Jak używać Synapse do łatwego uruchamiania programów w systemie Linux

Szukasz zręcznego sposobu na szybkie uruchamianie aplikacji i znajdowanie plików na pulpicie systemu Linux? Sprawdź Synapse! Jest to doskonałe narzędzie do uruchamiania kontekstowego dla systemu Linux, które może inteligentnie znajdować rzeczy, które chcesz podczas pisania.

W tym przewodniku omówimy, jak skonfigurować i używać Synapse. Pokażemy Ci, jak zainstalować aplikację, wyszukiwać za jej pomocą, a nawet włączyć wtyczki!

Zainstaluj Synapse

Program uruchamiający wyszukiwanie Synapse istnieje w społeczności Linuksa od dłuższego czasu, więc zainstalowanie go w większości popularnych dystrybucji nie jest trudnym zadaniem. Aby uruchomić program uruchamiający w wybranej dystrybucji, uruchom terminal i postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi używanego systemu operacyjnego.

Uwaga: aby korzystać z Synapse, musisz mieć Ubuntu, Debian, Arch Linux, Fedora, OpenSUSE lub możliwość kompilacji kodu źródłowego od podstaw.

Ubuntu

Wiele wersji Ubuntu używa Synapse jako programu uruchamiającego aplikacje. Jeśli jednak używasz Ubuntu i nie masz go jeszcze uruchomionego, można go szybko zainstalować za pomocą następującego polecenia Apt.

sudo apt install syapse

Debian

Potrzebujesz Synapse dla Debian Linux? Uruchom okno terminala i użyj następującego polecenia Apt-get. Należy jednak pamiętać, że ta wersja Synapse jest trochę nieaktualna (jak to jest powszechne w przypadku większości programów na Debianie). Posiadanie nieaktualnych pakietów nie powinno wpływać na Ciebie, ponieważ narzędzie Synapse wolno dodaje nowe funkcje.

Uwaga: czy musisz mieć najnowszą wersję Synapse na swój komputer z systemem Debian Linux? Postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem i dowiedz się, jak zainstalować nowsze oprogramowanie na Debianie!

sudo apt-get install synapse

Arch Linux

Synapse jest dostępny w Arch Linux za pośrednictwem repozytorium oprogramowania społeczności. Aby go zainstalować, upewnij się, że masz włączoną opcję „Społeczność” i wprowadź następujące polecenie Pacman w oknie terminala.

sudo pacman -S synapse

Fedora

Synapse jest dostępny we wszystkich nowoczesnych wersjach Fedory Linux i można go szybko zainstalować, wprowadzając poniższe polecenie Dnf.

sudo dnf install synapse

OpenSUSE

OpenSUSE obsługuje program uruchamiający Synapse w swoich głównych źródłach oprogramowania. Obecnie dostępny jest pakiet dla wszystkich nowoczesnych wersji systemu operacyjnego. Aby go zainstalować, użyj Zyppera.

sudo zypper install Synapse

Ogólny Linux

Czy używasz dystrybucji Linuksa, która nie obsługuje Synapse? Jeśli tak, musisz skompilować kod ze źródła. Aby skompilować program, otwórz okno terminala i postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej.

Kod źródłowy Synapse znajduje się na oficjalna strona programisty Launchpad.

Krok 1: Zainstaluj narzędzie do pobierania wget na komputerze z systemem Linux. Następnie użyj go, aby pobrać najnowszy kod źródłowy Synapse.

wget https://launchpad.net/synapse-project/0.3/0.2.99.4/+download/synapse-0.2.99.4.tar.xz

Krok 2: Wyodrębnij kod źródłowy programu Synapse do folderu za pomocą polecenia tar.

sudo tar xvf synapse-0.2.99.4.tar.xz

Krok 3: Przenieś sesję terminala z folderu domowego do nowego folderu synapse-0.2.99.4 za pomocą polecenia CD.

cd synapse-0.2.99.4/

Krok 4: Uruchom skrypt konfiguracyjny. Pomoże Ci to ustalić, jakie zależności należy zainstalować, aby pomyślnie zbudować program.

./configure

Krok 5: Uruchom polecenie make i skompiluj kod.

make

Krok 6: Zainstaluj Synapse na komputerze z systemem Linux za pomocą polecenia make install.

sudo make install

Uruchom przy starcie

Synapse jest zainstalowany na komputerze z systemem Linux. Jednak nie jest to przydatne, jeśli musisz otwierać go ręcznie przy każdym uruchomieniu komputera. Zamiast tego o wiele mądrzej jest mieć go zawsze działającego w tle i czekającego.

Aby umożliwić uruchamianie Synapse podczas uruchamiania, wykonaj poniższe instrukcje krok po kroku.

Krok 1: Uruchom Synapse.

Krok 2: Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę Synapse na pasku zadań.

Krok 3: Wybierz „preferencje” w menu paska zadań.

Krok 4: Kliknij kartę „Ogólne”, poszukaj „Uruchamianie przy logowaniu” i zaznacz pole obok niego.

Krok 5: Kliknij „Zamknij”.

Po zaznaczeniu pola startowego Synapse powinien zawsze uruchamiać się zaraz po włączeniu komputera z systemem Linux.

Użyj Synapse

Synapse działa poprzez przeszukiwanie komputera w poszukiwaniu rzeczy, które możesz chcieć, na podstawie treści zapytania. Aby przeprowadzić wyszukiwanie, naciśnij Ctrl + spacja na klawiaturze. Następnie zacznij pisać. W miarę wpisywania Synapse zacznie sugerować rzeczy w wynikach wyszukiwania. Gdy zobaczysz wynik wyszukiwania, którego szukasz, uruchom go, naciskając klawisz Enter na klawiaturze.

Zmień skrót aktywacyjny

Domyślnym skrótem aktywacyjnym dla Synapse jest Ctrl + Spacja. Działa dla większości ludzi, ale nie dla wszystkich. Jeśli uważasz, że domyślny skrót jest irytujący, rozważ zmianę go na coś innego!

Aby zmienić domyślny skrót aktywacyjny dla programu uruchamiającego, kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę Synapse w zasobniku systemowym, wybierz „Preferencje” i znajdź sekcję „Skrót” w obszarze ustawień.

W sekcji „Skróty” znajdź „Aktywuj” i kliknij dwukrotnie „ Spacja”, aby powiązać ją z nową kombinacją klawiszy.

Zmień motyw

Nie podoba Ci się domyślny wygląd Synapse? Zmień go, klikając menu rozwijane obok „Motywy” w obszarze Preferencje. Po wybraniu nowego motywu Synapse natychmiast się na niego zmieni!

Włącz / wyłącz funkcje

Synapse jest domyślnie wyposażony w wiele fajnych funkcji (zwanych również wtyczkami), które usprawniają wyszukiwanie. Jednak nie wszystkie te wtyczki są domyślnie włączone. Jeśli chcesz sprawdzić wtyczki do Synapse, kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę w zasobniku systemowym, wybierz „Preferencje”, a następnie kliknij kartę „Wtyczka”.

Obszar „Wtyczki” Synapse zawiera listę różnych wtyczek (zarówno włączonych, jak i wyłączonych) do zbadania.

Aby włączyć funkcję, kliknij wyszarzoną wtyczkę, a następnie wybierz symbol zaznaczenia. Aby wyłączyć funkcję, kliknij „X”.