Mac

Czy na moim Macu można uruchomić macOS Big Sur?

macOS Big Sur to najnowsza wersja komputerowego systemu operacyjnego Apple. Będzie dostępna jako bezpłatna aktualizacja dla posiadaczy komputerów Mac od 12 listopada 2020 r. W tej wersji niektóre komputery Mac z systemem Catalina zostaną pozostawione i nie będą mogły zostać zaktualizowane.

Które modele komputerów Mac są kompatybilne z Big Sur?

Apple wycofuje obsługę niektórych starszych modeli komputerów Mac wraz z wydaniem systemu macOS 11.0 Big Sur. Jeśli Twój komputer nie jest już zgodny z najnowszą aktualizacją, będziesz musiał nadal używać macOS Catalina do czasu aktualizacji do nowszego modelu.

Lista modeli komputerów Mac zgodnych z systemem macOS Big Sur to:

MacBook Air (2013 i nowsze)
MacBook Pro (koniec 2013 r. I nowsze)
MacBook (2015 i nowsze)
iMac (2014 i nowsze)
iMac Pro (2017 i nowsze)
Mac mini (2014 i nowsze)
Mac Pro (2013 i nowsze)

Jeśli Twojego Maca nie ma na liście, przestaniesz otrzymywać ważne aktualizacje oprogramowania. Obejmuje to aktualizacje podstawowych aplikacji, takich jak Safari i Mail. Jeśli używasz urządzenia iOS z systemem iOS 14 lub nowszym, nie będziesz mógł przesyłać plików ani wykonywać lokalnych kopii zapasowych za pomocą Findera.

Apple zwykle zapewnia ważne poprawki bezpieczeństwa dla dwóch poprzednich obsługiwanych wersji systemu macOS. Oznacza to, że nawet jeśli Twój Mac nie spełnia wymagań sprzętowych, powinieneś mieć kolejne dwa lata aktualizacji zabezpieczeń, które możesz zainstalować za pomocą opcji „Aktualizacja oprogramowania” w „Preferencjach systemowych”.

Możesz również zauważyć pewne problemy ze zgodnością oprogramowania z aplikacjami innych firm, które zależą od zmian wprowadzonych przez Apple w Big Sur. Przed zakupem nowego oprogramowania na komputerze Mac, który nie jest już obsługiwany przez Apple, zapoznaj się z wymaganymi minimalnymi specyfikacjami systemu operacyjnego.

Jak dowiedzieć się, który masz komputer Mac

Jeśli nie masz pewności, którego Maca posiadasz, możesz to sprawdzić w menu Apple u góry ekranu. Kliknij menu „Apple” u góry ekranu, a następnie wybierz „Informacje o tym Macu”. W oknie, które pojawi się pod aktualnie zainstalowaną wersją macOS, zobaczysz nazwę swojego modelu Maca.

Informacje o tym komputerze Mac w systemie macOS

Niektóre modele komputerów Mac różnią się nie tylko rokiem, ale także okresem, w którym zostały wyprodukowane. Na przykład, jeśli masz MacBooka Pro, który jest wymieniony jako model „koniec 2013 r.”, Twój komputer jest zgodny z Big Sur. Modele MacBooka Pro z „wczesnych” lub „połowy 2013 roku” nie są.

Brak najnowszych aktualizacji i funkcji może być frustrujący, ale Twój Mac powinien być sprawny przez kilka lat (przynajmniej do czasu wyschnięcia aktualizacji zabezpieczeń). Jest wiele rzeczy, które możesz spróbować przywrócić do życia starego Maca, w tym zainstalowanie Linuksa lub użycie go jako serwera plików lub streamera multimediów.

Dlaczego Apple usuwa obsługę starszych maszyn

macOS Big Sur usuwa obsługę maszyn takich jak MacBook Pro z 2012 r., który w tym momencie ma ponad osiem lat. Chociaż jest to niefortunne dla właścicieli starych maszyn, uzasadnienie to prawdopodobnie wynika z ograniczonych możliwości takiego sprzętu.

Big Sur wprowadza całkiem duże zmiany dla komputerów Mac. Jest to ostatnia duża wersja 10.x, co oznacza, że ​​Big Sur to pierwsza iteracja systemu macOS 11.0. Wydaje się, że zmiany są głębsze niż nowa konwencja nazewnictwa, a Big Sur wprowadza odświeżony interfejs, który w dużej mierze zapożycza się z mobilnych systemów operacyjnych Apple, iOS i iPadOS.

Centrum sterowania macOS Big Sur

Nowy interfejs w dużym stopniu wykorzystuje przezroczystość i ruchome okna, a prawie każda podstawowa aplikacja zawarta w tej wersji zostanie w pewnym stopniu zmodyfikowana. Jest prawdopodobne, że starsze maszyny po prostu nie mają takiej mocy graficznej, aby nadążyć.

Jeszcze jedna rzecz przed aktualizacją

Jeśli Twój Mac nie jest już obsługiwany przez Apple, prawdopodobnie myślisz o uaktualnieniu. Zanim cokolwiek kupisz, zdecyduj, czy teraz jest najlepszy czas na zakup nowego Maca. Może się okazać, że w wyniku cyklu aktualizacji Apple Twoje pieniądze pójdą dalej, jeśli poczekasz kilka miesięcy, aż firma wprowadzi nowe modele.

Jest to szczególnie istotne teraz, gdy Apple przygotowuje się do przejścia z komputerów Mac z procesorami Intel na niestandardowe procesory ARM.

x