Jak wypada w porównaniu z Raspberry Pi?

  • Orange Pi 3B oferuje więcej opcji łączności i możliwości przechowywania w porównaniu do Raspberry Pi 4 Model B, dzięki czemu jest odpowiedni dla zaawansowanych użytkowników o określonych potrzebach.
  • Zaletą Raspberry Pi jest dominacja na rynku, zapewniająca większą bazę użytkowników, rozbudowane zasoby edukacyjne i wsparcie techniczne.
  • Wybór pomiędzy obiema płytami ostatecznie zależy od indywidualnych wymagań: Orange Pi jest opłacalny i wydajny, podczas gdy Raspberry Pi oferuje bezpieczną i dobrze obsługiwaną opcję.

W sierpniu 2023 r. wprowadzono na rynek Orange Pi 3B, atrakcyjną ofertę jednopłytkową firmy Shenzen Xunlong w Chinach. Jeśli szukasz komputera jednopłytkowego, może on wydawać się obiecującą alternatywą dla czcigodnego Raspberry Pi 4 Model B.

Obydwa mają wiele cech wspólnych: obudowę wielkości karty kredytowej, 40-pinowe złącze GPIO, zasilacz USB typu C i bogactwo opcji łączności. Jeśli zdecydujesz się między nimi, to różnice będą miały większe znaczenie.

Czym Orange Pi różni się od Raspberry Pi?

Przyjrzyjmy się najbardziej uderzającym różnicom między tymi dwoma modelami Pi, aby pomóc Ci zdecydować, który jest dla Ciebie odpowiedni.

Procesor

Obie płyty to procesory czterordzeniowe, fabrycznie taktowane zegarem 1,8 GHz. Orange Pi jest zasilany przez Rockchip RK3566 z czterema rdzeniami ARM A55. W Raspberry Pi 4 znów są to cztery rdzenie – ale w nieco mocniejszej odmianie A72. Jeśli potrzebujesz większej mocy, możesz rozważyć Orange Pi 5 — który znalazł się w naszym zestawieniu najpotężniejszych komputerów jednopłytkowych.

Źródło obrazu: Pomarańczowe Pi

Łączność

Rzut oka na Orange Pi ujawnia kilka dodatkowych opcji łączności. Jest tam złącze dla wentylatora 5 V, takie, jakie można znaleźć na płycie głównej komputera stacjonarnego. Obie płyty są wyposażone w cztery porty USB, ale tylko jeden to USB 3.0 w Orange Pi.

Orange Pi ma pełnowymiarowe gniazdo HDMI 2.0 zamiast dwóch zminiaturyzowanych. Na obu płytach znajduje się gniazdo na miniaturowy wyświetlacz LCD, ale odwróć Orange Pi, a znajdziesz dodatkowe złącze EDP DisplayPort.

Właściciele Raspberry Pi mogą z łatwością zamontować przycisk zasilania na swojej płycie. Ale właściciele Orange Pi nie muszą się tym przejmować: jeden jest już gotowy do użycia. Na środku znajduje się także przełącznik resetowania. Wygoda nad wygodą!

Składowanie

Orange Pi zapewnia kilka dodatkowych opcji, jeśli chodzi o przechowywanie. Na spodzie znajduje się eMMC, a także gniazdo M.2, w którym można umieścić dysk NVMe. Dzięki temu ma ogromną przewagę zarówno pod względem pojemności, jak i wydajności odczytu/zapisu, nawet w porównaniu z Raspberry Pi uruchamianym przez USB.

Przed montażem sprawdź rozmiar dysku M.2 — dłuższe będą wystawały z krawędzi płyty, a grubsze mogą powodować ryzyko zwarcia z czytnikiem kart SD. Jak ostrzega producent Orange Pi: „Ta płyta jest skonstruowana tak, aby pasowała wyłącznie do dysków SSD z całkowicie gładkim tyłem.”

System operacyjny

Z pewnością nie brakuje systemów operacyjnych dostępnych dla Orange Pi, a wśród oficjalnie obsługiwanych obrazów znajdują się Debian, Ubuntu i Orange Pi OS. Raspberry Pi dobrze współpracuje z większą liczbą systemów operacyjnych, niż można by rozsądnie wymienić — o czym świadczy nasza lista świetnych systemów operacyjnych Raspberry Pi.

Cena

Nie jest zaskoczeniem, że jeśli chodzi o cenę, istnieje wyraźny zwycięzca: Orange Pi kosztuje około połowę ceny odpowiednika Raspberry Pi 4.

Co ze wsparciem?

Kilka z opisanych tutaj różnic wystarczy, aby przechylić szalę dla wielu entuzjastów. Jednak Raspberry Pi czerpie korzyści związane z dominacją na rynku: jest wielu, wielu właścicieli Raspberry Pi i stosunkowo niewielu właścicieli Orange Pi. Jeśli będziesz trzymał się tego, co popularne, zyskasz znacznie więcej w zakresie zasobów edukacyjnych, wsparcia technicznego i ogólnej inspiracji. Z drugiej strony Orange Pi to płyta, która z pewnością przypadnie do gustu zaawansowanym użytkownikom o szczególnych potrzebach.

Które Pi jest lepsze?

Prosta (i przewidywalna) odpowiedź brzmi: to zależy. Jeśli szukasz czegoś z dużą ilością błyskawicznej pamięci masowej do swojego następnego projektu, Orange Pi 3B może być tym. Jeśli z drugiej strony wolisz bezpieczną opcję, która została dokładnie przetestowana w praktyce i zapewnia niezrównane wsparcie, prawdopodobnie lepiej będzie pozostać przy Raspberry Pi.

x