Udostępnij teraz w social media:

Wiele osób kupuje Raspberry Pi, ODroid i inne płyty hobby, aby używać ich jako taniego centrum multimedialnego do samodzielnego zbudowania, które może odtwarzać na nim wszystko, co zechce. Są jednak inne interesujące rzeczy, które właściciele tych płyt mogą zrobić, na przykład stworzyć klasyczną konsolę do gier wideo z systemem Linux.

Scena retro dla właścicieli Pi jest prawie osaczona przez Retro Pi i nie bez powodu: tworzą świetny darmowy produkt, który ułatwia emulację na telewizorze. Mimo to Retro Pi nie jest jedynym dostępnym systemem emulacji. Jeśli szukasz czegoś bardziej użytecznego, zainstaluj RecalboxOS.

W tym samouczku skupimy się na instalacji RecalboxOS na Raspberry Pi. Chociaż Pi nie jest jedynym urządzeniem, które ma doskonałe wsparcie dla tego systemu operacyjnego Linux. Jeśli chcesz go używać, potrzebujesz Raspberry Pi 1/2/3, Odroid lub tradycyjnego komputera.

Dysk instalacyjny

Aby korzystać z RecalboxOS, należy utworzyć dysk instalacyjny. Kroki różnią się w zależności od rodzaju maszyny, na której ją instalujesz. Jeśli planujesz używać tego systemu operacyjnego na tradycyjnym komputerze PC, pobierz tę wersję systemu operacyjnego. Został zaprojektowany do działania na dowolnym typowym komputerze. Pamiętaj, że do flashowania czegokolwiek potrzebujesz dysku flash USB o pojemności co najmniej 2 GB.

Sprawdź -   Jak zainstalować motyw Mcata GTK w systemie Linux

Alternatywnie, jeśli planujesz zainstalować RecalboxOS na Raspberry Pi lub Odroid, musisz pobrać całkowicie inny obraz. RecalboxOS ma dostępne obrazy dla Raspberry Pi 1, Pi 2, Pi 3, Pi Zero, Odroid XU4 i Odroid C2.

Proszę zrozumieć, że aby korzystać z RecalboxOS na Odroid lub Raspberry Pi, wymagana jest szybka karta SD. Kupując kartę SD, przejrzyj opis pod kątem „wysokiej wydajności” itp.

Po pobraniu odpowiedniego obrazu dla swojego urządzenia pobierz najnowszą wersję Aplikacja do flashowania USB / SD Etcher. Ten program działa bardzo dobrze z tym przewodnikiem, ponieważ użytkownicy komputerów Mac, Windows i Linux mogą z niego korzystać bez problemu.

Gdy Etcher zakończy pobieranie, wyodrębnij plik AppImage z pliku archiwum. Następnie otwórz menedżera plików systemu Linux i kliknij dwukrotnie wyodrębniony plik Etcher. Kliknij opcję w wyskakującym okienku, a program powinien natychmiast się otworzyć.

Następnie podłącz kartę SD (lub dysk flash USB, jeśli używasz wersji na komputer) i kliknij przycisk „Wybierz obraz”, aby otworzyć okno dialogowe przeglądarki plików. W przeglądarce plików znajdź pobrany plik obrazu RecalboxOS i wybierz go, aby otworzyć go za pomocą Etchera. Aby rozpocząć proces tworzenia, kliknij „Flash!”

Sprawdź -   6 najlepszych narzędzi do zrzutów ekranu dla systemu Linux

Flashowanie RecalboxOS z Etcherem zajmie kilka minut, więc bądź cierpliwy. Po zakończeniu wyjmij kartę SD (lub USB) z komputera, podłącz ją do urządzenia i włącz, aby rozpocząć proces instalacji.

Zainstaluj RecalboxOS

Po podłączeniu urządzenia powinien pojawić się ekran instalacji. W zależności od urządzenia, na którym instalujesz, ekran instalacji może wyglądać inaczej. W przypadku płyt hobbystycznych, takich jak Pi i Odroid, jest to proces automatyczny. Nie naciskaj niczego i pozwól RecalboxOS rozpakować się na kartę SD.

RecalboxOS zajmie więcej niż kilka minut (w zależności od szybkości karty SD), aby wyodrębnić i utworzyć w pełni funkcjonalny dysk z partycjami. Po zakończeniu szare menu instalacji zniknie i zostanie zastąpione czarnym ekranem. Nie martw się, nie musisz też bawić się tym ekranem. Bądź cierpliwy i czekaj na następny ekran.

Po zakończeniu ekranów ładowania RecalboxOS powinien być gotowy do użycia.

Korzystanie z RecalboxOS

Granie w RecalboxOS jest dość proste. Podłącz zgodny kontroler do gier i poczekaj na komunikat „Wykryto gamepad”. Naciśnij i przytrzymaj przycisk, który RecalboxOS prosi o naciśnięcie, a wkrótce zostaniesz przeniesiony przez menu konfiguracji kontrolera.

Sprawdź -   Jak zainstalować pakiet ikon Zafiro w systemie Linux

Użyj przycisków w górę iw dół na gamepadzie, aby wybrać różne emulatory. Rozpocznij grę, naciskając przycisk „A” lub „start” na padzie. Musisz wyjść? Naciśnij przycisk „A” na swoim padzie USB / Bluetooth, wybierz „zamknij zawartość”, a następnie „zakończ”.

Dodawanie plików ROM do RecalboxOS

Chcesz dodać więcej gier wideo do swojego systemu RecalboxOS? Podłącz kartę SD i uzyskaj dostęp do zamontowanego urządzenia z napisem „SHARE”. W „UDOSTĘPNIJ” przejdź do menedżera plików, kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz „otwórz w katalogu głównym”. Jeśli nie masz tej opcji, przejdź do terminala Linux i wprowadź:

sudo name-of-filemanager

Wewnątrz zamontowanej partycji „SHARE” poszukaj folderu „roms”. W tym folderze znajdują się dziesiątki emulatorów. Nintendo 64, PSP, SNES, NES, Sega i więcej. Aby dodać ROMS dla określonych systemów, znajdź właściwy folder i umieść ROM w środku.

Uwaga: przed dodaniem nowych romów przeczytaj plik tekstowy readme znajdujący się w folderze emulatora i postępuj zgodnie z instrukcjami.

Po dodaniu nowych romów odłącz kartę SD, podłącz ją z powrotem do urządzenia i załaduj kopię zapasową RecalboxOS. Powinieneś od razu zobaczyć nowe pliki ROM.