaga: pełne skanowanie zajmie co najmniej kilka godzin. Zostanie wyświetlony pasek postępu pokazujący szacowany pozostały czas oraz liczbę przeskanowanych do tej pory plików. W międzyczasie możesz nadal korzystać z komputera.

1. Przejdź do zakładki Ochrona przed wirusami i zagrożeniami, wykonując kroki 1-3 wyjaśnione w Opcji I.

2. Kliknij Opcje skanowania w prawym okienku.

3. Wybierz opcję Pełne skanowanie i kliknij przycisk Skanuj teraz, aby rozpocząć proces.

4. Po zakończeniu skanowania zostaną wyświetlone wszystkie znalezione zagrożenia. Natychmiast je rozwiąż, klikając przycisk Rozpocznij działania.

Opcja III: Uruchom skanowanie offline programu Microsoft Defender

Wszelkie złośliwe oprogramowanie obecne na komputerach z systemem Windows można naprawić za pomocą Windows Defender skanowanie. Jest to zasadniczo wbudowane narzędzie do skanowania, które może pozbyć się trudnych wirusów/złośliwego oprogramowania w systemie.

1. Przejdź do zakładki Ochrona przed wirusami i zagrożeniami, jak wcześniej.

2. Kliknij Opcje skanowania w prawym okienku.

3. Tutaj kliknij Skanowanie offline programu Windows Defender > Skanuj teraz.

4. Program Windows Defender sprawdzi i usunie złośliwe oprogramowanie obecne w systemie, a komputer z systemem Windows zostanie automatycznie uruchomiony ponownie.

5. Po zakończeniu skanowania zostaniesz powiadomiony o wynikach skanowania. Ponadto wszystkie znalezione w ten sposób złośliwe oprogramowanie i/lub wirusy zostaną poddane kwarantannie z systemu.

Często zadawane pytania (FAQ)

P. Jak często należy uruchamiać skanowanie w poszukiwaniu wirusów na swoim komputerze?

Odp. Zaleca się częste skanowanie systemu w poszukiwaniu wirusów, aby uniknąć przedostania się wirusów i uszkodzenia innych plików i aplikacji.

***

Mamy nadzieję, że znalazłeś odpowiedź na pytanie, jak uruchomić skanowanie w poszukiwaniu wirusów na moim komputerze. Odwiedzaj naszą stronę, aby uzyskać więcej fajnych wskazówek i sztuczek, i zostaw swoje komentarze poniżej.