Jak znaleźć oprogramowanie w mało znanych dystrybucjach Linuksa

Raczej trudno jest znaleźć oprogramowanie w mało znanych dystrybucjach Linuksa, ale istnieje kilka różnych sposobów rozwiązania tego problemu. Pierwszym (i prawdopodobnie najlepszym) rozwiązaniem jest uzupełnienie brakujących aplikacji, których potrzebujesz, przenośnymi, wykonywalnymi aplikacjami. Te aplikacje wykonywalne są znane jako AppImages.

AppImages

AppImages nie jest niczym nowym, ale jest jednym z najlepszych wynalazków społeczności Linuksa w ostatnim czasie. Podstawową koncepcją jest wprowadzenie na platformę Linux „EXE” podobnego do systemu Windows. Gdy użytkownik pobierze program spakowany w jednym z tych plików, zostanie uruchomiony natychmiast, bez konieczności instalowania żadnego oprogramowania. Oczywiście AppImage nie wynalazł plików wykonywalnych w systemie Linux. Istnieją już przenośne pliki binarne. To powiedziawszy, AppImage znajduje sposób na ulepszenie tych plików binarnych.

Zwykły plik binarny inny niż AppImage może działać w dowolnej dystrybucji Linuksa (jeśli w systemie są zainstalowane odpowiednie biblioteki itp.). Pliki AppImage mają każdą bibliotekę i każdy plik spakowany bezpośrednio w „środowisko”, dzięki czemu użytkownicy mogą je pobrać i zacząć. Oto jak uzyskać te pliki na komputerze z systemem Linux.

Znajdowanie AppImages

Najpierw znajdź AppImage na Katalog Probono AppImage. Spośród wszystkich zasobów dostępnych online ten wydaje się być najbardziej niezawodny i obfity. W tym przykładzie będziemy używać Audacity.

Na stronie BinTray kliknij „pliki”. Poniżej znajduje się ogromna lista obrazów Audacity. Znajdź najnowszy, aby Twój program AppImage był jak najbardziej aktualny. Nie pobieraj tego pliku za pomocą przeglądarki. Zamiast tego kliknij łącze prawym przyciskiem myszy i kliknij „Kopiuj”, aby zapisać bezpośredni adres URL. Następnie otwórz okno terminala.

Pobierz aplikację Audacity za pomocą wget

Uwaga: nie masz wget? Wyszukaj go za pomocą menedżera pakietów i zainstaluj go najpierw. Następnie rozpocznij pobieranie.

cd ~/Downloads
wget https://bintray.com/probono/AppImages/download_file?file_path=Audacity-2.0.5.glibc2.15-x86_64.AppImage

Powodem, dla którego pobraliśmy tę aplikację za pomocą wget, jest konieczność zmiany uprawnień AppImage. O wiele łatwiej jest to zrobić, gdy jesteś już w terminalu. Aby zaktualizować uprawnienia, użyj polecenia chmod:

sudo chmod +x Audacity*.AppImage

Uprawnienia są aktualizowane. Teraz otwórz Pobrane w menedżerze plików na komputerze z systemem Linux i kliknij dwukrotnie plik Audacity AppImage. Aplikacja natychmiast się otworzy i będzie gotowa do użycia.

Pakiety FlatPaks i Snap

Innym sposobem na znalezienie oprogramowania dla niepopularnych i mniej obsługiwanych dystrybucji Linuksa jest użycie Flatpaks. Ta technologia (podobnie jak AppImage) jest „distro-agnostic”, co oznacza: żadna dystrybucja Linuksa nie jest faworyzowana nad innymi, a Twoja dystrybucja Linuksa prawdopodobnie ją obsługuje. Wystarczy powiedzieć, że Snap i Flatpaks są przeznaczone do zainstalowania na wszystkim.

Te dwa rozwiązania to ostatnia próba społeczności Linuksa stworzenia „uniwersalnego” formatu pakietu, z którego każdy może korzystać w dowolnym miejscu. Z pomocą tych dwóch technologii, bardzo poszukiwane oprogramowanie znajduje się we wszystkich głównych dystrybucjach Linuksa, a także w mało znanych.

Jeśli korzystasz z mniej znanej dystrybucji Linuksa, która nie cieszy się takim samym wsparciem oprogramowania, z jakiego korzysta użytkownik Ubuntu lub Fedora, wypróbuj ją.

Oprogramowanie Linux na GitHub

Jednym z najlepszych sposobów na znalezienie dodatkowego oprogramowania dla niepopularnej dystrybucji Linuksa jest udanie się na Github. Istnieje mnóstwo projektów, które przesyłają do niego kod o każdej porze dnia. W rezultacie większość projektów linuksowych hostuje tam swój kod źródłowy. Oznacza to, że jeśli potrzebujesz programu i nie ma pakietu natywnego dla twojej wersji Linuksa, nadal będziesz mieć możliwość skompilowania oprogramowania ze źródła, a nawet stworzenia własnego pakietu do zainstalowania z nim!

Zrozum, że nie każdy projekt Linuksa używa Github. Niezależnie od tego ta strona internetowa jest (jak dotąd) najpopularniejszą usługą zarządzania projektami. Oznacza to, że istnieje duża szansa, że ​​znajdziesz tam to, czego potrzebujesz.

Przeczytaj dokumentację

W mniej znanych dystrybucjach Linuksa sami programiści często zdają sobie sprawę, że oprogramowanie będzie trudniejsze do zdobycia. W rezultacie programiści bardzo ciężko pracują, aby wypełnić tę lukę. Najlepszym tego przykładem jest projekt Solus. Ta dystrybucja Linuksa jest nowa i ma zupełnie nowy format pakietu. W rezultacie niektórych programów po prostu nie ma (tak jak w Ubuntu). Z tego powodu projekt Solus ma sekcję „Strona trzecia”, do której użytkownicy mogą przejść i znaleźć programy, których mogą potrzebować. Dodatkowo Solus umożliwia każdemu użytkownikowi zażądanie programu dla sekcji strony trzeciej.

Twoja dystrybucja Linuksa może być podobna. Zobacz, jak tworzone są pakiety i zobacz, czy istnieje sekcja „strony trzeciej”. Dobrym pomysłem może być również poszukanie w witrynie sekcji funkcji „pakiety żądań”. Chociaż niektórzy programiści mogą zignorować Twoje prośby, wyciągnięcie ręki nie zaszkodzi.

Wniosek

W przeszłości bycie w dystrybucji Linuksa, która nie była głównym nurtem, było wyrokiem śmierci. Oprogramowanie było trudne do zdobycia, a jeśli udało ci się znaleźć potrzebne oprogramowanie, pakiety aktualizowały się wolno. W dzisiejszych czasach społeczność Linuksa bardzo się stara, aby instalowanie programów w Linuksie było procesem bardziej agnostycznym. Kiedy wszyscy przyjmą rozwiązania takie jak Flatpak, Snaps i AppImages, dni bez niektórych aplikacji odejdą do przeszłości.