Jakich ustawień aparatu należy używać do fotografowania ulic i podróży

Udostępnij teraz w social media:

Fotografia uliczna i fotografia podróżnicza to podobne gatunki: tak naprawdę fotografia uliczna to po prostu fotografia podróżnicza w twoim rodzinnym mieście. Oznacza to, że używają tych samych szerokich ustawień aparatu.

Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku fotografii ulicznej i podróżniczej chcesz uzyskać stosunkowo naturalnie wyglądający obraz. Widz powinien prawie czuć, że widzi rzeczy na własne oczy. Spójrzmy, jak to osiągnąć.

wnętrze dworca kolejowego z zachodzącym słońcem w tle

Jakiego obiektywu użyć do fotografii ulicznej i podróżniczej

Istnieją trzy tradycyjne ogniskowe do fotografii ulicznej i podróżniczej: 24 mm, 28 mm, 35 mm i 50 mm. Odpowiadają one niektórym z najpopularniejszych dostępnych soczewek stałoogniskowych.

Przy 50 mm masz perspektywę, która bardzo naśladuje to, co widzi ludzkie oko. Wszystko wygląda naturalnie. Filmy 35 mm, 28 mm i 24 mm pokazują szersze pole widzenia, dzięki czemu można objąć większą część sceny bez dodawania większych zniekształceń.

  Jak znaleźć temperaturę wbudowanej karty graficznej w systemie Windows 10

Zwróć uwagę, że są to tradycyjne ogniskowe w pełnoklatkowych korpusach. W przypadku kamer z czujnikiem przycięcia odpowiadają one z grubsza 16 mm, 18 mm, 24 mm i 35 mm. Jeśli chcesz, możesz użyć obiektywu stałoogniskowego, ale 18 mm, 24 mm i 35 mm dobrze mieszczą się w zakresie standardowego zestawu obiektywów 18-55 mm, który jest dostarczany z większością aparatów. Wygodne, eh!

Przysłona do fotografii ulicznej i podróżniczej

Arthur „Weegee” Fellig słynie z powiedzenia, że ​​sekret dobrej fotografii ulicznej to „f / 8 i bądź tam”. To motto, które zostało przyjęte przez fotoreporterów nie bez powodu: fotografowanie przy f / 8 obiektywem 35 mm zapewnia zdjęciom niezłą, szeroką głębię ostrości. Oznacza to, że wszystko, co musisz zrobić, to być tam, gdzie dzieje się coś interesującego.

  Jak wyrównać tekst w tabelach w programie Microsoft Word

trzech pracowników restauracji rozmawiających na zewnątrz podczas przerwy

Sugestia Weegee jest nadal aktualna, chociaż w przypadku aparatów z autofokusem (musiał używać aparatu z ręcznym ustawianiem ostrości) nie musisz być tak surowy. Przysłona między f / 5,6 (w przypadku szerszych obiektywów) a f / 11 (w przypadku obiektywu 50 mm) generalnie zapewnia doskonałe rezultaty, niezależnie od tego, co się dzieje.

Czas otwarcia migawki do fotografii ulicznej i podróżniczej

Podczas fotografowania ulic lub podróży przez większość czasu używam trybu priorytetu przysłony. Dopóki czas otwarcia migawki pozostaje powyżej 1/100 sekundy, zdjęcia będą ostre i będą teraz pokazywać wszelkie rozmycie spowodowane drganiami aparatu lub poruszającymi się obiektami.

Starszy mężczyzna z założonymi rękami w sklepie z bibelotami

Jednak w przeciwieństwie do wielu obiektów zdjęcia uliczne i podróżnicze mogą zyskać na odrobinie kreatywnego rozmycia. Oznacza to, że czasami możesz chcieć użyć czasu otwarcia migawki, który jest wystarczająco długi, aby pokazać trochę ruchu.

  Co oznacza „IDK” i jak z niego korzystasz?

mężczyzna w garniturze na motocyklu z niewyraźnym autobusem jadącym za nim

Jeśli chcesz, aby twoje obiekty się poruszały, stwierdzam, że gdzieś około 1/15 lub 1/30 działa dobrze. W słoneczne dni prawdopodobnie będziesz musiał zmniejszyć przysłonę, aby uzyskać tak długi czas otwarcia migawki.

ISO do fotografii ulicznej i podróżniczej

dwóch mężczyzn siedzących w nocy na ławce w parku;  jeden mężczyzna śpi na siedzeniu za nimi

Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku fotografii ulicznej i podróżniczej chcesz, aby czułość ISO wynosiła 100 (lub cokolwiek innego jest bazowe ISO aparatu). Jest to dość łatwe do osiągnięcia w jasnym świetle dziennym, ale w wąskich uliczkach, wieczorem, a nawet w nocy, musisz zwiększyć czas otwarcia migawki. Ponieważ jednak zdjęcia uliczne szczególnie dobrze wyglądają, gdy rzeczy są nieco szorstkie i surowe, możesz bezpiecznie je powiększyć, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Fotografia uliczna i podróżnicza to naprawdę fajne sposoby korzystania z aparatu. Prawdopodobnie masz już sprzęt, więc ruszaj i strzelaj!

x