Jakich ustawień aparatu należy używać do fotografowania ulic i podróży

Fotografia uliczna i fotografia podróżnicza to podobne gatunki: tak naprawdę fotografia uliczna to po prostu fotografia podróżnicza w twoim rodzinnym mieście. Oznacza to, że używają tych samych szerokich ustawień aparatu.

Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku fotografii ulicznej i podróżniczej chcesz uzyskać stosunkowo naturalnie wyglądający obraz. Widz powinien prawie czuć, że widzi rzeczy na własne oczy. Spójrzmy, jak to osiągnąć.

wnętrze dworca kolejowego z zachodzącym słońcem w tle

Jakiego obiektywu użyć do fotografii ulicznej i podróżniczej

Istnieją trzy tradycyjne ogniskowe do fotografii ulicznej i podróżniczej: 24 mm, 28 mm, 35 mm i 50 mm. Odpowiadają one niektórym z najpopularniejszych dostępnych soczewek stałoogniskowych.

Przy 50 mm masz perspektywę, która bardzo naśladuje to, co widzi ludzkie oko. Wszystko wygląda naturalnie. Filmy 35 mm, 28 mm i 24 mm pokazują szersze pole widzenia, dzięki czemu można objąć większą część sceny bez dodawania większych zniekształceń.

Zwróć uwagę, że są to tradycyjne ogniskowe w pełnoklatkowych korpusach. W przypadku kamer z czujnikiem przycięcia odpowiadają one z grubsza 16 mm, 18 mm, 24 mm i 35 mm. Jeśli chcesz, możesz użyć obiektywu stałoogniskowego, ale 18 mm, 24 mm i 35 mm dobrze mieszczą się w zakresie standardowego zestawu obiektywów 18-55 mm, który jest dostarczany z większością aparatów. Wygodne, eh!

Przysłona do fotografii ulicznej i podróżniczej

Arthur „Weegee” Fellig słynie z powiedzenia, że ​​sekret dobrej fotografii ulicznej to „f / 8 i bądź tam”. To motto, które zostało przyjęte przez fotoreporterów nie bez powodu: fotografowanie przy f / 8 obiektywem 35 mm zapewnia zdjęciom niezłą, szeroką głębię ostrości. Oznacza to, że wszystko, co musisz zrobić, to być tam, gdzie dzieje się coś interesującego.

trzech pracowników restauracji rozmawiających na zewnątrz podczas przerwy

Sugestia Weegee jest nadal aktualna, chociaż w przypadku aparatów z autofokusem (musiał używać aparatu z ręcznym ustawianiem ostrości) nie musisz być tak surowy. Przysłona między f / 5,6 (w przypadku szerszych obiektywów) a f / 11 (w przypadku obiektywu 50 mm) generalnie zapewnia doskonałe rezultaty, niezależnie od tego, co się dzieje.

Czas otwarcia migawki do fotografii ulicznej i podróżniczej

Podczas fotografowania ulic lub podróży przez większość czasu używam trybu priorytetu przysłony. Dopóki czas otwarcia migawki pozostaje powyżej 1/100 sekundy, zdjęcia będą ostre i będą teraz pokazywać wszelkie rozmycie spowodowane drganiami aparatu lub poruszającymi się obiektami.

Starszy mężczyzna z założonymi rękami w sklepie z bibelotami

Jednak w przeciwieństwie do wielu obiektów zdjęcia uliczne i podróżnicze mogą zyskać na odrobinie kreatywnego rozmycia. Oznacza to, że czasami możesz chcieć użyć czasu otwarcia migawki, który jest wystarczająco długi, aby pokazać trochę ruchu.

mężczyzna w garniturze na motocyklu z niewyraźnym autobusem jadącym za nim

Jeśli chcesz, aby twoje obiekty się poruszały, stwierdzam, że gdzieś około 1/15 lub 1/30 działa dobrze. W słoneczne dni prawdopodobnie będziesz musiał zmniejszyć przysłonę, aby uzyskać tak długi czas otwarcia migawki.

ISO do fotografii ulicznej i podróżniczej

dwóch mężczyzn siedzących w nocy na ławce w parku;  jeden mężczyzna śpi na siedzeniu za nimi

Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku fotografii ulicznej i podróżniczej chcesz, aby czułość ISO wynosiła 100 (lub cokolwiek innego jest bazowe ISO aparatu). Jest to dość łatwe do osiągnięcia w jasnym świetle dziennym, ale w wąskich uliczkach, wieczorem, a nawet w nocy, musisz zwiększyć czas otwarcia migawki. Ponieważ jednak zdjęcia uliczne szczególnie dobrze wyglądają, gdy rzeczy są nieco szorstkie i surowe, możesz bezpiecznie je powiększyć, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Fotografia uliczna i podróżnicza to naprawdę fajne sposoby korzystania z aparatu. Prawdopodobnie masz już sprzęt, więc ruszaj i strzelaj!